Jump to content
PaulaEija

Język fiński

Recommended Posts

(tiedan, olen laiska... laiska się w tym przypadku odmienia czy nie...?),

 

Tak. Ale nie mam pojęcia jak.

Ale 'laiska' to przymiotnik, więc może niekoniecznie. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

(tiedan, olen laiska... laiska się w tym przypadku odmienia czy nie...?),

 

Tak. Ale nie mam pojęcia jak.

Ale 'laiska' to przymiotnik, więc może niekoniecznie. ;)

 

Coś mi mówi, żeby tam dodać ää na końcu, ale nie wiem czy w ogóle taka forma gramatyczna istnieje.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

(tiedan, olen laiska... laiska się w tym przypadku odmienia czy nie...?),

 

Tak. Ale nie mam pojęcia jak.

Ale 'laiska' to przymiotnik, więc może niekoniecznie. ;)

 

Coś mi mówi, żeby tam dodać ää na końcu, ale nie wiem czy w ogóle taka forma gramatyczna istnieje.

 

No jak już to 'a', diaerezy się raczej nie dodaje, jeśli wcześniej nie występuje w tym słowie. Przynajmniej do tego ogranicza się moja wiedza.

 

Hm... chyba Tai nas zaraz wydzieli, jak ją znam... A tu taka konstruktywna dyskusja... xD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiński, czyli wątek przeznaczony na pytania, gramatyczne zmagania, naukę i ciekawostki dotyczące języka kraju Muminków i Angry Birdsów. ;)

 

@Edit: Coś nam się kolejność postów pomyliła, ale wiemy o co chodzi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziewczyny dzięki wam zyskaliśmy nowy temat. Teraz trzeba rozbudować rozmowę o fińskim na przynajmniej 3-4 strony. :3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Także ten... zaczynam więc "fińskie ciekawostki".

 

Finowie uwielbiają długie wyrazy. Gdy wracaliśmy z Evą samochodem, spytałem ją w jaki sposób potrafi w trakcie jazdy przeczytać tak szybko długaśny napis na znaku drogowym. Powiedziała, że to u nich normalne i, że są przyzwyczajeni.

Tutaj przykład (nie mam pojęcia co to znaczy):

DSC03852.jpg.0527cd3863bbbc383f4e84ec1f1016a3.jpg

 

"Putinin" w fińskim tabloidzie - nie wiem czemu, ale wtedy strasznie mnie to śmieszyło. ;)

DSC03863.jpg.79c3ac06854531d97bd8519a06476f86.jpg

 

"Tarjous", czyli promocja? Promocja Tururururunen?

DSC04108.jpg.bd8c48a39d095936974ba2631bc8c1b2.jpg

 

I tak myślę, że żadne słowo nie przebije "Romanssihuhuja!"

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma problemu. Gramatyka fińskiego nam sprzyja. :)

 

A tak przy pisaniu tego posta klawiatura sama przeskoczyła na fińską, chyba wyczuła moment. xD

 

EDIT: Romanssihuhuja ♥ Chyba sobie aż zmienię podpis. Tak z tego przypomnienia. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak się zna niemiecki, to powiem, że się jest w połowie sukcesu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uczyłam się niemieckiego 9 lat i niewiele umiem. Od roku nie uczę się go w szkole i coraz więcej ogarniam. Ale dalej chyba lepiej mi idzie z fińskim niż niemieckim. xD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiem tak, że czytałam na internecie zdania po fińsku. Ukształtowałam sobie w ten spb. akcent fiński. Mam taki dar, że potrafię mówić dobrze w akcencie angielskim, niemieckim oraz zaczynam w fińskim. So, poszłam do gimnazjum na profil jęxykowy. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Także ten... zaczynam więc "fińskie ciekawostki".

 

Finowie uwielbiają długie wyrazy. Gdy wracaliśmy z Evą samochodem, spytałem ją w jaki sposób potrafi w trakcie jazdy przeczytać tak szybko długaśny napis na znaku drogowym. Powiedziała, że to u nich normalne i, że są przyzwyczajeni.

Tutaj przykład (nie mam pojęcia co to znaczy):

 

 

"Putinin" w fińskim tabloidzie - nie wiem czemu, ale wtedy strasznie mnie to śmieszyło. ;)

 

 

"Tarjous", czyli promocja? Promocja Tururururunen?

 

 

I tak myślę, że żadne słowo nie przebije "Romanssihuhuja!"

 

 

Pamiętam że kiedyś miałam problemy z czytanie takich wyrazów. Teraz jest to dla mnie naturalnie. :)

 

Co do napisu na pierwszym zdjęciu można to przetłumaczyć jako Specjaliści nauk społecznych. Na stornie masz więcej o tym. :)

http://www.yhteiskunta-ala.fi/#

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co to kahvipurkki? Brzmi genialnie :D Boziu, to jest taki śmieszny język czasami ♥ Chociaż faktycznie romanssihuhuja rządzi, rządziła i rządzić będzie. Bo wiecie, romansowanie jest takie zwyczajne i oklepane, za to poromanssihuhujać chciałby każdy, no nie?

Putinin też brzmi całkiem zabawnie... Pamiętam, jak my się z koleżanką śmiałyśmy jak kretynki z tych salamiaków, które teraz już kompletnie mnie nie bawią, a wtedy, w tym fińskim supermarkecie... Stoją dwie takie wariatki w kolejce, a Finowie naokoło nie ogarniają XD Jeśli dobrze pamiętam, jakiś typ stał wtedy za nami i tak się na nas gaaaapił... o.O

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Milla Kahvipurkki można przetłumaczyć jako słoik kawy. Chociaż nie jestem pewna czy bardziej poprawną wersją nie będzie słoik na kawę. Jednak chyba pierwsza wersja jest poprawna. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o tabloid jest tam napisane " Putinin 30 huvilaa" tzn., że Putin ma 30 domów/willi.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm... chyba Tai nas zaraz wydzieli, jak ją znam... A tu taka konstruktywna dyskusja... xD

 

Tai nie zdążyła i bardzo nad tym boleje, bo tak was kocha zamęczać na śmierć pedantyczną dbałością o porządek, a tu ktoś posprzątał przede mną! :happy:

 

Swoją drogą, bardzo ciekawy wątek! Chciałabym się nauczyć fińskiego w przyszłości, jeżeli czas i finanse pozwolą, ale te ich długaśne wyrazy mnie nieco odstraszają. Nie zniechęcam się jednak, bo lubię się uczyć języków i nie mogę się doczekać, gdy zabiorę się za fiński... Daj Boże, jak najszybciej! :D Na razie poprzestaję na ciekawostkach, pojedynczych słowach... akcent fiński nie stanowi dla mnie problemu - gdy ktoś od tylu lat słucha wywiadów z naszymi Finami, to liźnięcie tego, czy owego z ich narzecza nie stanowi problemu. Ci z was, którzy fiński znają trochę lepiej nich się tu dzielą swoją wiedzą - z chęcią z niej skorzystam, na początek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sama chciałabym się nauczyć fińskiego, jedynie znam drobne słówka. Na razie się chcę nauczyć do końca niemieckiego. Mam nadzieję, że się nauczę tego śmiesznego języka. :D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sama chciałabym się nauczyć fińskiego, jedynie znam drobne słówka. Na razie się chcę nauczyć do końca niemieckiego. Mam nadzieję, że się nauczę tego śmiesznego języka. :D

 

Podziwiam to, że uczysz się niemieckiego, bo mnie się ta sztuka nigdy całkowicie nie udała. Niemiecki miałam dopiero w liceum i wszyscy już byli na jako takim poziomie w mojej klasie, bo w większości mieli go wcześniej, a ja ni słowa. Nauczycielka też nie pieściła się z tymi, co języka nie znali i wszystkim jednakowo kazała pisać od razu opowiadania i listy po niemiecku, co spowodowało, że zniechęciłam się do narzecza i nie potrafiłam uczyć się go tak, by zapamiętać. Ta czwórka na koniec szkoły, którą udało mi się ciężką pracą zarobić bynajmniej nie odzwierciedla mojego absolutnego braku zdolności w tym kierunku. Mam nadzieję, że do fińskiego nikt mnie nigdy nie zniechęci! Bardzo dużo zależy od nauczyciela i jego podejścia do ucznia - nich fińskiego uczy mnie ktoś cierpliwy.

A orientujecie się ile mniej więcej kosztują kursy fińskiego? Tak zapytam z ciekawości. Uczęszczał ktoś na taki? Ktoś coś poleci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niemiecki -_- Nie miałam żadnych problemów z angielski i fińskim. Jednak niemiecki jest dla mnie udrękom.

 

@Taiteilija Co do kursów zależy gdzie mieszkasz. :) Każde miasto ma swoje oferty. Jednak ja ostrzegam przed szkołom językową w Empiku. Teraz jak dobrze wiem nie ma już tam fińskiego, jednak kiedyś był. Cena była straszna, a przez miesiąc nauczyłam się mniej niż przez tydzień opanowałam z pomocą mojej nauczycielki. W sumie wylądowałam na tym kursie tylko dlatego że pani która mnie uczyła wyprowadzała się do Warszawy, a jednak z Torunia kawałek drogi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sama chciałabym się nauczyć fińskiego, jedynie znam drobne słówka. Na razie się chcę nauczyć do końca niemieckiego. Mam nadzieję, że się nauczę tego śmiesznego języka. :D

 

Podziwiam to, że uczysz się niemieckiego, bo mnie się ta sztuka nigdy całkowicie nie udała. Niemiecki miałam dopiero w liceum i wszyscy już byli na jako takim poziomie w mojej klasie, bo w większości mieli go wcześniej, a ja ni słowa. Nauczycielka też nie pieściła się z tymi, co języka nie znali i wszystkim jednakowo kazała pisać od razu opowiadania i listy po niemiecku, co spowodowało, że zniechęciłam się do narzecza i nie potrafiłam uczyć się go tak, by zapamiętać. Ta czwórka na koniec szkoły, którą udało mi się ciężką pracą zarobić bynajmniej nie odzwierciedla mojego absolutnego braku zdolności w tym kierunku. Mam nadzieję, że do fińskiego nikt mnie nigdy nie zniechęci! Bardzo dużo zależy od nauczyciela i jego podejścia do ucznia - nich fińskiego uczy mnie ktoś cierpliwy.

A orientujecie się ile mniej więcej kosztują kursy fińskiego? Tak zapytam z ciekawości. Uczęszczał ktoś na taki? Ktoś coś poleci?

 

Powiem ci, że od niemieckiego zaczynałam również od drobnych słówek. Niestety trzeba mieć cierpliwość do takich języków. W niemieckim również zdarzają się słowa tak długie jak nasze zdanie po polsku, podobnie jest w fińskim. :D

Nie kocham się w języku szwabskim, ale nie jest źle, ponieważ wiem, że jak ten język zdam do perfekcji i jak się nim będę umiała nim posługiwać, to z fińskim być może będzie podobnie. My też piszemy listy, opowoadania i inne takie pierdoły, po prostu trzeba mieć cierpliwość do takich rzeczy. Od małego specjalizowałam się w językach. Chodziłam na konkursy itd. dla mnie nauka języka to nie jest tragedia, lecz przyjemność. :) Życzę dobrej nauki fińskiego, jeśli znajdziesz takie kursy. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sama chciałabym się nauczyć fińskiego, jedynie znam drobne słówka. Na razie się chcę nauczyć do końca niemieckiego. Mam nadzieję, że się nauczę tego śmiesznego języka. :D

 

Podziwiam to, że uczysz się niemieckiego, bo mnie się ta sztuka nigdy całkowicie nie udała. Niemiecki miałam dopiero w liceum i wszyscy już byli na jako takim poziomie w mojej klasie, bo w większości mieli go wcześniej, a ja ni słowa. Nauczycielka też nie pieściła się z tymi, co języka nie znali i wszystkim jednakowo kazała pisać od razu opowiadania i listy po niemiecku, co spowodowało, że zniechęciłam się do narzecza i nie potrafiłam uczyć się go tak, by zapamiętać. Ta czwórka na koniec szkoły, którą udało mi się ciężką pracą zarobić bynajmniej nie odzwierciedla mojego absolutnego braku zdolności w tym kierunku. Mam nadzieję, że do fińskiego nikt mnie nigdy nie zniechęci! Bardzo dużo zależy od nauczyciela i jego podejścia do ucznia - nich fińskiego uczy mnie ktoś cierpliwy.

A orientujecie się ile mniej więcej kosztują kursy fińskiego? Tak zapytam z ciekawości. Uczęszczał ktoś na taki? Ktoś coś poleci?

 

Powiem ci, że od niemieckiego zaczynałam również od drobnych słówek. Niestety trzeba mieć cierpliwość do takich języków. W niemieckim również zdarzają się słowa tak długie jak nasze zdanie po polsku, podobnie jest w fińskim. :D

Nie kocham się w języku szwabskim, ale nie jest źle, ponieważ wiem, że jak ten język zdam do perfekcji i jak się nim będę umiała nim posługiwać, to z fińskim być może będzie podobnie. My też piszemy listy, opowoadania i inne takie pierdoły, po prostu trzeba mieć cierpliwość do takich rzeczy. Od małego specjalizowałam się w językach. Chodziłam na konkursy itd. dla mnie nauka języka to nie jest tragedia, lecz przyjemność. :) Życzę dobrej nauki fińskiego, jeśli znajdziesz takie kursy. :)

 

 

Dla mnie w ogóle nauka wszystkiego to przyjemność. Jednak najbardziej języka, gry na instrumentach i zajęcia teoretyczne z aerodynamiki i aerostatyki. :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

UWAGA. OFFTOP ALERT.

 

Niemiecki -_- Nie miałam żadnych problemów z angielski i fińskim. Jednak niemiecki jest dla mnie udrękom.

 

@Taiteilija Co do kursów zależy gdzie mieszkasz. :) Każde miasto ma swoje oferty. Jednak ja ostrzegam przed szkołom językową w Empiku. Teraz jak dobrze wiem nie ma już tam fińskiego, jednak kiedyś był. Cena była straszna, a przez miesiąc nauczyłam się mniej niż przez tydzień opanowałam z pomocą mojej nauczycielki. W sumie wylądowałam na tym kursie tylko dlatego że pani która mnie uczyła wyprowadzała się do Warszawy, a jednak z Torunia kawałek drogi. :)

Ślicznie proszę, Kuo, nie pisz "szkołOM", "udrękOM", bo jak coś takiego widzę, to mnie szlag trafia ;-; Przepraszam za czepialstwo, ale nic nie poradzę na to, że jestem grammar nazi pilkunnussiją (to słowo dorównuje wspaniałością samej romanssihuhuji) ;_;

Koniec offtopu. Teraz będzie na temat.

Ja jakoś nie mogę znaleźć w Bstoku żadnych lekcji fińskiego. Próbował ktoś z Was może jakiegoś kursu online? Co o tym sądzicie?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kursy online są spoko, jednak przy nauce wymowy. Dużo lepiej jest mieć kogoś kto będzie cię poprawiał. :) Ja pomagałam sobie http://suomika.pl/

Mhm, tak myślałam. Ale ja jakoś w okolicy niestety nikogo takiego nie widzę... :<

Dzięki za linkacza, zajrzę tam :) Chociaż już kiedyś na jednej stronie do fińskiego się rejestrowałam, no i byłam tam raz czy dwa, a potem przestałam wchodzić, bo jestem leniwcem :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wrzuciłam zdjęcia na FB: https://www.facebook.com/anna.frackiewicz.7/media_set?set=a.281220898737113.1073741841.100005476149315&type=3&uploaded=36 Kto chce niech je pobierze na komputer. Gdy się je powiększy to widać tekst - przynajmniej ja widzę. Zdjęcia będą tylko do 10 września, potem je usunę. Są średniej jakości bo robiłam je szybko i jedną ręką. Poza tym zmniejszyłam ich rozmiar. Teraz mają 55 MB a miały ponad 100 MB. Jest ich 89 i to zdj. tekstu więc nie chciałam ich za mocno zmniejszać.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.