Jump to content
Adrian

Tarja

Recommended Posts

Jak dla mnie to Falling Awake i Naiad są mistrzostwem :) Anteroom też jest spoko ze względu na spokojny początek i ostre przyłożenie po nim. Cover Whitesnake ma świetne operowo/symfoniczne solo na końcu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wspomniane przez Was piosenki faktycznie wyróżniają się w karierze Tarji.

 

Anteroom of Death- jak mówi Tarja jest zainspirowane Queenem, szczególnie harmonie wokalne Van Canto, klawesyn, kwartet smyczkowy. w tym utworze nie ma klawiszy, podejrzewam że może być to ukłon w kierunku Queen które słyneło z tego że w latach 70-tych pisali na albumach "bez syntezatorów" chwalac się tym że wszystkie dźwięki wydobyli z nałożonych ściezek gitary, pianina i swoich głosów.

 

Crimson Deep -to znowu utwór rzekomo zainspirowany Black Sabbath i trzeba stwierdzić że faktycznie poczatek niemal doomowy z sabbathowym riffem, muzycznie sama końcówka jak troszkę orkiestry wchodzi koajrzy mi się z Lacrimosą

 

Naiad- to taki elegancki classical crossover, mógłby być ozdobą płyty powiedzmy Sary Brightman, ciekawe są te "morskie" efekty, mogą się nawet skojarzyć jako echo nomen omen słynnego floydowego Echoes ;) choć oczywiście nie ten gatunek, styl i liga.

 

Do tych wyróżniających się kawałków dorzuciłbym jeszcze Oasis utwór utrzymany w stylu soundtracku do Gladiatora, nawet instrument na poczatku użyty (duduk) to ten sam co w kompozycjach Zimmera i Lisy Gerard na płycie, nawet ten sam muzyk gra a orkiestratorem został jeden z pomocników Zimmera.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

I jeszcze Little Lies robi na mnie wrażenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedyne co mi brakuje u Tarji to jakiś dłuższych niz 4 minuty kawałków, bardziej zróżnicowanych lub ciekawszych stylistycznie, w zasadzie poza tymi czterema co napisałem to ciężko wskazać utwory które przekraczałyby poziom powiedzmy nightwishowego Nemo (i to nie wszystkie).

Jeszcze może cover Whitesnake faktycznie świetnie wypadł.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Dokładnie, brakuje kolosów typu GLS. Czyżby Tarja bała się zmierzyć z tego typu utworami?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najpierw musiałby je ktoś skomponować ;)

 

Z drugiej strony są ludzie ze świata (soundtracków, klasyki, rocka/metalu) którzy może nie akurat na poziomie GLS ale mogą jednak skomponować rzeczy rozbudowane i epickie. Z tym że Tarja korzystała ostatnio z takiego kolesia co pisze kawałki pop/rock amerykańskim wykonawcom a przy pierwszej płycie sporo zrobili ludzie co wcześniej pisali kawałki dla Vanilla Ninja więc trudno wymagać od nich wielkich dzieł. Może jednak przy tej płycie nawiązała współpracę z jakimiś lepszymi kompozytorami i nas zaskoczy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Miejmy nadzieję, że pokaże to, co pokazywała w NW :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co takiego w NW pokazywała? I w zespole śpiewała i teraz także śpiewa, raz lepiej raz gorzej. W NW nic bardziej odkrywczego raczej nie robiła.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

W NW pokazywała swoje umiejętności wokalne, czego aktualnie nie robi przez skromne (a nawet bardzo) utwory.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ja wiem czy solowe utwory Tarji są skromne ,tu bym się nie zgodzil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależy co rozumiemy pod pojęciem skromne: jeśli to że są proste jak budowa przysłowiowego cepa to się zgodzę z Escapistem vel. Szymonem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie rozważaliśmy z Szymkiem co różni Tarję w NW a solo? Uważam, że niestety dziewczyna marnuje się w dotychczasowych kompozycjach. Jej możliwości wokalne są ogromne i nie wykorzystane:( W NW TT miała magię, klimat, pazur i charyzmę. W karierze solo przeraża i zniechęca mnie jej szarość, nijakość kawałków- tak podpowiada mi moje ucho:) Porażka:(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Zależy co rozumiemy pod pojęciem skromne: jeśli to że są proste jak budowa przysłowiowego cepa to się zgodzę z Escapistem vel. Szymonem ;)

 

Własnie o to mnie chodziło. A przez to TT nie może pokazać na co ją stać, bo nie ma po prostu gdzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paradoksalnie im lepsza i bardziej rozubudowana kompozycja to jesli wokal chce pokazać swój geniusz to nie może się popisywać tylko dostosować, pokazać mistrzostwo w adaptacji do tych warunków. Przykładowo GLS ma bardzo prostą linię wokalną, nie ma tam specjalnych szarży czy trudności.Tyle że w róznych segmentach raz Tarja musi śpiewać operowo a raz normalnie, początek na przykład musiała unikać pokazywania swojego operowego głosu tylko delikatnie zaśpiewać.Tarja nie odgrywa tam pierwszych skrzypiec, wpasowała się bardzo dobrze w utwór i oddała jego charakter ale o jego jakości decydują przede wszystkim genialna kompozycja i aranżacja.

 

Tarja solo śpiewa troszkę bardziej operowo niż na ostatnich albumach NW gdzie Tuomas ją mocno piłował w kierunku śpiewania normalnym głosem, mniej operowym. Do tego jej albumy są tak miksowane że bardzo wyciągnięty do przodu jest jej wokal a w Nightwishu od czasu CC jej wokal był przesuwany na drugi plan i podporządkowywany całości więc na pewno w tym jest lekka różnica. Ona ma teraz większą swobodę, jest jedynym panem i władcą czego skutkiem jest że mamy piękny głos, bardzo mocną koncentrację na jej wokalu i przeciętne kompozycje jako tło.

 

Tarja nie ma problemu z głosem tylko z repertuarem (poza nielicznymi już wskazanymi wyjątkami czyli jednak się da). Po prostu szkoda ze nie nawiąże współpracy z jakimiś wybitnymi kompozytorami którzy mogliby jej napisać powalający materiał, ciężko o takich ale warto próbować.

 

Co nie zmienia faktu że wszystkie jej płyty mam i lubię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tarja solo śpiewa troszkę bardziej operowo niż na ostatnich albumach NW gdzie Tuomas ją mocno piłował w kierunku śpiewania normalnym głosem, mniej operowym. Do tego jej albumy są tak miksowane że bardzo wyciągnięty do przodu jest jej wokal a w Nightwishu od czasu CC jej wokal był przesuwany na drugi plan i podporządkowywany całości więc na pewno w tym jest lekka różnica. Ona ma teraz większą swobodę, jest jedynym panem i władcą czego skutkiem jest że mamy piękny głos, bardzo mocną koncentrację na jej wokalu i przeciętne kompozycje jako tło.

 

Super to napisałeś Maćku zgadzam się w całej rozciągłości

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znamy już okładkę "specjalnej edycji" albumu:

 

Tarja_Colours-In-The-Dark_Special-Edition_0208795ERE.jpg

 

Różni się chyba tylko Tarją... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To niemal lustrzane odbicie okładki nadal mi się nie bardzo podoba. :P Ale tam - zawartość ważniejsza. XD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widziałem kogoś chodzącego z dzieckiem w takim nosidełku na beauty and the beat i zastanawiałem czy to właśnie nie jest Marcelo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co sądzicie o Tarjowej wersji "Passion and the Opera"?

 

[video=youtube]

 

Dla mnie wygrywa z oryginałem. Tarja w szczytowej formie wokalnej, śpiewa wyżej niż w NW a do tego orkiestracje nadają piosence "tego czegoś". :) Bardzo ciekawa interpretacja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wersja znacznie lepsza niż na Oceanborn,faktycznie Tarja śpiewa wyżej niż w oryginale ,a do tego jest w moim ulubionym płaszczyku z teledysku do Die Alive:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie no, ślicznie jej to wyszło :) Moja ulubiona aria najlepsza z całej piosenki, jak zawsze. ♥

 

Swoją drogą, dobrze, że Olzonka nigdy nie śpiewała numerów z Oceanborn... :D

_______________________________________________________________________________________________

Bo nie śpiewała, prawda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwielbiam tą wersję :) znacznie lepsza niż na Oceanborn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.