Jump to content
Ares

Xena : Wojownicza Księżniczka

Recommended Posts

Xena: Wojownicza księżniczka (ang. Xena: Warrior Princess) – serial fantasy produkcji amerykańsko-nowozelandzkiej. Xena to imię głównej bohaterki serialu granej przez Lucy Lawless. Zdjęcia kręconego na terenie Nowej Zelandii w latach 1995-2001. W latach 2003- 2005 serial emitowany był w TV4, a w 2013 roku w TV PULS.

Postać Xeny po raz pierwszy pojawiła się w serialu Herkules (ang. Hercules: The Legendary Journeys). Ponieważ postać ta spodobała się widzom, producenci zdecydowali się nakręcić spinn off z Xeną w roli głównej.

 

Opis Serialu:

Xena to wojowniczka, która po długiej drodze zabijaki, pirata i herszta opowiada się po stronie dobra. Rozpoczyna walkę ze wszystkim, co poprzednio było jej codziennością. Staje się postacią pozytywną. Na swej nowej drodze przypadkiem trafia do Potadei, mieściny napadniętej przez jej byłą armię. Staje w obronie mieszkańców. Tam też poznaje młodą dziewczynę – Gabriellę (Renée O'Connor), marzycielkę, dobrą duszę, która pchana ciekawością świata i zafascynowana Xeną, porzuca dom, narzeczonego i rodzinę, aby wyruszyć za wojowniczką.

Początkowo sceptyczna Xena decyduje się otworzyć przed Gabriellą – pojawia się nić przyjaźni...

Podróżują, spotykają różnych paskudnych oprychów (początkowo dość płaskich filmowo. Później problemy i przeciwnicy nabierają kolorytu – dalsze sezony serialu). Fascynacja Gabrielli przeplata się ze skrywaną sympatią ze strony Xeny. Wzajemna troska obu bohaterek daje początek pięknej przyjaźni dwóch całkowicie różnych natur.

Gabriella traci stopniowo złudzenia o idealnym świecie, Xena zaś zaczyna wierzyć w możliwość istnienia dobra, które może podarować przyjaciel, bliska osoba. Uczy się, by nie traktować całego świata jako pola bitwy. Przygody, podróże, sceny walk, pogonie stanowiące znaczną część treści serialu, okazują się być tłem do pokazania pięknej przyjaźni, silniejszej niż śmierć.

Wraz z rozwojem serialu bohaterki ewoluują, Gabriella po traumatycznych wydarzeniach, utracie córki, konflikcie z Xeną, który o mały włos nie zakończył się tragicznie, wstępuje na drogę wojownika. Początkowo na swej nowej drodze posługuje się kosturem, później zmienia go na sai, noszone w cholewach butów.

Wyposażenie Xeny to nieodłączny chakram – obręcz o niezwykłych zdolnościach, którą umiała posługiwać się niemal jedynie Xena. W jej ręce "round killing thing" (z ang. "okrągły, morderczy przedmiot") stanowił śmiertelną broń. Ponadto miecz, sztylety oraz pejcz wykorzystywane zamiennie z patelnią – w braku innych narzędzi mordu. W ostatniej części Xena sięga też po miecz samurajski – katanę. Tu należy dodać dwa słowa – Livia i Callisto (Hudson Leick) – dwie postacie, które poza Xeną potrafiły władać chakramem. Livia – początkowe imię córki Xeny. Callisto – czarny charakter serialu, niezbyt zrównoważona wojowniczka dorównująca Xenie kunsztem, ogarnięta chorobliwą pasją mordowania, polująca na Xenę i jej przyjaciół. Postać tragiczna, posiadająca jednak wielki swoisty urok. Motywy Callisto sięgają ciemnej przeszłości Xeny, którą Callisto oskarżała o wymordowanie swej rodziny – 10 lat przed historią przedstawioną w serialu. Xena często stosuje również pinch (z ang. "uścisk", "przygniatać") – częściowe lub całkowite odcięcie krwi do mózgu w wyniku uderzenia w tętnice szyjną. Przeciwnik potraktowany pinchem miał 30 sekund na poinformowanie Xeny o tym czego chciała się od niego dowiedzieć. Jeśli też w tym czasie Xena odblokowała mu krążenie krwi, przeżywał, jeśli nie – umierał.

Gabriela staje się rodzajem motywacji Xeny, zauroczonej jej idealizmem. Mimo że Xena w kwestii widocznych umiejętności niewiele się rozwija – wszak jest wojownikiem niemal doskonałym – kształtuje się jako osoba i z biegiem czasu ponownie uczłowiecza się.

W 5 sezonie pojawia się postać córki Xeny, którą bohaterki spotykają po 25 latach śpiączki. Livia/Eve po mamusi odziedziczyła zdolności wojownika, również trafiła na ciemną stronę. Po przemianie dokonanej przy wydatnej pomocy mamy i Gabrieli Eve również przechodzi na jasną stronę, acz popada dość szybko w skrajność. Wplątane w przygody motywy biblijne oraz zagłady olimpijskich bogów (których Xena dość pracowicie wyrzyna jako obrońca posłańca (posłaniec – Eve), posiadając ponadnaturalną moc uśmiercania greckiego panteonu. Z rzezi żywi wychodzą Ares (od zawsze zakochany w wojowniczej księżniczce) oraz Afrodyta.

Xenie przyświeca motto – 'for greater good' (z ang. "dla większego dobra") – idei poświęcenia dla wyższego dobra, którą to maksymę przytacza przeważnie w sytuacjach beznadziejnych, z których cudem wychodzi w miarę cała (poza tymi gdy ginie). Ideą tą nasiąka też Gabriella, dla której staje się ona pewnym wyznacznikiem działania. Xena przez całą swą wędrówkę stara się odkupić swoje grzechy przeszłości ("Sins of past" – tytuł pierwszego odcinka, pierwszego sezonu). Koło odkupienia zatacza pełnię w ostatnim dwuczęściowym epizodzie, szóstego sezonu: 'Friend in need', który też został wydany w postaci osobnej produkcji kinowej. Na końcu umiejętność pinchu oraz władania chakramem otrzymuje też Gabriella.

 

Obsada:

 

Lucy Lawless – Xena

Renée O'Connor – Gabriela

Ted Raimi – Joxer

Kevin Tod Smith – Ares, bóg wojny

Hudson Leick – Callisto

Alexandra Tydings – Afrodyta

Adrienne Wilkinson – Livia/Eve, córka Xeny

William Gregory Lee – Virgil, syn Joxera

 

 

kto lubi przygody pięknej Xeny? :)

 

xena_gabrielle14.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak byłam mała to ją lubiłam xD śmieszna jest haha :D takie to wszystko tandetne, a jednak kiedyś urzekało :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

to klasyk powinien być seriali fantasy :3 ja zawsze bd ją oglądam bez względu na wiek :3 cieszę się że Tv Puls ja powtarza bo super serial mógłby wrócić :3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja uwielbiam Xene choć ,śmieje się często z tego jak ona walczy(zbyt współcześnie jak na tamte czasy)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja bardziej tęsknię za Czarodziejką z Księżyca xD

a Xena... taki sam mam do nie stosunek jak do Herkulesa czy Power Rangers :P fajne seriale z dzieciństwa, ale nic poza tym. ja do nich nie wracam. jak czasami trafię na Pulsie na jakiś odcinek i nie ma nic ciekawszego to oglądam ;)

 

tumblr_md34s1PVR11rejlo9o1_500.gif

tumblr_lj0b3kEwV41qga5bio1_250.gif

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

no no zablokowanie dopływu krwi dio mózgu to jest bombowe :) i ten chakram jest super :3

 

ja tam woe o wiolę oglądać Xenę niż jakieś denne seriale z TVNu czy TVP.. :3

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja wolę niektóre te "denne" seriale współczesne właśnie :P

 

tumblr_mkykelA9qT1s36xm0o1_250.gif

tumblr_lxufttuPsp1qejn9x.gif

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja właśnie nie bo jak się ogląda takie na wspólnej to usnąć idzie :)

 

ja co z takich nowych filmów oglądam to czysta krew, pamiętniki wampirów, trochę Comedy Central czyli seriale z Charlie Sheenem :) a Xena będzie boginią seriali i nic nie przebije jej :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę kojarzę z dzieciństwa, ale, że było to wczesne dzieciństwo to niewiele pamiętam. Mój brat teraz ogląda to na pulsie to czasami kawałek obejrzę. Niestety "stare" seriale typu Xena czy Łowcy Skarbów teraz nie robią na mnie wrażenia dzięki dzisiejszej technologii, ale w pamięci pozostaną ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xena jest ok XD To serial fantasy, ale też nieco komediowy, więc nie ma co wymagać, by te walki były nie wiadomo jak realne :P Zresztą oni tam w ogóle wszystko pomieszali jeśli chodzi o historię i różne mitologie, ale mnie tam się podoba. No i sentyment sprzed lat został ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

właśnie Chakram należy do Xeny ona bije Herkulesa itp :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

porównując Xene z Herkulesem to Xena bije się efektowniej i lepiej włada mieczem już o Chakraniku nie wspomnę

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

smsv9u.gif

h3953840B

36au6j.jpg

 

Xena świetnie wychodzi na gifach xD pod tym względem ją uwielbiam... czy lepsza od Herkulesa? nigdy się nad tym nie zastanawiałam ;) zawsze widziałam ich raczej na tym samym poziomie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie no fajne są te memy ale serial to mistrzostwo :3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajne są klipy Xeny i Nightwish :)

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak ja :))


Nightfall* zerknij na te klipy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja mimo że tez jak byłem mały oglądałem Xenę to teraz mam 19lat i tak ją też oglądam uwielbiam ją ♥

Share this post


Link to post
Share on other sites

na Tv Puls chyba puszczają ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie na Tele 5 tylko o 16.55 na Tv Puls :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdy nie miałam okazji obejrzeć ale skoro jest to może by wartało :p

 

Ha! Czyli nie jestem jedyną osobą która tego nie oglądała ^^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.