Jump to content
Taiteilija

Książki Fantasy!

Recommended Posts

Osobny temat tylko dla fantastyki, która wywarła ogromny wpływ na twórczość NW, a i, jak wiadomo, fani fińskiej bandy i muzyki metalowej w ogóle są często zakochani w fantazjach - stąd ten specjalny wątek.

Jakie są wasze ulubione książki fantasy, wasze ulubione gatunki i autorzy, na jakie książki czekacie, jakie macie, lub chcielibyście mieć na własność, co polecacie?

Wszystko o książkach fantasy!

 

Na urodziny dostałam od Pana Izzy'ego pewną książkę, którą bardzo chciałam przeczytać od momentu ujrzenia jej na półce w Empiku;

"Dym i lustra" Neila Gaimana.

Czytam ją sobie powolutku (jest to zbiór opowiadań, wierszy, nowelek i innych drobiazgów)...są wśród małych utworków zamieszczonych w niej całkiem ciekawe i przyzwoite twory, ale też kilka kiepskich i niegodnych "mieszkać" z tymi dobrymi wypocin.

Gaiman jest, w pewnym sensie, pisarskim odpowiednikiem reżysera Tima Burtona; pisze niby dziecinne historie fantasy okraszone czarnym humorem dla dorosłych czytelników. Jak dotąd całkiem ciekawa to lektura (przekład mógłby być jednak nieco lepszy) i jestem skłonna ją polecić jeśli ktoś gustuje w takiej właśnie literaturze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kocham książki na równi z muzyką. Najbardziej lubię literaturę fantasy, choć nie jestem uprzedzony do innych gatunków, no może poza romansidłami. Mam kilku ulubionych pisarzy,a są to:

-Andrzej Sapkowski- przede wszystkim za genialną Wiedzmińską Sagę, którą przeczytałem już miliard razy. Sapkowski pisze w genialnym stylu i tworzy niezwykle ciekawe historie.

-Jacek Piekara- do książek tego autora również wracam co jakiś czas. Niedawno po raz kolejny zacząłem czytać cykl o inkwizytorze Mordimerze

-Andrzej Pilipiuk- za Jakuba Wędrowycza, który wiele razy rozbawił mnie do łez. Choć muszę przyznać, że ostatni tom z przygodami Kubusia nie jest już taki dobry.

-Brent Weeks- za bardzo dobrą Trylogię Nocnego Anioła. Weeks podobnie jak Sapkowski ma talent do wymyślania ciekawych bohaterów, kreowania świata i ciekawych historii

-Glen Cook- Czarna Kompania wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie, a w planach mam jeszcze cykl, w którym główną rolę odgrywa detektyw Garrett.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://forum.nightwish.pl/watek-nasza-biblioteka- jest temat

Taiteilija, spróbuj ten inaczej ukierunkować i niech się dzieje?:)

 

Oj cholibka, coś czułam, że to niemożliwe, żeby ten temat został przeoczony i gdzieś jest, ale musiałam nie przyuważyć!

Przemianowałam go na "Książki Fantasy!" - fanów fantasy jest wielu, szczególnie jeżeli przepadają za Nightwishem (to się łączy zazwyczaj - ciekawa zbieżność), więc chyba zasługują na osobny wątek. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fantasty to mój ulubiony gatunek, po prostu kocham, kocham, kocham ;) . Wychowałam się Na Harrym Potterze, Władcy Pierścieni, Opowieściach z Narnii itp. Jako, że jestem młoda lubię czytać książki fantasty z nastolatkami jako bohaterami, np. Eragon, Tunele ( chociaż to może nie ten gatunek ). Ostatnio przeczytałam Córkę dymu i kości i mnie oczarowała. Lubię też klasycznego Wiedźmina.

Dzięki temu przenoszę się w inny świat, pomiętam jak czekałam na list z Hogwartu ( cholera, ja nadal czekam ) i próbowałam znaleźć przejście do Narnii. Niestety TROCHĘ wydoroślałam i już w to nie wierzę, ale miło oderwać się od szarej codzienności.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maggie mamy ten sam świat cholera gdzie ty byłaś jak Cie szukałem.

Również sie wychowałem na Harrym Poterze kocham ta powieść, choć najbardziej ubóstwiam Eragona o jezu nawet dostałem ją od samego Christophera ostatnia część oczywiście po angielsku :)

Opowieści z Narnii, Władca Pierścienii, Wiedzmin, każda książka fantazy mnie wciąga o ile jest z sensem kocham magie jaka ona by nie była. Rozumem jestem dzieckiem :)

Choć świat dorosłych pożarł mnie całkowicie często wracam do książek z dzieciństwa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm... Czytając Wasze posty widzę kilka punktów zbieżnych z moimi. Że kocham Tolkiena - żadna niespodzianka. Najbardziej "Silmarillion" najmniej "Hobbita". Lubię Sapkowskiego. Podchodziłam do "Eragona" - bez sukcesu, ale okoliczności były... niesprzyjające, więc może pokuszę o drugie podejście. Harry'ego czytałam tak, jak wszyscy zapewne. Z jakim skutkiem? Lektura lekka, łatwa i... przyjemna? To ostatnie to akurat kontrowersyjne, szczególnie dla osób wrażliwych z plastyczną wyobraźnią. Zdecydowanie pozycja prosta i dla dużej grupy odbiorców.

"Opowieści z Narni" - szanuję. Nie jest to pozycja mogąca konkurować z Tolkienem (w moich oczach), niemniej na pewno wartościowa, szczególnie dla osób ceniących sobie wyższe wartości, w tym religijne.

Jakoś nie przekonała mnie do siebie również Ursula Le Guin i jej opowieści z Ziemiomorza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maggie mamy ten sam świat cholera gdzie ty byłaś jak Cie szukałem.

Tu i tam ;) . Miło poznać kogoś o podobnych zainteresowaniach .

najbardziej ubóstwiam Eragona o jezu nawet dostałem ją od samego Christophera ostatnia część oczywiście po angielsku

Jezusie, skąd ty to wytrzasnełeś ? Napad na dom Paoliniego był ( ;) ) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Glen Cook- Czarna Kompania wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie,

Mój numer 1 wśród fantasy! W czasach kiedy książki z tego gatunku pochłaniałem masowo CK czytywałem co roku. Od kilku lat leżą w szafie nieczytane, ale pewnie któregoś dnia ponownie zabiorę się za lekturę.

 

Oprócz tego wśród swoich faworytów wymienię:

- "Mgły Avalonu" Marion Zimmer Bradley

- "Trylogię Czarnego Słońca" C. S. Friedmann (głównie za wykreowany świat)

- cykl o zbóju Twardokęsku Anny Brzezinskiej

- "Pieśń Lodu i Ognia"

 

Co nie zmienia faktu, że fantasy nie czytałem już od lat, do tego stopnia, że mam zaległości jeśli chodzi o 2 ostatnie cykle...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwielbiam Sapkowskiego ale on tak wyrasta ponad fantasy bo jedną nogą jest a jedną nie jest ;).Generalnie ubóstwiam wszystko od kultowego "Wiedźmina" przez "Trylogie Husycką" (która dla mnie jest takim skrzyżowanie Sienkieiwcza z Eco z odrobina fantastyki) a na "Żmiji" kończąc mimo że wojna w Afganistanie to nie jest mój ulubiony temat ;).Jego "Maladie" czyli apokryf do Tristana i Izoldy to jedna z najlepszych postmodernistycznych zabaw literackich jakie w życiu czytałem

 

Z innych autorów już takich bardziej stricte fantasy to bardzo lubię serię Robin Hobb o Skrytobójcy i o Złotoskórym, Martin Scotta i serię "Thraxas", "Amerykańscy Bogowie" Gaimana, zabrałem się swego czasu także za "Pieśń Lodu i Ognia" Martina ale na razie dopiero I tom przeczytałem.Dorzucę jeszcze Komudę i Forysia z polskich autorów.

 

Generalnie jesli już czytam fantasy to tzw: adult fantasy albo historyczne fantasy itp, zresztą to jest akademicka dysputa co jest fantasy a co fantasy nie jest ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maciek

"Thraxas" jest zabawny szczególnie jak się wyłapuje różne aluzje do starożytności, a najbardziej do Rzymu :)

Jeśli lubisz fantasy historyczne to polecam też cykl Paula Kearney'a "Boże Monarchie" (zapomniałem o nim wspomnieć pisząc o moich faworytach). Opowieść o ponownym poszukiwaniu kontynentu, do którego nikt nie pływał już od kilkuset lat, a w tle walka między religiami (a także między różnymi nurtami tej samej religii), brudna polityka, itp. Do tego dodam że o dziwo poszczególne tomy nie mają po 500 stron :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy komiksy też się liczą ale od dziecka uwielbiałam "Thorgala" ♥

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwielbiam "Żarnę Niebios" Kossakowskiej, choć przyznam, że od dawna nie miałam jej w ręku. Lekko rozszerzona wersja opowiadań z różnych okresów kariery pisarskiej autorki. Genialne angel fantasy, haczące czasem o dark fantasy. Polecam też całą serię z "Siewcą Wiatru" na czele, choć mnie nigdy nie udało się jej skończyć - czeka na swój dzień.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepszą książką oczywiście że jest Harry Potter. Ale czytam mnóstwo książek więc trochę tego będzie. Bardzo lubię Tolkiena .Wolę Hobbita od Władcy Pierścienia , nie mam pojęcia dlaczego. Trzecim wielkim autorem książek jest Zafon szczególnie polecam "Cień Wiatru" , "Więzień Nieba" , "Książę Mgły" i "Pałac Północy". Polskich książek fantasy nie lubię. A znacie może jakieś fińskie książki fantasy do polecania bo nigdzie nie mogę znaleźć nic fajnego???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamy tez temat nasza biblioteka w ktorym można się opisac szerzej niz tylko same fantasy :)

 

A co do fińskiego fantasy przychodzą mi do głowy tylko "Muminki" Tove Jansson nawet jesli wiekszosc pisała po szwedzku :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z fantastyki przeczytałam dużo książek, bardzo lubię: Sapkowskiego, Grzędowicza, Tolkiena, Lewisa...;) Chciałabym mieć na półce wszystkie książki Pratchetta i mam nadzieję, że to się uda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chciałabym mieć na półce wszystkie książki Pratchetta i mam nadzieję, że to się uda.

 

to ja mam tak samo. na razie kolekcja liczy 31 tytułów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1397642.3.jpg

 

Od 6 listopada nowy Sapkowski w sprzedaży :D, w necie jest dostępny preview I rozdziału, przeczytałem ten fragmencik i jest dobrze. Ponoć akcja ma sie toczyć przed wojną z Nilfgaardem, tak gdzieś w okolicach opowiadań.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1397642.3.jpg

 

Od 6 listopada nowy Sapkowski w sprzedaży :D, w necie jest dostępny preview I rozdziału, przeczytałem ten fragmencik i jest dobrze. Ponoć akcja ma sie toczyć przed wojną z Nilfgaardem, tak gdzieś w okolicach opowiadań.

...To ja już wiem, co wysępię od rodziców na Gwiazdkę *.* Nowy Wiedźmin... ♥

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musiałabym w końcu przeczytać pół czwartej, piątą część i opowiadania... To mi trochę zajmie. Za ten czas będzie w bibliotece, nasza biblioteka obfituje w nową fantastykę. ♥

 

A ja niedawno skończyłam 1. tom Kłamcy J. Ćwieka... Szalony pomysł, ale wciąga. ♥ Już wypożyczyłam kolejne trzy części. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z jednej strony czekam na tego "Wiedźmina", a z drugiej wątpię, że dorówna świetnością swoim poprzednikom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osz, nie wierzę! Nie wiedziałam, że będzie nowy! A jeszcze z miesiąc temu narzekaliśmy z Izzy'm, że nie ma nowego Wiedźmina i, że straszna szkoda, że Sapkowski już nie chce pisać o białowłosym. Umarłam! Cokolwiek, boję się nieco rozczarowania. Mam już wypracowane z dawna oczekiwania odnośnie ewentualnej nowej wiedźmińskiej książki. Ciekawe, czy Sapkowski utrzyma poziom. :) Oby!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.