Jump to content
beatag60

Galeria Beatki

Recommended Posts

Nie wiem, nie mam pojęcia z którymi.

Na pewno z pąkami drzew :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka kwiatowych dziwadeł:

Raflezja (bukietnica) Arnolda to roślina pasożytnicza, posiadająca największy na świecie pojedynczy kwiat 80-100 cm średnicy i wydzielająca zapach gnijącej padliny,jego waga sięga aż 10kg.

00029GIP8C294TTM-C317-F3.jpg

Hydnora africana pasożytuje na korzeniach krzewów, rośnie pod ziemią, za wyjątkiem cielistego kwiatu, który wyrasta nad ziemię i emituje odór zgnilizny. Zapach ten wabi całe stada skarabeuszy. Gdy żuk dostanie się do kwiatu, jest więziony na jakiś czas, żeby mógł spokojnie zapylić roślinę, po czym kwiat się otwiera i go wypuszcza.

348574948645778_rs.jpg

Smocza lilia (Dracunculus vulgaris Schott) zwana też lilią voodoo, pochodzi z Europy południowej. Z okrywy kwiatu – dużej (do 1 metra) i czerwonej – wydobywa się nieprzyjemny dla człowieka zapach padliny, przyciągający muchy, które zapylają tę roślinę.

186714960914519_rs.jpg

Amorphophallus titanum, nazwa wywodzi się ze starożytnej greki: amorphos, “pozbawiony formy, bezkształtny” + phallos, “penis”, i nawiązuje do kształtu kolby. Jego kwiatostan może osiągnąć wysokość 2,5 m, a szerokość 1,5 m.

298652128565430_rs.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby nie zapach to bym sobie takie posadziła w ogródku ;) . To jest dopiero coś !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj Maggie Cały urok w tym zapachu przynajmniej muchy w domu ci nie będą fruwały nad głową

Share this post


Link to post
Share on other sites

OMG! O różnych dziwnych roślinach czytałam i słyszałam, ale zobaczyć je!!!... :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

TACCA CHANTRIERI- jedna z roślin, która robi na mnie zawsze wielkie wrażenie:

tacca-chantrieri-czarny-kwiat-nietoperz-klacze.jpg

To kolejny rarytas i rzadki okaz naszych salonów, aczkolwiek kto raz zobaczy taką roślinę na żywo nie może się jej oprzeć. Wiele osób uważa, że Tacca - Krąpiel należy do rodziny storczyków, jednak nie ma z nimi nic wspólnego należy do zupełnie innej klasy roślin. Jedyną "cechą wspólną" są niezwykłe kwiatostany, każdy pojedynczy kwiatek ma długie nitkowate liście przykwiatowe długości od 30 do 50 cm, a całość jest otoczona przez dwie pary podkwiatków, koloru ciemno bordowym, kwiatostan utrzymuje się na roślinie nawet do sześciu tygodni, po tym czasie należy go ściąć, gdyż zawiązywanie nasion bardzo osłabia roślinę. Kwiat Nietoperza zwany również „Kocim Kwiatem” w Angielskim nazewnictwie potocznym, która nazwa doskonale opisują wygląd 30 cm kwiatostanu. Roślina dorasta do 1 m wysokości i posiada duże intensywnie zielone połyskujące liście. Tacca nadaje się do uprawy domowej w pojemnikach latem można wystawić na zewnątrz do ogrodu i na taras, gatunek bardzo dekoracyjny. Gatunek ten pochodzi z południowo - wschodniej Azji, gdzie jeden z jej gatunków: Tacca Leontopetaloides był kiedyś, z racji 30% zawartości skrobi, głównym pokarmem tamtejszych mieszkańców.

t_16959.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow Cudo ,przypomina mi roślinę z jednego Horroru który kiedyś dawno oglądałem

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Beatko, powiedz mi, skoro nie może on zawiązywać nasion, w jaki sposób się rozmnaża ? Pędy, czy jak ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozmnażać można przez podział kłączy. Zawiązuje nasiona jak każda kwitnąca roślina, ale jeśli chcemy mieć okaz tylko kwitnący- nie dla nasion- należy zapobiec zawiązywaniu nasion i wcześniej ( jw.) ściąć kwiat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Jest pięknym kwiatem ... Ile kosztuje sadzonka takowego ? Trudny w hodowli ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

no to jest śliczne ♥

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rośliny te najlepiej uprawiać w oranżerii lub ciepłej szklarni. Ale jeśli się postaramy, uprawa powiedzie się również w mieszkaniu. Trzeba zapewnić stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione (jasne, rozproszone światło). Przy bezpośrednim, zbyt silnym nasłonecznieniu, może dojść do poparzenia liści. Poza właściwym oświetleniem, ogromne znaczenie ma też odpowiednia wilgotność gleby i powietrza. Podłoże w doniczce powinno być cały czas wilgotne, ale nie podmokłe (woda nie może zalegać na podstawce). Trzeba też utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. Najlepiej doniczkę postawić na podstawce z drobnymi kamykami, między którymi cały czas będzie woda. Parując nawilży powietrze wokół rośliny, a mokre kamyki zwiększają powierzchnię parowania. Dodatkowo warto roślinę zraszać.

W sezonie wegetacyjnym może być uprawiana w normalnej temperaturze pokojowej. Zimą dbamy aby temp. nie spadła poniżej 17°C. Nawozy stosujemy bardzo ostrożnie, najlepiej wolno działające. Można też nawozić dolistnie, przy czym nawóz rozcieńczamy dwa razy bardziej, niż wskazuje instrukcja. Co 2 do 3 lata krąpiel warto przesadzić. Przy okazji usuwamy obumarłe fragmenty kłącza.

Nie należy do drogich roślin. Średnio w granicach 15 do 25zł- zależnie od jej wielkości czy obecności kwiatu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Przez nasłonecznienie nie będę jej mógł w pokoju mieć ... :/ Okno w pokoju mam od wschodu, przez co przez większą część dnia jest w cieniu ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanie z innej beczki: co to są: stalowe liście, czy jakoś tak?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie znam pojęcia "stalowe liście":( mogę rozumieć jako szare, stalowe kolorem:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie znam pojęcia "stalowe liście":( mogę rozumieć jako szare, stalowe kolorem:)

 

To może to były "żelazne" liście? :-D

 

Wybacz, ale mam galopującą sklerozę...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy wiecie jak dużo jest na świecie jadalnych kwiatów?

Lista jadalnych kwiatów:

 

kwiaty ozdobne:

aksamitki, begonie, bławatki, bratki, chryzantemy, fiołki wonne, floksy, geranium (pachnąca pelargonia), goździki, hibiskus, lewkonie, liliowce, lwiepaszcze, maki, magnolie, nagietki, nasturcje, niecierpki, róże, słoneczniki, stokrotki, szafirki, tulipany, wiciokrzew japoński

 

kwiaty drzew i krzewów:

akacja (robinia), bez czarny, bez lilak, brzoskwinia, cytrusy, goździkowiec, grusza, jabłoń, jaśmin (nie jaśminowiec), judaszowiec, lipa, morela, pigwa, śliwka, wiśnia

 

kwiaty ziół:

anyż, bazylia, czosnek, kolendra, koniczyna, koper, lawenda, lubczyk, mięta, mniszek lekarski, ogórecznik, oregano, rozmaryn, rumianek, szałwia, szczypiorek, ślaz, tymianek, żywokost

 

kwiaty warzyw:

kwiaty cukinii (kwiaty męskie i żeńskie), kwiaty dyni, kwiaty zielonego groszku, kwiaty fasolki szparagowej, no i kalafiory, brokuły, kapary i karczochy:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Aksamitki to i na komary dobre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednym z bardzo intrygujących kwiatów jest róża jerychońska.

Pozbawiona wody na kilkanaście godzin wygląda tak:

images?q=tbn:ANd9GcTHbSeLEdYVlxV_DoZCUqJUiY-TpEg9TqNiQGjG3ibtqAvtqGcnKw

Zanurzona w wodzie po kilkunastu godzinach wygląda tak:

1zycy07.jpg

Jak Wam się podoba?

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, wreszcie wiem jak wygląda kwiat, którego nazwę znam od dawna :-D

Bardzo ciekawy wygląd, ale wolę tradycyjne róże. Ta przypoomina mi trochę jakąś morską roślinę - rafa koralowa i te sprawy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

widziałam to w reklamie jakiegoś szamponu :P na mnie jakoś wrażenia nie robi, przynajmniej pod względem wyglądu :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

A propos reklamy, no właśnie tam było zielone, działo się szybciej. Ale oszukańce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.