Jump to content
Izzy

Ulubione cytaty

Recommended Posts

Mogę tu wrzucić cały tekst piosenki? Bo dziś od rana (czyt.: odkąd wstałam o wpół do drugiej po południu) chodzi mi po głowie jeden numer z tekstem napisanym przez Gaimana, a teraz jak zobaczyłam ten cytat od Ali, to o nim pomyślałam i... no, i właśnie. ^^ (Zalecam posłuchać, bo to są jednak słowa piosenki, nie wiersz, i jakoś tak lepiej się czyta, gdy zna się melodię ;))

http://music.thejaneaustenargument.net/track/holes

There's a hole, a hole, a hole inside of me

the shape of you

it's so deep , so deep, so deep inside me

that nobody can see it

when I try to fill it

with other people

none of them will fit

but I will try to keep trying

 

Maybe I think this one

This one can touch like you touch

Or laugh like you laugh

kiss like you kiss

smile like you smile

but no-one smiles like you smile...

No, nobody smiles like you…

 

It's not just inside me the hole the shape of you

everywhere I look now

Is somewhere that you are not

Holes are always hungry

And they eat the things we want to keep

 

eat your life so slowly

eat profane and holy

eat it till you're wholly hole

 

Maybe I think this one

This one can touch like you touch

Or laugh like you laugh

kiss like you kiss

smile like you smile

but no-one smiles like you smile...

No, nobody smiles like you…

 

I should learn my lesson

holes are the illusion

presence and absence and

emptiness and nothing

 

When I am gone my darling dig me a hole

let flowers grow above me

and wild berries

then laugh and forget me

and before I'm cold

let someone who loves you fill your...

...hole

(Zamęczę Was TJAA, jej ♥ Ale popatrzcie, to tylko JEDEN zespół i mają tyyyle tekstów, które mi pasowały do Maćkowego questa w zapodaju. A znam jeszcze "trochę" innych wykonawców mocnych tekstowo. Maćku, Twoje zadanie jest strasznie dylematogenne.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakiś czas temu poruszył mnie cytat z "Idioty" Dostojewskiego. Nawet umieściłam go na "Twarzoksiążce". Był bardzo... poruszający. Po przeczytaniu całej książki, w kontekście całości, wszystkich wydarzeń i ich zwieńczenia jego prostota, wręcz banalność i piękno utrwaliły się w mojej duszy, że się tak poetycko wyrażę, i nabrały niezwykłego wręcz ładunku emocjonalnego.

Wart jest ów chwili refleksji.

 

„Był wtedy jeszcze całkiem jak idiota, nie umiał nawet dobrze mówić, czasem nie mógł zrozumieć, czego ktoś od niego chce. Raz poszedł w góry w jasny, słoneczny dzień i długo chodził, męcząc się pewną myślą, której nie mógł wyraźnie określić. Przed nim było błyszczące niebo, w dole jeziora, dookoła widnokrąg, rozsłoneczniony, bezmierny, nie mający granic. Długo patrzył i duszę miał pełną udręki. Przypomniał sobie teraz, jak wyciągał ręce do tego promiennego, nieskończonego błękitu i płakał. Dręczyło go, że jest dla tego wszystkiego zupełnie obcy. Cóż to za uczta, cóż to za nieustanne uroczyste święto, które nie ma końca i do którego ciągnie go coś zawsze, od dawna, od samego dzieciństwa, i do którego w żaden sposób nie może się przyłączyć? Co rano wschodzi takie samo promienne słońce; co rano zwisa nad wodospadem tęcza; co wieczór śnieżysta, najwyższa góra tam w oddali, na skraju nieba, pali się purpurowym ogniem; każda „maleńka muszka, co brzęczy koło niego w palącym promieniu słońca, jest uczestniczką powszechnego chóru, ma swoje miejsce, lubi je i jest szczęśliwa”; każda trawka też rośnie i jest szczęśliwa! I wszystko ma swoją drogę, i wszystko zna swoją drogę, z pieśnią przychodzi i z pieśnią odchodzi; on jeden tylko nic nie wie, nic nie rozumie, ani ludzi, ani dźwięków, dla wszystkiego jest obcym, jest wyrzutkiem.”

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Zauważyłaś, że książka po kilkakrotnym przeczytaniu staje się o wiele grubsza niż była? Jakby za każdym razem coś zostawało między kartkami: uczucia, myśli ,odgłosy ,zapachy...A gdy po latach zaczynamy ją kartkować odnajdujemy w niej nas samych, młodszych, innych..." - z książki pod tytułem "Atramentowa krew".

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Zauważyłaś, że książka po kilkakrotnym przeczytaniu staje się o wiele grubsza niż była? Jakby za każdym razem coś zostawało między kartkami: uczucia, myśli ,odgłosy ,zapachy...A gdy po latach zaczynamy ją kartkować odnajdujemy w niej nas samych, młodszych, innych..." - z książki pod tytułem "Atramentowa krew".

 

Pamiętam ten cytat... Ale ja nie czytałam drugiej części. Czy to nie było jednak przypadkiem w pierwszej, "Atramentowe serce"? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na 100% jest to cytat z "Atramentowej krwi", ponieważ dzisiaj zacząłem ją czytać i na 59 stronie natknąłem się na te słowa. Nie przeczę jednak, że to zdanie mogło pojawić się również w "Atramentowym sercu" a ja, jakimś cudem, przeoczyłem je podczas czytania. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba że to był cytat gdzieś na jakiejś stronie źle podpięty pod "Atramentowe serce" i jakoś źle zakodowałam. Bo nie umiem umiejscowić w książce, ale ten cytat na pewno czytałam. Albo w obu częściach było podobnie napisane. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"- Chciałbym być wilkiem. Nie bez przerwy tylko czasami, w ciemności. Nocami biegałbym w lesie jako wilk. - Richard tak naprawdę mówił do siebie. - Nie robiłbym nikomu krzywdy, nie byłbym takim wilkiem. Po prostu biegałbym w blasku księżyca między drzewami, nigdy bym się nie męczył, nie brakowałoby mi tchu i nigdy nie musiałbym się zatrzymywać. Oto kim chciałbym być, kiedy dorosnę."

Z książki Neila Gaimana "Dym i lustra".

 

Fajnie się dowiedzieć, że ktoś ma takie samo marzenie, nawet jeśli to tylko postać z książki :P

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

"- Chciałbym być wilkiem. Nie bez przerwy tylko czasami, w ciemności. Nocami biegałbym w lesie jako wilk. - Richard tak naprawdę mówił do siebie. - Nie robiłbym nikomu krzywdy, nie byłbym takim wilkiem. Po prostu biegałbym w blasku księżyca między drzewami, nigdy bym się nie męczył, nie brakowałoby mi tchu i nigdy nie musiałbym się zatrzymywać. Oto kim chciałbym być, kiedy dorosnę."

Z książki Neila Gaimana "Dym i lustra".

 

Fajnie się dowiedzieć, że ktoś ma takie samo marzenie, nawet jeśli to tylko postać z książki :P

 

Kolejna książka, którą muszę koniecznie przeczytać. Nie tylko nazywa się tak samo jak moja strona szyciowa, ale i ma w sobie takie cudowne cytaty jak ten tutaj ♥ Już czuję, że się polubimy :)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwa posty po sobie.. hańba. :>

 

Ale nic nie poradzę na to, że Tumblr przemówił. To jest dobre, nie wiem kto to stworzył, pewnie jakiś przypadkowy ktoś z internetu, ale to jest dobre. I koniec :)

 

do not call me beautiful

for I am so much more

than surface light

I am radiant and I am glowing

and walk the earth with

 

a triumphant spirit

indestructible to the waves of time

 

I am at the best I’ve ever been

and overcame the nightmares of my past

 

I am a whole world of contradictions

heartaches and pleasure and pain

 

there is an entire universe inside me

my bones made of stardust

 

but when you call me beautiful

the word limits me to nothing more

than what your passing eyes see

a letter to the man on the street // c.m.h

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo to ładne! Tumblr to taka dark czist of łondirs :D

 

Oceansoulowy cytat od Gaimana:

"(...) możliwe, że morze to jedna wielka dusza (...)"

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macie kolejnego Gaimana:

"Opowiadania to niewielkie okienka do innych światów, innych umysłów i snów. To podróże, które pozwalają odwiedzić drugi koniec wszechświata i zdążyć wrócić na kolację." :)

(Czo ten Gaiman, temat nam opanował XD)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Wielki Szu":

 

Tytułowy bohater bo wygranej partii pokera:

 

"Graliśmy uczciwie. Ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem - wygrał lepszy."

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z cyklu "Zalajkowane przez kogoś (w tym przypadku Alę) na fejsie":

gd8C4Bc.jpg

Words of tróth ^^

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mądrość z tumblra:

You are enough. You are so enough, it is unbelievable how enough you are.
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hee, i znowu Gaiman XD

„Na kartce nie ma Twittera, e-maila, Facebooka. Internet jest nieosiągalny, ortografię sprawdzasz w słowniku.

To bezpieczniejsze! Wcześniej często zdarzało mi się sprawdzać w internetowym słowniku znaczenie jakiegoś słowa albo zasady jego pisowni.

Trzy godziny później okazywało się, że ten wyraz prowadził mnie od strony do strony i tak lądowałem na e-bayu, na którym właśnie kupowałem kolejną sokowirówkę."

To jest takie tró story... Leżę sobie na łóżku, piszę w Zeszycie list do Mikko, potem postanawiam popisać na komputerze, bo mam na nim zaczęte takie jedno coś, włączam go, otwieram przeglądarkę, wchodzę na fejsa, przescrollowuję stronę główną, przescrollowuję, przescrollowuję (...), przescrollowuję, trafiam na stronę z kudłatymi panami, przescrollowuję, przescrollowuję, wrzucam foteczki do folderu na panów, przescrollowuję... I tyle wychodzi z tego pisania x.X

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leżę sobie, a tu nagle w głowie odzywa mi się Mickiewicz:

Kto miłości nie zna, ten żyje szczęśliwy, i noc ma spokojną, i dzień nietęskliwy

Tak mądrze gada, że aż sobie chyba odświeżę "Dziady".

 

Ostatnio też mi się przypomniał taki Poe:

And so being young and dipped in folly I fell in love with melancholy.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Największą cnotą ludzkości jest litość - odparła Nicole. - Oświecone społeczeństwo nie dokonuje egzekucji ludzi i powstrzymuje się od karania na tyle, na ile pozwala zdrowy rozsądek i sprawiedliwość.

Dopiero wtedy don stracił swój dobry humor.

- Skąd wzięłaś takie pomysły? - zapytał. - One są świadectwem pobłażania samemu sobie i tchórzostwa. Mało tego, są bluźnierstwem. Kto jest bardziej bezlitosny niż Bóg? On nie przebacza, On nie zakazuje karania. Na mocy Jego wyroku jest Niebo i jest Piekło. On nie wypędza smutku i żalu ze Swojego świata. Obowiązkiem Wszechmocnego jest okazywanie co najwyżej niezbędnej litości. Kim więc ty jesteś, żeby obdarzać ludzi tak cudowną łaską? To arogancja. Wydaje ci się, że jeżeli będziesz taka święta, zdołasz stworzyć lepszy świat?

Pamiętaj, że święci potrafią jedynie szeptać modlitwy do ucha Boga, i to tylko wtedy, gdy zyskali do tego prawo własnym męczeństwem. Nie. Naszym obowiązkiem jest tropienie bliźniego naszego. Inaczej bowiem byłby zdolny do popełnienia wielkich grzechów. Oddalibyśmy nasz świat w posiadanie diabłu.

 

(...)

 

- Litość to zły nawyk, pretensje do uprawnień, których nie mamy. Ci, którzy okazują litość, w niewybaczalny sposób ubliżają ofiarom. Nie to jest naszym obowiązkiem tu, na ziemi.

- Więc ty nie chciałbyś litości? - zapytała Nicole.

- W żadnym razie. Nie potrzebuję jej ani jej nie pragnę. Jeżeli będę musiał, przyjmę karę za wszystkie moje grzechy.

 

Cytat pochodzi z książki "Omerta".

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Śliczne ;)

Modliłam się o dobrego męża, więc mam dobrego męża, ale on się nie modlił, więc ma co ma
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

"W naszym świecie trudno znaleźć pustkowie, w którym nie będzie niczego oprócz przyrody, nieba nad głową i człowieka siedzącego na kamieniu. Człowieka, którego obowiązuje jedynie to prawo, jakie ma w sercu. Przez całe moje życie, gdziekolwiek bym się ruszył i cokolwiek bym robił, kontrolowały mnie miliony przepisów. Tysiące urzędników normalizowało każdą moją myśl i każdy postępek. Na wszystko mieli procedury. Przez cały czas usiłowali się mną opiekować i uchronić przed jakimkolwiek ryzykiem. Przez całe życie czułem się, jakbym miał dwanaście lat. I miliony rodziców.

Tu nikt się mną nie opiekuje. Mogę się upić, skręcić nogę, wylecieć w powietrze dzięki własnemu ładunkowi termicznemu albo wpaść do jakiejś studni. Wszystko na własne ryzyko.

Boże, co za ulga."

 

Jarosław Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu t.1

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

"We have to keep the love going and music is the clue." - Tarja ♥

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka wersów z utworu "Captive Honour" Megadeth:

"And when you kill a man, you're a murderer

Kill many, and you're a conqueror

Kill them all... Ooh... Oh you're a God!"

Bardzo mądre :P

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Znał kto kiedy poetę trzeźwego?

Nie uczyni taki nic dobrego."

Jan Kochanowski Pieśń XX

 

:D

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój ulubiony cytat z Elementary:

Bell: Ona jest donosicielką!

Sherlock: Miłość mojego życia jest maniakalnym zabójcą... Nikt nie jest idealny. ♥

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Natknęłam się na to w Wiedźminie, po czym przeczytałam cały wiersz. I jest świetny, ale ten fragment rządzi:

"All that we see or seem

Is but a dream within a dream."

I w tłumaczeniu:

"Co widzimy, co się zdaje

Snem we śnie wciąż pozostaje."

 

A tutaj, jakby ktoś chciał, link do wiersza w oryginale i przekładzie: http://www.anglisci.pl/poetry/e.a.poe-a-dream-within-a-dream.html

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.