Jump to content
Taiteilija

Książki Fantasy!

Recommended Posts

Guest Morderczyni

Dopisane do listy "Dorwać w tym roku".

Hmm. Nie sądziłam, że Sapkowski jeszcze coś wyda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiedziałam o tym nowym Wieśku mojej koleżance, a ona na to: "Pośmiertnie?" :D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poleciałabym do sklepu i kupiła... ale muszę się powstrzymać. Zbieram na "Pieśń lodu i ognia" ♥

Ale może kupię bratu w grudniu na urodzinki... prezent z głowy, a i ja z niego skorzystam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś podano taką informacje:

 

Wydarzenia opisane w "Sezonie burz" zaś faktycznie nie rozgrywają się ani po tych z pięciotomowego cyklu, ani nie przenoszą nas w czasy, gdy Geralt był ledwie wilczkiem. Ta konkretna przygoda umiejscowiona została zaraz przed fabułą pierwszego w historii tekstu o Białym Wilku, opowiadania "Wiedźmin", w którym nasz bohater walczył z zaklętą w strzygę księżniczką. To czasy, w których nikt nawet nie podejrzewa ataku Cesarstwa Nilfgaardu.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Och, och, Wiesiek nowy *__*. Kolejna książka do dopisania na gwiazdkową listę prezentów. Coś też się mówi o 2. części "Dreszczu" Jakuba Ćwieka...Tyle książek, tak mało czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, ma być drugi Dreszcz. I chyba nawet sobie go kupię, chociaż będzie w bibliotece za jakiś czas. Jedynka czułaby się samotna. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie zakończyłem lekturę Sezonu Burz i cóż mogę rzec. Myślę, że jest tu wszystko czego można oczekiwać od pisarstwa AS-a. Sapkowski po raz kolejny pokazał klasę. Także językowo nikt tak nie łączy wiekiej erudycji z rynsztokiem, tragizmu z komizmem. Kilka cytatów na pewno wejdzie do kanonu. Z jednej strony klimat przypomina trochę opowiadania, z drugiej strony: akcja, zabiegi językowe, formalne oraz narracyjne końcówkę Sagi.

 

Jest tu sporo klasycznego "Wiedźmina", trochę jakbyśmy spotykali starego przyjaciela, niemniej Sapkowski zadbał też o trochę nowości. Objawiają się one tym, że nie ma aż tak wielkiej ilości nawiązań do mitów i legend (chyba że jeszcze wielu nie wykryłem). Po raz pierwszy w dużej powieści nie pojawia się motyw Magna Mater, mamy za to więcej nowoczesności i współczesności, no ale szczegółów nie będę spoilerował.

 

Kolejne novum w wiedźminie to łacina, która leje się tak gęsto jak w Trylogii Husyckiej, zaryzykuje tezę, że łaciny w Sezonie Burz jest więcej niż w całej Sadze łącznie. Plus jak zwykle sporo fajnych wstawek językowych i rzadkich słów, do których przydaje się wujek google.

Teoretycznie nawet, można by przeczytać Sezon Burz nie znając reszty, może poza zakończeniem i różnymi drobnymi nawiązaniami. Początek taki sobie, lecz z czasem powieść nabiera rumieńców i gdzieś od połowy, już czuć że to jest to. Tak czy siak mistrz powrócił, w jedynym stylu w jakim mógł powrócić czyli mistrzowskim ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwie nowości za niedługo:

Rycerz Siedmiu Królestw ;) - http://www.empik.com/rycerz-siedmiu-krolestw-martin-george-r-r,p1086604377,ksiazka-p

Ja inkwizytor. Głód i pragnienie ♥ - http://www.empik.com/ja-inkwizytor-glod-i-pragnienie-piekara-jacek,p1088314690,ksiazka-p

Czytał z was ktoś Ćwieka bo zaintrygowały mnie okładki jego książek :P ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Plus jak zwykle sporo fajnych wstawek językowych i rzadkich słów, do których przydaje się wujek google.

Mnie Sapkowski skłonił między innymi do sprawdzenia sobie słów "promiskuityzm" i "paralela" na przykład, dzięki Wieśkom mam bogatsze słownictwo ^^ A do "Sezonu Burz" cały czas się nie zabrałam, bo oczywiście musiałam wrócić do mojej kochanej sagi i przeczytać ją jeszcze raz. Pewnie większość ludzi wybierających między dwiema pozycjami wolałaby zacząć od tej, której jeszcze nie czytała, dopiero potem przypomnieć sobie tą drugą, ulubioną, już przeczytaną, ale ja jestem dziwna :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Milla - ja robię dokładnie tak samo ;) może to właśnie jest norma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, w którym temacie zapytać. Padło na ten dział. W TV mignęła mi reklama, że co miesiąc będzie można kupić kolejne komiksy o Throgalu za 10 zł. Wiecie może w jakich sklepach można będzie to dostać, bo księgarnia raczej odpada? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mam inne pytanie: od której książki najlepiej zacząć przygodę z serią "Świat Dysku"? Bo chciałabym zrobić podejście, tylko nie wiem, którego tytułu szukać - patrzyłam na artykuł o tym cyklu na wiki i tego jest od metra i ciut ciut. Kto czytał, kto poradzi? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polecam zacząć od "Kolor Magii" i "Blask Fantastyczny" (jedno jest kontynuacją drugiego) ;) ja osobiście czytałam to cyklami, rozpoczynając od cyklu o Rincewindzie, później cykl o Śmierci, straży miejskiej....... i tak dalej :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękować, Evi :) Poszukam :)

Btw, mówiłam Wam, jaki mam fajny temat projektu edukacyjnego? :3 "Charakterystyka porównawcza światów Tolkiena i Sapkowskiego" :3

Share this post


Link to post
Share on other sites

ooo, Milla, fajny temat. Co prawda Sapkowskiego nie czytałam (a zabieram się za Wiedźmina już od kilku lat...), ale temat jest świetny :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Milla w tej serii kolejność nie ma wielkiego znaczenia. Co prawda czasem pojawiają się nawiązania do poprzednich powieści, ale można na to przymknąć oko. Najlepiej czytać w kolejności, w jakiej zostały wydane, lub iść tematyką, która Cię interesuje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ooo, Milla, fajny temat. Co prawda Sapkowskiego nie czytałam (a zabieram się za Wiedźmina już od kilku lat...), ale temat jest świetny :)

Ano, jest :) Tylko coś czuję, że będę robić najwięcej, bo najwięcej książek przeczytałam :D Jedna czytała prawie całą wiedźmińską sagę i "Hobbita", druga prawie całą albo całą i "Hobbita", a trzecia nawet i tego "Hobbita" słabo zna bo to jedna z tych, co to nie bardzo przykładają się do lektur, ale jest z nami bo nie miała z kim robić... A ja mam na koncie trylogię, "Hobbita" i sagę :> Szkoda, że te projekty trzeba robić w grupach, wolałabym tylko we dwie. Ale przeżyję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytał ktoś z was "Kłamcę" J. Ćwieka? Niedawno zaczęłam czytać tą powieść. Słyszałam dobre opinie na temat książki, ale nie jestem zachwycona. Niby sam pomysł na fabułę jest ciekawy, ale zarówno styl pisania, jak i przebieg akcji i jej "poziom" nie są dla mnie zachęcające. Chciałam z kimś skonfrontować moją opinię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o fantasy to polecam serię rozpoczynającą się tytułem "Malowany Człowiek" - z fantastyki przeczytałem naprawdę dużo, a chyba nic innego mnie tak nie wciągnęło ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Czytał ktoś z was "Kłamcę" J. Ćwieka? Niedawno zaczęłam czytać tą powieść. Słyszałam dobre opinie na temat książki, ale nie jestem zachwycona. Niby sam pomysł na fabułę jest ciekawy, ale zarówno styl pisania, jak i przebieg akcji i jej "poziom" nie są dla mnie zachęcające. Chciałam z kimś skonfrontować moją opinię.

 

Znam, przeczytałam ze trzy lata temu, odczucia podobne, przebrnęłam przez dwie części, kończyć serii mi się nie chciało. Główny bohater nieco przypomina Geralta z powieści Sapkowskiego, nie sądzisz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak przypomina, tyle że jest 'overpowered", a przy tym pozostałe postacie np. anioły są przedstawione w taki sposób, jakby były głąbami. Zachowują się nielogicznie i zazwyczaj są bezradne bez pomocy głównego bohatera. Wiedźmin nie był Mary Sue, odnosił obrażenia, popełniał błędy... Szkoda, bo sam pomysł na fabułę był ciekawy. Nie sądzisz?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio natknąłem się na "Ostatnie Życzenie" Sapkowskiego po fińsku, trzeba by polecić Tuomasowi, na pewno by mu się spodobało :D

 

IMG_1790.jpg

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.