Jump to content
Sign in to follow this  
beatag60

Wywiad z Epiką [02.06.2014]

Recommended Posts

Ostatnio mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z członkami zespołu Epica: Simone Simons, Markiem Jansenem oraz Ariënem van Weesenbeekiem, w którym opowiadają nam o między innymi o tekstach na The Quantum Enigma, swoich zainteresowaniach, wspomnieniach z Polski, zespole Nightwish i Floor Jansen. Zapraszamy do czytania.

 

1. W tekstach The Quantum Enigma (TQE) zawarliście bardzo dużo pytań i zagadnień dotyczących obecnego świata, wartości życia, przemijania i znaczenia każdego z nas. Czy analiza poruszonych tematów ułatwia Wasze życie, czy wręcz odwrotnie, bywa, że je komplikuje?

Mark:  To zależy od konkretnego tematu. Niektóre z nich są wrażliwe i mogą wywoływać gniew. Z kolei inne mogą tylko sprawiać radość. Ogólnie otrzymujemy wiele komplementów odnośnie naszych tekstów oraz podziękowania. Oczywiście zawsze jest miło je słyszeć, a gdy ludzie znajdują siłę i wsparcie w nich, to jest to niesamowite uczucie. Muzyka i teksty mogą mieć duży wpływ na innych, a gdy jest on pozytywny (bo wszystkie nasze teksty zostały napisane z intencją, by zrobić coś dobrego dla ludzi, natury i naszej planety) to najważniejsze, co możemy osiągnąć.

 

 

2. Simone, jesteś osobą energiczną i bardzo kreatywną. Czy brałaś udział w komponowaniu muzyki na TQE?

Simone:  Moim udziałem na TQE były partie wokalne i liryki. Nie piszę muzyki, ale daję opinie odnośnie struktury i melodii. Swoją kreatywność daję podczas sesji zdjęciowych oraz na planie do teledysków. Lubię bawić się z makijażem, włosami i ubraniami.

 

3.  Simone, kochasz śpiewać i marzysz o solowym projekcie – duecie z Oliverem Palotai (Kamelot) w jazzowym klimacie. Czy ten projekt ma jakiekolwiek szanse na realizację?

Simone: Aktualnie pracuję nad jazzowym projektem, ale to jest coś, co prawdopodobnie nie opuści Niemiec/Holandii. Ma być dla zabawy i nie jest powiązany z Epiką w żaden sposób.

 

Simone Simons – wokalistka

 

4. Mark, czy Twoje psychologiczne wykształcenie pomaga Ci w obcowaniu z muzycznym światem? Jak ta wiedza oddziałuje na Twoją twórczość?

Mark: Bardzo często otrzymuję to pytanie i nadal nie potrafię udzielić jasnej odpowiedzi. Bynajmniej nie świadomie, ale jestem przekonany, że cokolwiek robisz w życiu i doświadczenie, które zdobywasz znajdzie swoje miejsce w przyszłości.

5. Mark, marzyłeś o kolarstwie, ale nie pozwolił Ci na Twój stan zdrowia. Czy jesteś kibicem kolarzy, masz swojego faworyta w tej dyscyplinie?

Mark: W wieku 16 lat miałem kontuzję i nie mogłem jeździć na rowerze przez półtora roku. Z tego powodu zacząłem grać na gitarze, więc nawet jeśli był to okropny okres dla mnie, patrząc wstecz wyszło to na dobre. Moimi ulubionymi kolarzami w przeszłości byli Marco Pantani (R.I.P.), Erik Breukink oraz Gert Jan Theunisse. Z obecnego pokolenia lubię Philippe’a Gilberta, który ma niezłe uderzenie i jest najbliższym mi typem kolarza. Nadal sporo jeżdżę oraz odnajduję w tym wytchnienie i spokój dla umysłu. W tym roku przejechałem do tej pory 3500 kilometrów, więc możecie uznać, że jestem od tego uzależniony, haha. Sporo jeżdżę w Sycylii gdzie mieszkam. Moim ulubionym wzniesieniem jest wulkan Etna. W lipcu chcę przebyć kilka mitycznych przełęczy jak Mont Ventoux, Stelvio i Gotthart.

 

Mark Jansen – gitarzysta

 

 6. Mark, Interesujesz się kulturą Majów. Czy w związku z tym hobby masz jakąś kolekcję? Ciekawe doświadczenia?

Mark: Otrzymałem wiele prezentów od naszych meksykańskich i gwatemalskich fanów przez te wszystkie lata, więc uzbierałem niezłą kolekcję. Wśród nich była Popul Vuh (tak zwana biblia Majów) w wielu językach oraz wszystkie wspomnienia mojej podróży przez południowy Meksyk. Odwiedziłem wiele terenów Majów i były to najlepsze wakacje mojego życia.

7. TQE to dzieło doskonałe, które narzuca Wam utrzymanie osiągniętego poziomu. Jak planujecie pracować/ćwiczyć aby nie obniżyć poprzeczki?

 

Ariën: Tak naprawdę to niczego nie planujemy. Zaczęliśmy od szkicu a muzyka wypłynęła na swój sposób i w swoim czasie. Gdy pracujemy nad albumem, zawsze staramy się otrzymać jak najlepszy efekt i zrobić krok naprzód w porównaniu do poprzedniego albumu. Chcemy pozostać na szczycie naszej gry, zachować świeżość i czuć inspirację.

Mark: Po raz pierwszy pracowaliśmy z producentem Joostem van den Broekiem, co było bardzo inspirujące i chciałbym pracować z nim ponownie. Jeśli będziemy działać z tym samym nastawieniem jak podczas nagrywania TQE to jestem pewien, że osiągniemy ten poziom ponownie.

 

8. Wielu fanów uważa utwór Kingdom of Heaven z albumu Design Your Universe za Wasze opus magnum (łac. wielkie dzieło). Czy nie baliście się, że nazywając tytułową piosenkę na TQE jako Kingdom of Heaven II sprawicie, że fani będą mieli wobec niej wielkie oczekiwania?

Ariën: to było małe ryzyko, ale koncept Kingdom of Heaven dotyczy wyłącznie liryków, nie muzyki. Obie piosenki brzmią całkiem inaczej, ale są związane ze sobą tekstowo. Myślę, że fani to zrozumieją.

Mark: Wiedzieliśmy, że to wywoła oczekiwania wśród fanów, ale jesteśmy bardzo pewni tego albumu i podobała nam się ta gra, haha. Jak wspomniał Ariën, jest więź między tekstami tych utworów, ale także łączy je chór mnichów. Poza tymi elementami jest to odrębna piosenka. Podczas naszej prezentacji TQE zagraliśmy oba utwory i fanom bardzo się to podobało. Nie wiemy jednak jak często będziemy to robić. Może tylko podczas specjalnych okazji :).

Ariën van Weesenbeek – perkusista

 

9. Kilkakrotnie gościliście w Polsce. Z czym kojarzy się Wam nasz kraj? Czy znacie polskie potrawy? Czy umiecie powiedzieć coś po polsku? Jakich znacie polskich artystów?

Ariën: Bardzo lubię Polskę i cały zespół czuje się tam jak w domu! Zawsze miło spędzaliśmy czas podczas koncertów i poza nimi. Nie znam zbyt wielu polskich potraw, ale wiem, że bardzo lubicie wódkę, haha. Gdy jeszcze grałem w God Dethroned, koncertowałem z zespołem Vader, którego członkowie wiele razy mówili: „Kurwa”! Świetny zespół, podobnie jak Behemoth!

Mark: Moja ciocia jest Polką oraz wspaniałą osobą. Mam również wielu innych przyjaciół w Polsce, więc mam wiele miłych wspomnień związanych z tym krajem i jego ludźmi, ale nie znam ani jednego słowa po polsku.

 

10. Każdego roku w Polsce organizowany jest największy festiwal w Europie – Woodstock – na którym pojawia się więcej niż 500 tys. fanów z całego świata. Czy planujecie, albo chcielibyście zagrać tutaj koncert?

 

Ariën: Z pewnością chcielibyśmy tam zagrać!!! Niestety nie mamy planów odnośnie wystąpienia na tym festiwalu, ale jeśli moglibyśmy zagrać na scenie Woodstocku to byłoby wspaniale!

Mark: To zależy również od organizatorów. Jeśli chcieliby nas to z pewnością znajdziemy porozumienie z nimi i tam zagramy. Brzmi to niesamowicie :)!

11. Reprezentujemy polską społeczność fanów Nightwish. Wasza muzyka dociera do większości miłośników metalu symfonicznego. Bardzo często fani Epiki są również fanami Nigtwisha. Co łączy Waszą muzykę, a co Was wyróżnia?

Ariën: To prawda, że jesteśmy w tym samym muzycznym narożniku. Myślę, że naszymi najmocniejszymi wyróżnikami są: połączenie orkiestry z metalowym brzmieniem, zwłaszcza na naszych poprzednich albumach, riffy gitarowe staccato oraz podstawowy styl wspierającej perkusji. Wraz z The Divine Conspiracy zaczęliśmy bardziej tworzyć nasze brzmienie kładąc stopę na pedale gazu, że tak powiem.  Zaczęliśmy grać bardziej agresywnie, szybciej i ciężej a gitarowe riffy i partie perkusyjne stały się bardziej złożone i wymagające.

Mark: Również bardzo lubię Nightwish. Kompozycje są na bardzo wysokim poziomie a członkowie zespołu są bardzo mili. Aktualnie wokalistką jest Floor Jansen, z którą współpracowałem wiele razy. Myślę, że jest jedną z najlepszych metalowych wokalistek na świecie oraz jest cudowną osobą. Byłoby wspaniale zagrać kilka koncertów z Nightwishem w przyszłości, ponieważ oba zespoły bardzo do siebie pasują.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.