Jump to content
Sign in to follow this  
Adrian

Zapytaj Nightwish 2016: Floor Jansen

Recommended Posts

Zapytaj Nightwish to seria przygotowana przez oficjalne forum zespołu,  w której fani zadają pytania poszczególnym członkom grupy. Poniżej znajdują się odpowiedzi na pytania skierowane do wokalistki zespołu – Floor Jansen.

 

1. Czy czujesz się oszołomiona bezpośrednio po headbangingu? Jeśli tak, czy wpływa to na twój śpiew?

Śpiewanie jest na pierwszym miejscu. Oczywiście, ruszanie się jest ważne, żeby zrobić show, ale nie powinno kolidować ze śpiewaniem. Nie czuję oszołomienia po headbangingu, ale gdy jest naprawdę ciepło, miewam lekkie mroczki przed oczami, podobne do tych, gdy wstajesz z siedzenia zbyt szybko. Ważnym jest dla mnie, by kontrolować oddech, nie ważne, co robię. Przy headbangingu również. :)

2. Chciałbym się dowiedzieć, czy było ci trudno zacząć śpiewać? Bycie własnym instrumentem musi być niełatwe. Jakieś rady dla początkujących wokalistów?

Dlaczego rozpoczęcie śpiewania miałoby być trudne? Mogłoby być czymś więcej, jeśli dołączysz ambicje (a więc i oczekiwania) do tego. Ale co z samym śpiewaniem? Tak właśnie zrobiłam ja. :) Po prostu to lubiłam i po spróbowaniu chciałam robić to częściej. Później chciałam więcej i dowiedziałam się, że można iść do konserwatorium, jeśli jesteś wystarczająco dobry i chcesz temu poświęcić życie. Byłam bardzo młoda, ale jedyne, co mogłam zrobić, to podążać za sercem. Tak też zrobiłam. To nie jest trudne, aby zacząć śpiewać! Z kolei twoje oczekiwania lub twojego otoczenia mogą być trudne do sprostania. Jednak uważam, że śpiewanie powinno być zabawą. Bez względu na ambicje i/lub oczekiwania: zabawa przede wszystkim!

3. Twoje vlogi o przeprowadzce do Finlandii i postępie w nauce fińskiego były ciekawe. Jestem Holendrem zamierzającym nauczyć się fińskiego, czy mogłabyś mi dać rady?

Fiński jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Brzmi dramatycznie, ale to fakt.  Swobodne łapanie słówek czy pobieranie aplikacji na smartfona nie nauczy cię więcej niż powiedzenie „kiitos” (dziękuję). :) Jest inny niż jakikolwiek język, a książkowy fiński (oficjalny) jest używany tylko przez prezenterów i gazety. Jest wielka różnica pomiędzy fińskim pisanym a mówionym… nie wspominając o dialektach, które są tak zróżnicowane, że znów zaczynasz wątpić, czy zrozumiałeś coś, czy nie. Z pewnością nauczenie się go nie jest niemożliwe. Jednak myślę (opinia, nie fakt), że jedyną metodą jest przeniesienie się do Finlandii, życie i oddychanie tym językiem 24/7. Przeprowadziłam się i miałam dobry start, robiąc się sfrustrowana, że „nadal”, po półtora roku uczenia się (za granicą, nie na miejscu) nie jestem w stanie powiedzieć więcej niż dzieci.

Lecz wtedy poznałam mojego Szweda. Ciężko nauczyć się tego języka, jeśli nie używasz go w domu, a jeszcze ciężej, jeśli inny język pojawia się na twojej drodze. Więc dla mnie wszystko się zmieniło. Jeśli masz takie marzenie – jedź do Finlandii! By złapać język, ludzi, kulturę, być tam, żyć tam. Kochałam to! To ogromne wyzwanie zmienić własny kraj, by żyć gdzieś indziej, ale dla mnie było to otwarcie oczu i  jedna z najlepszych rzeczy, jakie zrobiłam! Mieszkam w Szwecji i nie zamierzam opuścić „północy”. Miłość od pierwszego wejrzenia.

4. Czy interesują cię mitologie obcych kultur? Jeśli tak, czy któraś z nich jest twoją ulubioną?

Niedawno przedstawiono mi mitologię nordycką. Piękne historie o tym jak powstała Ziemia. O tym, że bóg zrobił to i tamto zawsze mając ludzkie rozterki i emocje. Zupełnie jak wszyscy bogowie w każdej mitologii. Zawsze zastanawiałam się, kto decyduje o tym, że książka jest mitologią (sugerując, że jest nieprawdziwa, że to tylko mit) a inna jest prawdą (Biblia, Koran, itp.). Dla mnie one wszystkie są dobrymi historiami uczącymi, co jest dobre a co złe. Kocham zatracać się w opowieściach fantasy, więc z mitami jest mi po drodze. Niosą ze sobą większą wiedzę o krajach, z których pochodzą, a ja to bardzo doceniam.

5. Czy fanowski dokument zmienił twój punkt widzenia na to, jaką rolę odgrywasz na świecie oraz na to, jaki masz wpływ na innych?

Nie zmieniło to mojego punktu widzenia, może trochę rozjaśniło pewne rzeczy. Moje miejsce na świecie jest inaczej postrzegane przez każdego. Miłość do Nightwisha jest inaczej przez każdego odczuwana. Mój wkład w to wszystko również jest zauważany i doświadczany w różny sposób. Kolejny raz stało się to jasne i myślę, że w tym tkwi piękno. Mogę być tylko sobą i jakkolwiek działa to na innych jest to wartość względna.

6. Jaka jest skala twojego głosu?

Gdy zaczynałam śpiewać miałam do dyspozycji trzy oktawy. Moim problemem były niższe a nie wyższe rejestry. Najwidoczniej nie ma rzeczy niemożliwych, więc eksperymentowałam z wysokim/wyższym/najwyższym oraz głośnym/głośniejszym/najgłośniejszym. :) Śpiewanie wysoko w różnych stylach i używanie różnej dynamiki głosu nigdy nie sprawiało mi trudności, dopóki nie zaczęłam uczyć się i lepiej poznawać swojego brzmienia. Po co śpiewać niżej?  :) Odpowiedziałam sobie na to pytanie, gdy odkryłam swój niższy i cieplejszy rejestr i gdy nauczyłam się nim dysponować.

Co z ostrym śpiewem lub nawet growlem? Nie wiem skąd się to wzięło, nie przyszło mi to naturalnie, dopóki nie zaczęłam robić tego na żywo z After Forever. Po prostu nie miałam pojęcia, co właśnie zrobiłam i nie potrafiłam tego powtórzyć poza sceną. Zaczęłam uczyć się nowej (wtedy) metody śpiewu z Dunki Catherine Sadolin, która nazywała się „Complete Vocal Technique”. To było po zakończeniu szkoły. Pierwsza metoda śpiewu, która miała dla mnie jakikolwiek sens… i zawierała wyjaśnienie i ćwiczenia zniekształconego śpiewu i growlu (i wielu innych efektów, właściwie wszystkiego co ludzki głos potrafi osiągnąć). Fajnie, teraz mogę to wykorzystywać. Kocham techniki wokalne. Uważam się za geeka jeśli chodzi o to chodzi i przyjęłam nowe wyzwanie. Zaczęłam to czuć i wkrótce odkryłam klucz do moich strun głosowych. Więc, jaka jest teraz moja skala? 4 oktawy. Ale co tak naprawdę mówi to o głosie? Nic… on nie ma etykiety. :)

7. Prawdopodobnie dostajesz dużo prezentów od fanów z całego świata. Jakie rodzaje prezentów otrzymujesz i co było najdziwniejszym i najpiękniejszym podarkiem?

Faktycznie dostajemy wiele słodkich prezentów. Wszystkie są od serca. Pochodzą z krajów, w których jesteśmy i/lub są ręcznie wykonane. To czyni każdy z nich wyjątkowym i nigdy nie wyróżniłabym jakiegoś ponad inne. Niektórzy ludzie pod wpływem impulsu chcą mi coś dać i wręczają mi na przykład coś, co mają na sobie w danym momencie. Jakąś biżuterię czy nawet części garderoby. Niektóre dzieci spędzają godziny, żeby coś dla mnie narysować a dumny rodzic i często nieśmiały autor przychodzą aby mi to wręczyć. Niektórzy dorośli robią to samo i gdy dają mi swoją pracę, widzę dziecięcą radość w ich oczach. Czy to wszystko nie jest dziwne, piękne i absolutnie wspaniałe jednocześnie? Jestem naprawdę wdzięczna za całą miłość, którą ludzie mi okazują!

8. Czemu obniżacie tonacje piosenek sprzed ery Century Child (She is my Sin)?

Wszystkie starsze piosenki są grane trochę niżej, ponieważ późniejszy materiał był komponowany i nagrywany w D, a starsze kawałki w E. Aby uniknąć dodatkowego strojenia gitar i basów oraz zmian w keyboardzie, gramy starsze piosenki niżej.

9. Jakie są Twoje ulubione marki kosmetyków/lakierów do paznokci?

Każda marka, która nie testuje na zwierzętach. Nie mam prawdziwych faworytów, dobre jest wszystko, co dobrze wygląda i zostaje na mojej twarzy również podczas ogromnych upałów i dwugodzinnego headbangingu. Lubię makijaż, ale uwielbiam go nie mieć. Odkrycie faktu, że moja „naga” twarz jest również piękna i nie potrzebuje niczego, by dobrze wyglądać, jest wyzwalające. Wszyscy wyglądamy wspaniale bez niego! Używanie go jest świetną zabawą! Nie lubię tego stereotypu, że kobieta może być piękna tylko pod warstwą kosmetyków…

10. Czy masz jakichś ulubionych projektantów mody, sklepy, czy może czerpiesz inspirację z innych rzeczy?

Żadnych faworytów. Uważam, że moda to wyczerpująca koncepcja… zmienia się jak wiatr.  Młodzi ludzie czują się zmuszeni do dostosowywania się do tego szaleństwa, w szczególności młode dziewczyny są indoktrynowane przez to. Bądź chuda, załóż to, miej taki makijaż, a twoje włosy powinny wyglądać tak… pfff… Edytowane w Photoshopie obrazki kobiet spędzających życie na wyglądaniu dobrze, wysyłają wszelkiego rodzaju sygnały, które nie mają nic wspólnego z parą spodni czy fajną koszulką. Modą jest cokolwiek pasuje TOBIE. :)

Jeśli chodzi o mój strój sceniczny: musi mi pasować. Na moim ciele, ze wszystkimi dobrymi oraz tymi niekoniecznie dobrymi stronami. Musi być na tyle wygodny bym mogła się poruszać, muszę być w stanie oddychać. Powinien być kobiecy i fajny. Może być w jakimkolwiek kolorze czy z jakiegokolwiek materiału. Przez lata się zmieni, tak samo jak ja. :)

11. Czy są jakieś rady, które utknęły ci w pamięci i pomogły ci bardzo?

Moi drodzy rodzice dali mi wiele rad, które zapadły mi w pamięci i jestem dozgonnie wdzięczna za ich rodzicielskie wsparcie. Również Oscar Holleman, który zmiksował nasz drugi album After Forever, dał mi radę,której nigdy nie zapomnę. Powiedział, że możemy zabłysnąć jako ludzie i kreatywne dusze jeśli pracujemy z właściwymi ludźmi. Potrzebujemy się nimi otoczyć by zbudować bezpieczną sieć przechodząc przez życie. Będąc bezpiecznym pozostajemy otwarci, delikatni, prawdziwi, surowi. Będąc bezpiecznym możemy wiecznie pozostać artystami. Bez tego tracimy nasz blask i wypalamy się. Wiem, że to prawda, ponieważ sama kiedyś tak miałam. Z czasem znalazłam siebie po znalezieniu mojej „bezpiecznej sieci” wspaniałych ludzi, których kocham i ufam im. Nigdy nie zapomnę tej metafory, on ma całkowitą rację!

12. Czy chciałabyś kiedykolwiek napisać książkę? Jeśli tak to o czym/jaki gatunek?

Niezłe pytanie. :) Bardzo bym chciała i zawsze chodziło mi to po głowie. Kocham czytać i zawsze doceniam dobrze napisaną książkę. To wspaniała sztuka, o której nie mam pojęcia, ale się nią interesuję. Może pewnego dnia napiszę książkę fantastyczną. Mam bujną wyobraźnię, haha. Myślałam też o autobiografii. Pomyślę o tym znów, gdy będę skulona na moim krześle w wieku 85 lat, gdy naprawdę będę miała historię do opowiedzenia. :)

13. Czy kiedykolwiek zamieniłaś się miejscami z siostrą? Wyglądacie bardzo podobnie.

Irene i ja wyglądamy podobnie na pierwszy rzut oka. Lecz jeśli przyjrzysz się dokładniej zauważysz, że jest między nami tyle samo różnic co podobieństw, więc nigdy nie zamieniałyśmy się miejscami. Jesteśmy też dwoma różnymi osobowościami i łatwo nas rozróżnić, nawet jeśli nas nie widać. Czy kiedykolwiek zauważyliście, że mam niebieskie oczy, a Irene brązowe? Że jest wyższa ode mnie? Że moje włosy są 25 cm dłuższe, a jej są lekko kręcone? Oh, i maja zupełnie inny kolor. :) Nasze głosy również są inne, ale podobne, tak jak nasz wygląd. Razem brzmią cudownie, to niezła zabawa śpiewać razem!

14. Jeśli nie jesteś na trasie dłuższy czas, robisz sobie przerwę od śpiewania czy ćwiczysz cały czas?

Śpiewanie to nie jest coś, co robię, tylko coś, czym jestem. Oddycham, jem i śpiewam. :) Czasami ćwiczę, resztę czasu poświęcam na śpiewanie. Dla zabawy i dlatego, że muszę. Tak samo, jak muszę jeść.

15. Czy jako wokalistka masz więcej celów, które chciałabyś osiągnąć?

Nie mam ustalonych celów, ale wierzę, że cały czas się uczę, rozwijam i zmieniam wraz z wiekiem. Moją prawdziwą ambicją jest móc śpiewać aż do mojego ostatniego tchnienia.

16. Ile procent talentu a ile praktyki potrzeba do dobrego występu?

Nie ma żadnej prawdy w tej odpowiedzi, żadnych faktów. Tylko czysta percepcja. W przypadku bardzo utalentowanej osoby nie potrzeba treningu, ale doświadczenie uczyni dobry występ lepszym. Na mniej talentu pomoże więcej treningu. Jednakże trening bez talentu nikogo nie uczyni dobrym.

17. Czy możemy się spodziewać, że wyjmiesz swój flet podczas przyszłych koncertów? Może duet z Troyem?

Troy gra na wielu instrumentach na bardzo wysokim poziomie, więc nie widzę potrzeby dodawania fletu tylko dlatego, że mogę.

18. Za którymi z holenderskich rzeczy tęsknisz najbardziej żyjąc za granicą?

Duńskich rzeczy? Nie tęsknię za rzeczami ale za ludźmi. Tęsknię za rodziną, przyjaciółmi i moim psem… I czasami marzę by wszystkie państwa były tak małe jak Holandia, gdzie nie znamy długich dystansów. Z kolei tłok 17 milionów ludzi w małym państwie to jest coś, czego nigdy nie będzie mi brakowało. Witaj Szwecjo (i Finlandio) ze swoimi wiejskimi drogami, spokojnym ruchem (i spokojnymi kierowcami!).

19. Niedawno rozpocząłem lekcje w śpiewie klasycznym i uwielbiam je, ale obawiam się, że przez to będę śpiewać wszystko w tym stylu. Co byś poradziła by mieć elastyczność w zmienianiu głosu w różnych gatunkach muzycznych?

Znajdź sobie nauczyciela, który studiował „Complete Vocal Technique”. Jedyna metoda wokalna, która według mnie oferuje bardziej różnorodne szkolenie głosu. Próbuj też samodzielnie różnych rzeczy. To twój głos i nic się nie stanie, jeśli poeksperymentujesz i wyjdziesz poza swoją strefę komfortu. :)

20. Jaki jest najgorszy żart, który słyszałaś do tej pory o swoim imieniu?

Wszystkie są takie same, ponieważ oznacza ono dwie rzeczy po angielsku (piętro budynku i… cóż… drewnianą podłogę lub coś w tym stylu). Pamiętam jeden moment w Stanach, gdy meldowałam się w hotelu i pani w recepcji uniosła brwi nad migotliwymi oczami i spytała mnie: „Floor? To Twoje prawdziwe imię?”. Odpowiedziałam, że tak i że jestem świadoma międzynarodowej porażki tego imienia. :) Uśmiechnęła się i powiedziała: „Floor… Zapamiętam to imię”. Nic specjalnego, ale sposób w jaki to powiedziała i jak wyglądała był wesoły. Z drugiej zaś strony, jest to normalne holenderskie imię. Normalne. Jest wiele imion, które pasują tylko w kraju, z którego pochodzisz i to właśnie lubię. W tym tkwi urok w noszeniu imienia typowego dla miejsca, z którego pochodzimy. Zwłaszcza teraz, gdy wiele podróżuję i żyję w innym kraju, te rzeczy mają dla mnie większe znaczenie. To daje ci wyjątkowość.

21. Studiuję by być opiekunem zwierząt i w tym zawodzie muszę mieć dobrą formę. Myślę, że jesteś dobrym przykładem silnej i zdrowo wyglądającej osoby. Moje pytanie brzmi: w jaki sposób pracujesz nad swoimi mięśniami? Ćwiczysz regularnie czy bardziej gdy jesteś w odpowiednim nastroju? Jeśli masz jakieś dobre wskazówki odnośnie ćwiczeń – jestem zainteresowany!

Każdy potrzebuje swojego ciała w ten czy tamten sposób i każdy powinien ćwiczyć. To nie oznacza, że uważam, że wszyscy powinniśmy wyglądać jak Arnold S. :) Mam na myśli ogólne utrzymywanie dobrej kondycji – to dodaje energii, pomaga trwać w dobrym zdrowiu i dzielnie znosić wycisk, jaki daje nam życie (chorobę, niespodziewane wypadki, nie dosłowny wycisk :)) oraz starzenie się przebiega bez większych komplikacji. Czy jest to przyjemne? Dla niektórych… Ja to lubię!

Ale faktem jest, że całe samopoczucie się podnosi. Zdrowe jedzenie, regularny plan treningowy i odpowiednia ilość snu są kluczem. Okazjonalna niezdrowa żywość i zbyt wiele drinków są również, jeśli masz na to ochotę, ponieważ ułatwią one bardziej rygorystyczne chwile, poza tym każdy potrzebuje odrobinę rozrywki.

Nie mogę powiedzieć, co będzie dla ciebie odpowiednie. Idź na siłownię i spróbuj. Dobre poradnictwo pomoże zapobiec kontuzjom. Mam aplikację na telefonie, której lubię używać w zróżnicowanym programie treningowym. Nazywa się „Nike training”. Dla mnie ważnym jest by móc ćwiczyć gdziekolwiek. Uwielbiam też jogę i spacery w lecie. :) Zwykłam biegać, ale uświadomiłam sobie, że nie mam ciała biegacza. W porządku, jest wiele innych rzeczy do robienia. Powodzenia! I pamiętaj: lepsze 10 minut każdego dnia niż dwie godziny co dwa tygodnie!

22. Czy kiedykolwiek rozważałaś sprzedaż tej swojej długiej kurtki, tej, której użyłaś między innymi na Wembley? Jest świetna! Oddam wszystko by mieć kurtkę jak ta! (Ok, jestem studentem, więc mam swoje ograniczenia, haha!)

Sczerze mówiąc, tak… Myślałam o sprzedawaniu moich „starych” strojów scenicznych i akcesoriów by zebrać pieniądze w słusznej sprawie. Potrzebuję trochę czasu na przygotowanie tego i znalezienie ostatecznego szczytnego celu. Jest ich naprawdę wiele. Może będzie ich kilka. Budżet to jest coś co chciałabym rozpatrzeć. :) Jakieś pomysły na taki cel?

23. Czy jest coś w nauce, co cię szczególnie przyciąga?

To, co najbardziej mnie zafascynowało w nauce to to, że jest wokół nas. Jest integralną częścią naszego codziennego życia. Zobaczyć ją, uświadomić ją sobie, ogarnąć ją było niewiarygodne. Tak jakby wzięłam ją za pewnik.

Powyższe i fakt, że jest w pełni rozwoju. Każdego dnia światłe umysły odkrywają wspaniałe rzeczy. Naukowcy są tymi, którzy przynoszą dobre wieści światu. Odkryliśmy lepsze to, lekarstwo na tamto, coś nowego itp. Żałuję, że typowe wiadomości nie podają więcej takich cudów. To była by odświeżająca i pozytywna zmiana w mediach, które chcą tylko pokazywać ludzkie porażki w wojnach, przestępczość itp.

24. Co właściwie się dzieje w utworze The Greatest Show on Eart gdy śpiewasz część „The cosmic law of gravity…”? Jestem tak przyzwyczajony do oglądania cię w pełni energii na scenie, że zawsze zwracam uwagę na to jak zamrożona lub zdrętwiała jesteś śpiewając tę partię.

Haha, cóż… Używam monotonnego głosu robora. To nie jestem „ja”. To głos kosmosu. Aby to zwizualizować czułabym się dziwnie biegając wokół, łapiąc kontakt wzrokowy z zespołem i fanami przede mną.

25. Czy oberwałaś od któregoś z kolegów z Nightwish za duet z Tarją na scenie?

Nie. I jedyny powodem, dla którego odpowiadam na to pytanie jest to, że wszyscy mamy JUŻ dość tego dziecinnie głupiego wałkowania tematu o Tarji i o zespole. Band życzył Tarji i mnie powodzenia i przesłali również pozdrowienia. Zupełnie tak jak normalni, dojrzali ludzie czynią.

26. Wygląda na to, że dyskusje o wokalistkach będą trwać wiecznie… Chciałabyś, by dobiegły końca czy nauczyłaś się żyć z nimi?

Żyjemy z tym, ponieważ każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii, a odczucia muszą mieć swoje ujście. Internet stał się przez to strasznym miejscem. Aktualnie idziemy do przodu. Po co wciąż marnować oddech? Skończcie to, przestańcie reagować na innych, weźcie głęboki wdech (znów…?!) i dołączcie do nas tu i teraz. :)

Kilka krótkich i zabawnych pytań na koniec :)

27. Jak wiele tabliczek z napisem „Uwaga, mokra podłoga!” posiadasz? Masz taką po chińsku?

Haha, wiele! Nie mam chińskiej. Być może powinnam zdobyć taką gdy następnym razem tam będę. :)

28. Kawa czy herbata?

Rano kawa, herbata popołudniu u wieczorem.

29. Jesteś rannym ptaszkiem czy nocnym markiem?

Rannym…

30. Słodkie i ostre jedzenie?

Ostre.

31. Jesteś bardziej planującą osobą czy spontaniczną?

Planującą.

32. Zimą: wolałabyś pojechać na narty czy zostać w domu z dobrą książką?

Wolałabym obie te rzeczy.

33. Koty czy psy?

Psy, ale jeśli nie musiałabym wybierać to obie opcje są wspaniałe. :)

34. Buty płaskie czy na obcasach?

Płaskie. Kiedyś kochałam szpilki, ale wyrosłam z nich. Z moimi 181 centymetrami nie potrzebuję obcasów, po prostu uważam, że są ładne. Jednakże stopy i ciało się nie zgadzają na taką modę. :)

35. Co myślisz o brodzie Marco?

Ah, jakie ważne pytanie, haha :). Cóż, gdybym była blondynką… i mężczyzną… Byłabym bardzo zazdrosna! Ale jestem kobietą, więc spędzam godziny poprawiając mój makijaż i włosy. Wtedy przychodzi Marco, poprawia swoją brodę, zakłada basówkę i jest gotowy do wyjścia… wyglądając przy tym świetnie! Cholera!

 

Źródło: Nightwish Forum | Tłumaczenie: Adrian, Evi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.