Jump to content
Ares

Black Sabbath

Recommended Posts

1609555_10152105591594615_678361868_n.png

 

Black Sabbath - brytyjska grupa z Birmingham, jeden z prekursorów gatunku heavy metal.

 

Grupa powstała w roku 1967 jako kwartet założony przez nastoletnich przyjaciół. Jego pierwotny skład tworzyli: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Tony Iommi, gitarzysta prowadzący zespołu, uległ podczas pracy w fabryce wypadkowi, w którym stracił opuszki palców prawej ręki. By grać dalej, skonstruował rękawiczkę z plastikowymi wkładkami. Mimo to gra na gitarze wciąż sprawiała mu zbyt wiele bólu i Iommi zmniejszył napięcie strun strojąc gitarę niżej. W ten sposób zrodziło się charakterystyczne dla zespołu, oryginalne brzmienie. Nisko grająca gitara, ciężko brzmiąca sekcja rytmiczna w połączeniu z dramatycznym, niekiedy histerycznie brzmiącym wokalem Osbourne’a, nadała muzyce Black Sabbath niepowtarzalny i pesymistyczny nastrój. Dopełniały go ponure teksty, utrzymane zazwyczaj w stylu makabreski, czasem o tematyce okultystycznej. Większość utworów grupy z pierwszego okresu jej działalności ma regularną strukturę pieśni trzyczęściowej. Otwierająca część zawiera krótki pasaż instrumentalny i dłuższą partię wokalną. Część druga jest wyłącznie instrumentalna, niekiedy rozbudowana. Część trzecia, zakończona krótką codą jest zwykle wiernym powtórzeniem pierwszej części.

 

W ciągu pierwszych dziesięciu lat swej działalności grupa stała się jednym z najbardziej znaczących zespołów heavy metalowych. W 1979 z grupy odszedł Ozzy Osbourne, który rozpoczął karierę solową. Po jego odejściu Black Sabbath kontynuował działalność ze zmiennym szczęściem, starając się zachować swoje oryginalne brzmienie mimo dalszych zmian personalnych.

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=OGPD0ZBiMs0

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dZJPYo-YUkA

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=G-jDxJbOTEk

 

[video=youtube]

 

Lubicie klasykę heavy metalu? Macie jakiś lubiony piosenkę i album? :)

 

Ps: Cieszę się, że wrócili na scenę. :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grupa genialna, jedyna w swoim rodzaju. Absolutni królowie tego stylu muzycznego. Kocham ich czasy z Ozzym. Mają masę doskonałych utworów- zdecydowanie priorytetowe wymienił Ares. Trzeba jednak preferować mocne brzmienia żeby zrozumieć ich twórczość:)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Święte słowa Beato. :) Ta grupa zarówno, jak i solowy Ozzy, czy też Alice Cooper wprowadzili coś nowego do heavy metalu coś specyficznego co trzeba lubić. Ta piosenka prócz tych jest moim faworytem. :)

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=frtJQFe9apw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapela legendarna ,pierwsze 4 albumy super ale ja wole Black Sabath z Ronie James Dio na wokalu ,te trzy albumy z DIO są kwintesencją Sabath

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapela legendarna ,pierwsze 4 albumy super ale ja wole Black Sabath z Ronie James Dio na wokalu ,te trzy albumy z DIO są kwintesencją Sabath

 

Dio był świetny, uwielbiam jego głos. Nie wiem który BS bardziej lubię, czy ten z Ozzym, czy z Roniem. Na pewno Ozzy nagrał z nimi więcej hitów i był bardziej kontrowersyjny, dzięki czemu było o nich głośno.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dwie smutne informacje po pierwsze dziś mija 4 lata od czasu gdy Rony James Dio opuścił nas na zawsze i przeszedł do wiecznej metalowej krainy ,ten wspaniały wokalista pozostanie w naszej pamięci na zawsze między innymi dzięki słynnemu diabełkowi najsłynniejszym metalowym symbolem

A drugi news to wczoraj na Radiu Kraków gościu podał news ż ze względu na kiepski stan zdrowia Iomi ta trasa jest ostatnią w historii Black Sabath

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pod pewnymi względami najważniejszy zespół w historii ciężkiego grania. Myślę, że nie jest przesadą powiedzenie, że 13 lutego 1970 roku narodził się metal. Oczywiście można znaleźć elementy i zalążki metalu u wcześniejszych artystów (już nie wspominając o równolegle działających Purplach, którzy odcisnęli swoje piętno na rozwoju mocnych brzmień). Lecz tak jednoznacznie, dopiero tytułowy utwór Black Sabbath zdefiniował podstawową estetykę metalu (także pod względem otoczki i wizerunku).

 

Mimo wszystko żadna płyta BS nie bierze mnie w całości. Najczęściej wracam do wybranych utworów z różnych krążków. Głównie pierwsze płyty. Uwielbiam też rzeczy z Dio. Wracam ponadto do płyty z Gillanem, z Hughesem także. O dziwo albumy z Martinem na wokalu również b.lubię. Padają często zarzuty, że to już bardzo typowy (heavy) metal, ale kto ma grać typowy metal jak nie ojcowie gatunku :D

 

 

Nie wiem, czy znacie wcześniejsżą wersją utworu Black Sabbath (dłuższą, potężniej brzmiącą i z lepszą solówką na końcu). Bije na głowę tę powszechnie znaną, czemu w takiej formie ta kompozycja nie trafiła na album?

 

[video=youtube]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno z najważniejszych wydarzeń koncertowych przyszłego roku w Polsce (a może nawet najważniejsze, w końcu to nomen omen koniec).

 

BS_2015_68x98%2B5mm_ver3.jpg

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wybrałabym się z tatą, ale nie wiem, czy mnie stać. Zwłaszcza że będę wtedy już biednym prawie-studentem, który zbiera w resztkach czasu pieniądze na studia. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.