Jump to content
Ares

Cradle of Filth

Recommended Posts

Cradle of Filth (ang. kolebka plugastwa, IPA [/ˈkreɪdəl əf ˈfɪlθ/]) – brytyjska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza black, gothic i symfonicznego metalu. Dziennikarze muzyczni określają styl wykonywanej przez zespół muzyki jako extreme metal lub extreme gothic metal. Zespół powstał w 1991 roku w Suffolk. Do 2008 roku ukazało się osiem albumów studyjnych Cradle of Filth oraz szereg pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych przez fanów jak i krytyków muzycznych. Mimo częstych zmian personalnych w składzie, zespół utrzymał swój charakterystyczny styl.

 

 

Cradle_of_Filth_003.jpg

 

Dyskografia:

The Principle of Evil Made Flesh (24 lutego 1994)

Dusk...and Her Embrace (19 listopada 1996)

Cruelty and the Beast (27 kwietnia 1998)

Midian (30 października 2000)

Damnation and a Day (25 marca 2003)

Nymphetamine (28 września 2004)

Thornography (16 października 2006)

Godspeed on the Devil's Thunder (20 października 2008)

Darkly, Darkly, Venus Aversa (1 listopada 2010)

The Manticore & Other Horrors (30 października 2012)

 

Kto Lubi? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cieszę się że ktoś zalożył temat o tym zespole ;)

 

Cradle of Filth, czyli popularne kredki. To zespół, który cenię, nazywanie ich black metalem czy nawet symphonic black metalem jest troszkę przesadą, ktoś kiedyś użył nazwy „extreme gothic metal” i pasuje ona jak ulał. Oczywiście spore elementy black metalowe też są, jak również naleciałości symfoniczne czy quasi-symfoniczne, ale to w gruncie rzeczy mieszanka gotycko- blackowo- symfoniczna, czasem nawet mająca wręcz rockowe pierwiastki, innym razem idąca w ekstremę.

Gorzej znoszę tę ekstremę, więc wolę te kawałki bardziej symfoniczne, melodyjne, z kobiecym wokalem. Mam pulę utworów, do których wracam. Znam w sumie całą dyskografię, al bardziej wybrane utwory z każdej płyty słucham niż całe albumy.

 

Teksty – przyznam się szczerze, że Dani jest bardzo oczytany, ma świetną frazę i pisze teksty bardzo literackim językiem, absolutna czołówka metalowych tekściarzy.

Mówię tu oczywiscie o kunszcie i formie, z treścią gorzej. Dużo wampirycznych gothic novel, seksu, perwersji itp., pisze pięknie, czasem metafory perełki, ale potrafi to przepleść wulgaryzmami i niezbyt interesująca (mono) tematyką. Niemniej to tekściarz wybitny rzadko tłumaczę inne utwory na polski niż NW, wyjątek zrobiłem dla na przykład Byronic Man (Podróż w XIX-wieczny Londyn i świetna euhemeryzacja, czyli dość ostre odbrązowienie mitu Lorda Byrona w I osobie)

Share this post


Link to post
Share on other sites

kiedyś bardzo ich lubiłam. teraz może rzadko do nich wracam, ale nadal ich lubię. Dani i jego piski nie mają sobie równych xD

pierwszy utwór jaki usłyszałam: (pamiętam jak się tym jarałam, aż sobie kasetę kupiłam na drugi dzień xD )

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jmulYK3nzCk

 

my favourite: ♥

[video=youtube]

 

i żeby było top 3:

[video=youtube]

 

no i Her Ghost in the Fog ♥ też uwielbiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Bardzo lubię zespół, przede wszystkich za krzyki Daniego, które powodują niesamowite reakcje mojego ciała (m.in. gęsia skórka na całym ciele xD). Pierwszym utworem, który usłyszałem było Her Ghost In A Fog, które pozostaje moim ulubionym. Bardzo lubię też Nymphetamine (Fix) oraz Forgive Me Father. Ulubioną płytą jest Darkly, Darkly, Venus Aversa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dla mnie to jest super zespół niezłe połączenie symfonii i black metalu :3 a piosenka z Liv jest przepiękna :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak sobie włączyłam Forgive me Father na YT i komentarz pod teledyskiem: "I wonder if Dani ever watched the video and went "Yeah, the glitter thing was a bit too much.."" umarłam xD

ogólnie to śmieszy mnie troochę ten mhrok Daniego, ale jeżeli chodzi o muzykę to bardzo lubię ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Jak już powstał tutaj temat o CoF, mogłabyś się pochwalić rysunkiem Daniego :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forgive me Father tez bardzo lubię, z tych nowszych jeszcze dorzucę Lilith Immaculate, kiedyś miałem fazę na ten utwór ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

I jeszcze Frost On Her Pillow ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nymphetamine, bardzo lubię:) Co jakiś czas wracam do nich i zawsze mi się podobają, ale niech mnie czymś kupią? Podpatrzę Wasze propozycje, kto wie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak już powstał tutaj temat o CoF, mogłabyś się pochwalić rysunkiem Daniego :P

 

spadaj, Szymek. :huh: foch.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja mu to w największym zaufaniu pokazałam, a on teraz to wykorzystuje przeciwko mnie xD nie ma mowy, nie będę się bardziej kompromitować xD

 

a żeby już nie robić totalnego offtopa to dodam, że nie słuchałam ich albumów po Nymphetamine i z tych nowszych kawałków, które tu wrzuciliście to jakoś mi nic nie podchodzi... CoF brzmi jakoś inaczej. wolę te ich starsze utwory ;)

 

najbardziej chyba lubię płytę Midian. i Cruelty and the Beast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kredki ♥

Bez przesady, nie nazywajmy tego black metalem :D Od symfonii i black metalu mamy Dimmu Borgir :P

Byronic Man (Podróż w XIX-wieczny Londyn i świetna euhemeryzacja czyli dość ostre odbrązowienie mitu Lorda Byrona w I osobie)

Utwór do którego mam chyba największy sentyment (bo z gościnnym udziałem V. Valo ^^).

 

Zdecydowanie jednak wolę utwory z kobiecym wokalem, a jednym z nich jest już wspomniana tu wcześniej Nymphetamine ^^

Wyrosłam z nich troszkę, czasem wracam, ale nie słucham tak namiętnie jak kiedyś.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyznajcie że te zmiany keybordzistek u nich są meczące, Caroline była najlepsza ♥ ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kreeedki... Poznałem ich niedawno (kilka miesięcy temu), a już się mocno w nich wkręciłem. Podoba mi się ich styl grania (choć czasami męczy ten "extreme", bo momentami jest to dla mnie zwykły wrzask i nawalanie w bębny bez większego sensu, od tak żeby stworzyć tę blackmetalową otoczkę której wypiera się Dani), kocham te orkiestralne aranżacje w ich utworach - prowadzą jakby całą resztę, bez nich byłoby jakoś tak łyso :P No i oczywiście wokal Daniego ♥

 

Ulubiony album (jak na razie): Darkly, Darkly Venus Aversa

 

Ulubione utwory: Babalon A.D. (So Glad for the Madness), Dirge Inferno, From the Cradle to Enslave, Lilith Immaculate, Lustmord and Wargasm (The Lick of Carnivorous Winds), Nymphetamine (Fix), The Cult of Venus Aversa, The Nun with the Astral Habit i masa innych ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym ich muzykę opisał jako Black Symphonic Metal :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nigdy nie byliśmy zespołem blackmetalowym. Jedyną rzecz którą zapożyczyliśmy był corpse paint. Nawet kiedy ukazało się The Principle of Evil Made Flesh – patrzysz na grupy Emperor i Burzum – my nie brzmieliśmy w ten sposób. Widzę to w ten sposób byliśmy i wciąż jesteśmy zespołem extrememetalowym"

 

To jest wypowiedź Paula i tego powinniśmy się trzymać - skoro oni uważają że nie grają i nie grali BM to widocznie tak jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To może nie czytałem tego wywiadu albo nie oglądałem mój błąd :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biorąc pod uwagę że wywiad jest stary jak lasy ;)

I to że jadą jako co-headlider z Behemothem na trasę, poszedł bym ścieżką że jednak haczą o BM.

 

Generalnie z nimi jest problem, bo były czasy że zawiewało w teledyskach czy też w filmie który stworzyli (tylko dla zagorzałych fanów :D bo inne osoby nie przeżyją), horror metalem czy też nawiązaniami do blacku, poza malowaniem się.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z twórczości Kredek znam chyba tylko Nymphetamine, ale to zdjęcie od Mańka mnie urzekło :D Facet wygląda przesympatycznie :happy:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danii jest bardzo sympatyczny i inteligentny. A w Porównaniu z tym zdjęciem to naprawdę jest sympatyczny. :)

 

Horns%2BUp%2BRocks%2BCradle%2BOf%2BFilth%2BDani%2BFilth

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fakt, na tym drugim trochę traci na sympatyczności :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.