Jump to content
Piotrek

Książki audio- czyta Piotrek

Recommended Posts

Co prawda nie tworzę grafik ani nie piszę wierszy lub opowiadań, ale i tak w wolnej chwili robię coś (do pewnego stopnia) twórczego.

 

Od ponad roku jestem członkiem dwóch społeczności wolontariuszy z różnych krajów, którzy nagrywają teksty literackie, do których prawa autorskie już wygasły. To ogranicza nas do książek napisanych kilkadziesiąt lat temu albo i wcześniej (nie chcę się w tym poście wgłębiać w zawiłości prawa autorskiego), ale i tak do odkrycia i przeczytanie zostaje mnóstwo pasjonujących tekstów.

 

Do rzeczy.

Moja strona katalogowa na www.librivox.org to https://catalog.librivox.org/people_public.php?peopleid=6892 ; wystarczy kliknąć na tytuł- tylko te na zielonym tle są obecnie dostępne- a potem można albo ściągnąć plik albo przejść na stronę Internet Archive i tam odsłuchać. Zwracam uwagę na zakładkę "sections"- część spośród tych nagrań to projekty zbiorowe, po kliknięciu na tytuł zobaczycie spis rozdziałów z informacją, kto czyta który fragment.

 

Mniejszą znacznie społecznością jest www.legamus.eu założony na gruncie prawa autorskiego UE (podczas gdy LibriVox działa w USA). Katalog można znaleźć tutaj: http://legamus.eu/blog/?page_id=161

a spis można sortować m.in. po nazwisku czytającego. Obecnie zbliżam się do końca mojego największego jak dotąd projektu i ma nadzieję, że już za 1-2 tygodnie będzie on dostępny w katalogu :)

 

Opinie mile widziane :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muszę przyznać, że jestem zaskoczony taką formą twórczości. :) Niestety musiałem z przyczyn technicznych wrócić do domu (czyt. krainy wolnego łącza), więc pobrałem najlżejszy plik jaki znalazłem: Ignacy Krasicki "Monachomachia - pieśń V". Muszę przyznać, że masz całkiem przyjemny głos i dobrą dykcję (nawet kilka razy słuchałem :D).

 

Czytasz jako wolontariusz. Zastanawia mnie skąd pomysł by zacząć nagrywać audiobooki? :) Wynika to z Twoich zainteresowań literaturą? Czy może jest to chęć uczynienia owych dzieł bardziej przystępnymi dla szerszej publiczności?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cieszę się że się podobało. Nagrywanie "Monachomachii" i "Antymonachomachii" takie proste nie było, bo zażyczyłem sobie aby osoba robiąca próbny odsłuch sprawdzała zgodność z tekstem i sygnalizowała wszystkie odstępstwa. A że to osiemnastowieczny poemat to i język bywał dość ciężki i o pomyłkę łatwo.

 

Z tymi motywami to dobre pytanie ;) Książek czytam bardzo dużo ale paradoksalnie słucham ich rzadko, bo przeważnie nie mogę się skupić na dłuższym nagraniu. Pewnie spodobał mi się po prostu pomysł przyłączenia się do międzynarodowego projektu i pomoc w rozwijaniu go. Ale korzyści jest- jak odkrywam już od paru miesięcy- sporo i wiele można się nauczyć.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak działałam w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci czytałam książki i filmy dzieciakom. To świetna przygoda:)

Podziwiam Piotrze, Twój profesjonalizm jest wybitny:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj do katalogu LibriVox został dodany nowy projekt po polsku- "Tajemnica Baskerville'ów" Artura Conan Doyle'a (stare tłumaczenie "Psa Baskerville'ów). Czytam część rozdziałów.

http://librivox.org/tajemnica-baskervilleow-by-arthur-conan-doyle/

 

Ten projekt został zapoczątkowany ponad 1,5 roku temu, zanim jeszcze się zarejestrowałem na LV, ale jakoś zawsze nieliczni polscy ochotnicy szybko rezygnowali. W końcu stwierdziłem, że dokończę tę książkę i w rezultacie wreszcie jest w katalogu :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od ostatniej aktualizacji żadnym nowym już skatalogowanym nagraniem nie mogę się pochwalić. Co nie zmienia faktu, że chyba właśnie wynalazłem niezawodny sposób przykucia się do LibriVox na min. 2 lata :D

 

Oprócz nagrań solowych, istnieje tam też opcja nagrań grupowych, w których różne osoby czytają poszczególne rozdziały. Może to trwać .... od kilku tygodni do kilku lat, w zależności od ... wielu rzeczy. Nie sposób tego przewidzieć- niezbadane są ścieżki projektów ;) . W każdym razie ostatnio podjąłem się koordynowania sporego projektu- angielskiego tłumaczenia "Potopu" (anglojęzyczny tekst można znaleźć na stronie Project Gutenberg).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio na Librivox mieliśmy wielkie przemeblowanie, a co za tym idzie link do mojego poprzedniego profilu stracił sens. Obecnie mój profil można znaleźć pod adresem: http://librivox.org/reader/6892 Po wejściu do profilu można albo ściągnąć całość utworu, albo, po kliknięciu na tytuł, dostać się na stronę konkretnego utworu, gdzie można bez ściągania przesłuchać poszczególne rozdziały.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piotrek jaki głos ;>

Ja bym tak chyba nie potrafiła : D Nie dość, że mam problemy z wysławianiem się, często zdarza mi się przejęzyczyć, to jeszcze nie umiem płynnie czytać, litery mi się zamazują :c

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zaglądałem tu kilka tygodni, a tu proszę- odpowiedź w moim wątku :)

Płynne wypowiadania się nie jest chyba aż tak ważne- w końcu nie improwizujesz, tylko czytasz co ktoś inny napisał (co niesie z sobą własne problemy, jak np. styl, itp). Ja na codzień też często mam "zawiechy" i w ogóle rzadko otwieram usta, a jak już to nie przemęczam się otwieraniem ich szczególnie szeroko (co jest zresztą jednym z powodów dla których częściej czytam na głos po angielsku, niż po polsku- mniej się mięśnie napracują :D ).

A z płynnym czytaniem problemy mają wszyscy- zarówno na LV, jak i Legamusie udzielają się także osoby czytające zawodowo (narratorzy) i oni mają takie same problemy. Właśnie dlatego największą umiejętnością potrzebną do takiego czytania jest .... cierpliwość. Kiedyś miałem z tym straszne problemy i szybko się zniechęcałem. Z czasem mi przeszło i po prostu brnę dalej, a potem wycinam potknięcia. To co słyszysz to nagrania już po edycji- najpierw trzeba te wszystkie potknięcia, powtórzenia i przekleństwa wyciąć, żeby w rezultacie powstał taki plik audio :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wczoraj do katalogu LibriVox trafiła wersja audio angielskiego tłumaczenia "Faraona" ("The Pharaoh and the Priest"). Co prawda mojego głosu tam niewiele, bo czytam tylko wstęp i jeden z pierwszych rozdziałów, ale jako że ja zajmowałem się próbnym odsłuchem całego projektu (to taka kontrola jakości ;), i ponieważ cieszy mnie obecność polskiej literatury w katalogu, to podam linka. Może komuś się przyda: https://librivox.org/the-pharaoh-and-the-priest-by-boleslaw-prus/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio skończyłem nagrywać zbiór opowiadań niesamowitych Stefana Grabińskiego. Jeśli lubicie ciekawe historie osadzone w świecie kolei to zapraszam https://librivox.org/wybrane-opowiadania-by-stefan-grabinski/ (żeby odsłuchać pojedyncze opowiadanie bez ściągania go należy kliknąć na trójkąt przy danym tytule, jeśli chcecie ściągnąć całość, u góry ekranu po lewej jest opcja "download"). Jeśli macie jakieś uwagi, to też piszcie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i ja się pochwalę moimi ostatnimi wytworami.

 

Na początek informacja, że na skutek reorganizacji katalogu Librivox moja obecna strona to https://librivox.org/reader/6892

 

Po zakończeniu "Lalki" (linki w postach bezpośrednio nad tym), nagrałem dziewiętnastowieczną powieść fantastyczną "Zwierciadlana zagadka" Deotymy, o człowieku, który pracuje nad wynalazkiem pozwalającym odczytywać przeszłość z luster. Nagranie możecie znaleźć, odsłuchać na miejscu albo pobrać tu -> https://librivox.org/zwierciadlana-zagadka-by-deotyma/

Później wróciłem do Prusa i zacząłem nagrywanie kolejnej z jego klasycznych powieści czyli "Faraona". Na razie gotowy jest tom 1 => https://librivox.org/faraon-tom-1-by-boleslaw-prus/ Tom 2 w trakcie nagrywania.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rzadko się zdarza aby udało nam się uruchomić i ukończyć projekt grupowy po polsku- jest nas tak mało że zajmuje to dużo czasu. Niedawno zakończyliśmy dopiero drugi taki projekt od momentu mojej rejestracji na LibriVox w 2010 roku :) https://librivox.org/doktor-mucholapski-fantastyczne-przygody-w-swiecie-owadow-by-erazm-majewski/ można to chyba nazwać powieścią edukacyjną, a dokładniej książką o świecie owadów przebraną za powieść. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooo, za Faraona chciałam się niedługo zabrać - może pora zacząć korzystać z audiobooków? Nigdy do mnie nie przemawiały, ale przy takim tomiszczu może warto spróbować. ;) No i chętnie posłucham Twojej pracy, ciekawa jestem, jak takie samodzielne nagrywanie się przekłada na ostateczny efekt. ^^

(Chociaż w pliku dźwiękowym nie można zaznaczać cytatów, a u Prusa zazwyczaj dużo zaznaczam. Może posłucham czegoś innego. Ale czegoś na pewno, teraz mam czas, a jestem strasznie ciekawa, jak to brzmi). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapraszam do odsłuchania i podziel się wrażeniami :)

 

ciekawa jestem, jak takie samodzielne nagrywanie się przekłada na ostateczny efekt. ^^

Długość ukończonej ścieżki jest zwykle dość znacząco mniejsza niż czas spędzony na nagrywaniu. To na pewno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do katalogu Librivox trafił kolejny projekt, w którym się udzielam. Niedawno zakończyliśmy nagrywanie angielskiego tłumaczenia "Michała Strogowa, kuriera carskiego" Juliusza Verne'a, tym razem czytanego z podziałem na role. Ja czytam rolę narratora, czyli wszystko co nie jest dialogiem.

https://librivox.org/michael-strogoff-dramatic-reading-by-jules-verne/ jeśli ktoś chciałby posłuchać, to wystarczy kliknąć na link i albo wybrać "download" albo przewinąć do spisu rozdziałów i kliknąć na znaczek "play". ("Dramatis Personae" to spis obsady).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.