Jump to content
beatag60

Finlandia

Recommended Posts

Ja o niczym innym nie marze tylko o pięknej wycieczce po Finlandii ♥

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Metal glany Finlandię kochamy' ♥

Marze o wycieczce do tego kraju z kimś 'fajnym'. To kto jest fajny i mnie zabierze? XD haha

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

do Finlandii jadę w marcu, ale nie na wycieczkę :( tylko do pracy i to już po raz 5ty- jak ten czas leci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

annaif, po raz 5ty? To masz spora wiedzę na temat Finlandii- chętnie poczytamy. Może jakieś fotki- też chętnie obejrzymy:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korzystam z internetu w telefonie więc mam ograniczone możliwości- nie mogę zamieszczać zdjęć. Mam kilka zdjęć na moim profilu na facebooku i na NK. Może później uda mi się dodać jakieś zdjęcia, ale są one "nudne".byłam w Suomi kilka razy, ale zawsze w tym samym miejscu i w tej samej pracy czyli w małej wiosce Lihavanpää 5km od Pertunmy(najbliższe miasto) i 56km od Mikkeli. Pracowałam w szklarni razem z moją matką i ciotką a ostatnio zamiast mojej ciotki był z nami mój wujek. To praca sezonowa, na 3 miesiące przy kwiatach w Reetantarha Oy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Przejrzałam dziś dział "Literatura innych narodowości" w najbliższej bibliotece i znalazłam fińską książkę. "Kobieta ze śniegu", Leena Lehtolainen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przejrzałam dziś dział "Literatura innych narodowości" w najbliższej bibliotece i znalazłam fińską książkę. "Kobieta ze śniegu", Leena Lehtolainen.

 

Nie czytałam tej książki, ale słyszałam, że jest dobra. W końcu Lehtolainen dostała za nią nagrodę od miłośników kryminałów :). Ja za kryminałami nie przepadam.


Z fińskich książek polecam"Pomysł gubernatora" Pentti Haanpää, "Siedmiu braci" Aleksis Kivi, "Nabożna nędza" Frans E. Sillanpää - książki obyczajowe o tym jak kiedyś żyło się w Finlandii czyli XIX/XXw. Ciekawa była też "Jak dziadek do Finlandii na nartach szedł"- nie pamiętam nazwiska autora. "Kalevali" czy książek Miki Waltari'ego nie muszę chyba nikomu polecać, napewno je znacie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy wiecie, że pospolity u nas Irys (Kosaciec Pospolity) żółty jest pod ochroną w Finlandii w regionie Oulu i Laponii:

Sumpfschwertlilie_bl%C3%BCte.jpg

 

Konwalia stała się od 1982 r. narodowym kwiatem Finlandii, znalazła się na rewersie fińskiej monety 10 penniä:

KK.jpg

finland_10_finnish_pennia_1992.jpg

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

obecnie na rewersach monet znajdują się żurawie (1€) i lew z mieczami- godło Finlandii.Mam jedną monetę z konwalią z 1998r i kilka starszych z lat 60tych- na rewersach są 4pentle i napis Suomen Tasavalta; na monecie z 1908r (1penni) jest dużą litera N i nad nią korona, ale wtedy Finlandia była częścią Rosji. Na monecie 2€ przedstawiony jest ziemski glob z symbolem € na środku i datami 2002 2012- to chyba 'specjalne wydanie' :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A Polska które miejsce? Ostatnie? ^^

 

Polska powinna być podpięta pod USA - największego "przyjaciela" naszego kraju, któremu nie wiedzieć czemu nasi politycy włażą ciągle w pewną część metaforycznego ciała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A Polska które miejsce? Ostatnie? ^^

 

Przecież tam wszystko jest napisane ;-;

 

top 11 wygląda tak:

 

1. Islandia.

2. Dania.

3. Nowa Zelandia.

4. Austria.

5. Szwajcaria.

6. Japonia.

7. Finlandia.

8. Kanada.

9. Szwecja

10. Belgia.

11. Norwegia

 

Jak widać kraje nordyckie mają dość pokojową naturę ^^

 

Polska jest na 25., a USA na 99. (100. to Chiny), na ostatnim miejscu, czyli na 162. jest Afganistan, na 155. Rosja, a na 154... Korea Północna. ;-;

Share this post


Link to post
Share on other sites

przed wyjazdem do Finlandii nie wiedziałam, że w fińskim i polskim są słowa, które brzmią podobnie a nawet tak samo a znaczą coś innego czyli tzw. fałszywi przyjaciele np. : matka- po fińsku to podróż, lato-stodoła, älä huuda - nie krzycz. W książce do fińskiego, którą mam jest napisane, że takie słowa i zwroty nie istnieją czyli że nie ma tych tzw 'fałszywych przyjaciół' w polskim i fińskim a tu niespodzianka :). Czesto słyszałam "vino"-krzywy, krzywo oraz "tarkka"- dokładny. Są jeszcze: viina-wódka, setä- wujek, hätä-bieda, maja-chata itd oraz 'molo'- słowo wulgarne i obraźliwe w jęz. fińskim. a myślałam,że tylko czeski może być zabawny dla Polaka ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

podoba mi się ta wersja fińskiego hymnu, ciekawe czy polski hymn tez można tak "przerobić". ciekawostka: jeśli chcecie kupić papierosy w FINLANDII musicie powiedzieć o tym sprzedawcy, kiedyś papierosy były 'na widoku' i każdy mógł sobie wybrać jakie chciał teraz są schowane w szafkach, czasem pod ladą. oczywiście nie zachęcam nikogo do kupowania a tym bardziej dopalenia papierosów ;) zdarzało się, że kiedy mówiłam wsklepie 'cigarettes' dostawalam tytoń zamiast papierosów. oczywiście na szafkach ani w żadnym miejscu nie ma ani słowa o papierosach. Papierosy są dobrze ukryte, alkohol nie. ( ja nie palę tylko moja matka i to dla niej kupowałam papierosy.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

podoba mi się ta wersja fińskiego hymnu, ciekawe czy polski hymn tez można tak "przerobić". ciekawostka: jeśli chcecie kupić papierosy w FINLANDII musicie powiedzieć o tym sprzedawcy, kiedyś papierosy były 'na widoku' i każdy mógł sobie wybrać jakie chciał teraz są schowane w szafkach, czasem pod ladą. oczywiście nie zachęcam nikogo do kupowania a tym bardziej dopalenia papierosów ;) zdarzało się, że kiedy mówiłam wsklepie 'cigarettes' dostawalam tytoń zamiast papierosów. oczywiście na szafkach ani w żadnym miejscu nie ma ani słowa o papierosach.

 

 

Haha, to jak kiedyś kiełbasa spod lady w kioskach ruchu xD

Ciekawy pomysł i myślę, że całkiem dobry :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie coś dziś znalazłam, jakby kogoś zainteresowało:

W Finlandii dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w sobotę przypadającą pomiędzy 31 października a 6 listopada.

Dzień ten służy do uczczenia pamięci świętych oraz osób, które odeszły z tego świata. Pyhäinpäivä bardziej przypomina polskie niż amerykańskie święto - jest to cichy i pobożny dzień, w trakcie którego Finowie przynoszą kwiaty i znicze na cmentarze, a następnie idą na mszę do kościoła.

Najbliższa amerykańskiemu Halloween jest Palmowa Niedziela, w trakcie której fińskie dzieci przebierają się za czarownice i chodzą od drzwi do drzwi zbierając słodycze. W ciągu ostatnich lat sklepy rozpoczęły jednak sprzedaż różnych rzeczy odnoszących się do Halloween i Finowie powoli zaczynają przejmować tradycję organizowania 31 października imprez z tej okazji.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Finlandia na +

W Polsce halloween to nadal temat tabu.... Dzieci ktore pod postacia halloween niszcza kosciol i porzadek....

Share this post


Link to post
Share on other sites

...I księża, którzy przed tym pogańskim, tfu tfu, świętem potwora diabelskiego szatana nas przestrzegają :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.