Jump to content
Sign in to follow this  
Nightfall

Sleepwalker (bonus)

Recommended Posts

Sleepwalker

 

Close your eyes

Feel the ocean where passion lies

Silently the senses

Abandon all defences

 

A place between sleep and awake

End of innocence, unending masquerade

That’s where I’ll wait for you

 

Hold me near you

So close I sear you

Seeing, believing

Dreaming, decieving

 

A place between sleep and awake

End of innocence, unending masquerade

That’s where I’ll wait for you

 

Sleepwalker seducing me

I dare to enter your ecstacy

Lay yourself now down to sleep

In my dreams you’re mine to keep

 

(Sleepwalk with me…)

 

Sleepwalker seducing me

 

Tłumaczenie -> KLIK

Myślę, że to utwór świetnie wszystkim znany, więc dacie sobie z nim radę bez problemu :)

_______________________

Jak rozumiesz utwór? Jego wybrany fragment lub całość? Może jest w nim jakaś wyjątkowa myśl, która jest dla Ciebie ważna? Może masz jakieś dodatkowe informacje, które mogą być pomocne w zrozumieniu treści?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Hold me near you

So close I sear you"

 

"Sleepwalker seducing me

I dare to enter your ecstacy

Lay yourself now down to sleep

In my dreams you’re mine to keep"

 

↑ Erotyk w czystej postaci ;)

 

Abstrahując troszkę:

"A place between sleep and awake" - ten fragment tłumaczy (jak dla mnie) całą muzykę NW, bo Nightwish to takie miejsce pomiędzy snem a jawą - magiczne ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza oczywistym faktem, że to utwór bardzo namiętny, może nawet erotyczny, wydaje mi się, że jest bardzo (ależ nowość w lirykach Tuomasa!) metaforyczny. Zatem cały erotyzm jest przenośnią, symbolizującą ekstazę, ekscytację człowieka, zapadającego w sen, wkraczającego w krainę marzeń sennych (lub tych na jawie, ale stawiałabym na senne). Myślę, że "Lunatyk" obrazuje dokładnie moment, w którym zapada się w sen, czyli stan pośredni między jawą, a snem, gdy czujemy charakterystyczne wrażenie unoszenia się, płynięcia, opadania (w każdym razie tak jest ze mną). Tuomas uosobił sen i nadał mu formę uwodziciela/uwodzicielki - Lunatyka - czyli istoty znajdującej się między snem, a przebudzeniem. Ów Lunatyk uwodzi człowieka, zwabia go wizjami sennych marzeń i iluzji, oszustw i tajemnic owianych senną mgłą, a człowiek ulega jego czarowi... zaryzykuję stwierdzenie, że człowieka i Lunatyka przez tą chwilę przed snem i we śnie łączy namiętność, pasja, miłość - związek omal erotyczny jawy ze snem, świata realnego ze światem marzeń.

Esencja muzyki Nightwisha i liryków Tuomasa - przeplatanie się rzeczy namacalnych i sennych, kompletujące ludzkie istnienie. Erotyk jawy i snu.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten motyw "lunatyka" i czegoś między jawą a snem faktycznie charakterystyczny dla Tuomasa jak i całego Nightwish. Zwróciłem uwagę, że Sleepwalker to też pośrednio jakby rozwinięcie tematu z poczatku płyty a mówiąc ściślej z "Come Cover Me", może ciutkę w inną stronę ale jednak. Tak mi się kojarzą wersy "Not a world but your fine grace Seduction in sleepwalker`s land"

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.