Jump to content
Sign in to follow this  
xhonek

Lene Lovich

Recommended Posts

Zostałem poproszony o przybliżenie tejże postaci.

 

 

Lili-Marlene Premilovich - urodzona 30 marca 1949 roku. Multi-kulti. Jej ojciec był Serbem - a matka Angielką. Urodziła się w Detroit, ale od 13 roku dorastała w Hull, Anglii. I tu zaczyna się jej przygoda z muzyką. I nie tylko. Grała w wielu zespołach, podróżowała po świecie, pracowała jako tancerka go-go - robiła wszystko. Tyle o niej. Znaczy o jej historii. Muzyka? Pierwszy album - Stateless. I jej największy hit - Lucky Number. A potem się toczyło... Bird Song, Angels, What Will I Do Without You. Takie jej największe kawałki. W 1989 wydała March i... Zniknęła. Do 2005 roku. Czyli do wydania Shadows&Dust. Ciężko powiedzieć cokolwiek o jej muzyce - szalona, nieokiełznana - cała Lene. Zna ktoś coś? PRZYZNAWAĆ SIĘ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przesłuchałam Lucky Number i Bird Song, żeby sprawdzić czy przypadkiem jednak czegoś w wykonaniu tej pani już nie słyszałam. I... nie słyszałam, czyli nie znam*. :P Niespecjalnie trafia to w mój gust i rzeczywiście jest to muzyka trudna do sklasyfikowania. Zatem ja już kończę, bo nie mam nic tu do dodania. Niech inni, mający większą znajomość na temat twórczości Lene, się wypowiedzą ;)

 

*Chociaż nadal nie wykluczam takiej opcji, że jednak coś znam; jak z grupą Marillion: niby nikt nie zna, a prawie każdy słyszał kiedyś Kayleigh, czy Lavender.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kojarzę Lucky Number i... tyle . To trochę nie dla mnie, ale ja tam nie mam nic przeciwko.

Z tego tekstu skojarzyło mi się tylko Hull z Robinsonem Crusoe ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja lubisz niekonwencjonalną muzykę to może spodoba Cię Siouxsie and Banshees... Polecam "Cities in dust" i "Peek-a-Boo" na smaczek różnorodności :P

 

Do samej Lane nic nie mam, nie mniej na kolana mnie nie rzuca, może dlatego, że przed nią poznałam Sioxsie i Kasię Krzak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krzakową też wcześniej znałem - i ona dla mnie stanowi całkiem inną ligę :) Sioxsie? często pojawia się w komentarzach pod piosenkami Lene... Czas to sprawdzić ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyjrzałam się Lene dłuższą chwilkę. Świetny bardzo charakterystyczny muzyczny styl (wave chyba?) i fakt kompozycje godne większej uwagi. Mimo wszystko jeszcze nie jej pora w moim muzycznym świecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usiłuję się w jej twórczości dopatrzyć gotyku. Słowo: zdecydowanie więcej mroku jest u Siouxsie i większe zróżnicowanie melodyczne.

Lene jest dla mnie za taneczna.

 

Doszłam do "Angels" i "Wicked Witch" sugerujące mroczne mroki, niemniej więcej w tym jakiegoś folku niż gotyku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ghotica? Ogólnie Shadows and Dust jest taki jakiś... Ciemniejszy :) skoczne kawałki? Say When chyba wygrywa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie Lene ma coś wspólnego ze Siouxsie, niemniej ta druga jest wg mnie bardziej płodna, szalona i wszechstronna. Porównywanie tych dwóch wokalistek, to jak zestawienie Cruxów z Clanem, niby z "jednej działki", ale zdecydowanie wolę bardziej mroczny Clan. Cruxi, tak Lene, za "weseli", zbyt "taneczni" i za mało zróżnicowani i mroczni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[video=youtube]

 

Bird Song to zjawiskowa piosenka. Nie słucham na co dzień, ale jako odskocznia od tego, co słucham zazwyczaj, sprawdza się znakomicie. Cała płyta Flex jest ciekawa. MImo że nowo/zimno falowe klimaty to nie do końca moja bajka, to lubię czasem posłuchać, może progresywne naleciałości to powodują albo głos, a raczej nietuzinkowa ekspresja Lene. ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.