Jump to content
beatag60

Finlandia

Recommended Posts

Co wiemy o Finlandii?

Finowie mają prawdziwego świra na punkcie telefonów komórkowych- każdy go ma, tam nie ma budek telefonicznych

Finowie to miłośnicy alkoholu- smakosze;)

Na ulicach Helsinek można spotkać... renifera

Mieszkańcy Finlandii zgodnie twierdzą, że Muminki są fińskie- prawie;)

Finowie nie potrafią tańczyć

Co roku organizowane są w Finlandii międzynarodowe zawody w graniu na... niewidzialnej gitarze elektrycznej

Finlandia jest jedynym krajem na świecie, który nadaje wiadomości w języku łacińskim

Biuro świętego Mikołaja znajduje się w północnej Finlandii

Jest tam ponad 188 000 jeziorka i 98 000 wysp

66 procent uczniów idzie na studia- najlepsza oświata na świecie

W czerwcu i lipcu na północy słońce świeci cały dzień i całą noc

W Finlandii znajduje się aż 2 200 000 saun.

A może byłeś i widziałeś: fotki, filmy, komentarze?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem o Finlandii na pewno to, że to piękny, mało ludny kraj pełen lasów i jezior. Można tam zobaczyć zorzę polarną, iść do sauny po ulepieniu lumiukko i czaić się w czeluściach lasu Kitee na swoich fińskich idoli!:happy:

Poważnie, nie wiem zbyt wiele...w Polsce się o Finlandii raczej mało mówi, a szkoda...chciałabym kiedyś tam pojechać...choćby dla Muminków! :blush: Lubię Muminki.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam dwa marzenia odnośnie Finlandii...

 

1. Zobaczyć miasto Rovaniemi (tam kręcono The Islander). Spytanie dlaczego? Niech przemówi zdjęcie:

santa-s-village-rovaniemi-scandinavia-219722_640_446.jpg

Genialna podróż do dzieciństwa...

 

2. Pojechać do Kitee, popłynąć na wyspę na jeziorze Pyhajaarvi i przy ognisku o północy wznieść toast za Nightwish. :) To właśnie na tej wyspie przy ogniku w głowie Tuomasa urodziła się myśl na powstanie zespołu.:)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pojechać do Kitee, popłynąć na wyspę na jeziorze Pyhajaarvi i przy ognisku o północy wznieść toast za Nightwish. :)"- tak, też chcę:)

Zobaczyć te cudne jeziora i srebrzystą krainę północy z lotu ptaka:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tradycyjnie fińscy skoczkowie narciarscy należeli do światowej elity, ale ostatnio wszystko się załamało.

Podobno Finowie bardzo nie lubią pikantnych potraw, a w każdym razie w tamtejszej kuchni się ich nie uświadczy.

Jedyni fińscy pisarze, których książki czytałem to Mika Waltari i Leena Lehtolainen (tę drugą polecam fanom skandynawskich kryminałów ;) ).

Mają od groma zespołów metalowych, które potrafiły się wybić na świecie, przynajmniej w obrębie swojego gatunku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś Finlandia wydawała mi się taka tajemnicza i odległa, Nightwish mocno ją przybliżył. Tym bardziej jestem jej ciekawa, chociaż dziś znając mentalność sąsiadujących z nią krajów mam jakieś wyobrażenie. Z pewnością jednak chciałabym stanąć na Fińskiej ziemi i zobaczyć ją na własne oczy:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W poprzednim wcieleniu byłam Finem, to pewne :P Jakaś nieokreślona bliżej siła ciągnie mnie tam od lat i wierzę, że kiedyś uda mi się zrealizować to marzenie. Na szczęście udało mi się tym wielkim pragnieniem zarazić swojego ślubnego, więc teraz tylko wygrać w totka i fruuuu :)

Podobają mi się zwłaszcza rejony od centralnej Finlandii wzwyż, tam gdzie jest małe zagęszczenie ludności i można obcować z naturą bez nieznośnej asysty innych ludzi.

Co chciałabym zobaczyć i zrobić w Finlandii przede wszystkim... Latem:

- wynająć samotny bungalow gdzieś w leśnej głuszy nad jeziorkiem i spędzić tam minimum tydzień, rozkoszując się ciszą i spokojem,

- przewędrować trasę Herajärvi w Parku Narodowym Koli (60 km)

- poznać na własnej skórze jak to jest, kiedy słońce nie zachodzi nawet w nocy :)

Zimą:

- spędzić przynajmniej jedną noc w lodowym zamku (moim faworytem jest Lumilinna w Kemi)

- popłynąć lodołamaczem Sampo i wykąpać się w zamarzniętym Bałtyku :D

- ze swoim prywatnym psim zaprzęgiem poszaleć po bezdrożach Laponii

- przeżyć noc polarną i zobaczyć na własne oczy zorzę

To tak z grubsza, ciekawych miejsc i aktywności jest mnóstwo ;)

 

A tak by podsumować... :-D

[video=youtube]

 

"Finland, Finland, Finland

The country where I want to be

Pony trekking or camping

Or just watching TV

Finland, Finland, Finland

It's the country for me

You're so near to Russia

So far from Japan

Quite a long way from Cairo

Lots of miles from Vietnam

Finland, Finland, Finland

The country where I want to be

Eating breakfast or dinner

Or snack lunch in the hall

Finland, Finland, Finland

Finland has it all

You're so sadly neglected

And often ignored

A poor second to Belgium

When going abroad

Finland, Finland, Finland

The country where I quite want to be

Your mountains so lofty

Your treetops so tall

Finland, Finland, Finland

Finland has it all

Oh focus on Finland friends

Finland, Finland, Finland

The country where I quite want to be

Your mountains so lofty

Your treetops so tall

Finland, Finland, Finland

Finland has it all, Finland has it all"

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym odwiedzinami w Laponii to może lepiej się pośpieszyć... Niedawno czytałem w Forum przedruk z jakiejś zagranicznej gazety (chyba niemieckojęzycznej), że niedawno w północnej Finlandii zaczął się boom na wydobywanie minerałów przez firmy zagraniczne co wiąże się z zakładaniem kopalń i niszczeniem przyrody.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

66 procent uczniów idzie na studia- najlepsza oświata na świecie

 

I teraz mają wielkie problemy z wykształconymi bezrobotnymi ;)


A tak po za tym to proponuję zorganizować wycieczkę do Finlandii ;D Wynająć jakiś domek latem w lesie nad jeziorem i podziwiac przyrodę tych pięknych terenów ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
A tak po za tym to proponuję zorganizować wycieczkę do Finlandii ;D Wynająć jakiś domek latem w lesie nad jeziorem i podziwiac przyrodę tych pięknych terenów ;D

Niech no ja tylko pieniądze odłożę! :) Gdzieś na Youtube krąży filmik, na którym grupka dziewcząt robi sobie zdjęcia w Kitee w miejscach, gdzie niegdyś stał sam zespół... Wspaniała podróż szlakiem początków NW. :)

 

Przy okazji pochwalę się, że dostałem od koleżanki przepiękną kartkę z Rovaniemi. :) Akurat jest w Finlandii w ramach programu AuPair (mam nadzieję, że dobrze napisałem). Zdaje mi relację jak kraj reniferów wygląda. :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja natomiast jakiś czas temu zakupiłam samouczek języka fińskiego tylko niestety, nie mam dużo czasu na tą zabawę, ale obiecuje sobie, że po całym maturalnym zamieszaniu zajmę się tą sprawą ;D

 

Też mogę pochwalić się 'relacjami z krainy reniferów' za sprawą pewnej koleżanki z Francji ;)

 

Najlepiej było by tam pojechać i zostać ;D

 

A już odnośnie samej wyprawy, to pewnego czasu ze znajomym robiliśmy coś na kształt 'kosztorysu' wycieczki do Finlandii i z tego co pamiętam nie była to jakaś mega kolosalna suma, więc spokojnie można pomyśleć o tym na poważnie. Po za tym wszystko jest mozliwe trzeba tylko nad tym pomyśleć i trochę popracować ;D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
A już odnośnie samej wyprawy' date=' to pewnego czasu ze znajomym robiliśmy coś na kształt 'kosztorysu' wycieczki do Finlandii i z tego co pamiętam nie była to jakaś mega kolosalna suma, więc spokojnie można pomyśleć o tym na poważnie. Po za tym wszystko jest mozliwe trzeba tylko nad tym pomyśleć i trochę popracować ;D [/quote']

Ja póki co jestem na etapie marzeń (a potem myśleniu czy to w ogóle możliwe :D). Ciekawi mnie jakie atrakcje obejmował Wasz plan i jaki przewidywany koszt? :) Przy okazji spytam, jak się tam dostać? Przez Rosję (wiza?) czy drogą morską (cena?).

Swego czasu dwójka rowerzystów z mojego rodzinnego miasta postanowiła pojechać do Skandynawii... rowerem! Podróż się udała - podziwiam ich odwagę i determinację w dążeniu do celu!

Jak widać wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć. Marzenia są po to by je spełniać i nimi żyć. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podczepiam się pod pytanie Adriana odnośnie podania szczegółów takiego kosztorysu :) Podobno samolotem wychodzi taniej niż promem- tak przynajmniej słyszałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samolotem jest na pewno taniej. W moim przypadku odpada jednak ze względu na lęk przed lataniem niektórych członków rodziny :dodgy:

Tak czy inaczej z naszych obliczeń wyszło, że jadąc samochodem, z przeprawą promem do Helsinek, później podróżą pociągiem do Rovaniemi oraz około 2 tygodniowym pobytem całej rodzinki (2 dorosłych, 11-latek i 2 psy) trzeba mieć jak nic ok 10tys. zł...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie nie jest tam tanio, jak na kieszeń Polaka:( Jest co zwiedzać i kraj nie mały- zazdroszczę tym co go widzieli. Może kiedyś?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak tylko dostanę się do moich różnych, dziwnych papierków i wygrzebię ów kostorys to go opublikuje, gdyż nie chcę teraz ściemniać bo nie pamiętam kwoty ;)

Ale wiem, że najgorzej jest z 'utrzymaniem' gdyż ceny Finów conajmniej 2krotnie przewyższają nasze ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie koszty utrzymania mnie najbardziej interesują, więc szukaj :) Nawiasem mówiąc denerwuje mniej jak ktoś mówi o tym że wyjazd gdzieś jest tani po czym opowiada tylko o cenie przejazdu/przelotu, jakby nie pamiętając że liczy się głównie cena pobytu- w końcu jakoś trzeba przeżyć na miejscu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skandynawia ogólnie jest bardzo droga. W Finlandii nie byłam. Ale mogę Wam podać przykładowe ceny w Norwegii. Najważniejsza rzecz benzyna, w tej chwili w granicach 8 zł /l. Ceny żywności - chleb od 4 do 18 zł za bochenek, kilogram jabłek 10-15 zł za kilogram, wędlina od 70 zł za kilogram wzwyż, masło 10-15 zł za kostkę, pomidory 15 zl za kilogram, pepsi, fanta lub inny napój ok 10 zł za 1,5l butelkę. To tak wyrywkowo. Myślę, że Finlandia ma podobne ceny. Na pewno taniej niż w Norwegii jest w Szwecji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
O Finlandi wiemy' date=' że ma 40 % , albo 50 % :) Wszystko zależy od wersji :) [/quote']

Cóż, Finlandia niejedno ma oblicze (i objętość). :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wielkanoc, czyli Pääsiäispäivä.

Zwykle w Finlandii jest wtedy jeszcze śnieg, więc w ramach szukania oznak budzącej się wiosny, Finowie dekorują swoje domki na kolorowo. :D

Podobnie jak i u nas do dekoracji używa się też kurczaczków, króliczków, malowanych jajek i importowanych kwiatów - żonkili, tulipanów, narcyzów i lilii oraz dodatkowo tradycyjnych, ręcznie robionych kwiatów z gałązek, farbowanych piórek i bibułki.

Dzieci szukają jajek wielkanocnych, choć w niektórych częściach Finlandii to króliczek je przynosi.

Jajka na twardo farbowane są na różne kolory, ale najwięcej na żółto i zielono.

Kilka tradycyjnych potraw: pasha, baba, kulitsa,a także jagnięcina. Jednym z prawdziwych przysmaków Wielkanocy w Finlandii jest pääsiäismuna/suklaamuna - skorupka jajka wypełniona czekoladą, jednakże najstarszą i niewątpliwie najbardziej niezwykłą fińską potrawą jest mämmi –ciemno brązowa masa zrobiona z wody, słodu i żyta, pieczona w tekturowych pudełkach przypominających kształtem koszyki z kory brzozowej. Mämmi podaje się ze śmietanką i cukrem, ale oryginalnie, wg. nakazów Wielkiego Postu, powinno się je spożywać na zimno lub rozsmarowywać na kromce chleba.

Na zdjęciu właśnie mämmi:

mammi.jpg

 

Hyvää Pääsiäistä :D (Wesołych Świąt ^^)

 

Myślę, że też jako ciekawostkę mogę dodać, że w Finlandii w Niedzielę Palmową, obchodzone jest coś w stylu amerykańskiego Halloween, kiedy dzieciaki(i nie tylko) poprzebierane polują na słodkości (często dostają czekoladowe jajka) od sąsiadów :D

Wędrują od domu do domu machając gałązkami wierzbowymi, dzwoniąc do drzwi i deklamując wierszyk "virpominen" - "virvon varvon tuoreeks terveeks tulevaks vuodeks, vitsa sulle, palkka mulle".

Co w wolnym tłumaczeniu oznacza - "Błogosławię Cię tą gałązką na nowy i zdrowy rok. Tobie dam gałązkę, a Ty mi poczęstunek"

(Tak wiem, że nie umiem rymować^^)

[video=youtube]

 

P.S. Przepisy na jedzonko dodam już w jadalni ^.^

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

A JA BĘDĘ W FINLANDII W CZERWCU, HA ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
A JA BĘDĘ W FINLANDII W CZERWCU' date=' HA ! [/quote']

Coś czuję, że będziesz miał cięższą walizkę niż sobie zaplanowałeś :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.