Jump to content
Sign in to follow this  
Adrian

Dyskusje na forum

Recommended Posts

Ladies and not so gentle men!

 

Ostatnio wątki zaczynają przypominać komentarze rodem z portali społecznościowych: ma być krótko, zwięźle i najlepiej z obrazkiem, żeby inni zuważyli. Mało kto argumentuje swoje wypowiedzi. Ciężko nawiązać dyskusję, gdy każdy stawia wyłącznie tezy.

Jest też sporo offtopów. Jasne, czasem mogą się zdarzyć, ale w praktyce jest ich zbyt dużo. Evi ostatnio wydzieliła po kilkaset postów z różnych wątków. Sami zobaczcie - wątek o Tuomasie: http://forum.nightwish.pl/watek-oddzielony-tuomas-holopainen (prawie 150 postów!)

 

Dodatkowo mamy wiele wątków w stylu "Narzekamy", "Co Cię uszczęśliwiło". Nie ma w nich nic złego, ale ich luźny charakter nie oznacza braku zasad! Samo rzucanie hasłami bez rozwinięcia jest mało interesujące. Nasze posty powinny innych zaciekawić, pobudzać do dyskusji i rozmów.

 

Apeluję do wszystkich o rozwijanie swoich wypowiedzi. To naprawdę nie wymaga wiele wysiłku a wszystkim nam wyjdzie na dobre!

Pilnujmy siebie nawzajem i nie zamieniajmy DE w Facebooka. :)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Sama idea jest dobra, ale...

 

Dodatkowo mamy wiele wątków w stylu "Narzekamy", "Co Cię uszczęśliwiło". Nie ma w nich nic złego, ale ich luźny charakter nie oznacza braku zasad! Samo rzucanie hasłami bez rozwinięcia jest mało interesujące. Nasze posty powinny innych zaciekawić, pobudzać do dyskusji i rozmów.

 

Mógłbyś uściślić? Człek ma pisać pełne uzasadnienie, dlaczego go coś uradowało lub zasmuciło. Takie oczywiste stwierdzenia też mają mieć więcej niż jedno zdanie, np. że zdechło mu zwierzę?

 

 

Chyba szukam dziury w całym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Człek ma pisać pełne uzasadnienie, dlaczego go coś uradowało lub zasmuciło. Takie oczywiste stwierdzenia też mają mieć więcej niż jedno zdanie, np. że zdechło mu zwierzę?

 

 

Chyba szukam dziury w całym.

 

No chyba trochę szukasz. Wiesz, nie wiem jak ty i cała reszta, ale jakoś nie czuję potrzeby dzielenia się każdym najmniejszym szczegółem swojego życia. Co kogo obchodzi, że zdechł mi chomik? Albo, że boli mnie ząb? No nie wiem... Dla mnie to jest takie pisanie tylko dla samego pisania. I stąd później dyskusje:

-boli cię ząb?A który?

-aaa jedynka górna...

-ooo mnie też kiedyś ten ząb bolał!

 

.........bardzo interesujące. Nie można tego obgadać na czacie? Ze znajomymi na fejsie? Może ja faktycznie jestem starej daty, ale mnie to po prostu drażni. I naprawdę niczego nie wnosi :/

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale tu się robi kłopot ;-; niby jest chat, tam powinniśmy o wszystkim gadać, ale zawsze jak jestem na chacie i szukam kogoś do rozmowy to nikogo tam nie ma. I tak przez te dwie godziny nikt nie wchodzi, więc idę się wyżalić tu.

A co do wątku o spotkaniach tam, to można pisać, i tak nikt nie wejdzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gorąco popieram apel i sama gorliwie się doń przyłączam. Zaobserwowałam ten spadek poziomu intelektualnego, treściowego i znaczeniowego w postach już dawno temu - i chyba większość z was też to zauważyła. Objaw nieco niepokojący; więcej mamy wątków śmieciowych, które prężnie się rozwijają, niż tematów o Nightwishu (nie licząc 'bardzo ambitnych' wątków o fotkach). Wiem, że chwilowo zastój i czekamy na nowy album, ale w końcu to forum o NW - zmobilizujmy się i toczmy jakieś dyskusje, spekulujmy, cokolwiek. Nawet ja przyłapałam się na tym, że częściej wrzucam piosenkę do "Czego słuchacie" (do tego bez argumentowania), niż piszę o NW.

 

 

Ale tu się robi kłopot ;-; niby jest chat, tam powinniśmy o wszystkim gadać, ale zawsze jak jestem na chacie i szukam kogoś do rozmowy to nikogo tam nie ma. I tak przez te dwie godziny nikt nie wchodzi, więc idę się wyżalić tu.

A co do wątku o spotkaniach tam, to można pisać, i tak nikt nie wejdzie.

 

Fakt, ale tu jest pytanie; po co w ogóle pisać o niektórych rzeczach? Nawet na chacie (gdyby ktoś tam akuratnie był). Czy potrzeba pisania o wizycie u lekarza, piątce z klasówki, czy randkach w ciemno jest tak silna, żeby trzeba było o tym pisać? Wszyscy mamy kumpli w realnym świecie i to z nimi można gadać na tematy typu "boli mnie ząb", a jeżeli już koniecznie chcemy gadać o bzdurach to są prywatne wiadomości, facebook, albo chat o ile ktoś tam jest. Nie uważam, jednak, żeby omawianie niektórych kwestii było absolutnie konieczne. To forum, a ono funkcjonuje jednak inaczej niż realny świat, ma służyć dyskusjom rozbudowanym, polemice, rozwijaniu zainteresowań poprzez przedstawianie opinii, a nie krótkim wypowiedziom o bólu stawów.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy jest potrzeba pisania o wizycie u lekarza, piątce z klasówki, czy randkach w ciemno jest tak silna, że trzeba było o tym pisać?

 

Nie widzę w tym nic złego. Powstały takie wątki, jak dajmy na to ten wspomniany, o narzekaniu. Dzięki takim tematom użytkownicy lepiej się poznają, tworzą się więzi. Jedynie szkoda, że są dużo bardziej popularne od tematów związanych bezpośrednio z NW.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy jest potrzeba pisania o wizycie u lekarza, piątce z klasówki, czy randkach w ciemno jest tak silna, że trzeba było o tym pisać?

 

Nie widzę w tym nic złego. Powstały takie wątki, jak dajmy na to ten wspomniany, o narzekaniu. Dzięki takim tematom użytkownicy lepiej się poznają, tworzą się więzi. Jedynie szkoda, że są dużo bardziej popularne od tematów związanych bezpośrednio z NW.

 

Ja widzę. Od tego typu integracji mamy profil na fb i chat, więc nie widzę potrzeby zaśmiecania forum bzdurami. Można się równie dobrze integrować poprzez rozbudowaną polemikę i dyskusję, zamiast poprzez czcze gadki o grzybobraniu, bólu kostki i wyższości białej czekolady nad czarną. Na forum powinno się pisać bardziej rozbudowane wypowiedzi, bo potem mamy tu mnóstwo głupich, krótkich postów i ktoś musi poświęcić swój czas (ukłon w stronę Evi), żeby to oczyścić, bo inaczej zarośniemy glonami od stóp do głów. Forum nie jest miejscem na wymienianie równoważników zdań i nie ma co się zasłaniać integracją, bo integrować można się na wspomnianym fb i chacie - tam bałagan nikomu nie wadzi. Dla chcącego, nic trudnego; użytkownicy chcą się integrować? Znajdą inny sposób, niż stek bzdur w postaci krótkich, pozbawionych głębi postów.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli już przytaczamy przykład "Narzekalni" to myślę, że warto cofnąć się do pierwszego posta. Tam autor (w tym przypadku Scavenger) jasno określił jego cel:

 

Temat podobny do tego http://forum.nightwish.pl/watek-co-cie-ostatnio-uszczesliwilo .^^ I podobne zasady: opisujemy, co nas zdenerwowało/zasmuciło i dlaczego. Oczywiście proszę o jakieś rozwinięcie, a nie coś w stylu "zdenerwował mnie ziemniak, bo surowy".

 

/.../

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja widzę. Od tego typu integracji mamy profil na fb i chat, więc nie widzę potrzeby zaśmiecania forum bzdurami. Można się równie dobrze integrować poprzez rozbudowaną polemikę i dyskusję, zamiast poprzez czcze gadki o grzybobraniu, bólu kostki i wyższości białej czekolady nad czarną.

 

Tylko, że ludzie są różni. I zależnie od swoich potrzeb poszukują rozmów na określone tematy, ta kwestia raczej nie wymaga obszerniejszego tłumaczenia. Też mogłabym narzekać, że nikt nie chce się wypowiadać w dziale "interpretacje", ale jednocześnie nie chcę nikogo przymuszać do zabierania głosu w temacie, który być może go nie interesuje. Zgadzam się, że pojawia się wiele wypowiedzi, które są ubogie i nie wnoszą zbyt wiele do dyskusji, jednak specyfiką DE stało się, to że ludzie czują się tutaj dobrze, jak w małej, wirtualnej rodzinie. Może to właśnie wynika ze swobody wypowiedzi i istnienia różnorodnych tematów.

 

Być może jest tu trochę naszej winy, nie wiem czy dobrze pamiętam ale jakiś czas temu umawialiśmy się, że będziemy pilnować porządku w poszczególnych wątkach i na bieżąco usuwać offtopy, czy upominać użytkowników by wypowiadali się na temat, ale jakoś to nie ruszyło.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko, że ludzie są różni. I zależnie od swoich potrzeb poszukują rozmów na określone tematy, ta kwestia raczej nie wymaga obszerniejszego tłumaczenia.

 

Wracamy do punktu wyjścia; od rozmów na tak daleko idące "inne tematy" jest fb i chat, bo na forum po prostu nie powinno gadać się o wszystkim, bo to powoduje śmietnik. Nie czepiałabym się, gdyby chociaż te wypowiedzi nawet o ziemniakach były rozbudowane, ale wypowiedź będąca równoważnikiem zdania nie jest wypowiedzią i, choć jedna taka, by nie zaszkodziła to już 10, czy 20 stanowi poważny kłopot.

 

Też mogłabym narzekać, że nikt nie chce się wypowiadać w dziale "interpretacje", ale jednocześnie nie chcę nikogo przymuszać do zabierania głosu w temacie, który być może go nie interesuje.

 

Nie chodzi o przymuszanie ludzi do wypowiadania się na konkretne tematy, ale o prośbę, żeby częściej zaglądali na tematy związane z zespołem, bo to jest forum zespołu Nightwish, a nie kółko wzajemnej adoracji i chyba po to się tu ludzie rejestrują - żeby skupiać się głównie na zespole, a poboczne wątki traktować tylko jako miły dodatek, jako przyprawę do zupy, a nie zupę. Dodatkowo chodzi też o sposób w jaki się wypowiadają; trzy słowa to nie jest zdanie.

 

Zgadzam się, że pojawia się wiele wypowiedzi, które są ubogie i nie wnoszą zbyt wiele do dyskusji, jednak specyfiką DE stało się, to że ludzie czują się tutaj dobrze, jak w małej, wirtualnej rodzinie. Może to właśnie wynika ze swobody wypowiedzi i istnienia różnorodnych tematów.

 

Swoboda wypowiedzi jest zawsze i nie zabraniamy im się integrować i czuć "jak u siebie", ale wszystko ma swoje granice; to jest forum, a nie piaskownica.

 

Być może jest tu trochę naszej winy, nie wiem czy dobrze pamiętam ale jakiś czas temu umawialiśmy się, że będziemy pilnować porządku w poszczególnych wątkach i na bieżąco usuwać offtopy, czy upominać użytkowników by wypowiadali się na temat, ale jakoś to nie ruszyło.

 

Upominamy, ale nie nadążamy. Upominam często, a że niektórzy nie słuchają to już inna sprawa. Stąd i ten apel, bo może huczniejsze ogłoszenie da im więcej do myślenia niż miliony drobnych upomnień. Jeżeli to nie podziała to, jestem za poważnymi ostrzeżeniami i banami.

A do usuwania offtopów ma uprawnienia tylko garstka z naszej ekipy i są to ludzie dorośli, którzy przecież nie mają tyle czasu, żeby całymi dniami szukać i usuwać offtopy. Ludzi jest dużo i głupoty mnożą się, jak grzyby po deszczu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wracamy do punktu wyjścia; od rozmów na tak daleko idące "inne tematy" jest fb i chat, bo na forum po prostu nie powinno gadać się o wszystkim, bo to powoduje śmietnik.

 

Więc po co pozwalać na otwieranie tematów, które wykazują potencjał do tworzenia "śmieciowych" rozmów?

 

Upominamy, ale nie nadążamy. Upominam często, a że niektórzy nie słuchają to już inna sprawa. Stąd i ten apel, bo może huczniejsze ogłoszenie da im więcej do myślenia niż miliony drobnych upomnień. Jeżeli to nie podziała to, jestem za poważnymi ostrzeżeniami i banami.

A do usuwania offtopów ma uprawnienia tylko garstka z naszej ekipy i są to ludzie dorośli, którzy przecież nie mają tyle czasu, żeby całymi dniami szukać i usuwać offtopy. Ludzi jest dużo i głupoty mnożą się, jak grzyby po deszczu.

 

Widzę winę po dwóch stronach. Bo z jednej userzy zaczynają dość płytkie rozmowy nie na temat, a z drugiej strony my nie reagowaliśmy konsekwentnie. Gdyby był stosowany większy rygor, szybkie ucinanie niepotrzebnych dyskusji, to sytuacja wyglądałaby nieco lepiej :cool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forum z założenia dyskusyjne? to miejsce do rozmów i konstruktywnej polemiki. Nie uważam, że śmieciowe" tematy są nie potrzebne, ale popieram wypowiedzi! w nich a nie stosowanie wykrzykników czy pytajników jako post!

Odwieczny problem wszystkich miejsc dyskusyjnych: fale beztroski i ignorancji wobec założenia głównego tematu konkretnego miejsca. Nie unikniemy tego na dłuższą metę, ten problem będzie cyklicznie wracał- niestety. Jedynym sposobem z doświadczenia jaki znam i jaki już był i jest stosowany to pisanie "pełnych"postów i ignorancja postów "pustych"(usuwanie również). To powstrzymuje rozwijanie nic nie wnoszących dyskusji i daje do zrozumienia że przebiega ona w nie odpowiednim kierunku. Mnie uderza lenistwo userów:( Jak "przyczepią" się jakiegoś wątku to mam wrażenie , że umysły im się pozamykały!

Nie chce im się pisać wysilając myślenie - min. tego wymagają interpretacje. Konkludując mamy mało fanów NW i mało ludzi gotowych do bogatych treściwie wypowiedzi. Piszmy więc my :ekipa i toczmy rozmowy na wysokim poziomie- choć tak utrzymamy forum w dobrej kondycji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.