Jump to content
PaulaEija

Johanna Kurkela

Recommended Posts

Ja nie wiem, jak to możliwe, że nie ma wątku o pani romanssihuhuja.

 

johanna-kurkela-orkesteri-ilmajoki.jpg Johanna i jej zespół - jedno z nowszych zdjęć, chyba z czerwca.

 

Johanna Kurkela urodziła się w Lumijoki, według licznych źródeł 10.04.1985 - chociaż nikt w zasadzie tego nie potwierdził - w Finlandii. Jest fińską piosenkarką, której muzykę klasyfikuje się jako pop, choć ja bym to nazwała połączeniem soulu, rocka i folku. Zadebiutowała w 2004 roku w duecie Tahdon tanssia kanssasi z Tomim Metsäketo. Johanna śpiewa, gra na pianinie i skrzypcach (a ostatnio, jak informuje jej anglojęzyczny fanpage, kolekcjonuje kamienie). Jej twórczość nie jest zbyt tworzona przez nią, bowiem do ostatniej płyty, wszystkie jej piosenki ktoś jej pisał. Na szczęście Johanna dojrzała do komponowania i pisania tekstów na swojej nowej płycie - choć są to zaledwie dwie lub trzy piosenki. Wielu z nas pewnie słyszało też efekt współpracy z Sonatą Arctiką - Deathaura i No Dream Can Heal A Broken Heart.

[video=youtube]

[video=youtube]

 

Dotychczas wydała pięć albumów i sześć singli. Longplaye to kolejno: Hetki hiljaa (2005), Marmoritaivas (2007), Kauriinsilmät (2008), Hyvästi, Dolores Haze (2010) i Sudenmorsian (2012). Najczęściej chyba (kiedyś się upewnię, jak znajdę chwilę czasu) współpracuje na swoich płytach z Tonim Aholainenem i jeszcze kilkoma facetami, których nazwisk i imion nie pomnę, a szukać mi się nie chce. Na przedostatnim albumie śpiewała też piosenkę napisaną przez Lauri Ylönena z The Rasmus - Rakkauslaulu i przecudowne Satojen Merien Näkijä, napisane przez naszego kochanego Tuomasa.

[video=youtube]

 

Jak twierdzi Tony, Johanka, mimo tego, że robi muzykę określaną jako "pop" (co w jej przypadku i tak uważam za krzywdzące), jest prawdziwą metalówą. Mówi dokładnie:

I met Johanna several years ago at one of our shows - at that time I already knew she was a great singer. She is a big fan of ours and contrary to her own music, she is a real metal chick.

Johanna zaś otwarcie mówi, że jej ulubione zespoły to właśnie Sonata Arctica, a także: Katatonia, Eternal Tears of Sorrow, Insomnium. O, tak dokładnie mówi (właściwie pisze w odpowiedzi na email jej fanklubu):

I like many bands, such as Katatonia, Eternal Tears of Sorrow, Insomnium, Sonata Arctica. If the vibe is right, metal is good.

O, jeszcze tu o współpracy z Sonatą:

I was utterly thrilled & humbled when I was asked to sing a song on a Sonata Arctica album. I’m a huge fan of the guys and their music.

No i jeszcze, aby ją bardziej przedstawić, jej ulubione albumy: Eternal Tears Of Sorrow ~ Before The Bleeding Sun, Emmylou Harris ~ Wrecking Ball, Troy Donockley ~ Madness Of Crowds, Michael Nyman ~ The Claim OST, Within Temptation ~ The Silent Force.

 

Aż się prosi o nagłówek: "Johanna i Tuomas", ale się powstrzymam.

Satojen Merien Näkijä jest bardzo dziwną, bardzo poetycką i ogromnie romantyczną piosenką. Johanna komentuje ją tak:

I feel like I have been given an insanely great gift and I try to pass on the love and light.

[video=youtube]

I może to tylko złudzenie, ale nightwishowe While Your Lips Are Still Red zdaje się być także pisane o/do niej. W końcu "dark hair", "young heart" i "the violin" coś muszą znaczyć, nie? Ale odbiegam od tematu (jakbym nie robiła tego cały czas...).

Na swojej płycie z 2012 roku, Sudenmorsian, Johanna odwdzięcza się za SMN i WYLASR pięknym erotykiem Sinä Nukut Siinä (pl. Oto śpisz). W skrócie, jest on o tym, że mężczyzna (w domyśle Tuomas) sobie śpi, a ona na niego patrzy i sobie go z miłością delikatnie dotyka, a w końcu irytuje się, że on dalej śpi i go budzi. Wszystko bardzo pięknie i subtelnie ujęte, muzycznie też jest cudownie. Ta piosenka jest, moim zdaniem, kwintesencją Johanny.

[video=youtube]

Ponadto Johanna sprawia wrażenie bardzo mądrej i dobrej kobiety, ale nie zagłębiajmy się w jej wyprawę do Sudanu na pomoc dzieciom. ;) Kocha Disneya, jak Tuo, naturę, jak Tuo, jest dziwna i czasem trochę dziwacznie się ubiera, a także sprawia wrażenie zagubionej w rzeczywistości, jak... a nie, nie trzeba powtarzać, to dość oczywiste. ;)

 

Dobra, już kończę się rozpisywać. Na razie.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

I może to tylko złudzenie, ale nightwishowe While Your Lips Are Still Red zdaje się być także pisane o/do niej. W końcu "dark hair", "young heart" i "the violin" coś muszą znaczyć, nie? Ale odbiegam od tematu (jakbym nie robiła tego cały czas...).

To nie jest o Kurkeli ;), tylko było dla niej napisane, w sensie że ona miała to śpiewać finalnie. Wokal Marco to było demo dla niej ale rezyserowi tak się spodobało to demo że zostało wersją ostateczną.

 

Jej związki z NW to tez kilka utworów które Tuomas napisał na jej płyty,(Troy tez zagrał na tin whistle) .I jest ona jedną z osób recytujących w Song of Myself (The 1st thing I ever heard was a wandering man telling his story... itd)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do SoM, to wiedziałam, ale kilka utworów, które jej pisał? Z tego, co czytałam, było tylko "Satojen...". W sumie, to z tym WYLASR, to w jej wykonaniu byłoby dość logiczne tekstowo, bo tak pozostawia pewne nieścisłości. (Chociaż ja i tak bym nie wykluczyła, że to jest w pewnym sensie o niej, ale tego już ustalić się z pewnością chyba się nie da).

W ogóle, ten fragment z SoM, to było takie słodkie - słucham sobie i słucham i nagle - Johanna! :) A jeszcze słodsze było, kiedy znalazłam, że Tuo w jakimś wywiadzie powiedział, że trzy osoby, które wybrał, są najważniejszymi w jego życiu. Czyli Kurkela, chyba jego matka i... (?).

Share this post


Link to post
Share on other sites

mam jedną płytę Johanny -"hetki hiljaa"(kupiłam przez przypadek) ale nie podoba mi się. Nie lubię tego rodzaju muzyki i barwa głosu Johanny też mi nie odpowiada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo pierwsze trzy płyty, w porównaniu z dwoma ostatnimi, są dość słabe. Nie pokazują jej możliwości głosowych, a i melodycznie nie są jakieś porywające, chociaż zdarzają się perełki. Poza tym, Hetki Hiljaa to jej pierwsza płyta, a pierwsze krążki z reguły są raczej słabe (popatrzmy na takie AFF...).

Co do Sun särkyä anna mä en (swoją drogą zadziwia mnie łatwość, z jaką w fińskim przestawia się frazy i w ogóle, słowa, w zdaniu - jakby kolejność totalnie nie miała znaczenia), to lubię tę piosenkę, ale wiele jej piosenek podoba mi się bardziej, właśnie np. Ainutlaatuinen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sun särkyä anna mä en"- całkiem fajna piosenka, nawet mi się podoba :P muszę posłuchać jeszcze innych jej piosenek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat trochę podupadł... Więc wygrzebałam dla Was kilka piosenek z koncertu Johanny z zespołem w Kitee w 2011 roku (jakoś w połowie grudnia tego roku znowu tam będzie śpiewać... O byciu nie mówię. Przecież ona tam mieszka;)).

[video=youtube]

Iltaa sapuikin niin akkia

 

[video=youtube]

Prinsessalle

 

[video=youtube]

Tuo se mulle

 

[video=youtube]

I Sun särkyä anna mä en

 

Cóż myślicie? :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawy wątek, bo mało wiem o Kurkeli. Słyszałam kilka piosenek; są bardzo spokojne, wyważone i kojące, ale popem bym ich nie nazwała! Nie wiem skąd to miano. Bardziej muzyką nastrojową/akustyczną, bliższą tej, którą tworzył Nightwish na samiuśkim początku.

Z chęcią posłucham ich więcej. Fiński to piękny język i cieszę się, że Kurkela postawiła na piosenki w ojczystym narzeczu, choć to zapewne wyklucza ją nieco z możliwości zyskania większej sławy za granicą, bo przecież wielu z nas Fińskiego nie zna i musi polegać na nielicznych oświeconych, jeśli chce pojąć teksty.

 

Podejrzewałam, nie wiedząc, że ta pani coś recytuje w SOM, ale nie byłam pewna co, teraz już wiem, choć ten słodki głos skojarzył mi się trochę z Anette.

Och, no i w końcu można bez skrępowania mówić o niej i Tuo, np. na forum oficjalnym Tuomasa, jego życie prywatne to sfera zabroniona i banowana. Nie pochwalam plotkowania i płytkich komentarzy, ale zupełne banowanie rozmów o Tuomasie i Johannie to błąd, bo w końcu ich związek na pewno ma wpływ na muzykę Nightwisha (i Kurkeli), a muzyka jest przecież tym co fanów interesuje najbardziej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio jestem nią bardzo oczarowany ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja niby przesłuchałam parę płyt, ale to sobie leciało jakoś w tle, kiedy coś tam robiłam innego, więc muszę się za to zabrać jeszcze raz. Uwielbiam utwór Sina Nukut Siina, jest po prostu prześliczny ♥ Dziś znowu zaczęłam go wałkować :D

Swoją drogą, "humorystyczna" wersja zakończenia mojego teledysku do SNS wygląda mw. tak: Johanna ma już dość obmacywania swojego śpiącego mężczyzny, to spanie do południa to chyba specjalnie, żeby jej na złość zrobić, i budzi go buziakiem, albowiem musi być romantycznie (tu kończy się piosenka). No więc maestro otwiera oczy, lekko odpycha Romanssihuhuję i zaspanym, poirytowanym głosem informuje ją, że "Hanna, błagam, nie dzisiaj, mam kaca". Po czym przewraca się na drugi bok, wtula w podusię i śpi do osiemnastej. ^____^

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

To może wrócę do wczorajszej dyskusji z czatu i pokażę Wam calineczkowe sukienki Johanny, które zachwycają mnie i Emi. ♥

 

SUKIENKA #1 (Oulu, 16.10.13.)

tumblr_mut0bfimD31qieo4wo1_1280.jpg

tumblr_muvec41caj1qcud6fo1_1280.jpg

I od tyłu...

tumblr_mum0nghAtI1qcud6fo1_r1_400.gif

 

SUKIENKA #2 (Helsinki, 9.10.13.) (niecalineczkowa)

tumblr_munv27quEG1qcud6fo1_400.gif

 

SUKIENKA #3 (Helsinki, 9.10.13.)

tumblr_muh0d8pk511qcud6fo1_500.jpg

 

SUKIENKA #4 (sesja promo)

tumblr_mu3rx0aniz1qcud6fo1_1280.jpg

tumblr_msinpyUZVh1qcud6fo1_1280.jpg

(w wersji oficjalnej strony)

 

 

No, to koniec spamu zdjęciami. Emi, calineczkowe sukienki! ♥

 

EDIT:

Emi, te Twoje teledyski głowowe... ♥

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdjecia z cyklu: 'bede miala zapalenie pluc, ale za to sesja udana'...

A sukienki swietne :) naprawde. Mam taka w planie uszyc, kiedy bede miala troche wiecej funduszy (na razie w moim portfelu Łotwa..)

Kto ma wiecej zdjec (a raczej wiem kto ma :>), niech mi wysle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale ja ich nie mam... Ja kolekcjonuję tylko wspólne zdjęcia tej pary geniuszy. Resztę po prostu umiem znaleźć. ;> To co Ci wysłać? :>

 

Dobra... To może kilka ciekawostek o Hannie:>

My songs are about the wonders of life, the things that resonate in my soul.

I love fairy tales and Disney stories. When I was a child I knew Beauty and the Beast and Ariel’s songs by heart. Disney World in Orlando is heaven on Earth.

Nature is a very important element. I do not even own a TV, because I think it has a chilling effect. I’d rather go for a walk in the woods.

;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Śliiiiczne są. ♥

Sami, uszyjesz jedną dla mnie? ^.^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro temat wciąż gorący... Kilka piosenek Johanny absolutnie cudownych. ♥

 

Muita Enemän. Sudenmorsian, 2012. Feat. Juha Tapio

[video=youtube]

 

Sudenmorsian (pl. Oblubienica Wilka). Sudenmorsian, 2012.

[video=youtube]

 

Kulta Pieni. Kauriinsiilmät, 2008.

[video=youtube]

 

Ale ich jest przecież zdecydowanie więcej. ♥

 

I na deserek, kolejna śliczna sukienka:

tumblr_mum0xzfdvS1qieo4wo1_1280.jpg

W sumie to nie wiem, czy to jest sukienka. Ale jest śliczne. :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

[video=youtube]

 

Póki co, ta wydaje mi się jedna z lepszych piosenek! :-D Gitara gdzieś w środku dodaje smaczku całości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna z pierwszych piosenek Hanny, jakie słyszałam. ♥ Jest cudna. :)

 

I jeszcze jedna calineczkowa sukienka z dedykacją dla Emi. ♥

tumblr_mupdhbH57s1qieo4wo1_1280.jpg

W sensie. Ta sama, ale inne ujęcie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paula, to znajdź mi więcej zdjęć tych sukienek, bo chyba wykiełkował mi pomysł na sukienkę na studniówkę :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oki, wyślę Ci na skajpaju. :)

 

EDIT, EDIT!

Johanna i jej nowa piosenka. Z Oulu, 2013.

 

[video=youtube]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rakkauslaulu jest ładną piosenką, najładniejszym utworem pana Ylönena, jaki słyszałam, ale jest wiele piosenek śpiewanych przez Johannę, które bardziej mi się podobają niż ona. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dla mnie ta piosenka jest smutna- przynajmniej tak dla mnie brzmi ,zawsze kiedy ją słyszę 'łapię doła', dopada mnie melancholia i czuję się 'ponuro'- smutno mi :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.