Jump to content
Piotrek

Co teraz czytamy?

Recommended Posts

czytałam kiedyś haiku- wiersze japońskie- mi się podobały,ale zależy co kto lubi.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skończyłam Taniec ze smokami ćw.2 i nie mam co czytać. To znaczy mam przez ferie przeczytać Krzyżaków ale jak patrze na te małe literki i 700 stron odechciewa mi się zaczynać więc przeczytam po raz drugi Księcia Mgły.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To znaczy mam przez ferie przeczytać Krzyżaków ale jak patrze na te małe literki i 700 stron odechciewa mi się zaczynać więc przeczytam po raz drugi Księcia Mgły.

Hehe, u mnie w klasie niektórzy poddawali się po paru stronach albo po stronie tytułowej :> Wątpię, że ktokolwiek w ogóle przeczytał całość... Oni w większości nie czytają za bardzo książek chyba, więc taki mamut to dla nich horror :D Ja przeczytałam 450 stron, przekartkowałam jeszcze 50, a później (to było jakoś po północy w dzień omawiania) tak mi się zachciało spać, że dałam sobie spokój z pozostałymi 50cioma.


A w ogóle to wczoraj rano, przed samym spotkaniem z polonistką (tak bardzo ja :P), prawie skończyłam "Ferdydurke", przedwczoraj przeczytałam na jedno podejście "Teatrzyk Zieloną Gęś" Gałczyńskiego (super był ♥ Dowiedziałam się, że już ktoś przede mną wymyślił słowo "dżdż" :D), teraz wreszcie zaczynam "Sezon Burz". Muszę jeszcze przeczytać do konkursu "Buszującego w zboża" i "Zabić drozda", ale to pierwsze jest krótkie, więc pójdzie szybko, a drugie już czytałam, więc tylko sobie przypomnę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja czytam właśnie Płomienie śmierci Alex Kavy. Poprzednią książkę (Śmiertelne napięcie, 244 stron) przeczytałam w kilka godzin :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pożyczyłam Nagi Lunch Burroughsa i jest genialny. Wkraczam w fazę na książki o narkomanach, którą powinnam chyba przejść w jakimś gimnazjum, czy coś...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musiatowicz -> pisze w moim typie :)

 

Cieszę się, że Ci się spodobało, córeńko. ♥

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skończyłam Uczennicę Maga" Trudi Canavan i mam ochotę na więcej jej książek, ale musiałabym je kupić, a pieniędzy brak. Moja siostra dostała książkę Rob'a Zombie "Panowie Salem" i mi ja dała. Przeczytałam pierwsze 30 stron, rezygnuję, jakaś masakra i obrzydlistwo. Chyba wystawie to na allegro :P. No i poszłam do biblioteki i zamiast zabrać się na coś nowego to będę 3 raz Wiedźmina czytać, ale w sumie to dobrze, bo pozapominałam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferie się zaczęły, a ja siadam i zaczynam pisać prezentację na ustny polski. I stwierdziłam (77dni przed maturą, geniusz), że moje lektury są nudne.

 

Mam temat "Szaleńcy, marzyciele i idealiści w literaturze" i na razie jestem pewna tylko co do Mistrza i Małgorzaty. A potem się zaczyna.

Lista potencjalnych kandydatów, z których muszę wybrać jeszcze dwóch:

- Mały Książę,

- Piotruś Pan

- Zbrodnia i Kara

- Kordian

- Dziady

- Alicja w Krainie Czarów

- Cierpienia młodego Wertera

Pomożecie? Które najbardziej by się wpasowały w wymagania komisji?

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i poszłam do biblioteki i zamiast zabrać się na coś nowego to będę 3 raz Wiedźmina czytać, ale w sumie to dobrze, bo pozapominałam.

Moja krew ^^

Sami, ja raczej Ci nie pomogę, większości z tych książek nei czytałam (część mam cały czas w planach :-D). :c

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sami: Tylko dwie?

Zbrodnia i kara, absolutnie, genialna książka, świetna fabuła i postacie.

No i może Mały Książę, lub Alicja? Tak bardziej dla kontry.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solvi, dwie, bo z Mistrzem będą trzy, a więcej nie dam rady załatwić w 15 minut : )

Zbrodnia i Kara to jedna z moich ulubionych lektur, ale nie wiem czy pasuje do tematu. Niby szaleńca mamy, ale czy takiego typowego? Raczej nie... I idealista, tak czy nie? Też raczej nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polecałabym przede wszystkim Małego Księcia (ale nie jestem obiektywna, to moja ulubiona książka...). Piotruś Pan i Dziady to też świetne pozycje (imo najlepsze z wymienionych) do tego tematu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To też zależy w jaki sposób podejdziesz do zrealizowania prezentacji, właśnie możesz ukazać szaleńca, od tego jego innej szaleńczej strony :>

Znaczy wiesz, ja ogólnie lubię zestawiać ze sobą pozornie niepasujące rzeczy, czy kontrasty dlatego widzę Księcią ze Zbrodnią, ale to przede wszystkim rozchodzi się o to, jaką masz wizję ogólną na temat tej prezentacji, bo jeśli ma być "typowo" to możliwe, że ZiK nie będzie pasować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie pasuje do mnie słowo 'typowo", od tego staram się jak najdalej uciekać, od jakichkolwiek ram, czegoś, co będzie takie jak wszystko inne...

Więc Zbrodnia byłaby dobra... Jeszcze się zastanowię :)

Tylko teraz brakuje mi idealistów. Niby jest ich aż trzech (Kordian/Konrad, Mały Książę i Mistrz), ale żaden nie do końca. Ale może nie o to chodzi? Problem z moim pojmowaniem tego tematu jest taki, że każda postać w wybranych książkach ma te wszystkie trzy cechy. A może to i dobrze?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Mówiono mi, że komisja lepiej patrzy na książki, których nie omawia się w szkole.

Na twoim miejscu nie brałabym Zbrodni i kary, gdyż jest zbyt popularna wśród maturystów, bo pasuje do wielu tematów, aczkolwiek nie umniejszam wartości tej lektury (sama bardzo ją lubię). Jeśli bardzo chcesz, omów, bo faktycznie postać Rodiona zdaje się być idealna.

Do Alicji w Krainie Czarów może być trudno znaleźć opracowania po polsku. Przynajmniej moja koleżnka z klasy ma z tym problem (motyw dziecka w literaturze i sztuce). W tej książce, o ile się nie mylę, przedstawiono marzycielstwo jako cechę typowo dziecięcą. W celu uzupełnienia tematu połączyłabym ją z którymś dramatem romantycznym, pewnie z Kordianem, bo na Dziady musiałabym poświęcić zbyt wiele miejsca. Z Małym Księciem rzecz ma się podobnie.

Na Dziadach możesz omówić wyczerpująco cały temat. Główny bohater części trzeciej posiada każdą z tych cech i ma jadnocześnie bardzo złożoną psychikę.

Ładny przykład idealisty jest w Idiocie Dostojewskiego. Do tematu pasowałaby również Kobieta w lustrze Schmitta. Takie pierwsze skojarzenie; gdybym się zastanowiła, znalazłabym znacznie więcej książek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha! Milla będzie ze mnie dumna - czytam Wiedźmina. W końcu! Krew Elfów wciągnęła mnie niesamowicie, już 1/3 książki za mną :D

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Przeczytałam kolejne dwie powieści Kinga - "Zieloną milę" i "Cmętarz Zwieżąt". Myślę, za którą powieść tegoż autora wziąć się za kilka tygodni.

Aktualnie czytam ciekawą książkę o schizofrenii, jakąś obyczajową z kotem w roli głównej (dowód na to, że czasem kontynuacja wątku jest złym pomysłem; moim zdaniem pani Brown powinna skończyć na historii Kleo) i kolejny raz "Opowieść zimową" Szekspira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem co Kinga już czytałaś, ale standardowo polecam Serca Atlantydów, cykl Mroczna Wieża oraz zbiór opowiadań Wszystko Jest Względne 13 mrocznych opowieści. I Szpital Królestwo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Próbuję czytać Sagę "Zmierzch" na razie takie smętne, ale może w książęce będzie się więcej dziać niż w filmie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Próbuję czytać Sagę "Zmierzch" na razie takie smętne, ale może w książęce będzie się więcej dziać niż w filmie. :)

 

Kpina z wampira? Pan Żarówka i spółka? Pozostanie smętne i nudne do końca. Znam, przeczytałam. Pierwszą część, bo obieciałam przyjaciółce, trzy kolejne, aby wiedzieć, co krytykuję. Powodzenia, zwłaszcza w męczeniu się nad końcówką.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Martyna Wojciechowska "Zapiski (pod)różne"- zaczęłam czytać, ale jakoś mi "nie idzie", lepiej czyta mi się Pawlikowską. Nawet książka o Szwecji P. Kraśki bardziej mnie wciągnęła (chociaż strasznie krótka i dość ogólna, a ja chciałam dowiedzieć się więcej o życiu w Szwecji- dobrze, że są blogi ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niedawno ściągnęłam "W drodze" Kerouaca i nie mogę się oderwać. Ale nienawidzę czytać na ekranie (nawet 8 cali) i chyba jutro zarwę kilka lekcji, wybiorę się do biblioteki i w moim ulubionym kąciku na podłodze przeczytam ją do końca :)

 

To jest książka dla tych, którzy chcą być 'wild and free", ale są zbyt tchórzliwi, żeby pójść w świat. Którzy niby by chcieli, ale zawsze jest 'ale'.

Książka chaotyczna jak to tylko możliwe, ale czyta się szybko i przyjemnie, mnie samej się serce ściska na myśl o ruszeniu stopem przez całe Stany, ale wiem, że nigdy się tam nie wybiorę. To chociaż sobie o tym poczytam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

planuję przeczytać " Wyznania egzorcysty" G. Amortha- na razie przeczytałam początek, nie mam tej książki a w necie znalazłam tylko fragment;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.