Jump to content
prostreet94

Luxtorpeda

Recommended Posts

Luxtorpeda czyli kolejny projekt Roberta Friedricha (pseudonim Litza). Grają muzykę rockową, taką jaka im w duszy gra. Nie komponują komercyjnych hitów. Ich muzyka nasączona jest niebanalnym brzmieniem utworów.

 

Z inicjatywy Litzy i Titusa (basista i wokalista) w 1986r. powstał zespół Acid Drinkers, który był swojego czasu jednym z najlepszych polskich rockowych zespołów. Po odejściu Roberta z zespołu, Friedrich rozpoczął prace nad własnymi projektami. To on m.in. jest powodem powstania Arki Noego. Współpracował również z Kazikiem Staszewskim tworząc "Kazika na żywo". Teraz kolej na jego nowy projekt LUXTORPEDA. Razem z Przemysławem Frencelem z hip-hopowej grupy "Pięć Dwa Dębiec" tworzą muzykę od 2010r. Ich pierwszy singiel Autystyczny odbił się wielkim echem, nie tylko w gronie rock'owców.

 

Teksty utworów opiewają najważniejsze cele i wartości w życiu człowieka. Mówią o porażkach, wzlotach, rodzinie, przyjaźni, miłości. Mówi się, że śpiewają o najważniejszych chrześcijańskich wartościach. Również w ich logo (pojawiającym się na koszulkach i akcesoriach zespołu) możemy odnaleźć motywy tej wiary. Jaka jest ich muzyka? Jeśli ich nie słyszałeś, zamieszczam pod spodem kilka ich utworów.

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

I na koniec utwór, który najbardziej lubię.

 

[video=youtube]

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo lubię tą kapele szczególnie utwór Gimli. :)

 

[video=youtube]

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeden z moich ulubionych polskich zespołów :D. Znam chyba wszystkie utwory, a najbardziej lubię Wilki Dwa i Hymn. Na początku wokal Hansa mnie trochę denerwował, ale teraz go polubiłam. Miałam nawet iść na ich koncert, ale nie wyszło ;p.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedyny utwór, który lubię to Autystyczny. Reszta mi nie przeszkadza, ale jakoś nie zostają mi na dłużej w pamięci :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeden z moich ulubionych polskich zespołów :D.

 

Mój też ulubiony. W "Hymnie" rozwala tekst i powoduje przy najmniej u mnie ciary na plecach. Lubię też "Raus", kojarzysz? Też mam ochotę iść na ich koncert. 14 lutego grają w Krakowie :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luxtorpedę znam od dłuższego czasu i z pewną sympatią czasem wracam do tego zespołu. Można powiedzieć, że projektem zainteresowałem się ze względu na Hansa,w którego twórczości siedziałem już wcześniej. To jego wokal najbardziej lubię, i dla niego go słucham. Ulubiona piosenka? Na pewno "Hymn" i "Mowa trawa" oraz "Za wolność". Zdecydowanie nie podoba mi się "Autystyczny" i "Niezalogowany". Jakoś... może za mało w nich Hansa...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lubię też "Raus", kojarzysz?

Znam, znam, ma fajny tekst :>. Fajne w Luxtorpedzie jest też to, że da się zrozumieć co śpiewają, nie bełgoczą jak niektórzy.

 

Też mam ochotę iść na ich koncert. 14 lutego grają w Krakowie :)

Do Krakowa mam pół Polski ;). Nie chodzę za często na koncerty, ale na nich się kiedyś wybiorę.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

LUX! Oni są genialni! :D Mam nawet ich płytę. A do Krk się wybiorę, dwa razy już przegapiłem ich koncert, do trzech razy sztuka! :) Ja lubię mega dużo ich utworów. Z pewnością w mojej czołówce jest Gimli,Wilki Dwa i Raus. Do tego na drugiej pozycji mogę dołączyć te:

Z płyty Luxtorpeda

[video=youtube]

Z płyty Robaki

[video=youtube]

Z płyty Pierwiastek z 5 (jeszcze nie wydana)

[video=youtube]

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A do Krk się wybiorę, dwa razy już przegapiłem ich koncert, do trzech razy sztuka! :) Ja lubię mega dużo ich utworów.

 

Prawdę mówiąc ja do KrK mam z 100 km ale też chyba będę. :) Może jakieś piwko po koncercie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawdę mówiąc ja do KrK mam z 100 km ale też chyba będę. :) Może jakieś piwko po koncercie?

Wybacz, ale ja z tych, co nie pija :-D w zasadzie chcę zostać abstynentem do końca swych dni ;) Mniejsza, ale spotkać się zawsze można

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luxtorpeda jest super, tyle powiem. Byłam na ich koncercie, nawet robiłam wywiad z Litzą ;) Super z nich chłopaki. Kto nie był na koncercie-niech biegnie czym prędzej! :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Byłam na ich koncercie ze 3 razy...Uwielbiam ich muzykę, najlepsze jest to, że na żywo mają jeszcze więcej mocy. I są przy tym tacy...Po prostu autentyczni :).

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recenzja została napisana od razu po odsłuchu całej płyty. Może zawierać nieznaczne błędy stylistyczne/ortograficzne, z tego powodu, że pisałem ją wieczorem i byłem zmęczony. Skróciłem też ją, żeby nie była za długa.

 

RECENZJA NOWEJ PŁYTY LUXTORPEDA

ru-1-r-640,0-n-1018882JVAq.jpg

 

 

A MORAŁ TEJ MUZYKI JEST TAKI...

Mam ogromny szacunek do osoby Roberta Friedricha, za to jakim jest człowiekiem, za to co tworzył w Acid Drinkers oraz za to, jak elokwentne potrafią być jego wypowiedzi. Cała postać jest bardzo prawdziwa. Ta prawda z kolei przekłada się na muzykę.

 

Z okazji premiery płyty, zespół wystąpił w programie TVP 2 „Pytanie na śniadanie”. Już tam udowodnił że nie lubi śpiewać z playbacku. Ich prowokacja, szczerze mnie rozśmieszyła. Wielokrotnie Luxtorpeda udowadniała, że nie liczy się z wszechobecną komercją. Ich występ w telewizji jest istnym tego uzasadnieniem.

 

 

Kilka faktów dotyczących nowej płyty Luxtorpedy.

„A morał tej historii mógłby być taki, mimo, że cukrowe to jednak buraki” to najdłuższy tytuł płyty, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia. Oficjalną premierę krążka datuję się na pierwszy kwiecień dwutysięcznego czternastego roku. 23/24 marca o godz. 00:00 ruszyła aukcja, zawierająca 300 sztuk podpisanych płyt (przedpremiera) . Po niecałej minucie, została wyprzedana. 24 godziny później wystartowała kolejna sprzedarz. Tym razem wystawiono 400 sztuk. W ręce fanów trafiło w sumie 2000 płyt. Wszystkie rozeszły się równie szybko. Fani zespołu, dzięki mobilizacji, chcą doprowadzić do wydania płyty również w Wielkiej Brytanii (informacja ta została podana na oficjalnym fanpage’u grupy). Chłopaki udostępnili też całą płytę na portalu youtube.

 

 

Ostatni będą pierwszymi...

Zespół na swój pierwszy ogień wystawił utwór „Ostatni”. Jest to kawałek w stylu Luxtorpedy. Cechują go nie tylko mocne riffy gitary, rozpoznawane przez fanów, ale przede wszystkim coś co jest konikiem kapeli: szczery do bólu tekst. Opisuje on poszukiwanie tożsamości, przez każdego człowieka. Tekst definiuje poznanie własnej duszy, poprzez instynkt. „Po porodzie nam odcięli / Stały dopływ miłości / I tak z pępowiną w ręce / Szukamy tożsamości / By wyjść poza nawias / I punkt na wykresie / Nie jesteśmy cyfrą / Wpisaną na marginesie.”

„Jeśli umrę, zanim umrę, to nie umrę, kiedy umrę” jest kolejną propozycją Litzy i Hansa. Ukłon w stronę Krzysztofa „Kmieta” Kmiecika i jego gitary basowej. Ciekawa kompozycja i tekst, sprawiają, że słuchacz po odsłuchaniu kawałka, chce więcej Luxtorpedy.

Utwór „Cały Cyrk” należy do Przemysława Frencela. Raper z hip-hopowej grupy 52 Dębiec, dominuje kawałek, nadając mu charakterystycznego brzmienia. Idąc w stronę kolejnej pozycji na płycie, napotykamy „Hipokrytesa”. Człowieka na pozór inteligentnego. Jednak jego cechy okazują się ułudą. Dochodzi on bowiem do wniosku, że „mądrość” jest ślepa. Nie jest najważniejsza w życiu. Są wartości, które ją przewyższają. Całe jego życie jest nic nie warte. Nie można podążać, nie zważając na nic za czymś, co w przyszłości, może okazać się nieprawdziwe...

Po filozoficznych rozmyślaniach nad swoim życiem, zespół zabiera nas w beztroską podróż wraz z utworem „Mambałaga”. Różni się on nieco od pozostałych kawałków. Jest bardzo dynamiczny. Neologizm zastosowany w tytule, jest istną definicją utworu, który jest poniekąd chaotyczny i niepodporządkowany (nie są to cechy negatywne, wręcz podkreślają epickość piosenki).

„Pusta studnia” jest najwolniejszym utworem na całej płycie. Metaforyczny tekst nadaje smaku całej kompozycji. Wprowadza nas do kolejnego, już siódmego ciekawego i charyzmatycznego utworu pod tytułem „Samotna”,. Tekst jest swoistą spowiedzią, wobec popełnionych błędów.

„Nieobecny nieznajomy” to kompozycja z fascynującym refrenem i zakończeniem, które miażdży. Nietuzinkowy tekst dopełnia całą płytę.

Krzyżyk wraz ze swoją perkusją przenosi nas w kolejną podróż z utworem „J’eu les poids”, który jest moim ulubionym kawałkiem. Melodyjny i wnikliwy; Zajmujący i pociągający; Przyciągający i nietuzinkowy powoduje ciarki na plecach.

Pod cyferką nr 10 znajduje się utwór „Od może do może”, który zawiera ciekawe, mocne riffy. Intensywna rockowa ballada z charyzmatycznym wokalem Litzy i niebywałym kunsztem raperskim Hansa to kolejna propozycja, kryjąca się pod tytułem „Smoła”.

„Persona Non Grata” (oznacza intruza, człowieka-dyplomatę, który otrzymał nakaz opuszczenia kraju – przypis) to polityczna rozprawa nad Polską. Krytycyzm wobec władzy i systemu.

Krążek zamyka utwór „Jestem zwycięzcą”, który tym razem dominuje Robert Friedrich. Jest to jego kawałek. Wpada w ucho i nadaje się idealnie jako kwintesencja całej płyty.

 

Na koniec...

Ten polski zespół rockowy wydał już 3 płyty. W moim odczuciu jest to najlepszy krążek. Chłopaki mają swoje charakterystyczne granie, które jednym pasuje, a innym przeszkadza. Teksty są na najwyższym poziomie, czytane służą jako poezja, śpiewane – jako rozrywka. Na pewno warto jest odsłuchać całą płytę. Mi pozostanie ona w pamięci na długo.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Premiera teledysku "Pusta studnia".

Do realizacji wideo, grupa zaprosiła swoich fanów do Poznania. Na planie, pojawiły się osoby z całej Polski. :)

 

 

[video=youtube]

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.