Jump to content
Adrian

Piotr Rubik

Recommended Posts

Dziś będzie o niedocenionym polskim muzyku. Jego twórczość łączy w sobie elementy popu i muzyki klasycznej. Mnie kupił wpadającymi w ucho kompozycjami, teatralnością, licznym instrumentarium oraz oczywiście chórami, które uwielbiam w niemal każdej postaci. ;)

 

Jego największy przebój "Niech mówią, że to nie jest miłość" jest Wam z pewnością dobrze znany. Lubię ten utwór, ale uważam, że w swoim dorobku ma ciekawsze propozycje. Oto kilka z nich:

 

Psalm dla Ciebie - piękny dialog wokalistów, orkiestra i chóry. All in one. :)

[video=youtube]

 

Strażnik raju - przepiękny głos Grzegorza Wilka.

[video=youtube]

 

Ten, który nie uwierzył - bardzo dramatyczny, chóry trochę przypominają mi TSFH... :)

[video=youtube]

 

Litania do każdziutkiego na ziemi - kolejny dramatyczny utwór, bardzo wpada w ucho.

[video=youtube]

 

Ecce Homo - trochę przypomina mi Anteroom of Death i Victim of Ritual Tarji.. ;) Kolejny teatralny utwór.

[video=youtube]

 

Lubicie? Słuchacie? Co myślicie?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rubik mnie do siebie zniechęcił właśnie tym, że w radiu po pierdylion razy puszczają w kółko jeden utwór i w końcu człowiek ma dość. Nigdy nie próbowałam go słuchać więcej, ale jak tylko jutro wrócę do domu to postaram się nieco nadrobić. Chóry brzmią kusząco...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie, Rubik ma taką mimikę i sposób bycia, że sam jego widok powoduje u mnie lekkie mdłości - ma w sobie coś wybitnie, moim zdaniem, odrzucającego i jakby fałszywego, ale skoro nie jego wygląd, tylko muzykę mam oceniać... Gdy miałam z 12-13 lat czasem posłuchałam tego, czy owego. To były czasy, gdy dopiero zaczynałam słuchać NW, a już wcześniej miałam szczególny pociąg do muzyki orkiestralno-chóralnej, więc normalną rzeczą było dobranie się nawet do tej polskiej odmiany.

Słuchałam często dwóch piosenek i chyba tylko te dwie znam. :D

Wspomniany "Psalm" był chyba moją ulubioną z tych dwóch (pamiętam, że, gdy byłam na zimowym obozie sportowym, zawsze w radiu leciał "Psalm" - na dworze mróz i śnieżna zadymka, w sercu tęsknota za domem, a w radiu Rubik). No, a drugim utworem jest:

[video=youtube]

 

Teraz raczej rzadko słucham rubikowej muzyki. Chyba trochę z niej wyrosłam, ale jakiś tam sentyment do dwóch utworów mam. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popieram Adiego, niedoceniony choć zauważalny. Kompozycje są wyważone jednak jest w nich coś co pozwala mi sądzić, że Polscy odbiorcy do niej "nie dorośli"? Bardzo dobre teksty to kolejny atut twórczości Piotra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardziej wolałabym go zauważyć przez jego niezwykłą twórczość niż przez to, że piszą o nim różne kolorowe gazetki, albo że pojawia się na różnych 'ściankach' na imprezach czy rzeczach w ten deseń. Jest w nim coś, co mnie nie przekonuje, choćby ten sposób bycia typu 'artysta natchniony' czy tlenione blond włoski.

I kolejna rzecz, która średnio do mnie przemawia to religijne treści jego utworów. Przypuszczam, że instrumentalnie symfonicznie byłabym w stanie go słuchać, a tak raczej nie przepadam za jego utworami.

Mama i babcia strasznie się zachwycały swego czasu jego płytami, tak że mam w domu ze trzy (?) czy jakoś tak. I puszczały te utwory ciągle i ciągle, więc dziecko się zniechęciło i w twórczość Rubika zagłębiać dalej się nie chciało.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje nowe "odkrycie", które tak sobie dziś posłuchuję. ;) Niesamowita energia i szalone solówki na skrzypcach. Zwrotki trochę przypominają mi "Duel and Cloudscapes" - podobny klimat. ;)

 

 

[video=youtube]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwrotki trochę przypominają mi "Duel and Cloudscapes" - podobny klimat. ;)

 

Przekonałeś mnie :>

 

Utwór znam (bo przecież mama z babcią zesłuchały wszystkie psalmowe płyty Rubika miljon razy) i swego czasu całkiem go lubiłam. Jeśli przestanę się tak 'jeżyć' na religijny tekst, to jestem w stanie zajrzeć 'głębiej' w warstwę muzyczną i ogólnie odebrać utwór jako całość.

To jest ten moment, kiedy chciałabym nie rozumieć po polsku, żeby nie oceniać utworu przez pryzmat religijnego tekstu :(

 

Wokalistka jest niesamowita. Ogólnie wokaliści u Rubika byli świetni. Radek, potem Szomańska, Miecznikowski, ta pani tutaj - która swoją drogą ma genialną dykcję. :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A propos genialnych głosów u Rubika - piękny głos wokalisty, wrzucam poniżej. Tylko uwaga dla Sami - wyłącz rozumienie polskiego.

[video=youtube]

A z niereligijnych Rubików to to kiedyś bardzo lubiłam:

[video=youtube]

 

PS Jakość fatalna, ale obie są na DVD Psałterza Wrześniowego, jak ktoś dysponuje, to tam jest ładne nagranie. ;) (Bo internety nie dysponują)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.