Jump to content
Pablito

Moja Galeria Modeli Letadeł

Recommended Posts

No i nastał ten dzień w którym pod sufitem mam pełną kolekcję bojowo używanych wersji samolotu Messerschmitt Me-109 czyli Dora,Emil Friedrich Gustaw i Konrad i właśnie prezentuje zrobionego Konrada czyli Me-109 K ,model w skali 1:ok 48 

A teraz pracuje nad modelem na Halloween ,rok temu była latająca trumna ,a w tym roku też was zaskoczę .

9GZyNj9.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak łódź latająca. Naprawdę ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Także czekam na projekt "Halloween".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pablito, Ty niestrudzony konstruktorze :)! Chyba nie znam takiego drugiego pasjonata lotnictwa i modelarstwa! Ty chyba nigdy nie masz dość ;)? Podziwiam wielką pasję i wytrwałość. Ostatnio nie miałam zbyt wiele czasu na przeglądanie forumowych galerii. Ale do Twojej zawsze wracam z wielką ciekawością. I bardzo podoba mi się to, co ostatnio tworzysz :) Czekam na zapowiedziane modele!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na początku napiszę że cieszę się że ktoś tu jeszcze zagląda i czyta moje wypociny ,a teraz przejdę do dzisiejszego modelu ,tytułem wstępu powiem że Europa od lat 70 słynęła z wspólnych projektów lotniczych ,a wyglądało to najczęściej tak że kilka krajów zgłaszało zapotrzebowanie na konstrukcję lotniczą ,i wtedy te kraje siadały wspólnie do stołu i ustalało szczegóły tzn co ma być gdzie produkowane ,jakie będą wersje dla danego kraju ,i przede wszystkim ile dany kraj wykłada hajsu i tak na przestrzeni lat powstały m in

Samolot Tornado ,kooperacja Brytyjsko niemiecko włoska

Śmigłowiec Gazelle kooperacja brytyjsko francuska 

Śmigłowiec Puma kooperacja francusko brytyjska

Samolot Jaguar kooperacja francusko brytyjska

Samolot Eurofighter Typhoon kooperacja brytyjsko niemiecko włosko hiszpańska

Śmigłowiec Tiger kooperacja francusko niemiecka

Sam koncern Airbus to też europejska kooperacja

I kolejnym wspólnym projektem europejskim jest samolot C-160 Transal którego model właśnie zrobiłem ,model w skali 1:300 

Vj4fyJr.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak widzicie produkcja w mojej fabryce trwa w najlepsze ,tym razem to efekt oglądnięcia filmi9ku z pierwszego lotu tego samolotu był impulsem do zrobienia tego modelu ,a jest nim najnowsze dziecko Firmy Airbus ,A330-900 NEO model w skali 1:300

A w między czasie szykuje duży projekt którego raczej w tym roku nie skończę ,a poza tym już niedługo ujawnię projekt na Halloween ,jest już gotowy i czeka na publikację .

CvyGPk9.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak obiecałem w Halloween premierę ma projekt który zrobiłem specjalnie na tą okazję ,rok temu była latająca trumna (która niestety jak to trumna dotknięta czasem rozsypała mi się ). Tym razem jest to Boeing B737-300 w malowaniu okazjonalnym nazwanym przeze mnie szkieletorek ,a za rok jak dożyję będzie nawiedzona wieża kontroli lotów .

AfIR8SB.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejna łódź latająca wytoczyła się przed hangar mojej fabryki ,tym razem jest to rosyjska łódź latająca Beriev Be-12 Czajka ,model w skali 1:300 .

Beriev Be-12 jest rozwinięciem Berieva Be-6 którego model wcześnie zrobiłem ,w odróżnieniu od Be-6 jest to amfibia ponieważ Be-12 osiada chowane w owiewki przykadłubowe trójpodporowe podwozie z kółkiem z tyłu ,jako ciekawostkę dodam że Be-12 był często przechwytywany w locie przez poliskich pilotów nad Morzem Bałtyckim ,model który zrobiłem przedstawia Be-12 w wersji patrolowej i do zwalczania okrętów podwodnych którą można rozpoznać po magnetometrze umieszczonym w żądle na końcu kadłuba .

62099Xg.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W międzyczasie  gdy robię łodzie latające powstawał duży projekt samolotu bombowego Suchoj Su-24M w skali 1:48

hFTDHsT.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale macie fajne pasje. Podziwiam ludzi, którzy mają cierpliwość do takich spraw jak modelarstwo. Ja bym tym pierdyknął w kąt po paru minutach, po prostu się do tego nie nadaje:)

Wspaniałe są te wasze modele:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na początku odniosę się do tego co napisał Dark ,modele nie są nasze tylko moje zrobione rękami które piszą te posty ,a po drugie owszem cierpliwość w tym rękodziele to podstawa bo bez cierpliwości nie ma radości .

A teraz o samym modelu tym razem ostatni w linii jak do tej pory produkt z wytwórni imienia Berieva ,to trzecia po Be-10 ,Be-40 odrzutowa rosyjska łódź latająca produkowana seryjnie a jest nią Beriev Be-200 wielozadaniowa amfibia napędzana dwoma silnikami turbowentylatorowymi ,model w skali 1:300 

A co następne ,tym razem robię małą przerwę w produkcji łodzi latającej by na mojej linii produkcyjnej pojawił się kolejny testowy model ,o wynikach testu opowiem za jakiś czas .

EZoRkYy.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwracam honor. Wspaniałe są Twoje modele. Ile wysiłku i czasu musi kosztować zrobienie takiego jednego samolotu. Jak Ty znajdujesz na to czas? Jeszcze raz podziwiam - szapo ba- czapki z głów:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pora na przedstawienie kolejnego modelu testowego ,mam nadzieję tym modelem otworzyć worek z zamówieniami na modele ,co było przedmiotem mojego testu ,na linię produkcyjną wziąłem model dużego samolotu pasażerskiego w skali 1:300 który w tej skali mieści się na kartce formatu A4 i powiększyłem go do formatu A3 i o to mój wynik testu Boeing B747-400 w malowaniu linii lotniczej z Nowej Zelandii Air New Zealand .A 2017 rok zamierzam zakończyć wystrzałowo ,ile wyjdzie z tych planów nie wiem ale mam nadzieję że wypalą .

YlQWbKA.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po teście czas na powrót do łodzi latających ,tym razem na linię produkcyjną biorę łodzie produkcji USA ,pierwszą był Martin Mars ,kolejną jest Martin PBM Mariner samolot pamiętający czasy II wojny światowej ,była to wielozadaniowa dwusilnikowa łódź model oczywiście w skali 1:300 ,następca Marinera pojawi się za jakiś czas ,w międzyczasie biorę się za projekt który nazwałem wystrzałowe zakończenie roku będzie to coś nietypowego ,części ma dużo a czasu do końca roku coraz mniej a ręce mam tylko dwie a więc muszę ten projekt podciągnąć .

BwAkNrl.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najczęściej do zwalczania okrętów podwodnych ,zwiadu (np podczas Bitwy o Midway to właśnie łodzie latające PBY Catalina o oryginalnych callsign np Poziomka albo truskawka wytropiły japońskie lotniskowce przyczyniając się do zatopienia floty japońskiej ) ,do działań poszukiwawczo ratowniczych zestrzelonych lotników ,a także transportowych np wysadzania desantu oraz minowania z powietrza ,przy okazji następnego modelu łodzi latającej napiszę co nieco o historii zastosowaniu i szybkiego zniknięcia łodzi latających z lotniczej historii ,a także zamieszczę mały słowniczek pojęć bo jak widzę jest zapotrzebowanie na wiedzę w tej jak że ciekawej tematyce w Historii lotnictwa .

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W mojej fabryce powstała kolejna łódź latająca ,był Martin Mariner teraz pora na jego następce czyli Martin P-5M-2 Marlin w skali 1:300 .

Oki jak obiecałem napiszę o historii łodzi latających tak w skrócie bo temat jest spory ,na początek słowniczek 

Łódź latająca samolot z specjalnie ukształtowanym łodziowym kadłubem przystosowany do startu lądowania i stacjonowania na dużych akwenach morskich .

Wodnosamolot -samolot wyposażony w pływaki zdolny do startu z małych akwenów jezior rzek ,często wyposażenie dużych okrętów wojennych 

Amfibia to aerodyna łódź latająca albo wodnosamolot wyposażona także w podwozie kołowe dzięki jest w stanie operować z lądu i wody w przeciwieństwie do dwóch poprzednich .

A teraz co nieco o łodziach latających ,a więc historia tych niesamowitych machin latających sięga czasów przed 1 wojną światową ale pierwsze znane konstrukcje powstały po pierwszej wojnie i podczas II wojny światowej ,na początku łodzie używano do podróży pasażerskich przez Atlantyk to były słynne Clipry Pan Am Boeingi 314 (kto wie może sobie zrobię kiedyś jednego z nich) . Potem nastał czas wojny i łodzie latające używano do zupełnie innych celów które opisywałem wyżej .

Większość państw miała wtedy na uzbrojeniu łodzie latające : Niemcy Wielka Brytania Japonia Usa Włochy .

Po drugiej wojnie światowej prym w produkcji łodzi latających w Rosji czyli słynne biuro konstrukcyjne Berieva a także firma Canadiar produkowała łodzie latające przeznaczone do gaszenia pożarów .

Obecnie poza Berievami Canadiarami i japońską Shin Mevą nie latają łodzie latające .

A w sobotę ujawnię mój projekt na Wystrzałowe zakończenie roku .

QF5n2er.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i przyszedł czas na ujawnienie projektu na Wystrzałowe zakończenie roku ,tym modelem udało mi się spełnić kolejne modelarskie marzenie a zrobiłem go w hołdzie konstruktorowi Michaiłowi Kałasznikow ,tak tak to słynny i legendarny AK-47 w skali 1:1 

yayzhiv.jpg?1

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i ostatni model skończony dziś w samo południe zamykający mój kolejny modelarski rok ,na koniec zostawiłem sobie bardzo oryginalną łódź latającą a jest nią Convair R3Y-2 Tradewind w skali 1:300 ,co jest w niej takiego oryginalnego a to że to transportowa łódź latająca w której dziób był unoszony do góry dla załadowania ładunku i żołnierzy desantu ,a poza tym napęd jest bardzo ciekawy tą łódź napędzają 4 turbośmigłowe silniki które obracają 2 przeciwbieżne śmigła na każdym silniku .

sK73p1v.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oki czas na pierwszy w 2018 roku model w mojej fabryce ,zacząłem go robić dokładnie 2 minuty po północy 1 Stycznia wpadł w moje ręce przez przypadek i stał się pięknym okazem w mojej kolekcji Antków .Tak tak pierwszy model to Antonow An-2 zwany Antkiem bądź z szacunku którym darzą go piloci Panem Antonim jest to AN-2 TD czyli wersja transportowo desantowa zwana 

Wiedeńczykiem (nazwę tą zaraz wytłumaczę ).

Ten egzemplarz AN-2 służył na początku w 6 PDPD potem przeszedł na stan 13 Pułku lotnictwa Transportowego w Krakowie a służbę skończył w 13 Eskadrze Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach 

Nazwę Wiedeńczyk dostał po słynnej z lat 80 ucieczce 2 pilotów wraz z rodzinami do Wiednia tym właśnie egzemplarzem .

Malowanie dostał tuż przed zakończeniem służby aby podkreślić smokiem wawelskim krakowskie pochodzenie tego egzemplarza AN-2 .

Po zakończeniu służby w eskadrze został przekazany jako latający eksponat Muzeum Lotnictwa polskiego w Krakowie stąd rejestracja SP-MLP .Obecnie można go zobaczyć na większości imprez lotniczych w Polsce ,można go nawet zwiedzać i robić przy nim sesję fotograficzną za drobną opłatą która idzie na utrzymanie w stanie lotnym serwis i konserwacje Wiedeńczyka ,jest specjalna fundacja na którą można wpłacać też owe datki .

Model jest pomniejszony z skali 1:40 do skali 1:60 .

A następnym modelem przeniosę się w przeszłość a to dlatego że zrobię pomniejszony model modelu nr 2 w mojej modelarskiej karierze a więc historia zatoczy koło .

872Rxmt.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tym razem modelem wracam do przeszłości ,zrobiłem drugi raz model który za pierwszym razem zrobiłem jako drugi na samym początku mojej modelarskiej kariery jakieś 15 lat temu i o to na pierwszym planie mamy Messerschmitt Me-109 E w skali ok 1:60 z wydawnictwa Mały modelarz a na drugim planie ten sam model w oryginalnej skali 1:33  a raczej to co z niego zostało bo czas go posunął i klej wysechł na wiór .Małe wspominki odnośnie modelu sprzed 15 laty wtedy było inne biurko ,pod sufitem wisiał mi jeden model za pierwszego rozdania wtedy nie myślałem że po 15 latach będę miał ponad 100 modeli w pokoju ,były inne kleje inna technika i wiedza nie ta ale składało się i nabierało doświadczenia i cierpliwości bo nie było tak że tak szybko trochę to trwało .

bqW2IkE.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kolejny niemiecki samolot wytoczył się z mojej fabryki ,tym razem do pary zrobiłem samolot Messerschmitt Me-110 ,model pomniejszony z skali 1:33 do skali 1:60 .

Teraz mała przerwa z niemieckimi samolotami z czasów II wojny ,tym razem w mojej fabryce powstaje samolot pasażerski .

QEL125J.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i jest kolejny samolot pasażerski w mojej kolekcji tym razem jest to Airbus A350-900 w malowaniu malezyjskiej linii lotniczej Malaysia Airlines ,model w mojej ulubionej skali 1:300 

4AsqcCt.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kolejny model skończony wczoraj późnym wieczorem ,model ten robiony jest metodą prób i błędów ze wskazaniem na to drugie .na pewno robiąc go za 2 razem np na zamówienie zrobił bym go inaczej ,jest to model najnowszego samolotu transportowego produkcji japońskiej Kawasaki XC-2 tu w wersji drugiego prototypu ,model zrobiony w skali 1:144 .

A kolejnym modelem wrócę do samolotów z czasów II Wojny Światowej 

cfvUh6l.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.