Jump to content
beatag60

ABBA

Recommended Posts

Szwedzki zespół muzyki pop, w skład którego wchodzili: Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. Jego działalność muzyczna przypada na lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych. Nazwa "ABBA", przyjęta w 1973 roku, jest akronimem utworzonym z pierwszych liter imion członków zespołu.

Grupa uważana jest za jeden z najlepszych muzycznych zespołów XX wieku, który sprzedał ponad 370 milionów płyt na całym świecie, co czyni go jedną z najbardziej kasowych grup w dziejach. Międzynarodową popularność zyskała dzięki chwytliwym utworom z prostymi tekstami.

W 1976 roku, podczas jedynego pobytu w Polsce, zespół nagrał w TVP program telewizyjny "ABBA w Studio 2", który wyemitowano 13 listopada.

5 lipca 2008 roku członkowie zespołu spotkali się i pozowali wspólnie do zdjęć przy okazji szwedzkiej premiery filmu opartego na musicalu "Mamma Mia!" inspirowanego utworami ABBY. Było to pierwsze od ponad dwudziestu lat publiczne spotkanie zespołu. W 2010 roku zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, jest to muzeum rock and rolla i rocka honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.

Znacie z pewnością i pewnie lubicie?

Jaki hit zespołu wyróżniacie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej znam i lubię, szczególnie takie utwory jak "Super Trouper", "Does Your Mother Know", "When All is Said and Done", "On and On and On", "Take a Chance on Me", "Lovelight" i jeszcze parę innych.

Co do tych prostych tekstów to może i takie były, ale myślę, że w porównaniu z tym co często słyszymy obecnie były one dość złożone i ciekawe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znamy (choć nie wszystko, a zbieram się już jakiś czas żeby poznać coś więcej oprócz powszechnie znanych przebojów).

Lubimy (ale nie nałogowo, od czasu do czasu lubię posłuchać czegoś lżejszego z tamtych lat).

Z hitów w tej chwili przychodzi mi do głowy "The Winner Takes it All", "Dancing Queen", "Gimme! Gimme!(...)", "Money(...)", "Mamma Mia" (swoją drogą film lekki i odprężający, polecam).

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie przepadam. jak czasami puszczą to w radio to nawet fajnie się słucha, ale dobrze, że rzadko puszczają :) trochę mi na nerwy to działa. choć jak już wspomniałam w małych ilościach jest całkiem znośne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie to przemiły zespół, nie moje klimaty, ale grupa całkiem sympatyczna. Mam film "Mama Mia!" i właściwie dzięki temu znam większość piosenek.

Jak już wspomniałam, to nie moja bajka, więc nie mam ulubionego utworu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moje ulubione to; Knowing me knowing you; Take a chance on me, Gimme gimme gimme, One of us, S.O.S, Gonna sing you my love song, Mamma mia, What about Livingstone, Dansing Queen, Why did it have to be me, If it wasn't for the nights, One man one women, Happy New Year, The name of the game, Man Vill Ju Leva Lite Dessemellan itd;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znamy, znamy... Chyba na prawdę ciężko nie znać choć jednego ich kawałka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Björna i Benny' ego można zobaczyć w musicalu 'Mamma mia' - pojawiają się tylko na chwilę. BENNY podczas 'dancing pueen' a Björn na koniec filmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo lubię ten zespół, zaraził mnie nim mój ojciec. Czasami dobrze odetchnąć od ciężkiego brzmienia gitar i posłuchać sobie choćby na przykład "Watreloo" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo przyjemny zespół. Ich piosenki na prawdę wpadają w ucho. Nie słucham sobie na codzień Abby, ale jak gdzieś leci, to nie przełączam i sobie podśpiewuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzięki książce o ABBie dowiedziałam się, że Benny zna kilka zdań/słów po polsku, w tym "W Szebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" i wymawia je bezbłędnie. A to za sprawą kolegi, który pochodzi z Gdańska. Benny jest też właścicielem hotelu Rival w Sztokholmie, ale bardziej interesuje go muzyka niż biznes. Wciąż komponuje, czasem występuje ze swoją orkiestrą (Benny Andersson Orchester). najwięcej czasu spędza w studiu na tworzeniu muzyki.

Mieszka w Sztokholmie z żoną Moną.

ciekawostka:

kiedyś gdy był w Minneapolis, podszedł ktos do niego i pyta: "czy ty czasem nie byłeś w Beach Boys?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak już wspomniałem w temacie lastowym, ostatnio mam fazę na ABBĘ. Szczególnie męczę: "When All is Said and Done", "The Way Old Friends Do", "I am the City", "On and On and On" i "Take a Chance on Me" (bardzo lubię to "Take a chance, take a chance, take a chance, chance..." w tle). Tak naprawdę znam tylko część ich piosenek- to co poznałem dzięki dwuczęsciowej składance "Gold".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cóż mogę napisać :) Uwielbiam ten zespół :D Cenię sobie muzykę z tamtych lat, a zespół ABBA był fenomenalny! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zagłębiałam się specjalnie w ten zespół, ale lubię parę ich piosenek chociaż mniej niż dawniej ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.