Jump to content
beatag60

Wokalistka w Nightwish

Recommended Posts

Tez się spotkałem w sieci z takimi bzdurami że Nightwish bez Tarji to pop i przy takim stwierdzeniu opadają ręce. Trzeba o jednej rzeczy pamiętać muzyki nigdy nie klasyfikuje się poprzez wokal. Zawsze podaje taki przykład czy gdyby Bruce Dickinson zaśpiewał muzykę Justina Biebera to taki utwór stałby się heavy metalem? ;) pytanie retoryczne. To muzyka jaką śpiewasz określa Cię jako wokalistę.

 

Gdyby przykładowo Shakira albo Lady Gaga śpiewały w zespołach metalowych byłby wokalistkami metalowymi ale że śpiewają pop to są popowymi. I vice versa gdy powiedzmy Sharon z WT nie śpiewała w WT tylko nagrywała popowe płyty byłaby wokalistką popową a tak jest metalową. Nie ma tez czegoś takiego jak wokal symphonic metalowy bo zespoły z tego gatunku stosują bardzo różne wokale, na płytach NW mógłby śpiewać nawet sam Tuomas i tak byłoby to wciąż metal symfoniczny. Dlatego wokalistka w Nightwish w najmniejszym stopniu nie determinuje gatunku, ten jest określany przez kompozycje, aranżacje, przyjetą stylistykę itd. Stąd dzielenie stylu zespołu według wokalistek jest bezzasadne.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napotkałem na youtube komentarz "Starzy fani kochają Tarję, nowi Anette, a prawdziwi Nightwish"

 

Sam zespół jest niesamowity bo z każdą płytą pokazują coś innego dzięki czemu nie nudzą się fanom, głos Anette wpasowała się mimo iż Tuomas tworząc dark passion play nie wiedział że ona będzie go śpiewać

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian ma 100% racji :)

Myślę też, że nie ma sensu ciągnąć w nieskończoność kłótni o pozornie najlepszą wokalistkę NW. Może te osoby, które wiecznie wykłócają się i krytykują, doceniłyby kompozycje z nowymi członkiniami zespołu ;) Prawda jest taka, że mimo tych wszystkich zmian, które zachodziły w zespole w ciągu 8 lat magiczny duch zespołu ciągle żyje i ma się dobrze, co owocuje naprawdę świetnymi utworami, koncertami itp. Osobiście jestem wdzięczna wszystkim trzem dziewczynom: Tarji, Anette i Floor, bo każda z nich wprowadziła do zespołu trochę inną atmosferę i każdą z nich miło wspominam :) I warto pamiętać, że Nightwish to nie tylko wokalistka, ale także czterech zakręconych muzyków :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beata, Twoja wypowiedz to jest to, na co czekałam dłuuuugo, i nie tylko na moim forum:(

Dokładnie, albo fanujesz NW albo nie zciemniaj!

NW to projekt Tuo, reszta to są dodatki, akceptowane albo nie. Albo fanujesz Najtłiszowi albo jego wokalistkom- masz wybór:)

Skorzystaj z tej możliwości i nie psuj zabawy reszcie!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nightwish to Nightwish a kto w nim śpiewa nie jest najważniejsze.

 

Tu się z tobą nie zgodzę. Wokal to druga najważniejsza funkcja. Tuomas tworzy wszystko, a wokal spaja całe jego dzieło. Sposób w jaki wokalistka zaśpiewa, zinterpretuje utwór, jaką tonację dobierze tu a jaką tam ma gruntowne znaczenie na to czy nam się on spodoba czy nie, a także na to jak będzie on zwieńczony. Zespół można podzielić jak książkę:

- okładka - piękna, kolorowa, ciekawa, ilustrująca treść od której przeważnie zależy czy sięgniemy po twór,

- wnętrze - tu jest cały sęk książki, jej serce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się w Pełni z Tutankhamen ,wokal jest bardzo ważną częścią zespołu szczególnie rockowego czy metalowego ,co z tego że sekcja instrumentalna jest świetna ,można robić super solówki ale co z tego skoro się ma kiepskiego wokalistę który wszystko chrzani ,Nightwish to świetny przykład i zmiana z Tarji na Nette ,Tarja dawała NW całą magie ,co z tego że IM czy DPP jest super Instrumentalnie jest super ,ale wokalnie jest cienkie ,to samo było w moim ulubionym Iron Maiden tam też się wokale zmieniały ,ale Maiden bez Bruce to już nie Maiden ,i tak można z wieloma kapelami zrobić ale po co tak robić każdy ma inny gust i guścik i jednemu będzie się podobał jeden wokal a drugiemu inny ,takie przegadywanie się że ta będzie lepsza czy inna jest bez sensu i do niczego konkretnego nie prowadzi

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie tera w Nightwish idealna jest Floor bo ma sopran liryczny i głos rockowy a to jest idealne do Nw :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marcin, pisz jaśniej! : P (Głównie interpunkcja).

 

Mi Floor bardzo odpowiada. Poza tym uwielbiam ją ♥ Byłabym bardzo zdziwiona, gdyby zespół nie ogłosił ją nową wokalistką, tylko kogoś innego ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja też po ciuchu liczę na to, że Floor zostanie, bo bardzo ją polubiłam, ale skoro zdecydowali się nagrać wideo z koncertu z jej udziałem to muszą brać ją ''na serio'' :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nightwish to Nightwish a kto w nim śpiewa nie jest najważniejsze.

 

Tu się z tobą nie zgodzę. Wokal to druga najważniejsza funkcja. Tuomas tworzy wszystko, a wokal spaja całe jego dzieło. Sposób w jaki wokalistka zaśpiewa, zinterpretuje utwór, jaką tonację dobierze tu a jaką tam ma gruntowne znaczenie na to czy nam się on spodoba czy nie, a także na to jak będzie on zwieńczony. Zespół można podzielić jak książkę:

- okładka - piękna, kolorowa, ciekawa, ilustrująca treść od której przeważnie zależy czy sięgniemy po twór,

- wnętrze - tu jest cały sęk książki, jej serce.

Podzielam Twoje zdanie, ale nie odnosi się do mojej wypowiedzi. Oczywiście masz rację, że wokal jest bardzo ważny, ponieważ to on opowiada historie spod pióra Tuomasa. Ja natomiast napisałem, cytuję "Nightwish to Nightwish a kto w nim śpiewa nie jest najważniejsze."

W zespole przewinęło się wiele głosów: Holopainena, Wilski, Turunen, Kakko, Jonsu, Olzon, Jansen itd. Utwór się nie zmienia (muzyka, tekst) a jedynie jego interpretacja, która albo nam się podoba albo nie. Nie jest więc najważniejsze KTO śpiewa, tylko CO i JAK. :) Każdy przynosi ze sobą inną interpretację, nie ma jedynej właściwej. Chciałem przez to podkreślić, że batalie o najlepszą wokalistkę nie mają sensu, ponieważ każda jest inna, przynosi inne emocje i inaczej działa na fanów.

 

Zgadzam się w Pełni z Tutankhamen ,wokal jest bardzo ważną częścią zespołu szczególnie rockowego czy metalowego ,co z tego że sekcja instrumentalna jest świetna ,można robić super solówki ale co z tego skoro się ma kiepskiego wokalistę który wszystko chrzani ,Nightwish to świetny przykład i zmiana z Tarji na Nette ,Tarja dawała NW całą magie ,co z tego że IM czy DPP jest super Instrumentalnie jest super ,ale wokalnie jest cienkie

Co do DPP się zgodzę, ale to nasza subiektywna opinia. Wiele osób, choćby z tego forum, zaczęło słuchać NW dzięki DPP. To, co nam się nie podoba inni uwielbiają. ;)

 

takie przegadywanie się że ta będzie lepsza czy inna jest bez sensu i do niczego konkretnego nie prowadzi

To jest właśnie to o czym pisałem: gusta są różne, dlatego nie jest najważniejsze kto śpiewa, bo nie łączy nas tutaj Tarja, Floor czy Anette tylko Nightwish jako cały zespół.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja się zgodzę że interpretacja danego utworu przez wokalistkę czy jej barwa głosu to czysto subiektywne odczucie każdego z nas , słuchaczy zespołu. Jednakże nie można twierdzić że nie można porównać dotychczasowych wokalistek i stwierdzić która pod pewnymi względami kategoriami jest lepsza od drugiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adrian: Fakt, źle to zinterpretowałem :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja się zgodzę że interpretacja danego utworu przez wokalistkę czy jej barwa głosu to czysto subiektywne odczucie każdego z nas, słuchaczy zespołu. Jednakże nie można twierdzić że nie można porównać dotychczasowych wokalistek i stwierdzić która pod pewnymi względami kategoriami jest lepsza od drugiej.

 

Pod pewnymi względami można ale i tak sporo się sprowadzą do barwy i rodzaju głosu oraz interpretacji. Znam takich co nie znoszą np:Planta mimo że jest świetnym wokalistą bo jego barwa i maniera śpiewania jest nie do przeskoczenia ;).

 

Wszystkie wokalistki w NW po prostu umieją śpiewać i patrząc na wykonania live to naprawdę rzadko się zdarzały fałsze czy jakieś rażące błędy. nawet nieraz słynne "nie -radzenie sobie z utworami" zazwyczaj bardziej dotyczy interpretacji i ekspresji niż faktycznych błędów technicznych i fałszów bo podkreślmy to jeszcze raz one wszystkie trzy umieją śpiewać i mają dobre głosy choć oczywiście mają inne możliwości.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pod pewnymi względami można ale i tak sporo się sprowadzą do barwy i rodzaju głosu oraz interpretacji. Znam takich co nie znoszą np:Planta mimo że jest świetnym wokalistą bo jego barwa i maniera śpiewania jest nie do przeskoczenia ;).

Jednak są też takie rzeczy które można oddzielić od barwy głosu i interpretacji. Takim czymś np będą skala czyli jak wysokie/niskie dźwięki wokalistka może zaśpiewać. Dalej umiejętności danego wokalisty/ wokalistki, chodzi mi tu o wykorzystanie swojej skali. Hmm w sumie jeszcze tonację i emisję głosu.

Wszystkie wokalistki w NW po prostu umieją śpiewać i patrząc na wykonania live to naprawdę rzadko się zdarzały fałsze czy jakieś rażące błędy. nawet nieraz słynne "nie -radzenie sobie z utworami" zazwyczaj bardziej dotyczy interpretacji i ekspresji niż faktycznych błędów technicznych i fałszów bo podkreślmy to jeszcze raz one wszystkie trzy umieją śpiewać i mają dobre głosy choć oczywiście mają inne możliwości.

 

Nie zapominajmy o pierwszym roku DPP Tour i wykonaniach Anette Live, czy też zmasakrowanym Over the hills na End Of An Era :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednak są też takie rzeczy które można oddzielić od barwy głosu i interpretacji. Takim czymś np będą skala czyli jak wysokie/niskie dźwięki wokalistka może zaśpiewać. Dalej umiejętności danego wokalisty/ wokalistki, chodzi mi tu o wykorzystanie swojej skali. Hmm w sumie jeszcze tonację i emisję głosu.

Akurat jesli chodzi o skale to wszystkie linie wokalne poza tam fragmentami OB są utrzymane w dość średnich rejestrach i wielkiej skali w Nightwishu nie trzeba, wbrew pozorom linie wokalne na DPP dość pasują do skali Anette. Bardziej bym tu widział położenie nacisku przy ocenie na umiejętności bo to podstawowa sprawa aby wykorzystać swój głos, cała kwestia emisji głosu a nawet tak banalne sprawy jak wymowa.

 

Nie zapominajmy o pierwszym roku DPP Tour i wykonaniach Anette Live, czy też zmasakrowanym Over the hills na End Of An Era :)

Niewiele tego było, zresztą ciezko nieraz ocenić na filmikach kręconych telefonem, Anette rzekomo miała wpadki a potem na koncercie w Kraku w II 2008 (czyli pierwszy rok trasy DPP) jak już słyszałem na żywo to zaśpiewała wszystko bezbłędnie i omineła trudne rafy. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodając do tego co napisał Girdun ,to mogę wspomnieć także o żałosnym wykonaniu przez Nette Nemo i Wish I Had An Angel,tego się nie dało słuchać ,a jak to śpiewa Floor jest to bardziej przyswajalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio niemałą burzę wśród fanów wywołał pewien artykuł w fińskiej prasie. Tony Kakko, lider zespołu Sonata Arctica i bliski przyjaciel Tuomasa, wypowiedział następujące słowa:

 

Anette zniszczyła piosenki zespołu.

 

Link do artykułu: http://www.vaylanpyorre.com/sonatan-tony-kakko-anette-olzon-tuhosi-nightwishin-biisit/

Wygląda na to, że artykuł został usunięty z serwisu. To już nie pierwszy komentarz Tony'ego na temat Anette. Już kiedyś powiedział w wywiadzie, że zespół jest szczęśliwszy bez Olzon.

 

Co o tym sądzicie? Wielu ludzi zarzuca mu brak szacunku tudzież chamstwo. Ale czy Tony nie ma prawa do własnego zdania?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja za to uwielbiam wykonania obu śpiewaczek, zawsze coś "innego", prawa natury działają tak że nie każdemu da się dogodzić,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze każdy człowiek ma prawo do własnego zdania ponieważ to jego demokratyczne prawo,a po drugie zgadzam się z Tonym z Sonaty ,ja przez Nette zrobiłem 7 letnią przerwę z Nightwish ,i gdyby nie kilka czynników to Nightwish dla mnie przeszedł by do Historii i już nigdy bym do tej kapeli nie wrócil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma prawo do własnego zdania, ale nie musi wszystkiego mówić publicznie, bo kogoś może to jeszcze zaboleć. ;_;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja powiem: tyle robić szumu, bo Anette ma fajny i oryginalny głos i mi się podoba, są największe tragedie np. Amy Lee z Evanescence na koncertach Ev wytrzymuje góra 2 minuty bo nie mogę znieść tego ryku i pisku Amy... -.-

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Marcinie, proszę używaj znaków interpunkcyjnych, proszę... Anette miała zupełnie inne możliwości od Tarji, więc piosenki, które wymagały klasycznego, operowego głosu przerastały ją. Ballady za to wychodziły jej genialnie. Floor może i ma wspaniały wokal, ale nie pasuje do NW, przynajmniej wg mnie.

A co do Amy Lee... Amy posiada niesamowicie potężny głos, uwielbiam go. Nie mam pojęcia, gdzie słyszysz ryki i piski u niej, ale co kto woli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marcin, interpunkcja... Pisz zrozumialej.

A niech sobie mówi, co chce. To wolny człowiek, ma prawo do własnego zdania. I do krytykowania Olzonki, skoro ta mu nie pasuje. Tyle w temacie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druga Tarja była by bez sensu uważam że Anette była najlepszym wyjściem, może piosenki typu sleeping sun nie są dla niej ale świetnie sobie radzi np. z planet hell

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja powiem: tyle robić szumu, bo Anette ma fajny i oryginalny głos i mi się podoba, są największe tragedie np. Amy Lee z Evanescence na koncertach Ev wytrzymuje góra 2 minuty bo nie mogę znieść tego ryku i pisku Amy... -.-

 

 

No chyba Anette bardziej piszczy, jak próbuje wyciągnąć górę niż Amy -.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.