Jump to content
Adrian

Halloween

Recommended Posts

Pozwolę sobie odświeżyć wątek. :)

Jaki jest Wasz stosunek do Halloween?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie Halloween jest świetnym pretekstem do zorganizowania imprezy z przyjaciółmi - w sobotę "zaliczę" dwie :D każą mi się przebrać, więc po prostu zrobię mocny makijaż i wezmę swoją opaskę z puchatymi kocimi uszkami i dzwoneczkami :D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczy, jak powiem o Halloween, że nie uważam tego w ogóle za święto i w dodatku polskie.

Co więcej, latanie z badziewnymi maskami, żebranie o cukierki i ten tradycyjny okrzyk "trick or treat!" sprawia, że jedynym słowem, które przychodzi mi na myśl, jest - kicz. Rozpowszechnione powycinane dynie, takie niby straszne, duchy, pseudo-mumie, wszystko przyprawia mnie o coś jakby obrzydzenie i stwierdzenie, że tak to się już zrobiło sławne, że aż nudne.

W dodatku w moim mieście nawet nikt przyzwoicie się nie przebierze, namaluje sobie jedynie na twarzy kilka szwów i żąda słodyczy. Eeech. Oprócz tego, że Halloween nie wydaje mi się specjalnie... hm... chrześcijański, to jeszcze jest kiczowaty i za bardzo mi się kojarzy z braniem jałmużny, niż z "dobrą zabawą"  :rolleyes:

Ale zgadzam się z LucidDreamer'ką, że każdy powód na spotkanie ze znajomymi jest dobry  ;) Ja bym sobie zrobiła corpose paint i straszyła mieszkańców mojej wioski, błąkając się po krzakach  :P Na szczęście na żadne tego typu zabawy mnie nie ciągnie (żeby nie powiedzieć - na żadne zabawy).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja dzisiaj wyciąłem dynię z córką i bawiliśmy się przednie. Przebrała się za czarownicę i czekaliśmy z cukierkami na inne dzieci. Uważam, że nie ma w tym nic złego. Bo w końcu to one, dzieci mają najlepszy ubaw. Zawsze poczęstował bym uśmiechnięte, rozbawione dziecko, gdyby przyszło po cukierka ale...najzwyczajniej nie mają okazji, żeby to robić. Halloween daje taką okazję.

 

Natomiast ględzenie, które w tym roku dosłownie eksplodowało - że to nie nasze to jakieś kompletne brednie. Ta sterta dziwnych memów i wysyp patriotów narodowych, obrońców kultury.... To taka nasza narodowa bufonada, że nawet z igły zrobimy widły...wszędzie puszenie się na wszystko.

Tak w skrócie - Boże Narodzenie wymyślił cesarz Konstantyn ze świtą. Więc też go nie obchodźmy bo to Rzymskie, nie nasze. Wszystko co dziś obchodzimy nie jest nasze, wszystko przyszło kiedyś, skądś ... no może oprócz dożynek ;)

Taki jest mój stosunek do Halloween :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakiś czas temu pisałam, że chciałabym obejść Halloween. Obecnie moje zdanie jest takie, że chętnie bym je obeszła, gdybym w tym czasie była w USA, chociaż nie wiem czy sama miałabym ochotę się przebierać, czy malować twarz z tej okazji xD (chyba już wyrosłam z takich rzeczy) tam byłby dobry, choć trochę kiczowaty klimat do takiej zabawy. Dynie w zeszłych latach wycinałam bez okazji,  bo to dobra zabawa. W tym roku wszystkie wykorzystałam na pyszną zupę, więc nie miałam z czego zrobić lampionu. Dla mnie obecny czas, to czas Czas refleksji, też wspominania tych, których znałam,  których groby odwiedzam raz w roku z racji tego, że są daleko od mojego domu. 

 

 

Natomiast ględzenie, które w tym roku dosłownie eksplodowało - że to nie nasze to jakieś kompletne brednie. Ta sterta dziwnych memów i wysyp patriotów narodowych, obrońców kultury.... To taka nasza narodowa bufonada, że nawet z igły zrobimy widły...wszędzie puszenie się na wszystko. 

Tak w skrócie - Boże Narodzenie wymyślił cesarz Konstantyn ze świtą. Więc też go nie obchodźmy bo to Rzymskie, nie nasze. Wszystko co dziś obchodzimy nie jest nasze, wszystko przyszło kiedyś, skądś ... no może oprócz dożynek 21x21http://forum.nightwish.pl/images/nw/smilies/wink.png[/img] 

Taki jest mój stosunek do Halloween 21x21http://forum.nightwish.pl/images/nw/smilies/smile.png[/img]

Ale to nie są brednie, to  po prostu nie jest nasze święto ;p Być może kiedyś się u nas przyjmie, zostanie zasymilowanie, ale na razie w propagowaniu go widzę potencjał na duży biznes. W końcu gdzieś trzeba sprzedać te tony plastikowych gadżetów wyprodukowanych w Chinach :D  Porównanie z Bożym Narodzeniem jest słabe, bo zostało ono wprowadzone już wieki temu i zwyczajnie jest zakorzenione w naszej kulturze. Nie sądzę, żeby Halloween kiedykolwiek tak się u nas zakorzeniło, ale czas to zweryfikuje xD Żeby była jasność, jak dla mnie jeśli ktoś ma ochotę obchodzić, to nie widzę w tym żadnego problemu, chociaż sama mam inne plany w tym czasie i nie czuję klimatu Halloween. Za to kiedy idę na cmentarz czuję klimat święta Wszystkich Świętych :) Obecnie takie mam zdanie na ten temat, ciekawe jak zmieni się z czasem i czy będzie podobne np. za 2 lata :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z okazji Halloween zmarnowałem kilka godzin życia na oglądanie dwóch durnych koreańskich horrorów w kinie Muranów - jeden miał na filmwebie 7 punktów, drugi 6, a ja bym 1 nie dał...

Za to wyświetlony na sam koniec "Sadako vs. Kayako" to obowiązkowa pozycja dla miłośników gatunku - film zrobiony sprawnie, dynamicznie, z przymrużeniem oka i bez zbędnych ambicji pseudoartystycznych :). Amerykanie mają swojego "Freddy vs. Jason", Japończycy nie mogą być gorsi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chętnie bym kiedyś poszła na imprezę Halloweenową z przebierankami, bo nigdy na takiej nie byłam, a że emocjonalnie mam 4 lata, to przebierać się lubię ;;) Wczoraj byłam tylko przebrana za gota (czyli wyciągnęłam z szafy wszystkie moje wiktoriańsko gotyckie ciuchy i się pobawiłam :D) i byłam w barze ze znajomymi... Też się chyba liczy.

Nigdy mi Halloween nie przeszkadzało i uważam, że rozdmuchiwanie sprawy i traktowanie jej jako kolejnego pretekstu do wojny między wierzącą i niewierzącą częścią społeczeństwa jest niepotrzebne. 

 

Swoją drogą jak to ładnie kiedyś ujął Terry Pratchett, inteligencja tłumu wynosi dokładnie tyle ile IQ jego najgłupszego członka i tutaj to doskonale widać. Przypuszczam, że gdyby kiedyś ktoś nie chlapnął, że w sumie to Halloween to takie satanistyczne święto i niepolskie i w ogóle powinniśmy świętować tylko polskie święta, bo jesteśmy polakami i katolikami, to pewnie większość ludzi wierzących nawet by na to nie wpadła i dałaby w spokoju świętować tym, którzy tego chcą. 

 

I szczerze? Słyszałam o praktykach organizowania balu świętych, gdzie dzieci przebierają się za świętych... Nie wiem co o tym sądzicie, ale dla mnie (osoby niewierzącej) to jest minimalna profanacja. Według mnie to jest dużo gorsze niż przebranie dziecka za ducha czy mumię. Serio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jaka to profanacja w przebieraniu się za świętych? xD Dziecko brata (8lat) ostatnio się przebierało za swojego patrona, nie wiem czy to był bal, czy zabawa w klasie. Głównie chodziło o to, żeby zrobić coś manualnego (przebranie) i przy okazji podczas zabawy poznać historię swojego imiennika. Z tego co widziałam dzieci i rodzice byli bardzo zadowoleni z pomysłu, a są to w większości wykształceni ludzie, na wysokich stanowiskach (okolica zrobiła się modna i tacy się budują). I jestem bardzo uczulona na takie wygadywanie, że osoby wierzące są głupie, albo głupio idą za tłumem (jasne, że tacy też są), a my niewierzący odkryliśmy jedyną prawdę i zawsze mamy rację...xD I chyba zawsze będę na to uczulona, bo wiele osób z mojej rodziny to ludzie wierzący, a jednocześnie wykształceni, osiągający sukcesy w życiu zawodowym, pomagający w instytucjach charytatywnych. Ich wiara jest przemyślana, w większości zebrali dużo informacji i własnych przemyśleń na temat tego co wierzą i wkurza mnie takie gnojenie, że są bezmyślni i idą za tłumem, jak napisałaś: 

 

 

 powinniśmy świętować tylko polskie święta, bo jesteśmy polakami i katolikami, to pewnie większość ludzi wierzących nawet by na to nie wpadła i dałaby w spokoju świętować tym, którzy tego chcą. 

Ci, których znam mają bardzo zróżnicowane zdanie na ten temat. Co do memów, artykułów itd. ktoś, kto ma jakąś opinię, albo chce sprowokować dzieli się tym, a inni na to reagują. Jest dużo takich obrazków popierających Halloween i dużo przeciw, wystarczy sobie przejrzeć internety xD Przecież nikt nie zabrania się bawić w Halloween, nikt nie złapie Cię za rękę i każe zostać w domu, nawet nie musisz zwracać uwagi na takie internetowe artykuły xD A cóż, wolność słowa pozwala na pisanie bardzo wielu rzeczy. Mi FB ciągle na tablicy reklamuje treści, które mnie nie interesują i nie odpowiadają mi, więc je blokuje (tak, dziwne artykuły o satanistycznych świętach też blokuję).  Nie wiem czemu się tak rozpisałam, pewnie i tak zostanę skrytykowana, zmiażdżona itd xD ale ciężko mi milczeć kiedy widzę taką tendencję do podwójnego standardu - my możemy mieć swoje zdanie i jesteśmy bardzo otwarci i tolerancyjni w stosunku do wszystkich (ale ludzi wierzących trzeba zgnoić, szczególnie katolików, bo inne religie i kultury to już są w sumie spoko)... Sorry za emocjonalne podejście ale bardzo szanuję członków mojej rodziny i czuję potrzebę bronienia ich poglądów. Chociaż to i tak jest w internetach bezcelowe xD

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jaka to profanacja w przebieraniu się za świętych? xD 

Nie wiem czy to tylko mnie razi i nikogo więcej, ale naprawdę, przebieranie się za świętych jest trochę... no według mnie nie na miejscu. Nie wiem z czego to wynika, może dlatego, że nie znam się na nowoczesnych trendach (jasne :v) i nie wiem jak to się teraz w przedszkolach robi, czy po prostu mam minimalny szacunek dla wiary i religii jako takiej, żeby takich rzeczy nie robić. Z tego samego powodu nie przebiera się na bale przebierańców za Jezusa. No bo nie i koniec, bo to nie jest ani śmieszne, ani szczególnie sensowne. 

I nie napisałam, że katolicy to ludzie, którzy tępo idą za tłumem, a przynajmniej nie to miałam na myśli. A co miałam na myśli to to, że ktoś kompletnie bez powodu rozdmuchał całą sprawę z Halloween do niewyobrażalnych rozmiarów czyniąc z niego kolejną (jakby nam jeszcze było mało) wojnę religijną. I po co nam to było? Nie lepiej jedni drugich zostawić w spokoju? No chyba jednak nie, jak widać... 

A tak btw, Nightfall, you ok? Bo tylu 'xD" u Ciebie w wypowiedzi to nigdy nie widziałam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nightfall, dlaczego ktoś ma Cię zmiażdżyć ? Za to, że masz własną opinię i nie boisz się jej powiedzieć? Ja to np bardzo doceniam.

Trochę wyszłaś poza temat hallowinowy z tymi wierzącymi :) Niestety według mnie ludzie wierzący - katolicy w Polsce to w licznej większości zaprogramowane automaty, duchowe zombie. Nikt sobie nie zadaje trudu aby samemu przeczytać i zrozumieć Pismo Święte. Mało który katolik zna swoją świętą księgę. W rozmowie zawieszają się na najbardziej dziecinnych i banalnych pytaniach. Jedyną osobą z którą sobie porozmawiałem merytorycznie na te tematy był ksiądz.

Z takich właśnie wierzących faktycznie się śmieję, a jeszcze bardziej kiedy się wyrywają jak to oni bronią wiary i naszych "chrześcijańskich korzeni" Ale wiem, że nie wszyscy są tacy...tzn wierzę bo ja takich nie spotkałem. Jeśli Ty spotkałaś to bardzo dobrze - doceniaj ich :)

 

Przebieranki za świętych u mnie też są. Traktuję je obojętnie bo i samych świętych tak traktuję. Drażni mnie nieco, że dzięki zabawie KK miesza dzieciom w głowach i "przemyca wiarę" W zabawie halloween-owej nikt nie przemyca wiary w celtyckich bogów.

Gnojenie katolików? No to ja Ci powiem, że to ja jestem cały czas gnojony. Nie ma tygodnia, żebym nie usłyszał, że się będę w piekle smażył. Z tego co ja widzę, niekatolicy są zdecydowanie bardziej tolerancyjni niż wyznawcy jedynie słusznej wiary. Niestety nasza reakcja jest odpowiedzią na reakcję ze strony katolików.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja o Halloween sama nie mam zdania i raczej nie jestem ani za ani przeciw. Ale nie lubię jak księża narzucają mi co mam robić...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.