Jump to content
beatag60

Finlandia

Recommended Posts

20 faktów o Wielkanocy w Finlandii i nie tylko: http://www.iltalehti.fi/fiidifi/2014041718222328_fd.shtml ( po fińsku)

 

tu moje tłumaczenie, w około 80% - chyba- jest zgodne z tym co jest na tej stronie, tłumaczyłam ze słownikiem internetowym. tłumaczenie ogólne, takie " mniej więcej"

 

1. najwyższa zanotowana w święta Wielkanocne temperatura w Finlandii to 24,9 C; zmierzona została w Kouvola Utissa w Wielkanocny Poniedziałek 24.4.2000r.

 

2. podczas świąt Wielkanocnych sprzedaje się mnóstwo czekolady. W 2011 r. zjedzono ( w Finlandii) 6,5 kg czekolady na osobę, co daje 10te miejsce w Europie. Zjedzono ( chyba w tym samym czasie) 10,6 kg cukierków czekoladowych na osobę.

 

3. W Finlandii jest tradycja przebierania się za czarownice w Wielkanoc, jest to mało znana tradycja, występuje tylko w nielicznych krajach. Zające Wielkanocne pochodzą z tradycji niemieckiej i ten zwyczaj rozprzestrzenił się na całym świecie, dotarł też do Finlandii.

 

4.Słowo "pysanka" ( po polsku pisanka) pochodzi z jęz. ukraińskiego.

 

5.Mämmi pochodzi z południowo-zachodniej Finlandii. Znana od średniowiecza i jedzona w Wielki Piątek na zimno,od XVIII jedzona z chlebem żytnim.

 

6. W śięta Finowie jedzą też baraninę, która pochodzi z Finlandii oraz z zagranicy- głównie z Nowej Zelandii. W Wielkanoc Finowie zjadają 20-25% baraniny (w porównaniu do całego roku ).

 

7.W Stanach Zjednoczonych, na Florydzie w 2007 roku odbyła się największa impreza na świecie polegająca na szukaniu ukrytych wcześniej pisanek. Ukrytych było 501 000 jajek i szukało ich 9753 dzieci.

 

8. W średniowieczu był zwyczaj rzucania jajkami. Ksiądz rzucał jajko do kogoś z obecnych i ta osoba rzucała do następnej. Gdy zegar wybił 12tą osoba, która złapała jajko mogła je zatrzymać.

 

9. Gałązki wierzby są błogosławione w kościele w Niedziele Palmową.

 

 

10. Na północy był zwyczaj bicia dzieci w Wielki Piątek na pamiątkę cierpienia Jezusa.

 

11. W Wielkanoc w niektórych miejscach dzisiaj, w sobotę Wielkanocną palone są ogniska. Wcześniej ogniska zostały palone, aby odstraszyć czarownice i złe duchy.

 

12.Karty Wielkanocne rozpoczęto wysyłać w Finlandii w latach 70tych XIX w.

 

13.Niektórzy uważają, że słowo "pääsiäinen" ( Wielkanoc) nawiązuje do bogini Eostresta, która symbolizuje odrodzenie.

 

14. Święto Paschy upamiętnia koniec niewoli egipskiej w tradycji żydowskiej.

 

15.Największa w historii jajko wyprodukowano we Włoszech w 2011 roku. Miało 10,39 m wysokości i ważyło 7 200 kg, większe było od żyrafy i ważyło więcej niż słoń.Jajko miało w obwodzie 19,6 metrów.

 

16.Wielkanocy przysmak Pasha jest prawdziwą kaloryczną bombą.Zawiera 67% tłuszczu.

 

17. Karl Fazer zaczął produkować czekoladowe jajka w Finlandii w 1890 roku. Mężczyzna był pod wpływem sposobu produkcji jaj w Niemczech. Czekoladowe jaja przygotowane były w 1800 - i 1900 dla rosyjskiego cara i jego rodziny.

 

18. Fińskie jaja Mignon są wykonane ręcznie i wykorzystuje się do ich produkcji prawdziwe skorupki jaj. Czy wiesz, że nie jest Mignon czekoladowe jajko, ale mantelipähkinänougatmassaa? ( chyba chodzi o to, że w tym czekoladowym jajku do produkcji, którego używa się sorupek prawdziwych jaj, daje się specjalne nadzienie migdałowo jogurtowe) Delikatesy świętują swoje 118 lat.

 

19. W Wielkiej Brytani około 1/5 dzieci jest chora z powodu zjedzenia zbyt dużej ilości czekolady.

 

20. W Wielkanoc rośnie sprzedaż alkoholu ( nic nowego:) ) Sprzedaż w sklepach Alko wzrosła do około 628 litrów w Wielkanoc . W Wielkanoc zwiększyła się sprzedaż win czerwonych, o 69 procent w czasie tygodnia Wielkanocnego. Wielki Tydzień w sklepach to około 1 139 750 klientów, co stanowi więcej niż połowę normalnego tygodnia.

 

(Sąsiad nie zdjął lampek choinkowych z drzwi a w tv Fox właśnie jest " Kevin sam w NY", pogoda ładna; nie ma śniegu, ale nowej trawy też nie więc jest dość szaro - to tyle z Finlandii :)


tak to wygląda:

10153765_233701966822340_1292061376136916355_n.jpg

 

dekoracja na święta:

1975147_233701946822342_4082466697013735584_n.jpg


i kupiłam herbatę z muminkami, oczywiście z okazji Wielkanocy;)

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=233701936822343&set=a.227904967402040.1073741839.100005476149315&type=3&theater

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.honkaniemenhuvilat.fi/

 

Znajoma razem z mężem wynajmuje domki letniskowe ( jest to popularne w Finlandii). Na tej stronie możecie zobaczyć jak one wyglądają a także je wynająć. Są podane ceny i inne inf. Jeśli planujecie wyjazd do Finlandii warto wybrać się nad jeziora czyli do południowej Finlandii, chociaż większość osób wybiera najbardziej znane miejsca ( Helsinki, Turku, Rovaniemi itp).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak w kontekście domków letniskowych, to przypomniało mi się, że mam na dysku cytaty z książki Finlandia W. Walczaka. Oto one (akurat te o domkach):

Najdawniejszą i powszechną formą rekreacji w Finlandii jest wypoczynek we własnym domku letnim, zlokalizowanym zwykle nad jeziorem lub morzem, bardzo często na wyspach lub skalistych wysepkach w strefie szerów. Domki te zamieszkiwane są podczas wakacji letnich, które w Finlandii trwają trzy miesiące lub w soboty i niedziele podczas cotygodniowych weekendów przez cały sezon letni, trwający od początku czerwca do września, a niekiedy nawet do października. Po długiej zimie Finowie odczuwają potrzebę wykorzystywania słońca, zażywania kąpieli w szybko nagrzewających się, płytkich jeziorach i morzu, użycia ruchu na wolnym powietrzu połączonego z łowieniem ryb, żeglowaniem, pływaniem na motorówkach lub pieszymi wędrówkami po okolicy. W tych warunkach posiadanie letniego domku nie jest przywilejem zamożnych, lecz zwykłą koniecznością niezbędną dla zdrowia. Dlatego zwłaszcza matki z dziećmi spędzają w nich większą część lata. [...]

Budownictwo domków letnich jest jednak bardzo zróżnicowane - od najskromniejszego standardu w postaci jednoizbowego, skleconego z bali drzewnych blokhauzu lub skromnego przefabrykowanego domku kampingowego po luksusowe wielopokojowe wille lub bungalowy. Wspólną cechą większości jest posiadanie własnej sauny.

(Mam tego trochę więcej, ale nie będę pisała wszystkiego naraz, wyszłoby za długie). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tam chcę. Kocham jeziora. Morze zresztą też. W ogóle kocham wodę. Ale nad jezioro jeżdżę praktycznie w każde wakacje, odkąd pamiętam. Chciałabym spędzić lato, albo chociaż kawałeczek lata, w Suomi... Ciekawe, czy Pojezierze Fińskie jest tak urokliwą krainą, jak Mazury... Może nawet tam jest lepiej, bo mają mało ludzi... *.*

Share this post


Link to post
Share on other sites

To masz tak w kontekście:

Nie ma chyba na świecie drugiego obszaru o takim zagęszczeniu jezior. Miejscami jest ich tak dużo, a skrawki lądu między nimi są tak znikome, że trudno mówić o krainie tysiąca jezior, raczej należałoby nazwać Pojezierze Fińskie gigantycznym jeziorem z tysiącem wysp.

W rzeczywistości jeziora na tym obszarze, jedne szerokie, nieregularne, postrzępione półwyspami i zatokami, usiane mnóstwem wysepek, inne podłużne ciągnące się po 100 i więcej kilometrów o również postrzępionych wybrzeżach okrytych ciemną zielenią lasów, tworzą skomplikowane łańcuchy i labirynty wyciągnięte wachlarzowato, prostopadle do łuków Salpausselkä.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisałam już wcześniej o szkole fińskiej, ale znalazłam dziś tę stronę: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/18497/zycie-szkolne-w-finlandii i chciałam się nią podzielić. Należy też przeczytać komentarze bo jeśli chodzi o niektóre sprawy np. comiesięczne kontrole - to jest inaczej. To są ogólne inf., ale warto przeczytać. Żeby mieć pełny obraz edukacji w Finlandii potrzeba inf z różnych zródeł. Najcenniejsze są te, które pochodzą od osób uczących się w fińskich szkołach lub nauczycieli czyli od osób mających doświadczenie. Dla mnie zawsze najważniejsze jest doświadczenie a nie teoria - wiecie o co chodzi.

Polecam też tę str. http://finolubna.blogspot.fi/p/przeglad-prasy.html Różne informacje o Finlandii, napisane w przystępny sposób.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdjęcie zrobione w zeszłą niedzielę - jak już pisałam w innym wątku, jest ładna pogoda i jest ciepło, ale woda w jeziorze zimna.

10387580_241714836021053_2179724676598991769_n.jpg

To jest Pienivesi.

 

 

10402527_241715839354286_1573708444233140166_n.jpg

W lesie można poćwiczyć :). Stare zdjęcie.

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=241714606021076&set=a.227904967402040.1073741839.100005476149315&type=3&theater - nowe zdj.

 

10320519_241714586021078_2666324973314360843_n.jpg

Straszne drzewo.

 

10363993_241714632687740_3119245702502049351_n.jpg

 

Kirppis czyli sklep z używanymi rzeczami. Niestety nie znalazłam żadnej płyty.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak ja ci zazdroszczę tych wyjazdów do pięknej Finlandii. ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ares w życiu wszystko jest możliwe. Kiedyś nawet nie przypuszczałam, że będę pracować w Finlandii, ani razu o tym nie pomyślałam, chociaż marzyłam o tym żeby podróżować "po świecie". Ale zawsze to były tylko marzenia (wiadomo chodzi o pieniądze). Naucz się fińskiego i przyjedz do Finlandii- kiedyś szukali kucharza do pracy w restauracji w Kitee - zawsze warto próbować a kiedyś na pewno się uda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to prawda, nigdy nie byłam w Finlandii. Ale biorąc pod uwagę mentalnośc Finów, to jest to prawdopodobne ;)

[video=youtube]

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie jechałam jak dotąd autobusem w Finlandii więc nie wiem jak jest, ale jeżdżęw Polsce i nigdy nie mówię "dzień dobry" do kierowcy, nie pytam czy jakieś miejsce jest wolne i nie przybijam piątki z pasażerami- dotyczy to autobusów miejskich. W autobusach międzymiastowych pytam czy miejsce jest wolne i witam się z kierowcą. Przypomniało mi się jak pewna znajoma jechała busem z Polski do Finlandii i oberwała gitarą w głowę od jakiegoś Amerykanina - oczywiście ją przeprosił. Różne rzeczy zdarzają się w autobusie ;) I to nie był smutny autobus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie to kraje skandynawskie są piękne, a najbardziej Finlandia. Ach chciałoby się pojechać, w mojej rodzinie wszyscy się podniecają Stanami Zjednoczonymi. Mówią tylko, że w Skandynawii zimno i zimno i zimno, ja taka nie jestem ;)

Zorze polarne są takie piękne, mogłabym patrzeć się na nie cały czas :)

Jeśli chodzi o kuchnie, to mają po prostu genialną. Takie np. fińskie naleśniki c:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucyfetka, czy możesz napisać coś więcej o fińskich naleśnikach?przepis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście, mogę też na bułeczki fińskie z migdałami no i tak dalej i tak dalej :)

Jeśli chodzi o naleśniki to Finowie robią je w nietypowy sposób. Pieczą w piekarniku :) Komu się chciałoby stać przy rozgrzanej patelni w kuchni i czekać, aż naleśniki się usmażą. Finowie to takie leniuszki trochę, więc większość ich pieczą naleśniki w piekarniku.

FIŃSKI NALEŚNIK Z PIEKARNIKA (PANNUKKAKU)

(2 porcje)

1 szklanka mąki,

2 szklanki mleka,

2 jajka,

1 łyżka cukru,

1 łyżeczka cukru waniliowego,

mała szczypta soli

2 łyżki stopionego masła + trochę do posmarowania formy

 

Mąkę, mleko, jajka, cukier, cukier waniliowy, sól i 2 łyżki masła zmiksować na jednolitą masę. Ciasto jest rzadkie, tak jak na zwykłe naleśniki.

Formę o wymiarach 20 x 20 cm (a najlepiej trochę większą) wysmarować dość obficie masłem lub wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać ciasto.

Piec w 200 stopniach przez około 25-30 minut. Podczas pieczenia brzegi mocno się rumienią, ciasto w środku się wybrzusza, a po wyjęciu z piekarnika opada. Aby sprawdzić, czy naleśnik jest upieczony, można wbić w niego drewniany patyczek – powinien być wilgotny, ale nie obklejony surowym ciastem.

Upieczone pannukakku pokroić na porcje i podawać z dżemem, bitą śmietaną i sezonowymi owocami.

 

P.S jeśli chodzi o formę, nie musi być specjalnie kwadratowa, ja robiłam z rodzinką w prostokątnej i też wyszły. Tylko na blachę lepiej położyć papier do pieczenia, jeśli nie chcesz jeść naleśników z teflonem ;)

Proszę bardzo i smacznego :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pojechać do Kitee, popłynąć na wyspę na jeziorze Pyhajaarvi i przy ognisku o północy wznieść toast za Nightwish. :)"- tak, też chcę:)

Zobaczyć te cudne jeziora i srebrzystą krainę północy z lotu ptaka:)

 

Beata, dobry pomysł z wzniesieniem toastu za Nightwish. Normalnie zrobię to w tym roku. :3 Wyspo nadchodzę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasza polska konstantynopolitańczykowianeczka może językowi fińskiemu buty czyścić :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z innej beczki: :)

SAM_4861.jpg

Skrzynka na gazety. We wsi, w której mieszkałam były takie skrzynki przy drodze, w pewnych odstępach. Podjeżdżał ktoś samochodem i zostawiał w nich gazety. Potem mieszkańcy brali te gazety. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza gdy jest daleko do miasta i najbliższego sklepu. Myślę, że są tu gazety wcześniej zamówione więc nie każdy może je brać.

 

SAM_0808.jpg

Tu są zwykłe skrzynki na listy. Jak widać nie mają żadnego zamknięcia tzn. kłódki. Skrzynki takie stoją przy drogach wjazdowych lub przy domach po kilka sztuk tzn. nie ma tych skrzynek przy każdym domu tylko w kilku- kilkunastu miejscach po kilka skrzynek. Dzięki temu listonosz ma mniej roboty, nie musi jeździć do każdego z osobna zwłaszcza, że w jednej wsi może być ponad 1000 domów rozsianych w okolicy czyli w lesie. Zdarzało się, że listonosz włożył do mojej skrzynki cudzą pocztę. Paczki trzeba ( u mnie na wsi) odbierać w sklepie - tam jest punkt poczty. Listonosz nie wozi paczek i nie zachodzi do domu tak jak w Polsce. No chyba, że w mieście, ale tego nie wiem bo mieszkałam na wsi.

BILD0284ml.jpg

Zdjęcie z pracy. Obsadzałam takie kosze kwiatami. Wyglądają efektownie.

Zdj. z pracy - młodzież pakuje :)

 

7%2B%285%29.jpg

Takim czymś Finowie pływają:

SAM_5025.jpg

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.