Jump to content
 • O nowych utworach słów kilka

  Niedawno poznaliśmy pełną tracklistę nadchodzącego albumu Nightwisha "Endless Forms Most Beautiful". Pojawiają się też pierwsze recenzje krążka w sieci. My przedstawimy Wam utwory zarówno od strony muzycznej jak i znaczeniowej.

  1. Shudder Before the Beautiful

  (ang. Zadrżyj przed pięknem)

  Utwór otwierający album, żywy i porównywalny do "Dark Chest of Wonders". Tytuł nawiązuje do cytatu z wiersza Roya Fullera: Nawet naukowcy drżą przed pięknem.

  Sam orkiestrator Nightwisha - Pip Williams - opisuje utwór w ten sposób:

  Klawy rockowy numer, który przyprawi was o dreszcz.

  Floor śpiewa wysoko, a także odczuwalny jest dialog pomiędzy keyboardem i gitarą.

  2. Weak Fantasy

  (ang. Krucha fantazja)

  Symfoniczno-teatralny utwór, który bardzo przypomina soundtrack. Póki co niewiele wiemy o jej warstwie tekstowej.

  3. Èlan

  (fr. Pęd)

  Pierwszy singiel promujący płytę, który z początku miał być utworem tytułowym. Tuomas opisuje utwór w następujący sposób:

  Leżący u podstaw piosenki motyw jest niczym innym, jak sensem życia, który może być całkiem inny dla każdego z nas. To ważne by poddać się czasem swobodnemu opadowi i nie bać się podążać mniej uczęszczaną ścieżką.

  Pełen energii utwór z ciekawymi partiami waltorni z wpadającą w ucho melodią, którą kończy delikatna gitara akustyczna.

  4. Yours Is An Empty Hope

  (ang. Twoją jest pusta nadzieja)

  Utwór jest nawiązaniem do Boskiej Komedii Dantego, a konkretniej do kapłanów i świętych, którzy zostali przeklęci przez swoją chciwość.

  Muzycznie jest to mocny, szybki, głośny i agresywny utwór. Opisywany przez niektórych jako "metal symfoniczny w swojej najlepszej odsłonie". Występuje tutaj wyraźna partia chórów, która również przyprawia o dreszcze.

  5. Our Decades In the Sun

  (ang. Nasze dziesięciolecia w słońcu)

  Tytuł jest cytatem Richarda Dawkinsa:

  Szanse rozpoczęcia egzystencji każdego z nas są nieskończenie małe i nawet jeśli wszyscy umrzemy pewnego dnia to i tak powinniśmy czuć się niesamowicie szczęśliwi z naszych dekad w słońcu.

  Prawdopodobnie jedyna ballada na albumie. Floor w delikatnym akompaniamencie pianina Tuomasa. Utwór zmienia swój nastrój z melancholijnego na radosny.

  6. My Walden

  (ang. Mój Walden)

  Walden to książka Henry'ego Davida Thoreau o życiu wśród natury. Utwór nie zawiera orkiestry dając miejsce dla folkowego instrumentarium Troya. Jest to pochwała życia w zgodzie z naturą i przestroga do ratowania świata.

  Muzycznie jest to folkowo-rockowy utwór, który brzmi dość nowocześnie, inaczej niż poprzednie kawałki zespołu.

  7. Endless Forms Most Beautiful

  (ang. Niezliczonych form niezwykłe piękno)

  Utwór tytułowy, który jest cytatem z Karola Darwina O powstaniu gatunków:

  Jest coś wspaniałego w takiej wizji życia, z paroma siłami, które wpierw zostały ukształtowane w kilka form lub w jedną formę, podczas gdy planeta ta krążyła zgodnie z niezmiennym prawem grawitacji, z tak prostych początków rozwinęły się nieskończone formy, najpiękniejsze i najcudowniejsze, i dalej się rozwijają.

  8. Edema Ruh

  Edema Ruh to wędrowni artyści z książki Imię Wiatru Patricka Rothfussa. Jeżdżą po świecie zapewniając rozrywkę, od teatru po występy muzyczne. Podróżują w wagonach, podobnych do tych cyrkowych. W zamian za występy otrzymują od ludzi między innymi jedzenie i nocleg. W pewnym sensie może to być nawiązanie do samego zespołu podczas trasy koncertowej. Kolejny utwór, który nie zawiera orkiestry i podobnie jak w przypadku My Walden - jest tutaj sporo folkowych elementów.

  9. Alpenglow

  (ang. Łuna w górach)

  Łuna w górach to zjawisko optyczne, w którym obserwujemy poziome, czerwone świecące pasmo na horyzoncie po przeciwnej stronie słońca. Przykład:

  Tetons Alpenglow

  10. The Eyes Of Sharbat Gula

  (ang. Oczy Szarbat Guli)

  Jedyny utwór instrumentalny na płycie. Tajemniczy, mroczny z chwytliwą główną melodią, egzotycznymi perkusjonaliami i kontrafagotem. Usłyszymy również chóry w tle.

  Kim jest sama Szarbat Gula? Za Wikipedią:

  [jest to] afgańska kobieta, która znalazła się na słynnej fotografii wykonanej przez Steve’a McCurry’ego w 1984 roku. W czerwcu 1985 r. zdjęcie trafiło na okładkę magazynu National Geographic. Przez lata Gula była znana jako „afgańska dziewczyna”, aż do początku 2002 roku, gdy została formalnie zidentyfikowana. W chwili wykonania zdjęcia miała ok. 12 lat i przebywała w obozie dla uchodźców w Pakistanie. Fotografia jest porównywana do obrazu Mony Lisy, Leonarda da Vinci, a czasem bywa nazywana nawet „afgańską Mona Lisą”

  sharbat gula

  11. The Greatest Show On Earth

  (ang. Największe show na Ziemi)

  Albumowy kolos (24 minuty długości), który składa się z pięciu części i jest zwieńczeniem albumu. Tytuł został zapożyczony z książki Richarda Dawkinsa, brytyjskiego zoologa, etologa, ewolucjonisty i byłego profesora Uniwersytetu Oksfordzkiego. Sam Dawkins wziął udział w utworze recytując swoje trzy partie.

  Pip Williams o pracy nad tym utworem:

  Tuomas poprosił mnie, żebym: „zrobił to ostatecznym zatrzymaniem show – pięknym, melancholijnym, wręcz biblijnym”. Będzie zatem dość bezpośrednio. Ostatnie kilka dni było wypełnione pracą. Tuomas jest zachwycony partyturą numer 11. Utworem, który zamyka album, cieszy mnie to, gdyż jestem zadowolony z tego kawałka. Epicka rzecz. W sumie jestem zadowolony z wszystkich, ale jedenastka jest poniekąd moją ulubioną.

  Generalnie w większości Floor śpiewa "normalnie", ale pod koniec ostatniego utworu możemy usłyszeć również elementy dawnego Nightwisha - śpiew operowy.

   

   

   

  Więcej na temat samych orkiestracji możecie przeczytać na tej stronie:  Relacje Pipa Williamsa

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Guest
  This is now closed for further comments

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.