Jump to content
beatag60

Finlandia

Recommended Posts

W Finlandii starsi ludzie poruszają się na takich wózkach:

SAM_5035.jpg

Po lesie można chodzić po ścieżkach wyznaczonych niebieskimi kropkami na drzewach:

Zdj%C4%99cie0131.jpg

Tu tych kropek nie widać, ale są. Lasy są prywatne więc jak wejdzie się na inną ścieżkę można dojść do cudzego domu. W lesie jest pełno głazów, kamieni i nierówności - łatwo skręcić sobie kostkę.

 

Zdj%C4%99cie0310.jpg

Ognisko na koniec pracy.

20140404_152152%2B%282%29.jpg

Podlewam kosze ;)

4962_finlandia_mapa.jpg

Mapa Finlandii. Mieszkałam niedaleko Mikkeli czyli w Southern Savonia - różowy kolor na mapie. Kitee jest w North Karelia.

Tu link do mojego konta gogle:

https://plus.google.com/105941910364325985497/posts/6kxKDMrP3uC/p/pub

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Program o Finlandii, dość zabawne spojrzenie na nasz ulubiony kraj :)

Naprawdę polecam sobie ten program obejrzeć ^^

Były basista Hanoi Rocks oprowadza szalonego Amerykanina po Helsinkach off the beaten track. Piją hektolitry wódki, jedzą w podejrzanych barach i szukają czyjejś babci przez słynne Radio Rock, żeby im ugotowała coś tradycyjnie fińskiego.

I miejscami jest naprawdę śmiesznie :)

[video=youtube]

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oglądałam ten program. Ta babcia była najzabawniejsza :) Przypomina mi jedną ciotkę. Podobały mi się też wyścigi samochodowe ( bardzo popularne w Finlandii). Miałam wrażenie, że Anthony'ego interesuje głównie picie i jedzenie - w końcu to program kulinarny. Z tego typu rzeczy wolę programy R. Makłowicza - też kulinarne, ale więcej można dowiedzieć się o danym kraju i Robert ma inne podejście - mniej marudzi, jest sympatyczniejszy ( chyba stworzyłam nowe słowo). Jego programy są pogodniejsze i bardziej wesołe u Anthony'ego jest jakoś szaro i smętnie - w tym odcinku o Finlandii.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarzucano Antkowi, że przedstawia Finów jako pijaków?

Swoją drogą program kulinarny więc nacisk na jadełko i picie oczywisty;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bardzo lubię Tony'ego, głównie za to, że jego program nie jest taki, jak większość programów o żarciu. Tony nie jest nudny, tak jak większość kulinarnych podróżników :)

I nie wiem, ale mnie to bawi. Jego sposób opowiadania i ogólnie sposób prowadzenia programu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znowu o edukacji w Finlandii:

http://finland.fi/Public/default.aspx?contentid=283337&nodeid=41807&culture=en-US#!prettyPhoto

 

 

W rankingu, który pojawia się w czasie filmu Polska jest na 12 miejscu pod względem czytania, 19 miejscu jeśli chodzi o matematykę i 13 ze względu na naukę. Dzieci z USA w tych kategoriach są odpowiednio na 14, 25, 17 miejscu. A z Finlandii - na 2, 2, 1 miejscu. Może polski system edukacji powinien wzorować się na fińskim a nie na zachodnim.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie przeglądałam tę str.: http://www.lingonet.com/arkisuomi/ i się cieszę bo chociaż trochę zrozumiałam, ale muszę się jeszcze dużo nauczyć. Przydatne dla mnie jest to co mówi Pekka - rozmowa kwalifikacyjna do pracy. Tego co mówi Riitta nie rozumiem. Wszystkiego jeszcze nie przesłuchałam - nie mam czasu, ale kiedyś to ogarnę.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiedziałam o istnieniu takich stron. Dzięki annaif trzeba już teraz zacząć ćwiczyć na naukę na przyszły wyjazd. A do Finlandii mam zamiar kiedyś wyjechać na stałe. :)

 

https://www.youtube.com/user/inFinnish/videos Ja postanowiłam dziś przesłuchać wszystkie filmy, i przypomnieć sobie wymowę. Bo niestety dość długo już nie używałam fińskiego i trochę mi umiejętność wymowy zanikła. :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taaa... Żeby mogła zaniknąć umiejętność wymowy, to trzeba najpierw ją mieć... Zazdroszczę ♥ Swoją drogą, jak się uczyłaś fińskiego, Kuolema? ;) Kurs, wyjazdy, rodzina, whatever?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaczynałam od wyjazdów jako dziecko. Mam rodzinę w Finlandii więc nie dość że pouczyli to jeszcze mogłam posmakować języka na żywo. Potem książki, skarbnica wiedzy. Czytanie fińskiej literatury pomaga, polecam. :) Teraz już niestety nie mam możliwości wyjazdów do rodziny, po prostu nikogo tam już nie ma. Lata minęły.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kurczę, zazdroszczę - fajna sprawa. Ja tam niestety nikogo nie mam... Ale co tam, kiedyś w końcu uda mi się ogarnąć ten język! :)

 

PS Ładna sygnaturka ♥

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja teraz już też nikogo nie mam, ale zapraszam kiedyś na wspólną wycieczkę do Kemi. :) Stoi sobie tam domek mojej rodziny który od śmierci mojego wujka czeka aż w końcu Kuolema będzie mogła i przyjedzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kemi jest całkiem niedaleko od Kitee, prawda?

 

Dla fana NW to wszystko jest niedaleko Kitee. Nawet Rovaniemi jest niedaleko Kitee... xD

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. 550 km. :) Kemi to już Laponia.

 

To smutne. Ale w sumie i tak bliżej niż ode mnie.

 

Ale Laponia. ♥ Zamieszkam tam razem z Tobą, czy tego chcesz, czy nie. :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. 550 km. :) Kemi to już Laponia.

 

To smutne. Ale w sumie i tak bliżej niż ode mnie.

 

Ale Laponia. ♥ Zamieszkam tam razem z Tobą, czy tego chcesz, czy nie. :>

 

Zapraszam, tylko ostrzegam mam jeszcze zamiar sobie jakiegoś fina przygarnąć. :3

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. 550 km. :) Kemi to już Laponia.

 

To smutne. Ale w sumie i tak bliżej niż ode mnie.

 

Ale Laponia. ♥ Zamieszkam tam razem z Tobą, czy tego chcesz, czy nie. :>

 

Zapraszam, tylko ostrzegam mam jeszcze zamiar sobie jakiegoś fina przygarnąć. :3

 

Ja też xD

 

No to będzie wesoło. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz opiszę dom, abyś wiedziała gdzie będziesz mieszkała. Jest mały (korytarz, kuchnia, łazienka, dwie sypialnie, salon.) Od zewnątrz prawdziwa fińska chatka, w środku połączenie drewna i bieli. :) Jest on oczywiście za centrum. Jednak wszędzie jest blisko. :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może Mikołaj przyniesie pod choinkę Radosławowi narty i wtedy będzie mógł robić tyle kilometrów ile będzie chciał i nikt nie będzie się czepiać. Poza tym chyba Radosław lubi Finlandię bo to nie jest jego pierwsza wizyta w tym kraju. :)

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strasznie bym chciała pojechać do Finlandii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.