Jump to content
Freyja

Okładki albumów

Recommended Posts

Słuchamy różnej muzyki, jednak musi ona zostać w jakiś sposób zarejestrowana i nagrana, a następnie rozpowszechniona - najlepiej w ładnym opakowaniu. Dochodzimy zatem do sedna, czyli nieodłącznej części albumu muzycznego, a mianowicie: okładki.

 

Jakie są Wasze ulubione okładki? A może uważacie którąś za intrygującą/nieładną/kontrowersyjną?

 

Niektóre okładki są osobnym dziełem-obrazem, który możemy zinterpretować odnosząc się do zawartości (muzycznej, czy tekstowej) albumu. Inne zaś stały się wręcz kultowe i rozpoznawalne.

Ponadto na przestrzeni lat i wraz z komputeryzacją zmieniała się technika ich wykonywania i obróbki.

 

Zapraszam zatem do dyskusji! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o NW, to raczej najładniejsza to Imaginaerum, ale to chyba dlatego, że najbardziej wiem o co chodzi. W Oceanborn ta sowa przypomina mi sowę Harrego Pottera ( ja to mam skojarzenia ! ) .

 

Co do reszty. Za taką "nieładną" uważam "Mechanical Animals" Marlyna Mansona , rozumiem, że to ma współgrać z płytą, ale bez przesady.

Gdy zobaczyłam okładkę "Robaków" Luxtorpedy myślałam, że jest tam jakaś Afrykańska maska, dopiero potem skojarzyłam z robaczkiem ( ależ ja jestem rezolutna ;) ).

 

Ogólnie to trudno mi wskazać jakąś taką jedną jedyną najładniejszą, ponieważ dużo okładek ma w sobie coś takiego nad czym trzeba pomyśleć. Wszystko ma ukryte piękno, no prawie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z NW najbardziej podobają mi się okładki z "Century Child" i "Oceanborn". Maggie mnie również sowa początkowo kojarzyła się z HP. Na szczęście to skojarzenie już zanikło ;)

Jednak uważam, że nie należy oceniać albumów po opakowaniach, aczkolwiek dobrze zaprojektowana okładka potrafi zachęcić słuchacza do sięgnięcia po płytę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cieszę się, że jest już jakiś odzew. Miałam założyć jeszcze osobny temat o okładkach NW, ale nie wiedziałam, czy ten się przyjmie. Ale zawsze można to nadrobić ;)

 

Co do reszty. Za taką "nieładną" uważam "Mechanical Animals" Marlyna Mansona , rozumiem, że to ma współgrać z płytą, ale bez przesady.

 

Ha, zamiast „nieładną” powinnam była napisać: taką, która nas odrzuca, zniechęca w takim stopniu, że aż nie możemy na nią patrzeć? :P (patrz: ciekawostki)

 

Gdy zobaczyłam okładkę "Robaków" Luxtorpedy myślałam, że jest tam jakaś Afrykańska maska, dopiero potem skojarzyłam z robaczkiem ( ależ ja jestem rezolutna ;) ).

 

Miałam podobnie. Myślę, ze to kwestia tego, że ludzki mózg jest w jakiś sposób szczególnie ukierunkowany na dostrzeganie twarzy, stąd takie pomyłki.

 

Ogólnie to trudno mi wskazać jakąś taką jedną jedyną najładniejszą, ponieważ dużo okładek ma w sobie coś takiego nad czym trzeba pomyśleć. Wszystko ma ukryte piękno, no prawie...

 

Jasne, że trudno wybrać tą jedną "naj", ale zawsze można podać kilka przykładowych i może nawiąże się dyskusja, bo o to m.in. w tym temacie chodzi.

Może źle to sformułowałam pisząc „ulubione”; powinnam była określić to jako: nasze ulubione style/rodzaje okładek? Gdyż jedne są zdjęciami lub fotomontażami, inne zostały narysowane, czy też w całości wykonane na komputerze. Ponadto mogą przedstawiać postaci wymyślone/fantastyczne/maskotkę zespołu (Iron Maiden, Megadeth), ludzi (np. członków zespołu), przedmioty, itd.

 

Ja chyba właśnie najbardziej lubię te „rysunkowe”, np. zespołu Marillion: „Script for a Jester’s Tear”, „Misplaced Childhood”; Nightwish: „Oceanborn”; Helloween: Keeper Of The Seven Keys…

Niespecjalnie natomiast przypadają mi do gustu takie, gdzie na okładce są członkowie zespołu lub, w przypadku kariery solowej, wokalista/tka (aczkolwiek udane i intrygujące zdjęcie może tu być wyjątkiem).

Gdy okładki są zbyt „ascetyczne” właściwie prawie w ogóle do mnie nie przemawiają, chociaż właśnie taki zabieg mógł zostać zastosowany w celu zwrócenia większej uwagi na zawartość albumu, niż na jego opakowanie, np.: „Never Mind The Bollocks” Sex Pistols, czy tzw. "Czarny Album" Metalliki.

 

Są też takie okładki, które są bardziej rozbudowane, niż pozwalałby na to format pierwszej strony książeczki dołączanej do albumu. Znanym nam przykładem może być "Imaginaerum". Ze znanych mi takową jest np.: http://1.bp.blogspot.com/_MKy2UYfrvKk/TL2p4MJJn4I/AAAAAAAAA8Y/yF0Nghysl9I/s1600/Script_for_a_Jesters_Tear_by_MarkWilkinson.jpg

 

 

Ciekawostki:

 

1) Najgorsze okładki?

http://www.joemonster.org/link/pokaz/4517/Najgorsze_okladki_plyt_CD

http://www.joemonster.org/art/10641/15_najdziwniejszych_okladek_albumow_metalowych

 

2) A co powiecie na to, że pewne okładki ocenzurowano? http://rateyourmusic.com/list/RENZO46/original_banned_metal_artwork

 

3) Jeszcze coś, jakby komuś się bardzo nudziło ;)

http://inspiredology.com/99-best-designed-album-covers/

http://www.smashingmagazine.com/2008/08/03/35-beautiful-music-album-covers/

- tu chodzi mi głównie o pierwszą z przedstawionych okładek: http://www.students.pl/magazine/details/18319/Najlepsze-okladki-albumow-muzycznych/trackrss

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Są też takie okładki, które są bardziej rozbudowane, niż pozwalałby na to format pierwszej strony książeczki dołączanej do albumu. Znanym nam przykładem może być "Imaginaerum". Ze znanych mi takową jest np.: http://1.bp.blogspot.com/_MKy2UYfrvKk/TL2p4MJJn4I/AAAAAAAAA8Y/yF0Nghysl9I/s1600/Script_for_a_Jesters_Tear_by_MarkWilkinson.jpg

 

 

Są takie grafiki bardzo rozbudowane, setki szczegółów, można się godzinami wptarywać a mimo to trafiają na pierwszą strone na okładkę np okładki płyt pendragonu niesamowite są po prostu ;)

notofthisworldnotw.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Uploaded with ImageShack.us

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wspaniały przykład imponującej okładki, Maćku!

Jeśli o Nightwish'a chodzi - bardzo lubię okładki albumów Oceanborn i Wishmaster.

Oceanborn ma w sobie niezwykłą magię niebieskiego koloru, z którym cudownie kontrastują dodatki bieli i drobne elementy czerwieni. Planeta Ziemia w oprawie oka wygląda fascynująco, a kobieta w oceanie stworzona jest z ciekawą, spokojną finezją. Cudo.

Wishmaster; czerwień, żółć i brązy.

Niebo jest magiczne i to właśnie ono urzeka mnie najbardziej; niebo, woda i odległy las.

Poza Nightwish'em ciekawa jest okładka albumu grupy The Doors 'Strange Days'...o której napisze nieco później, bo moce piekielne wyganiają mnie sprzed komputera :dodgy: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakoś nigdy większej uwagi nie zwracałem na okładki.

Choć jak każdy mam swoje z NW to Imaginaerum

z Sabatonu Carolusa i Attero Dominantus

Rammsteina Liebe ist für alle da

Ale bardziej zwracam uwagę na tytuły piosenek niż na okładkę.

Z okładki wybieram książki :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o NW:

 

Najbardziej do gustu mi przypadła mi okładka "Wishmaster". Jest ona w 100% najtłiszowska, oddaje magię zespołu jak i tekstów.

 

album03-cover.jpg

 

Jeżeli chodzi o inne:

 

- Burzum: kocham okładkę z albumu "Burzum". Jest mroczna i intrygująca, oddaje też w 100% nastrój całego projektu.

 

Burzum-DSP-release-1992.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Mnie bardzo podoba się okładka polskiego zespołu - Victorians Aristocrats' Symphony - Revival. Nie wiem, dlaczego. Przypadła mi do gustu. Taka miłość od pierwszego spojrzenia :D

 

victorians_cover_1600.jpg

 

A czy czegoś nie lubię... Bardzo nie lubię, gdy na okładce jest zdjęcie wokalistki / wokalisty / całego zespołu. Strasznie mnie takie coś irytuje. Przykładem mogą być płyty Within Temptation - Enter, Mother Earth, The Heart Of Everything, czy płyty Epiki - The Phanotm Agony, We Will Take You With Us. No i wiele wiele innych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy czegoś nie lubię... Bardzo nie lubię, gdy na okładce jest zdjęcie wokalistki / wokalisty / całego zespołu. Strasznie mnie takie coś irytuje. Przykładem mogą być płyty Within Temptation - Enter, Mother Earth, The Heart Of Everything, czy płyty Epiki - The Phanotm Agony, We Will Take You With Us. No i wiele wiele innych.

 

Według mnie te okładki są genialne. Nie słucham WT, Epikę tak od czasu do czasu - może dla tego nie widzę w nich nic złego... Ale według mnie "We Will Take You With Us" jest wręcz boska!

 

2+Meter+Sessies+We+Will+Take+You+With+Us+We+Will+Take+You+With+Us.png

 

Bardzo dobrze wiem, że to Simone ale zupełnie mi to nie przeszkadza :P Ona tak genialnie tu wygląda, do tego aranżacja całego tła, wszystko pięknie gra z jej rudymi włosami... Geniusz!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Ja Epiki i WT słucham i to dużo :P Mnie ogólnie takie okładki irytują. Te, które wymieniłem to przykładowe (bo je znam i wiem, że to na pewno one xD). Później u Sirenii się zdarzają okładki z wokalistkami, w Tristanii. Dużo tego xD Wszystkich nie lubię xD O i Tarji płyty!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O i Tarji płyty!

 

Taaak... Te to faktycznie są irytujące :P

 

Nie zapomnij o "Wish I Had an Angel" NW ;) Ja osobiście do niej nic nie mam. Nie jest za ładna, brzydka też nie jest... Taka sobie singlowa grafika z wklejona głową Turunen :D

 

Kolejną z repertuaru NW jest "Nemo". Tej to strasznie nie lubię, jest wręcz żałosna xD Siedzą wszyscy tacy biedni i patrzą się w obiektyw... Jakie tu nawiązanie do utworu? Nie mam pojęcia :P

 

Ogólnie wszystko co związane jest z grafiką z "Once" jest dla mnie tak samo żałosne. Ta płyta ma chyba najgorszą sesję w karierze xD Najlepszą ma "Imaginaerum" i "Century Child", ale to już taki offtop. Nie będę wypominać się na temat okładki z "Once", bo to jest wręcz śmieszne :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam wiele okładek, które bardzo mi się podobają, ale na razie wstawię kilka:

 

d-face-for-christina-aguilera-bionic-album-cover1.jpg

Bjrk---Ho_rhxhnqh.jpg

bjork-biophilia-cover-338-300.jpg

Madonna-American-Life.jpg

The+Perfectionist+NataliaKillsPerfectionist.jpg

Within_Temptation_-_The_Heart_of_Everything_(2007).jpg

images?q=tbn:ANd9GcS8-ivBRwCpsMI0f6RPffzH866Kr3TdBlmqi4iQQkmhMd7KLIbQZg

images?q=tbn:ANd9GcQ1q4VDcn3RClC8YmnIgAzCx8LG0h9vOg7TvT6S_I8dueJT5E4r

electric-heart.jpeg

pink-the-truth-about-love-1347309112.jpeg

Pink-I_m_Not_Dead-Frontal.jpg

madonna_-_like_a_virgin-front.jpg

madonna-ray-of-light-cover-design.jpg

Med%25C3%25BAlla%2B-%2BBj%25C3%25B6rk.jpg

 

I niedawno (chyba wczoraj) ujawniona okładka singla:

normal_APPLAUSE.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, okładka Ev z The Open Door jest świetna, wgl cała ta sesja. Np. to zdjęcie centralnie ze środka książeczki jest śliczne. Nie umiem znaleźć, a skana mi się nie chce robić. W każdym bądź razie to, na którym Amy otwiera drzwi. O, i Evanescence (LP) jest też świetne.

1314726748_evanescencecover.jpg

Za to nie lubię okładki z Fallen. Amy ma jakiś dziwny wyszczerz.

evanescence_fallen2003.jpg

 

Okładka z soundtracku Sweeneya! ♥3 Johnny...

tumblr_lxttonTfz11qzwau8o1_1280.jpg

SGHN.

Sonata-Arctica-Stones-Grow-Her-Name-Artwork.jpg

Sting in The Tail.

1268486533_scorp.jpg

 

Z NW lubię wszystkie oprócz Oceanborn - jakaś taka niedopracowana... No, z tym, że nie kojarzę, jak wyglądają single z Once. A najbardziej to oczywiście IM. :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie bardzo intryguje okładka After Forever zespołu wiadomo jakiego. ;)

after_forever_-_after_forever.jpg?1254738238

 

Omega symbolizuje koniec, a to ostatnia płyta przed zakończeniem działalności AF. Przypadek? Nie sądzę.

 

Jeśli chodzi o NW najbardziej podoba mi się okładka do Syrenki. c;

 

images?q=tbn:ANd9GcS824zavB8THoEvC0g-pplbCgAHvIQiUxlVEl1lkvb_LCc9SaXa

 

Podoba mi się również We Will Take You With Us Epiki pomimo to, że również nie przepadam za członkami zespołu na okładkach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kocham okładkę "The heart of everything" WT, którą juz Scav wrzucił. Poza tym uwielbiam okładkę plyty "Design your universe" Epiki...

 

Epica_Epica_Design_Your_Universe.jpg

 

chociaz tak naprawdę bardziej lubię to, co jest w środku :D Zdjęcia zespołu są niesmaowite, moja ulubiona sesja ♥

 

epica-design-your-universe-2009-booklet-japan-front-cover-92393.jpg

 

epica-design-your-universe-2009-booklet-japan-cd-cover-92395.jpg

 

4040473470_e3914fc1fe_z.jpg

 

Fantastyczne! ♥

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje ulubione okładki to wszystkie Rammstein i Kabanosa :P

Prócz tego, tak bardziej Nightwishowo, lubię okładki Century Child oraz Imaginaerum.

Lubię też okładki Nine Inch Nails - proste, ale ciekawe :)

 

Te w sumie jako pierwsze przyszły mi do głowy, to moje naj ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moimi ulubionymi okładkami są okładki Iron Maiden z Maskotką Eddim ,fajne są też okładki albumów Gamma Ray i Running Wild ,a także okładka ostatniego albumu Crystal Viper

oto i ona

1339491187_crystalviper2012.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkie Nw i Marilyna Mansona :)

A najbardziej te:

 

Nightwish-Oceanborn.jpg

 

122107.jpg

 

A to pozostałe :

 

epica-the-phantom-agony.jpg

 

Divine+Conspiracy+thedivineconspiracy.jpg

 

sirenia_by_darkgrove.jpg

 

Sirenia_Album_ptdb.jpg

 

korn-korn-iii-remember-who-you-are-2010-se-front-cover-61827.jpg

 

1281078120_cover07350.jpg

 

Kornissues.jpg

 

slipknot-all-hope4.jpg

 

Rob-Zombie-Hellbilly-Deluxe.jpg

 

rammsteinrosenrot2005al.jpg

 

cradle_of_filth-nymphetamine-frontal.jpg

 

Dużo ich jest to część :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1384067_443722685748179_1756072435_n.jpg

 

Okładka nowego albumu Crystal Viper który ukarze się w grudniu ,jak wam się podoba bo mi bardzo

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

omnia_earth_warrior.jpg

Nie mam wyrobionej opinii co do zawartości (przesłuchałam tylko kawałek, bo przerwałam żeby pograć w osu :>), ale okładka jest po prostu prześliczna :3

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

20000_1.jpg

 

Jaram się okładką nowego albumu Arkony. Polecam genialny album.♥

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwielbiam okładkę nowego albumu Roba Zombie. :D

 

RobZombieVRRVCoverArt.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak album mnie zawiódł tak okładka mnie zachwyca. :happy:

10470827_793130977378621_4249161272899453051_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.