Jump to content
Izzy

Okultyzm

Recommended Posts

Jest tu ktoś, kto interesuje się okultyzmem? Ja chwilowo powstrzymam się przed obszerniejszą wypowiedzią na ten temat. Powiem tylko, że jest to jedno z moich zainteresowań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak mówisz okultyzm to chyba o wywoływanie duchów. Z pograniczem do tych nauk mam swoje teorię :)

Ja też bym z ciekawości pogadał, ale z mojej strony raczej mało informacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kiedyś się tym interesowałam. miałam kilka książek, "bawiłam" się w jakieś obrządki, nawet wróżyłam z Tarota. ale już mi przeszło ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A powiesz, jakie książki czytałaś i jakie to były obrządki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedna była o okultyzmie, ale teraz chyba nie znajdę jej żeby podać dokładny tytuł. druga to "Księga Magii" autorka to Celestyna Puziewicz wydana przez wydawnictwo FOX w 2000 roku. jeżeli chodzi o obrządki to miałam je głównie z tych dwóch książek i trochę z internetu, chociaż do tych podchodziłam raczej z rezerwą. czytałam też trochę literatury na temat Tarota. jeszcze coś takiego jak "Księga Dobrych Czarów" - Marina Medici, Warszawa 1995.

 

no i trochę o numerologii i znaczeniu imion, ale to już inna bajka ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omg... okultyzm to nie zabawa. Nawet jeśli ktoś nie wierzy w Boga i jakiekolwiek siły nadprzyrodzone, zalecam rozwagę, również w używaniu kart Tarota...

Numerologia i astrologia są chyba najbezpieczniejsze z tego wszystkiego, o ile nie damy się za bardzo zafiksować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiadomo, że to nie zabawa i wszelkie praktyki bez odpowiedniego przygotowania mogą się bardzo zle skończyć. Dlatego przyznam, że na chwilę obecną ograniczam się do teorii. Do praktyki mi się nie śpieszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakby nikt nie wiedział o czym w ogóle jest okultyzm. Wiadomo, że nie zabawa, jak ktoś zaczyna pytać to nie będzie się tym bawił, albo ma zamiar oczekiwać konkretnych efektów. Jak to się mówi: kto pyta, nie błądzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam kilka osób, które się tym zajmowały i złe konsekwencje z tego wynikły. Trzeba było lat żeby życie wróciło do normy. Dlatego nie polecam takich praktyk, tak jak mówi margoQ niezależnie od religii :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakby nikt nie wiedział o czym w ogóle jest okultyzm.

Ależ wierz mi, że spora część nie wie, albo wie powierzchownie.

Wiadomo, że nie zabawa, jak ktoś zaczyna pytać to nie będzie się tym bawił

Przeciwnie uważam, im więcej się wie tym dla wielu to większy "podniecacz".

[...] albo ma zamiar oczekiwać konkretnych efektów.

A "normalnie" nie oczekuje się żadnych efektów? To jaki to ma mieć sens?

Jak to się mówi: kto pyta, nie błądzi.

Na pewno, ale w tym wypadku nie bardzo rozumiem związek. Ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza regule.

 

@Nightfall - znam podobne przypadki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj tam czepiasz się :)

Ale osoby tu zgromadzone mają świadomość, co?

 

Jak każda technologia wymaga mądrego umysłu.

 

A taki sens, że ktoś chce czegoś konkretnego.

 

Jak to nie ma związku, jak każda nauka wymaga wiedzy, więc ktoś o nią pyta.

 

Ja nie jestem taki krótkowzroczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj tam czepiasz się :)

Jestem kobietą, mam to w naturze :P

Ale osoby tu zgromadzone mają świadomość, co?

Nie wiem. Nie znam ich na tyle, żeby to wiedzieć :D

Ja tylko uprzedzam.

Jak każda technologia wymaga mądrego umysłu.

Okultyzm nie jest technologią tylko pewną wiedzą, nijak nie związaną z techniką i technologią.

 

A taki sens, że ktoś chce czegoś konkretnego.

A ja pytam czego na przykład, bo może nie wiedziałabym czego się spodziewać? Dostanę mercedesa?

 

Jak to nie ma związku, jak każda nauka wymaga wiedzy, więc ktoś o nią pyta.

Okultyzm to paranauka, nie jest uznawana jako źródło wiedzy konwencjonalnej, jak z resztą nic, czego nie da namacalnie zweryfikować i polega bardziej na wierze i kontrowersyjnych faktach, bardzo często poddawanych w wątpliwość i ściśle wiązanymi z wiarą/niewiarą.

 

Ja nie jestem taki krótkowzroczny.

To się chwali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merca :D ja tam ich nie lubię :P Jak sztuka magii może też jest bardzo złożona. Są słabe zaklęcia i mocniejsze. Taka definicja na logikę :)

 

Ale ma jakiś tam system działań, jak program na komputerze trzeba się umieć obchodzić.

 

To na przykład, miałbym sobie odpuścić pytań i sam się z tym siłować.

 

Wszystko jest technologią, nawet to, czego człowiek nie stworzył.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merca :D ja tam ich nie lubię :P

To był przykład, możesz sobie wpisać cokolwiek chcesz.

Jak sztuka magii może też jest bardzo złożona.

Okultyzm jest magią? Sądziłam, że to wiedza tajemna, a ta nie jest tożsama z magią ;)

Są słabe zaklęcia i mocniejsze.

Zaklęcia to są w HP, w okultyzmie są stopnie, poziomy wtajemnicza i posiadania wiedzy a nie "czarowanie".

Taka definicja na logikę :)

Na logikę?

Ok, czyli mogę sobie walnąć takim "zaklęciem" i zdobyć dom z basem, wieczną młodość etc? Super sprawa :P

 

Ale ma jakiś tam system działań, jak program na komputerze trzeba się umieć obchodzić.

System działań... W takich momentach żałuję, że studiowałam semantykę.

 

To na przykład, miałbym sobie odpuścić pytań i sam się z tym siłować.

Aha, czyli ludzie tak nie robią?

 

Wszystko jest technologią, nawet to, czego człowiek nie stworzył.

 

Technologia – metoda przygotowania i prowadzenia procesu wytworzenia lub przetwarzania jakiegoś dobra (także informacji). Technologia może oznaczać konkretny proces (np. technologia klejenia, technologia malowania).

Można rozpatrywać produkty pod względem technologiczności czyli optymalizacji konstrukcji dla danego procesu, tak by dany projekt nie sprawiał trudności wykonania daną metodą.

Jakoś nie znalazłam informacji, jakoby filozofia, psychologia czy okultyzm były zaszufladkowane jako "wszystko" jest "technologią".

To co, ja mam "technologię życia"? Teraz wdech, wydech etc.?

Nie zgadzam się.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja magie podałem jako przykład razem z zaklęciami.

 

Okultyzm jest tak samo tajemniczy jak magia :)

 

Widzisz, napisałaś "poziomy".

 

Czy ludzie tak nie robią, czy robią, stwierdzam, że lepiej pytać. :)

 

Jest technologią, bardzo skomplikowaną technologią,

 

Ja jestem za tym, że jednak okultyzm jest dziedziną magii.

Magia to przede wszystkim zjawiska oddziaływań energii nad przyrodzonych, w miarę kontrolowane.

 

Filozofia jest systemem poglądów. Psychologia dotyczy funkcjonowania osobowości.

Ludzie dbający o swą duszę, wykonują pewien system działań, zwykle nazywa się to techniką.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okultyzm jest tak samo tajemniczy jak magia :)

Tylko, że okultyzm związany jest z rytuałami charakterystycznymi dla religii a magia jest charakterystyczna dla bajek i baśni, ergo: nie istnieje sensus stricte.

 

Widzisz, napisałaś "poziomy".

No i? Poziomy wtajemniczenia to nie jest technologia.

 

Czy ludzie tak nie robią, czy robią, stwierdzam, że lepiej pytać. :)

Ja ciebie zapytałam czy dostanę merca, a ty mi odpisałeś, że mercedesów nie lubisz. Żeby pytać trzeba wiedzieć kogo :/

 

Jest technologią, bardzo skomplikowaną technologią,

Udowodnij, bo ja nie widzę związku.

 

Ja jestem za tym, że jednak okultyzm jest dziedziną magii.

Magia jako taka nie istnieje, więc co? oklutyzm też nie?

Magia to przede wszystkim zjawiska oddziaływań energii nad przyrodzonych, w miarę kontrolowane.

Ciekawa teoria, jakieś dowody? Aha, i uważasz, że w okultyzmie można kontrolować energię sił nadprzyrodzonych? Bo jakoś z dotychczasowych badań, obserwacji etc., zawsze wychodziło mi, ze to człowiek jest czynnikiem kontrolowanym, a siły nadprzyrodzone dają co najwyżej złudzenie i to bardzo krótkotrwałe.

 

Filozofia jest systemem poglądów. Psychologia dotyczy funkcjonowania osobowości.

Ludzie dbający o swą duszę, wykonują pewien system działań, zwykle nazywa się to techniką.

Proszę Cię!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przede wszystkim filozofia - "system poglądów". Aha.

A psychologia dotyczy "funkcjonowania osobowości". Aha [2]

Tyle tylko, że od razu widać jak bardzo powierzchowną i wycinkową wiedzą się posługujesz, albowiem są to tylko i wyłącznie drobniutkie wycinki tego, czym de facto obie nauki się zajmują.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciocia wiki wszystko opowie http://pl.wikipedia.org/wiki/Okultyzm

 

Jak najbardziej technologia i zostanę przy tym choćby nie wiem co :P

 

Każdy ma swoją filozofię :) jak mam bardziej to opisać :D

 

Psychologię dobrze opisałem nie wiem w czym problem, właśnie się tym zajmuję psychologia.

Ewentualnie można wspomnieć o relacjach osobowości.

 

Wycinki heh, a no to opisz o czym mówią te dwie nauki.

 

A nawet przedstawię dwie książki

http://www.czarymary.pl/p_841388_wprowadzenie_magii_kolesow_ewgienij

http://www.czarymary.pl/p_837497_kurs_magii_psychotronicznej_arcadius

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciocia wiki wszystko opowie http://pl.wikipedia.org/wiki/Okultyzm

Ale wiesz o tym, że wiki podaje wiedzę powierzchowną, uproszczoną, dla laików?

Poza tym nigdzie nie ma, że okultyzm to magia. Jedyne zdanie " W islamie za praktykowanie magii grozi ścięcie głowy mieczem" w żaden sposób nie uzasadnia czy nie definiuje, że okultyzm to magia, a jedynie stwierdza, że ta pierwsza jest zakazana. Zakładając jednocześnie, że taka istnieje, a nikt tego nie potwierdził.

Jak najbardziej technologia i zostanę przy tym choćby nie wiem co :P

I nadal żadnego uzasadnienia. Tak przeciw nie.

Każdy ma swoją filozofię :) jak mam bardziej to opisać :D

Może po prostu określił precyzyjnie swoje podejście zamiast posługiwać się ogólnikami?

 

Psychologię dobrze opisałem nie wiem w czym problem, właśnie się tym zajmuję psychologia.

Ewentualnie można wspomnieć o relacjach osobowości.

Osobowością zajmuje się psychologia osobowości. Mamy poza tym wychowawczą, społeczną, religii, śmierci, kliniczną i wiele innych. Uwierz mi, że to nie opiera się wyłącznie na osobowości. To tylko mały wycinek szerszej całości.

Wycinki heh, a no to opisz o czym mówią te dwie nauki.

Poszperaj w necie ;)

 

 

No proszę cię!!! Wierz mi, że czytałam bardziej wiarygodne pozycje paranaukowe. No, ale od czegoś trzeba zacząć ;)

 

A tak btw już w pierwszym swoim poście w niniejszym wątku słusznie zauważyłeś:

Ja też bym z ciekawości pogadał' date=' [b']ale z mojej strony raczej mało informacji[/b].

Może więc na tym poprzestańmy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ancient, po co ktoś ma ci coś opisywać? jak cię interesuje to poczytaj na wiki na przykład. a jak będziesz miał jakieś wątpliwości to zapytaj. albo przedstaw wreszcie jakieś dowody, podstawy na to o czym mówisz. zarzekasz się, że okultyzm to technologia, ale nie raczysz się niczym podeprzeć. to co? jest technologią bo ty sobie tak to nazwałeś? to jak ja sobie nazwę czarny kolor bielą i będę od innych wymagać żeby to zaakceptowali i najlepiej jeszcze zgodzili się ze mną to też będzie dobrze?

 

@margoQ - w większości zgadzam się z tobą w tym temacie.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Evi

To nie dla mnie te opisy.

Bo słowo technologia jest względne.

A wiesz co to akcja i reakcja, na takich zasadach działa technologia.

Po prostu niech ktoś przemyśli fakty.

 

@margoQ

A teraz będziesz się czepiać źródeł, skoro taka mądra jesteś to daj mi takie źródło, które tobie odpowiada.

 

Ale poco mam wypisywać ten konkret, nie ma co się w to bawić, temat nie omawia filozofii.

 

Na czym polega wychowywanie, na relacjach między osobowych.

Tym bardziej społeczność, religia.

Śmierć, osobiste podejście.

 

A na czym ma się opierać psychologia, jak nie na osobowości.

 

Nie mam co szperać, nie masz na to odpowiedzi i tyle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@margoQ

A teraz będziesz się czepiać źródeł, skoro taka mądra jesteś to daj mi takie źródło, które tobie odpowiada.

Skoro szperasz w necie, bo cię to ciekawi to pewnie kiedyś sam trafisz.

Ale poco mam wypisywać ten konkret, nie ma co się w to bawić, temat nie omawia filozofii.

Problem w tym, że właśnie prawie wcale nie przedstawiasz konkretów, tylko ogólniki.

 

Na czym polega wychowywanie, na relacjach między osobowych.

Tym bardziej społeczność, religia.

Śmierć, osobiste podejście.

 

A na czym ma się opierać psychologia, jak nie na osobowości.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Psychologia - jak tak lubisz √iki.

I jedna wskazówka: osobowość =/= psychika, procesy psychiczne.

Dla porównania:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowość

 

To tylko √iki. Takie wiadomości w pigułce. Wierz mi, że tego jest znacznie więcej.

 

Nie mam co szperać, nie masz na to odpowiedzi i tyle.

 

Na co nie mam odpowiedzi?

Bez opcji cytowania twoje posty i ich rozumienie to ruletka, bo nie wiadomo za bardzo, co do czego się odnosi.

 

Masz, jedna z pozycji bardziej szczegółowych i naukowych niż czary mary.

http://www.empik.com/okultystyczne-zrodla-nazizmu-goodrick-clarke-nicholas,prod61040649,ksiazka-p

http://www.empik.com/szukaj/produkt?author=Wulff+David+M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ancient - i kolejny raz potwierdza się to, że z tobą nie ma dyskusji. bo uznajesz tylko swoją nieomylność. wiem co to jest technologia. i na pewno nie jest nią okultyzm. ale wierz sobie tam w to co sobie wymyśliłeś. bo przecież każdy kto nie myśli jak ty myli się. oczekujesz od innych, że będą ci coś udowadniać, ale sam nie zadasz sobie trudu żeby udowodnić swoje racje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę bardzo skróciłem i mniej więcej podobnie ja opisałem i z czym tu się nie zgadzać?

Psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem.

 

Ja to rozumiem tak: wpływ i relacje, człowiek ma swoje poglądy, ma osobowość więc nauka o osobowości.

 

Po co mi te konkrety, nie rozumiesz, czy tylko lubisz tracić czas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy margoQ, Evi i Ancient może mi odpowiedzieć:

- po co wdajecie się w dyskusję we troje skoro nie potraficie się dogadać?

- dlaczego nie trzymacie się tematu wątku, tylko skupiacie się na inności drugiej osoby?

- jeśli nie umiecie sobie pewnych myśli przekazać, nie róbcie tego na siłę!

Koniec offtopów i kłótni- od teraz rozważam wdrażanie ostrzeżeń:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.