Jump to content
Sign in to follow this  
Nightfall

Sacrament Of Wildernes

Recommended Posts

Ostatnio interpretacja nam poszła nie najlepiej...może dlatego, że utwór był dość skomplikowany. Liczę, że tym razem wypowie się więcej osób :cool:

 

"Sacrament Of Wildernes"

 

Naked in midwinter magic

Lies an angel in the snow

-The frozen ficur ecrossed by tracks of wolves

An encounter, symbolic, yet truthfull

With a hungry choir of woods

An agreement immemorial to be born

 

Dulcet elvenharps from a dryad forest

Accompany all charming tunes

of a sacrament by a campfire

A promise between the tameless

and the one with a tool

Tonight the journey from cave begins

 

I want to hunt with the tameless

I want to learn the wisdom of mountains afar

we will honor the angel in the snow

We will make the streams for our children flow

 

Wrapped in furs beneath the nothern lights

From my cave I watch the land untamed

And wonder is some becoming season

will make the angel melt in shame

 

Tłumaczenia chyba nikt się nie podjął, więc odsyłam do tekstowa: KLIK

 

Tradycyjnie:

jak rozumiesz utwór? Jego wybrany fragment lub całość? Może jest w nim jakaś wyjątkowa myśl, która jest dla Ciebie ważna? Może masz jakieś dodatkowe informacje, które mogą być pomocne w zrozumieniu treści?

 

PS. Podrzucam obrazek z DA, zainspirowany powyższym utworem, może rozbudzi waszą wyobraźnię podczas interpretacji:

KLIK

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

Po przeczytaniu tekstu nasuwa mnie się tylko jedna myśl - Tuo pisał o samym zespole oraz o ich marzeniach dot. "podbicia" Finlandii, czy też może już wtedy całego świata swoją muzyką.

Zamarznięty anioł to być może Tarja, która jak dotąd nie została odkryta wokalnie, dopiero Tuo się to udało.

Druga zwrotka opowiada o muzyce granej przez zespół, oraz o "obietnicy zawartej między nieujarzmionymi" - powstaniu samego zespołu.

"Tej nocy rozpocznie się podróż z jaskini" - Sacrament of Wilderness to piosenka z drugiej płyty NW, a ten wers może oznaczać pokazanie siebie innym, wyruszenie w podróż z muzyką, próby zachwycenia nią innych.

Cała trzecia zwrotka opowiada o tym, czego chce Tuo. Pragnie "polować" - zdobywać serca kolejnych osób bez przeszkód. Chce, by jego muzyka dotarła do jak największej liczby osób oraz zaraziła ich sobą. Aczkolwiek Tuomas mówi też o ciągłym doskonaleniu się. "Potoki, na których mają unosić się ich dzieci" to wg mnie nic innego, jak muzyka, która ma przetrwać wiele pokoleń, która ma zostać zapamiętana na jak najdłużej - osobiście wydaje mi się, że to największe marzenie Tuo.

Czwarta zwrotka pokazuje to, skąd pochodzi zespół (opatuleni w futra pod północnymi światłami - nasuwa się Skandynawia). Nieujarzmiony ląd tylko jeszcze bardziej wskazuje na ten obszar (Finlandia ma około 5 mln mieszkańców). W następnych wersach Tuomas wyraża swoje wątpliwości co do wyruszenia w podróż. Zastanawia się, czy uda mu się to, o czym marzy.

 

Napisanie tego zajęło mi 15 minut, także nie wyzywajcie jeżeli są błędy stylistyczne, nie zastanawiałem się nad nimi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ciekawa interpretacja, tym bardziej, że nigdy nie widziałam tutaj nawiązania do zespołu. Widziałam nawiązanie do natury, wolności itd :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

To ciekawa interpretacja, tym bardziej, że nigdy nie widziałam tutaj nawiązania do zespołu. Widziałam nawiązanie do natury, wolności itd :)

 

Ja zawsze wszędzie wynajdę coś nienormalnego, ale dziękuję :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sacrament of Wildreness od ponad godziny w słuchawkach, więc mogę co nieco skrobnąć:

 

Widziałam nawiązanie do natury' date=' wolności itd [/quote']

Też widzę tu nawiązanie do natury, której grozi zniszczenie, na co wskazywałoby:

 

And wonder is some becoming season

will make the angel melt in shame

 

Nie jestem w stanie zdecydować się, jaka opcja mi bardziej odpowiada, bo widzę jednocześnie po prostu zimę, jako "zimnego anioła" i nadchodzącej wiosny jako tej, która doprowadzi do roztopienia anioła(czyli bardzo bardzo dosłownie^^), a z drugiej strony całą czystość natury zagrożoną przez nasze ludzkie postępowanie.

Biorąc pod uwagę jednak fiński klimat, bardziej skłaniałabym się ku drugiej opcji...^^

 

Interpretacja TheEscapist jest bardzo ciekawa, raczej sama bym w ten sposób nie pomyślała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

TheEscapist, Twoja interpretacja jest wyśmienita i ogromne prawdopodobna- super:)

Dla mnie Sacrament... ma inne przesłanie. Odnajduję w nim komentarz do ludzi. Zamarznięty anioł- uzależniona od innych istota, wilki- ci zli i gnębiący, elfy przy ognisku- nadzieja na światowy pokój/ ludzki wzajemny szacunek, podróż z jaskini- wyjście na przeciw życiowym wyzwaniom. Dalej Tuo rozwodzi się nad uznaniem mądrości pradziadów, która zapewni ludziom pokój i bezpieczeństwo dla kolejnych pokoleń.

Share this post


Link to post
Share on other sites

anioł jest zazwyczaj symbolem czegoś czystego i pięknego. wspominane są tu również elfy, driady - czyli to co żyje w zgodzie z naturą. wspomniana w ostatniej zwrotce pora roku wydaje mi się być porą ludzi. i zadane pytanie: czy ten czas, kiedy człowiek zaczyna próbę władania nad światem i naturą zniszczy to piękno i czystość, które symbolizuje anioł?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Morderczyni

 

Napisanie tego zajęło mi 15 minut, także nie wyzywajcie jeżeli są błędy stylistyczne, nie zastanawiałem się nad nimi :D

 

Nie zamierzam cię za to wyzywać tym razem.

Mnie ciekawi znaczenie tytułu, z resztą się zgadzam.

Szymek, gratulacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Simo

 

Napisanie tego zajęło mi 15 minut, także nie wyzywajcie jeżeli są błędy stylistyczne, nie zastanawiałem się nad nimi :D

 

Nie zamierzam cię za to wyzywać tym razem.

Mnie ciekawi znaczenie tytułu, z resztą się zgadzam.

Szymek, gratulacje.

 

Sacrament of wilderness - świętość pustkowia, dziczy. Jeśli iść moim tropem i mówić tutaj o zespole, może to być zdanie Tuo na temat jego "trupy". Finlandia, jak już pisałem, jest ogromnym obszarem, który jest strasznie słabo zaludniony. Można więc nazwać ją pustkowiem. Świętość - sam zespół. Anielski głos Tarji z Nightquest - nawiązanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sakrament to coś świętego, coś przez co łączymy się ze świętością. wilderness - dzicz, głusza, odludzie... do mojej interpretacji bardziej by pasowało tak: ludzie wchodzą coraz głębiej w dzicz i zaczynają żyć coraz bliżej tej "świętej, czystej i nietkniętej" natury (anioł). sama piosenka jest właśnie o tym zbliżaniu się ludzi poprzez sakrament wyrażony tu jako sakrament w blasku ognia pomiędzy tym co nieujarzmione a tym, który trzyma narzędzie. człowiek trzyma narzędzie. człowiek używa narzędzi. można tu jeszcze powiedzieć, że sam ogień jest tym sakramentem - drzewo to część natury, a człowiek swymi narzędziami wznieca ogień i spala je...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.