Jump to content
Piotrek

Co teraz czytamy?

Recommended Posts

O, moja koleżanka właśnie kupiła Percy'ego i mam niedługo od niej pożyczyć :).

Teraz czytam sobie "Strażników historii" Damiana Dibbena, całkiem fajna książka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wczoraj wypożyczyłem "This thing of Darkness" czyli powieść o przełomowej wyprawie Darwina. Jeszcze nie zacząłem czytać, więc niewiele mogę powiedzieć, ale zapowiada się ciekawie. Wygląda też imponująco- dość duży format, ponad 600 stron, twarda oprawa i grube kartki :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytam sobie właśnie Percy'ego Jacksona: Złodziej Pioruna. Cóż za cudowna książka :).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Czytam sobie właśnie Percy'ego Jacksona: Złodziej Pioruna. Cóż za cudowna książka :).

 

Cała seria jest świetna :) Także również polecam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

 

 

Cała seria jest świetna :) Także również polecam :D

 

Także również?

 

Nie obrażaj mojego humanistycznego ego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

 

 

Cała seria jest świetna :) Także również polecam :D

 

Także również?

 

Nie obrażaj mojego humanistycznego ego.

 

Także jako spójnik, również jako hmm pokazanie, że robię tak samo jak przedmówczyni !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

 

 

Cała seria jest świetna :) Także również polecam :D

 

Także również?

 

Nie obrażaj mojego humanistycznego ego.

 

Także jako spójnik, również jako hmm pokazanie, że robię tak samo jak przedmówczyni !

 

Tak tłumaczysz swój lapsus litteris?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Nadal nie wiem, co Ci w tym zdaniu nie pasuje ... "Także" nie oznacza jedynie "ja zrobiłem to co on/a", ale również oznacza "podsumowując, więc"...

Nie wiem, czego do jasnej Anielki się czepiasz ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Każdy polonista ci powie, że to są SYNONIMY.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Synonimy, które mają różne znaczenia, tak ? ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Jakie różne? Przypadkiem nie mylisz znaczenia z funkcją?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Nie, nie mylę znaczenia z funkcją.

Toć piszę, że pisząc "także" miałem na myśli znaczenie "więc; podsumowując; wynika z tego to, że".

 

Cała seria jest świetna, także również polecam.

Cała seria jest świetna, więc również polecam.

 

Jest jakaś różnica w informacji przekazywanej przez oba te zdania ? (nie będę używał trudnych słów, bo co niektórzy mogą znowu nie zrozumieć ...)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cała seria jest świetna Także również polecam

 

myślę, że chodziło tu o inne znaczenie słowa "także". tzn. błędne, według mojej wiedzy. bo Morderca w tym przypadku ma rację, także = również - to są synonimy. ale wiele osób używa błędnie tego słowa jako "więc".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Evi, dzięki. Może wreszcie do niego coś dotrze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

I teraz mi próbujesz wmówić, że nigdy w życiu nie użyłaś słowa "także" w znaczeniu "więc"...

 

"Kubuś Puchatek to całkiem ciekawa postać, także uważam, że każdy, kto chce go poznać powinien przeczytać książkę "chatka Puchatka""

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Nigdy nie użyłam słowa "także" w znaczeniu "więc". To prawda, nie próbuję ci nic wmówić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Cała seria jest świetna Także również polecam

 

myślę, że chodziło tu o inne znaczenie słowa "także". tzn. błędne, według mojej wiedzy. bo Morderca w tym przypadku ma rację, także = również - to są synonimy. ale wiele osób używa błędnie tego słowa jako "więc".

 

Jeszcze nigdy żaden polonista nie zwrócił mi uwagi na ewentualne błędne użycie tego słowa ... Możliwe jest to, że np. u nas w Wielkopolsce się tak mówi, a w pozostałej części Polski już nie.

 

Morderczyni, co do Ciebie ... Jeżeli będziesz mi mówiła, jak to Ciebie obrażam stosując jakiekolwiek zwroty, które nie były ukierunkowane do Ciebie, ja dyskusję będę prowadził, i będę obstawał przy moich racjach. Jestem tolerancyjny w miarę, ale ni cholery nie zaakceptuję egoizmu. Jeżeli chcesz rozmawiać z drugą osobą, możesz wykazać choć trochę... hmmm ... nie wiem, czy empatia byłaby tu dobrym słowem ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

no myślę, że już wystarczy :P nie bawmy się w gramatyczne gestapo ;)

ten błąd, o który mówimy jest stosowany bardzo często i przez wiele osób. jest to po prostu powszechne. więc nie ma się co spinać o taki błąd ;) chociaż myślę, że warto wiedzieć, że jest to błędem, więc fajnie, że sobie zwróciliście uwagę, ale nie ma co się kłócić o nieprawidłowe użycie jednego słowa :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

TheEscapist, jeśli kiedyś nie zapomnę...

A błędy mnie irytują, bo podczas przygotowywania się do olimpiady polonistycznej 2 lata temu, polonistka kazała mi je wyszukiwać, bym sama nie robiła i mi to zostało.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

TheEscapist, jeśli kiedyś nie zapomnę...

A błędy mnie irytują, bo podczas przygotowywania się do olimpiady polonistycznej 2 lata temu, polonistka kazała mi je wyszukiwać, bym sama nie robiła i mi to zostało.

 

I wystarczyło tak napisać, wtedy nie miałbym problemu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego to chyba pleonazm wyszedł? :P

Nawiasem: jeden z moich "ulubionych" czyli okres czasu. No po prostu wszyscy to mówią, a nikt nie wie, że źle mówi.

Tak samo z datą: 2000 - tylko tu wymawiamy (rok) dwutysięczny. 2001 itd. to już dwa tysiące pierwszy. Po co sobie utrudniać? A jak będzie 2022, to chyba sobie język można połamać na "dwutysięcznym dwudziestym drugim" XD Czemu w takim razie 1820 nie wymawiamy "tysiąc osiemsetny dwudziesty"? No LOL jak nic.

 

Ok, koniec offtopu. Chociaż można by to podpasować pod: czytam forum :P

 

PS Spoko, każdy popełnia błędy, a polski do najłatwiejszych języków nie należy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

A u mnie Piekara. Ja zawsze coś czytam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Polecam "My, dzieci z dworca ZOO".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.