Jump to content
Pablito

POST MORTEM

Recommended Posts

W kontekście tanatokosmetyki i tanatopraksji - polecam ciekawy amerykański serial o domu pogrzebowym - Six Feet Under/Sześć stóp pod ziemią. Obfituje w czarny humor i konserwowanie zwłok czy też w ogóle składanie ich z powrotem w całość - polecam, naprawdę świetny. ;)

 

A tak rzecze Filmweb.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako że nie widzę pytań ,przejdę do zapowiadanego tematu czyli sekcji zwłok ,najpierw tytułem wstępu nim zajrzymy wewnątrz ciała denata ,otrzymacie główne informacje dotyczące zabiegu operacyjnego jakim jest sekcja zwłok .

A więc Sekcja Zwłok jest to zabieg który pozwala określić przyczynę zgonu denata ,polega na otwarciu i zbadaniu co najmniej trzech jam ciała ,jamy czaszki ,klatki piersiowej wraz z szyją oraz jamy brzusznej ,głównymi częściami sekcji są oględziny zewnętrzne oraz oględziny wewnętrzne (tzn właściwa sekcja zwłok ).Sekcja zwłok pozwalają wyjaśnić jaki był przebieg śmierci oraz czy śmierć była związana z procesem starzenia się organizmu ,procesu chorobowego ,czy śmierci gwałtownej .

W zależności od tego jakie dodatkowe okoliczności poza ustaleniem zgonu denata ma wyjaśnić sekcja rozróżniamy rodzaje sekcji :

Anatomopatologiczna - wykonywana w zakładach anatomii patologicznej oraz w prosektoriach oraz szpitalach i klinikach ,celem jej jest poznanie lub potwierdzeniem morfologicznego tła choroby zasadniczej oraz schorzeń ubocznych oraz ustalenie przyczyny zgonu ,sekcje tą przeprowadza się najpóźniej po 12 godzinach od czasu zgonu

Sądowo-lekarska - tego typu sekcje przeprowadza się na zlecenie prokuratury lub sądu w Zakładach Medycyny Sądowej ,celem tej sekcji jest poza przyczyną śmierci ustalenie czy śmierć danej osoby pozostaje w w związku z udziałem osób drugich ,oraz często przy okazji takiej sekcji zachodzi potrzeba ustalenia tożsamości zwłok .

Sekcje Zwłok przeprowadza się w pomieszczeniu które wygląda jak sala operacyjna (o wyposażeniu sali sekcyjnej w jednym z dalszych postów )a przeprowadzają ją przeważnie 2 lub 3 osoby obducent oraz technik oraz laborant sekcyjny .

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

A więc tym razem zajmiemy się wyposażeniem sali sekcyjnej oraz samą salą sekcyjną i ubraniu Obducenta .

Sekcje wykonywane są w Salach sekcyjnych które wyglądają bardzo podobnie jak sale operacyjne w szpitalach ,zwłoki ustawiane są na stołach sekcyjnych z stali nierdzewnej w której zamontowany jest prysznic oraz wylot którym wylatuje woda razem z zawartością stołu ,na tym stole obmywa się zwłoki przed sekcją oraz obmywa się środkiem dezynfekcyjnym tuż po ,na przodzie stołu znajduje się drewniany klocek na którym umieszcza się głowę denata .Nad stołem umieszczona jest lampa .

Strój obducenta : Obducent który wykonuje sekcje powinien być ubrany w długi biały płaszcz typu chirurgicznego w fartuch gumowy ceratowy oraz igielitowy oraz białą czapeczkę ,Zaleca się też białe spodnie kalosze a ręce zabezpiecza się rękawicami gumowymi a na nich rękawiczkami nicianymi .

A jeśli chodzi o wyposażenie obducenta to jest ponad 100 narzędzi sprzętów zlewek naczyń (jeśli ktoś będzie chciał zrobię cały spis ) a na razie opiszę ogólnie wyposażenie : Kilka rodzajów noży ,szczypczyki zgłębniki ,Piła łukowa oraz oscylacyjna ,dłuta młotek czaszkomierz miarka metalowa igła i szpagat do szycia zwłok czerpak metalowy lupa waga dłuta do otwierania kręgosłupa słoiki zlewki probówki szpatułki papierki lakmusowe aparat fotograficzny

Kolejnym tematem który poruszę nim przejdę do zagadnień związanym z samą sekcją zwłok ,opiszę co nieco o protokole który piszę się po zakończeniu sekcji

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak czytam ten wpis to przypomina mi się agentka Scully z serialu "Z Archiwum X", która często podczas przeprowadzanej sekcji miała ustawiony dyktafon i nagrywała kolejno wszystko co robiła z denatem.. Podobnie postępowała Dr.G w serialu dokumentalnym o tajemniczych zgonach.. Czy w rzeczywistości też się przeważnie nagrywa i robi zapis audio wykonywanych czynności? Czy może tylko w specjalnych przypadkach? Ile osób i od czego to zależy uczestniczy w sekcji?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Droga Aniu ,jeżeli chodzi o nagrywanie i zapis Audio to w warunkach polskich ,o ile mi wiadomo nie jest to dozwolone ,spytam się mojej koleżanki laborantki sekcyjnej ,jak to wygląda teraz ,a jeżeli chodzi o ilość osób i od czego to zależy ,to w sekcjach anatomopatologicznych to Obducent ,Laborant Sekcyjny i ordynator lub dyrektor szpitala ,a jeśli chodzi o sekcje sądowe to tam mamy obducenta Laboranta Sekcyjnego ,oraz Prokurator i Policjant prowadzący śledztwo to na świecie ,a jak to wygląda w Polsce to tam jest Prokurator

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A propos narzędzi sekcyjnych... Jest taka strona z kodami Urzędu Zamówień Publicznych. Można wyszukiwać np. po wybraniu CPC - widok tabelaryczny. Tak czy inaczej, nieważne, co się wpisze, zawsze się trafi na coś związanego z sekcją zwłok. Np. po wpisaniu "meble biurowe" i wybraniu pozycji pierwsze na liście jest Zgłębniki do wyciągania pocisków podczas autopsji. Urokliwa stronka. xD

 

PS W serialu Forever główny bohater jest obducentem i przeprowadza sekcje zwłok. To ten pan z mojej sygnatury, jakby kto pytał. ♥

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejnym tematem który poruszę będzie protokół sekcji zwłok ,a więc w dokumencie tym zawiera się dane które obducent odnalazł podczas sekcji .

Protokoły sekcji zwłok są pisane łaciną ( na życzenie rodziny mogą być tłumaczone na polski ) i składają się z 4 części .

w pierwszej jest opis denata oraz osób które przeprowadzają sekcje oraz prokuratora w sekcjach sądowych

w części drugiej zawarte są informacje z oględzin zewnętrznych tzn wiek wzrost waga budowa ciała denata ,zmiany pośmiertne tzn Stigmata mortis wygląd skóry wszelkie uchybienie skóry tzn otarcia zaczerwienienia rumienie itd.

w części trzeciej zawarte są oględziny wewnętrzne

A część czwarta to opinia obducenta dotycząca przyczyny śmierci denata

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oki A więc teraz przechodzimy do samej sekcji zwłok :Mamy już denata na stole a więc obducent zapoznaje się z dokumentacją zwłok ,kolejny krok to oględziny zewnętrzne pierwszy etap sekcji zwłok w trybie sądowym ,podczas sekcji anatomopatologicznej pomija się ten etap sekcji w zależności od przypadku ,podczas oględzin zewnętrznych zapisuje się stan skóry włosów znamiona śmierci widoczne na ciele ,wszelkie zmiany skórne, ślady po igle (np w przypadku otrucia) ,wydzieliny które znajdują się na ciele np grzybek piany na ustach (w przypadku utonięcia ) ,kał ,nasienie, ropa ,poza tym opisuje się wzrost wagę oraz wymiary poszczególnych części ciała (w przypadku ofiar pożaru często spotyka się zmniejszenie się wymiarów np kończyn górnych i dolnych )o oględzinach zewnętrznych można jeszcze sporo pisać ,jakby co pytajcie to napisze więcej

W następnym odcinku przejdę do oględzin wewnętrznych ,a następnie przejdę do sprawy na co trzeba zwrócić uwagę podczas sekcji w przypadkach różnych rodzajów śmierci tzn utonięcie pożar powieszenia wypadki komunikacyjne itd

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czym są oględziny wewnętrzne ,możecie zapytać ,a więc teraz przeniosę was głęboko w ciało denata który leży na stole sekcyjnym .Ważną rzeczą podczas sekcji zwłok jest przestrzeganie odpowiedniej kolejności otwierania jam ciała i badania poszczególnych narządów ,nim rozpoczniemy samą sekcję musimy potwierdzić oględzinami tożsamość zwłok ,gdy to potwierdzimy zabieramy się za oględziny wewnętrzne ,a o to ich kolejność :

Otwarcie czaszki i wyjęcie mózgu

Odpreparowanie powłok szyjnych klatki piersiowej i jamy brzusznej

Sekcja narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej

Zbadanie kręgosłupa

układ moczowy oraz genitalia

Z różnych metod przeprowadzania sekcji zwłok ,wyróżnił bym dwie metody :

In Situ czyli narządów się nie wycina ze zwłok lecz tnie się je wewnątrz zwłok wewnątrz jej umiejscowienia w ciele

In Tabula czyli rozkrawanie i badanie narządów przeprowadza się po wyjęciu bądź wycięciu z zwłok ,w odpowiednio przystosowanym do tego miejscu w prosektorium

W kolejnym odcinku opiszę szczegóły otwarcia czaszki z wyjęciem i oględzinami mózgowia

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytam obecnie książkę o bohaterce - patolog sądowy; informacje zawarte w twoim poście, pozwalają mi nieco bardziej zrozumieć całą specjalizację mojej postaci. Od siebie dodam: otwarcie klatki piersiowej (+tułów) , wykonujemy nacięciem w kształcie litery Y; podczas całej sekcji dostarczamy kilka próbek do labolatorium (w przypadku śmierci przez przedawkowanie narkotyku do badań pobierane są części tkanek z mózgu, nerek i serca). A teraz ciekawostka związana z kokainą - istnieją liczne przypadki wprowadzania kokainy dożylnie, kiedyś mieszano ją z heroiną, doprowadzając w ten sposób do szybkiego przedawkowania a w konsekwencji śmierci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prostreet94 ,co to za książka ? ,Pełna zgoda co do otwarcia klatki piersiowej choć jest jeszcze jedna metoda otwarcia klatki piersiowej do tego dojdę w odpowiednim czasie ,właśnie dlatego założyłem ten temat aby dzięki moim postom zrozumieli byście co się dzieje z naszym ciałem po śmierci ,co do próbek także potwierdzam także o tym napiszę w kolejnych postach ,a co do kokainy to słyszałem o podobnych przypadkach ,tak samo do szybkiego popełnienia samobójstwa wstrzykiwano sobie powietrze do żyły ,śmierć następowała bardzo szybko

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komputer wyłączył mi się, a już miałem ładnie napisaną odpowiedź ;)

 

W skrócie - podziękowałem i pochwaliłem cię za wszystkie zawarte informacje - te medyczne, jak i również te związane ze śmiercią - masz ciekawy styl i akurat natrafiłem na twoje wątki w tym samym czasie co na książkę Robin'a Cook'a 'Oślepienie' (książka o którą pytasz), dzięki czemu wszystko to co napisałeś bardzo mi pomogło w jeszcze lepszym odbiorze jego dzieła. Swojego czasu dużo książek Cook'a czytywałem, jak i również Michaela Palmera - oba autorzy to lekarze chirurdzy, którzy zagłębiają się w thrillery medyczne; tam opisują ciekawe przypadki chorób, oraz różne zawody związane ze zdrowiem człowieka (prościej ujmując piszą o lekarzach i ich specjalizacjach); dorzucają do tego wszystkiego kryminalistykę i bum! - wychodzi ciekawa książka, oparta na faktach medycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za miłe słowa ,już trochę w tym siedzę ,(choć tylko teoretycznie ),um a książkę sobie poszukam ,ja polecam książki Simona Becketta oraz Kathy Reichs ,w pierwszym przypadku ,jest seria w którym głównym bohaterem jest Anatomopatolog sądowy ,a w drugim przypadku bohaterem jest Antropolog sądowy ,dobry kryminał z wartką akcją polecam ,oraz zapraszam Cię do śledzenia dalszych moich wpisów w tym dziale ,przed wami sporo ciekawych informacji ,jak masz jakieś pytania ,to wal śmiało postaram się odpowiedzieć

Share this post


Link to post
Share on other sites

A teraz ciekawostka związana z kokainą - istnieją liczne przypadki wprowadzania kokainy dożylnie, kiedyś mieszano ją z heroiną, doprowadzając w ten sposób do szybkiego przedawkowania a w konsekwencji śmierci.

Kiedyś też leczono kokainistów heroiną - na początku XX wieku - tako rzecze The Knick, bardzo dobry serial, btw. I też są sekcje zwłok! ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś też leczono kokainistów heroiną - na początku XX wieku - tako rzecze The Knick, bardzo dobry serial, btw. I też są sekcje zwłok! ;)

 

Uwielbiam 'The Knick' - klimaty medyczne i gra aktorska na wysokim poziomie sprawiły, że od pierwszego odcinka zakochałem się w tym serialu! ;) Muszę sobie go obejrzeć jeszcze raz, bo niestety oglądałem serial na bieżąco z niecierpliwością czekając na kolejne odcinki, podejrzewam nawet, że jest już teraz sezon drugi (coś o nim gdzieś czytałem). Dzięki śliczne, za przypomnienie mi o 'The Knick' ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest sezon drugi, bo jestem prawie w połowie - ale nie jest tak dobry jak pierwszy, przynajmniej nie dla mnie. ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oki a więc przechodzimy do kolejnej części sekcji ,czyli zabieramy się za otwarcie czaszki i wyciągnięcie mózgowia ,układamy głowę denata na kołku ,aby mieć ją wyżej i lepszy dostęp do potylicznej części głowy ,następnie przeczesujemy włosy i oglądamy głowę czy są na niej widoczne zewnętrzne uszkodzenia ,rany ,zaczerwienienia otarcia ,gdy to już zrobiliśmy robimy cięcie od jednego do drugiego wyrostka sutkowego ucha (robi się to po to aby,po ułożeniu zwłok w trumnie na poduszce owe cięcie nie było widoczne ),gdy mamy to zrobione robimy tzw Skalp ,czyli odpreparowujemy ,skórę od kości aż do okostnej czaszki ,po raz kolejny robimy oględziny czaszki czy nie ma na nich widocznych uszkodzeń w postaci wgnieceń ,śladów po kuli ,wyłamaniu kości ,teraz zabieramy się za otwarcie czaszki celem zbadania mózgu ,bierzemy piłę oscylacyjną ,zwykłą piłkę lub nóż do kości i wykonujemy cięcie kości czaszki na tyle płytkie aby ostrzem nie uszkodzić mózgu .gdy dokonaliśmy cięcia delikatnie podnosimy odciętą część czaszki i przystępujemy do oględzin samego mózgu (to będzie tematem jednej z moich najbliższych notek ),po oględzinach ,odcinamy od okostnej i delikatnie wkładamy rękę pod mózg i wyciągamy go z czaszki na stolik sekcyjny ,celem dokładnego zbadania mózgu przez jego rozcięcie i przekrojenie .

W kolejnym odcinku przedstawię zmiany mózgu jakie zachodzą po naszej śmierci ,oraz w trakcie rozkładu ,a w następnym badanie mózgu i zmiany chorobowe mózgu

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

[video=youtube]

 

 

nim kolejny odcinek o sekcji zwłok luknijcie na ten ciekawy program o obyczajach pogrzebowych

Share this post


Link to post
Share on other sites

OKi nim mały porządek w wątku muszę dziś wspomnąć o pewnej osobie która dziś przeniosła się na tamten świat ,a w moim Post Mortemowym zainteresowaniu wywarła duży wpływ na moje spostrzeżenia na temat śmierci a jest nią Ks Jan Kaczkowski który był ciężko chory ,miał glejaka mózgu podczas walki z prowadził m in Hospicjum dla ludzi ciężko chorych i pokazywał swoim życiem jak można oswoić śmierć i tym jak opowiadał o samej śmierci oraz rozmawiał z swoimi podopiecznymi którzy byli blisko przejścia na tamten świat ,wczoraj oglądałem o nim film dokumentalny a dziś przyszła ta smutna wieść ,miał tylko 38 lat

Jego słowa na zawsze pozostaną w mojej pamięci

A mała wzmianka od miesiąca starałem się robić notkę o ciągu dalszym sekcji zwłok,i po kilku podejściach stwierdziłem że pominę temat sekcji jako że nie da się w kilku słowach napisać samego przebiegu sekcji do tego nie używając medycznej terminologii i do tego pisząc bez szczegółów ,dlatego kolejnymi tematami w wątku będą różne aspekty Medycyny sądowej takie jak badanie zwłok NN ,oraz różne przypadki śmierci gwałtownej ,a także różne ciekawostki z dziedziny tanatyczno-funeralnej

Share this post


Link to post
Share on other sites

A więc dziś zabieram was do prosektorium w którym na stole mamy w worku ciało NN wyciągnięte z rowu całe zabrudzone leżące jakiś czas w przydrożnym rowie .Wielu spytało by co robimy ,a więc otwieramy worek i rozbieramy zwłoki z ubrania kładąc ubrania w takiej kolejności jak podczas rozbierania wkładając je do oddzielnych szczelnie zamykanych woreczków ,kolejny krok to obmycie zwłok z wszelkich zabrudzeń zwracając uwagę czy na ciele są ślady krwi i innych śladów które myciem można spłukać ,gdy to mamy zrobione zabieramy się za identyfikacje NN zwłok jest kilka sposobów ,tzn pierwszym jest dokumentacja dentystyczna ,kolejną są paluchy czyli daktyloskopia tzn pobranie odcisków palców ,trzecią opcją są znaki szczególne czyli tatuaże blizny pooperacyjne ,oraz jakiekolwiek rany ,kolejno mierzymy wzrost opisujemy wygląd ciała , robimy jeżeli stan zwłok na to pozwala zdjęcie twarzy ,i całą dokumentacje przekazujemy organom ścigania ,a zwłoki albo lądują w chłodni albo jeżeli zachodzą przesłanki że denat mógł zginąć śmiercią gwałtowną bądź w śmierci mogły uczestniczyć osoby trzecie ,przeprowadza się sekcje zwłok ,sprawy komplikują się wtedy gdy w worku otrzymujemy rozczłonkowane części ciała albo szkielet

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejna sytuacja z świata funeralnego : Wyobraźcie sobie że idziecie sobie w lesie i znajdujecie pod ściółką kość ,i kilka kroków dalej kolejną ,i wyglądają one jak ludzkie ,wzywacie Policję a oni wzywają ekipę Antropologów sądowych ,oni robią wykop i okazuje się że trafiliście na zbiorowy grób w lesie .Po odsłonięciu jamy grobowej wszystkie kości układane są obok ,potem wszystkie kości dostarcza się do ZMS czyli Zakładu Medycyny Sądowej ,tak kości układa się na stołach starając się po pierwsze ułożyć je w anatomiczny układ jak to wygląda na żywym człowieku ,oraz stara się dopasować kości do każdego ze szkieletu .Gdy to jest zrobiona Antropolog sądowy dokładnie ogląda kości (wbrew pozorom ,z kości można sporo odczytać ) ustala się najpierw płeć i przypuszczalny wiek szkieletu ,płeć można wywnioskować z kształtu miednicy a wiek można wywnioskować z zębów jeżeli takowe są umieszczone w szczęce ,potem szuka się uszkodzeń kości zmian chorobowych ustalając obrażenia i przyczynę śmierci ,podobny tok postępowania się gdy do ZMS dostarcza się rozczłonkowane zwłoki .

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako że za niedługo sezon wakacyjny się zacznie tym razem poruszę temat ze światka tanatopraksji który w sezonie wakacyjnym często się przydarza czyli utonięcia .

A więc utonięcie to uduszenie do którego dochodzi w następstwie zatkania dróg oddechowych wodą lub innymi płynami ,choć sama śmierć w wodzie nie musi być spowodowana tym czynnikiem ,może być spowodowana zaburzeniami chorobowymi które po wejściu do wody się objawiają,np przez podrażnienie nerwów zimną wodą może dojść do samoistnego zatrzymania akcji serca ,to że zwłoki znaleziono w wodzie może też świadczyć że np wrzucono je do wody po uprzednim zabójstwie w celu zatarcia śladów owej zbrodni .

Do śmierci w skutek utonięcia dochodzi najczęściej w w dużych zbiornikach wodnych takich jak oceany morza jeziora rzeki ale utonąć można także w kałuży wannie a nawet misce w której podajemy wodę naszemu kotkowi ,jeżeli tylko otwory oddechowe zostaną nam zalane wodą .Samo utonięcie składa się z czterech okresów Okres oporu gdzie wstrzymujemy powietrze ,okres wydatnych ruchów oddechowych ,okres drgawkowy po której dochodzi do utraty przytomności ,okres oddechów końcowych po którym następuje zgon .

Cały proces tonięcia trwa od 3-5 minut ,czynność serca gaśnie po upływie dalszych 2 minut

Utopienie się w wodzie słodkiej ma inny przebieg niż utonięcie w wodzie słodkiej ale to innym razem poruszę gdy wyjdzie od was opcja zainteresowania tematem Tyle teorii teraz praktyka ,na stół sekcyjny trafia ciało topielca np faceta w wieku 34 lata ,rozpinamy suwak worka i .....

Pierwsze co się rzuca w oczy podczas oględzin zewnętrznych to tzw grzybek piany wokół ust i nosa ,skóra denata jest na ogół blada pokryta florą i fauną z akwenu w którym nastąpiło utopienie ,]oraz dochodzi do głębokich otarć naskórka spowodowanych uderzeniem ciała o dno akwenu .Po kilku czynnikach można stwierdzić jaki czas ciało leżało w wodzie pierwszym z tych czynników jest tzw skóra praczki ,pewnie podczas długiej kąpieli zauważyliście że wasza skóra na dłoniach i stopach marszczy się to jest właśnie skóra praczki,kolejnym czynnikiem jest zrękawiczkowanie a objawia się tym że skóra właściwa zsuwa się z dużych powierzchni jak rękawiczka często razem z włosami i paznokciami proces ten następuje po dłuższym przebywaniu w wodzie ,Późniejsze zmiany tzn gnilne w których tworzą się gazy rozkładowe w narządach i tkance podskórnej dzięki którym zwłoki wypływają na powierzchnie wody po dłuższym czasie ,przy tych zmianach dochodzi do tzw Gigantyzmu Caspra ,w którym zwłoki pod wpływem ciśnienia gazów gnilnych zwiększają swoje rozmiary utrudniającą identyfikacje zwłok przez rodzinę .

A podczas oględzin wewnętrznych można zaobserwować wodę w płucach i oskrzelach oraz ślady planktonu i okrzemki organicznych z wody oraz rybki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do forumowego prosektorium przywieziono 2 ciała 40 i 34 letnich facetów kładziemy ich na stoły i otwieramy suwaki worków i rozpoczynamy oględziny denatów pierwszy z denatów nie ma dłoni na wysokości łokcia widoczne są zwęglenia ciała miejscowe rany które wyglądają jak zadane ostrym narzędziem ,na plecach i klatce piersiowej widoczne są smugowate rumienie i otarcia przybierający kształt przypominający drzewo albo paprotkę ,oparzenia ciała na sporej powierzchni skóry ,zwracają uwagę stopione metalowe przedmioty łańcuszki zamki w suwakach można się zastanawiać jaka była przyczyna zgonu obu denatów ,obaj denaci stali się ofiarą uderzenia pioruna w górach .te smugowate rumienie i otarcia zwane są figurami piorunowymi ,często ciało przy uderzeniu piorunem zmienia kolor na fioletowy bądź czerwony ,często dochodzi do popalenia włosów ,jakie są objawy u ofiar porażonych piorunem wystąpienie spadku ciśnienia krwi ,cechy wstrząsu ,bezdechu i odruchowego zatrzymania pracy serca .Jeżeli obok nas człowiek oberwie piorunem to trzeba rozpocząć natychmiastową reanimację uważając aby prąd z ofiary nie przeskoczył na nas

Jako że sezon burzowy mamy w pełni to aby ustrzec się przed brutalną śmiercią z porażenia piorunem gdy podczas podróży zastanie nas burza to przede wszystkim NIE stójmy pod drzewami i innymi wysokimi i metalowymi przedmiotami ,najlepiej położyć się na ziemi albo po prostu jak najszybciej udać się do miejsca docelowego ,można też skryć się w zamkniętym aucie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki znajomym z branży pogrzebowej udało mi się dotrzeć do bardzo ciekawej książki o tytule Pogrzeby to nasze życie ,książka którą można powiedzieć można nazwać Vademecum przedsiębiorcy pogrzebowego ,w bardzo ciekawy i wyczerpujący sposób opisuje rozwój branży pogrzebowej na świecie i w Polsce oraz opisuje w pełni pogrzeby które w Polsce się odbywają w tym kremacyjne oraz świeckie ,w dalszych wpisach będę często korzystać z tej ciekawej książki ,kto by się chciał zapoznać z tą tematyką odsyłam do tej książki która jest trudno dostępna ale tania .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możecie powiedzieć jak to ale pogrzeb jest jak sztuka teatralna w którym jest główny aktor czyli zmarły leżący w trumnie scena w postaci kaplicy przedpogrzebowej ,kolejnymi aktorami są pracownicy branży pogrzebowej w tym przypadku asysta pogrzebowa ,oraz to co się dzieje za sceną czyli wszystko co odbywa się w firmie pogrzebowej ,oraz widownia w postaci żałobników .Ale nim przejdę do samego pogrzebu i tego jak ewoluował do dnia dzisiejszego skupię waszą uwagę na historii branży pogrzebowej w Polsce ,bo kiedyś kilkadziesiąt lat temu nie było firm pogrzebowych ,tylko zmarłego przygotowała do ostatniej drogi rodzina ,stolarz miejscowy robił trumnę do której wsadzano denata wstawiając go do izby domu w którym mieszkał gdy żył ,zamawiano księdza muzyków ,bardzo dobrze to jest pokazane w polskim filmie Kaprysy Łazarza ,gdzie główny bohater Jacenty wybiera się na spotkanie z kostuchą ale za każdym razem coś mu przeszkadza i zaczyna zrzędzić ,a rodzina gafa to specyficzne Juuuż ,a tu Jacenty dalej żyje ,uwielbiam ten film .Co działo się dalej gdy zamykano trumnę w wieko wbijało się gwoździe i denat na wozie został wieziony na cmentarz ,w dużych miastach pogrzebami zajmowało się MPGiK jako że często byli zarządcami cmentarzy posiadali słynne czarne Nysy których wielu z nas starszych pamięta na ulicach naszych miast ,firmy pogrzebowe współcześnie zaczęły powstawać na zgliszczach MPGiK ,na początku były to skromne firmy dysponujące jednym karawanem chłodnią ,jednym dostawcą trumien i ekipą grabarzy ,dziś firmy pogrzebowe na przekroju lat zmieniały się pod trendami europejskimi i amerykańskimi ,często firmy mają swoją siedzibę w dużych gmachach kamienicach lub odpowiednio wyposażonych małych budynkach ,często firmy mają kilka wystawnych i eleganckich karawanów tzn Szklarni oraz wozów przeznaczonych do tzw Zwózki inaczej eksportacji (o tym za jakiś czas ) kilka ekip Asysty pogrzebowej ,alon z trumnami ,często krematoria ,kwiaciarnie z ekipami florystycznymi zaplecze tanacyjne w postaci prosektorium w którym przyjmuje się ciało do ostatniej drogi ,salki na stypy oraz salki na ostatnie pożegnanie ze zmarłym i wiele innych niedostępnych dla zwykłego człowieka oraz rodziny ( o czym za jakiś czas )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.