Jump to content
Ancient

Mitologie, mity i legendy.

Recommended Posts

Jakie znacie?

Jakie lubicie?

Opowiedźcie coś o nich?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Co znam ... Oczywiście grecka, rzymska i egipska - trochę szerzej niż podawane w szkołach - w gimnazjum się tym interesowałem. Nie będę opowiadał, bo to chyba nie ma sensu, każdy się w takowych orientuje w mniejszym, czy większym stopniu.

Na Pyrkonie, jak już wspominałem, byłem na prelekcji o mitologii fińskiej, aczkolwiek nie opowiem Wam, ponieważ nie wszystko dokładnie pamiętam, a nie chcę mieszać :) Dla zainteresowanych tą mitologią - polecam Kalewalę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasne, że grecka, rzymska i egipska, szkolne fascynacje wymagały rozszerzenia.

Poza tym celtycka, nordycka i słowiańska (aczkolwiek ta ostatnia ma wiele "czarnych dziur", niestety).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opowiedzcie coś o nich?

TheEscapist, piszesz o Kalewali, co o niej wiesz, skomentuj co w niej lubisz co nie?

margoQ, co wyróżniasz w wymienionych mitologiach, co Cię zafascynowało?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beatko, mnie najbardziej aktualnie urzekła słowiańska. Może dlatego, że jest najbardziej zatarta przez czas i trudna do odtworzenia. Poza tym, to mitologia moich przodków, myślę że to najbardziej zdecydowało o tym, że jestem na etapie pogłębiania wiedzy na ten temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Kalewala to zbiór baśni, mitów, które przekazywali sobie pierwsi Finowie. Nie znam wielu z nich, jedynie te, które zostały mi przybliżone na prelekcji. No ale postaram się powiedzieć to, co wiem.

 

Ogólnie rzecz biorąc, w mitach i baśniach fińskich możesz dokonywać złych czynów, jeśli wyniknie z tego dobro dla ogółu. Przykładem może być to:

Był sobie pewien pan, który był zły, brzydki i niedobry, ogólnie: ble. No i stwierdził, że ma już swoje lata, niedługo zapewne umrze, miło byłoby dostać rozgrzeszenie. Więc idzie do miasta, do księdza, spowiada się. Ksiądz na to, że za dużo złego popełnił i tylko cud może sprawić odpuszczenie jego grzechów. Powiedział mu też, by w sicie nosił wodę do obumarłego pnia drzewa i jeśli to wypuści młode pędy, będzie to oznaczało, że zostanie zbawiony. No a więc zły pan nosił tę wodę w sicie. Dużo pewnie to drzewo jej nie dostało, ale nie to jest ważne. Codziennie zły pan widział człowieka chodzącego do miasta (pień był przy drodze), który gdy szedł rano był smutny, a gdy wracał, był zadowolony. No a więc złego pana to porządnie wpieniło i stwierdził, że to nie normalne. Co zrobił ? Zabił smutno-wesołego człowieka. Co w tym zabawnego ? Że drzewo wypuściło pędy. Zły pan biegnie więc do księdza i mówi mu, co się stało. Otrzymał odpowiedź : "Zabiłeś złego sędziego, który skazywał niewinnych ludzi! Uratowałeś wiele istnień !".

 

Co jeszcze pamiętam, to fiński mit o powstaniu świata.

Była sobie olbrzymka (nie pamiętam już imienia, ale ono nie gra tutaj roli). Pewnego dnia na jej kolanie usiadła kaczka i uwiła tam sobie gniazdo. Olbrzymka stwierdziła, że no dobra, niech se wysiedzi te jajka. Kolano robiło się coraz bardziej gorące, aż w końcu olbrzymka nie wytrzymała i strąciła gniazdko. Jajko się rozbiło. Z żółtka powstało Słońce, z białka Księżyc, z jednej połowy skorupki Ziemia a z drugiej niebo.

 

Jak wszyscy wiemy, Finowie lubią odosobnienie. Jest więc opowieść o pewnym chłopie.

Założył on swoje gospodarstwo gdzieś w głuszy. Siedem lasów, siedem gór od innego gospodarstwa. Pewnego dnia dowiedział się, że inny chłop założył sobie gospodarstwo w pobliżu. Wsiadł więc na konia i jechał trzy dni i trzy noce. Po co ? A po to, by zabić tego drugiego chłopa. No bo nikt mu za płotem mieszkać nie będzie ani w kark oddychać.

 

Jak sobie przypomnę jeszcze coś ciekawego, to napiszę :)

 

@edit.

W mitologii fińskiej diabeł był bardzo często "tym dobrym". Bardzo często też brał sobie kobiety do łoża, co by mu nudno nie było.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

Kalewala: mam i czytam.

Szkoła: grecka, rzymska i egipska.

Własna inicjatywa: celtycka, japońska, nordycka, słowiańska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mój ulubiony Mit to mit o Dedalu i Ikarze a dlaczego ,hmm od tego mitu wszystko się zaczęło ,a ogólnie uwielbiam te klimaty ,z wielką przyjemnością czytam książki na ten temat,oraz oglądam filmy i seriale w tych klimatach

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

"Ulubiony" mit arachnofobików.

Nie chce mi się pisać, skopiowałam z jakiejś strony.

 

Atena jako patronka rękodzieła, szczególnie celowała w robotach tkackich i wyszywaniu. Arachne - ziemska księżniczka - rzuciła bogini wyzwanie twierdząc, że wyszywa nie gorzej niż ona. Rozpoczął się konkurs. Bogini ozdobiła swoją tkaninę wizerunkami 12 olimpijczyków. W rogach umieściła ku przestrodze obrazy kar jakie spotkały śmiertelników, którzy odważyli się na współzawodnictwo z bogami. Arachne zaś haftowała obrazy przedstawiające związki bogów ze śmiertelniczkami. Był tam Zeus porywający Europę, Leda bawiąca się z Zeusem ukrytym pod postacią łabędzia i wiele innych. Atena widziała, że praca księżniczki przewyższa jej własną. Rozgniewana podarła tkaninę rywalki udekorowaną występkami bogów. Dumna księżniczka targnęła się na własne życie - powiesiła się. Dopiero wówczas Atena zrozumiała jak dalece zaślepił ją gniew. Według jednych w ostatniej chwili uratowała Arachne przed śmiercią. Według innych przywróciła ją do życia. Jednocześnie zamieniła ją w pająka (arachne to po grecku pająk). Odtąd Arachne całe życie przędła delikatne sieci pajęczyn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, a jak u was ze znajomością mitologii skandynawskiej?

Odkąd się z nią zetknęłam nie potrafię się jakoś uwolnić od całej zgrai Asgardu, Midgardu, Alfheimu itd.

Ktoś jeszcze "choruje" na to samo? Są tu w ogóle osoby, które wiedzą o czym piszę? XD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie najbliższa zawsze była mitologia grecka, za mną okres wielkiej nią fascynacji. Weszła do dziedzictwa kultury europejskiej i jest w dalszym ciągu obecna w różnych przejawach życia społecznego, czerpią z niej na przykład New Age, astrologia, horoskop.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.