Jump to content
Sign in to follow this  
Taiteilija

Jacek Kaczmarski

Recommended Posts

Nie mam zielonego pojęcia, czy ktoś tu go jeszcze pamięta, a co dopiero słucha, niemniej ze względu na to, iż ostatnimi czasy wrócił mi smak na poezję śpiewaną i wszelkie inne starocie polskiego PRL-u, to z chęcią zakładam taki właśnie wątek - na temat twórczości tegoż, niestety, nieżyjącego już barda.

Ktoś słucha? Ktoś coś?

Bardzo lubię jego teksty; poezja zwykle rymowana, jasna, prosta, dosadna, a niekiedy też bardzo humorystyczna, z nutką ironii, czy też satyry. I, o czym należy wspomnieć, widoczna w tekstach umiejętność tworzenia utworów zarówno życiowych i uniwersalnych, ale niebanalnych i zapadających w pamięć. Głos czysty, mocny jak dzwon i energia w muzyce, duża dawka energetycznego, muzycznego kopa. Chyba to cenię sobie najbardziej w jego twórczości.

Od siebie polecę kilka ulubionych kawałków:

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hykOTI3mmmA

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

Polecam również, znane chyba wszystkim, "Mury" i "Naszą klasę" oraz utwory: "Lalka, czyli polski pozytywizm", "Ilu nas w ciszy", "Mimochodem", coś z humorem np. "Dobre rady Pana Ojca", "Sen Katarzyny II", czy "Testament '95".

 

Wytrwałym życzę miłego słuchania. :happy:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może zrobić temat łącznie Kaczmarski/Gintrowski, bo oni są nierozerwalnie połączeni. Więcej piosenek mają razem niż osobno :D. Wiele tekstów utworów napisanych przez Kaczmarskiego śpiewał Gintrowski albo razem, on też tworzył muzykę do wielu numerów Kaczmara, który mało sam komponował.

 

Kaczmarski najlepszym polskim tekściarzem? Myślę, że tak. Uwielbiam całą płytę "Wojna Postu z Karnawałem" albo album "Muzeum". Pozeja śpiewana kojarzy się z grzecznym pitu-pitu, ale w części jego (czy ich) utworów jest tyle żaru, pasji, energii, jak w ostrym rocku.

 

Kilka słynnych, epickich, pomnikowych utworów.

 

Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego – w ogóle miazga.

www.youtube.com/watch?v=bliGfd6Us70

 

Epitafium dla Sergiusza Jesienina – jeden znajomy uważa, ze to najlepszy polski utwór. I wcale bym się tak bardzo nie spierał z nim..

www.youtube.com/watch?v=FZnooeuHbu0

 

Autoportret Witkacego – końcówka i świetny tekst (no ba!).

www.youtube.com/watch?v=VyXsRzR0ioA

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaczmarskiego słucham od w sumie wczesnej gimbazy, kiedy to moja rok starsza najlepsza przyjaciółka strasznie go polubiła i puszczała mi niektóre piosenki i ogólnie trochę mnie edukowała w temacie.

 

Wtedy bardzo mi się spodobała jedna piosenka i mogłam jej słuchać w nieskończoność. Miała coś w sobie, co mi się wtedy strasznie podobało. Do dziś nie wiem co to było, ale faktem jest, że to nadal moja ulubiona piosenka Kaczmarskiego :)

 

W sumie nie wiadomo jak to określić, bo Kaczmarski napisał tylko słowa, a zaśpiewał Gintrowski. Chociaż też nazywać ten tekst 'tylko słowa' to trochę nie na miejscu :)

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sNvEu1x_1_Q

 

A tak poza tym, lubię Kantyczkę z lotu ptaka, Antylitanię na czasy przejścowe, oczywiście Mury. Średnio mi się podobają piosenki z tłem historycznym, bo historyk ze mnie żaden i nie bardzo łapię te podteksty, drugie dna i takie tam :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może zrobić temat łącznie Kaczmarski/Gintrowski, bo oni są nierozerwalnie połączeni. Więcej piosenek mają razem niż osobno :D. Wiele tekstów utworów napisanych przez Kaczmarskiego śpiewał Gintrowski albo razem, on też tworzył muzykę do wielu numerów Kaczmara, który mało sam komponował.

 

A to Gintrowski nie mieści się w słowach "Jacek Kaczmarski"? :D Gdzieś obok można jeszcze wcisnąć Zbigniewa Łapińskiego.

 

Kaczmarski najlepszym polskim tekściarzem? Myślę, że tak. Uwielbiam całą płytę "Wojna Postu z Karnawałem" albo album "Muzeum". Pozeja śpiewana kojarzy się z grzecznym pitu-pitu, ale w części jego (czy ich) utworów jest tyle żaru, pasji, energii, jak w ostrym rocku.

 

Myślę, że miano najlepszego polskiego tekściarza z pewnością uraziłoby niejednego równie świetnego muzyka i tekściarza sprzed lat, niemniej nie uważam takiego stwierdzenia za przesadzone, bo jak dotąd nie spotkałam się z polskimi tekstami tak pomysłowymi, a jednocześnie prostymi i z werwą, w których forma i treść idą w parze, na ogół nie wyprzedzając jedna drugiej. Jestem pod ich nieustannym wrażeniem, choć przyznaję, że nieraz łatwiej jest słuchać czegoś prostszego niż utwory Kaczmarskiego (/Gintrowskiego), bo nieustanne, choćby nawet i mimowolne skupianie się na treści piosenek i łowienie uchem wszystkich niuansów tekstu po pewnym czasie przeciąża umysł, który przecież potrzebuje także prostoty w najbardziej choćby banalnej formie, więc też zbyt często nie słucham jego piosenek, ale jak mnie najdzie ochota, to potrafię na ich słuchaniu spędzić ładnych parę tygodni. Wciąż wszystkich utworów nie znam, toteż zawsze znajdę coś nowego.

 

Choćby dziś:

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_uonqMs5h4w

 

Wyczuwam autoironię (jak wiadomo powszechnie, nie stronił ów od alkoholu przez pewien czas... długi czas) ;).

 

Kaczmarskiego słucham od w sumie wczesnej gimbazy, kiedy to moja rok starsza najlepsza przyjaciółka strasznie go polubiła i puszczała mi niektóre piosenki i ogólnie trochę mnie edukowała w temacie.

 

No, to znasz go dłużej niż ja. :) Chyba zaczęłam słuchać po pewnej lekcji historii w liceum, podczas której Izzy, chyba z kolegą (kolegami?) miał prezentację dotyczącą okresu socjalizmu w Polsce. Puszczali wtedy trochę nagrań z tamtych lat, antysystemowych utworów i oczywiście "Mury" (przekleństwo autora - tekst miał pokazać strach jednostki przed tłumami, masami itd. oraz metamorfozę jaką utwór przechodzi śpiewny przez jednostkę a przez tłum, a tym czasem zaczeły go śpiewać masy i dokonały jego metamorfozy, ponadto interpretując go nieco opacznie, a z autora robiąc jakiegoś wielkiego barda antysystemowego, co chyba nie było do końca zamierzone), a że utwór mi się spodobał, toteż znalazłam go na YT, poszperałam i znalazło się jeszcze kilka innych, które przypadły mi do gustu. Jakoś tak to się wszystko zaczęło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio dużo słucham/czytam Kaczmarskiego. Sporo też fajnych materiałów jest na jego stronie, oprócz samego tekstu są przy nim jego wypowiedzi o utworze czy inspiracje.

 

To na co wcześniej nie zwróciłem uwagi - pewnie przez to, że nie widziałem nigdy tekstów w druku, tylko ze słuchu - to fakt, że większość jego liryków to są wiersze sylabotoniczne (sic!). Jak mnie wzięło, żeby przeliczać sylaby i stopy w wierszu, to naprawdę zacząłem doceniać jego kunszt. To sprawiło, że urósł jeszcze bardziej w moich oczach jako poeta. To jest wyższa szkoła jazdy, szczególnie że lubię klasyczne wzorce i taką poezję, nawet jeśli poezja współczesna jest w 99% wolna, biała i bez dbałości o formę (najczęściej też bez sensu, ale mniejsza z tym :P)

 

 

Jeden moich ulubionych numerów. Tekst oczywiście po mistrzowsku skonstruowany. :D

[video=youtube]

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 marca 2018 roku o 19 odbędzie się koncert piosenek Zbigniewa Łpińskiego do tekstów Jacka Kaczmarskiego z programu "Mój zodiak":

 

Spektakl muzyczny składa się z piosenek do tekstów Jacka Kaczmarskiego z programu „Mój zodiak” i muzyki Zbigniewa Łapińskiego oraz felietonów/opowiastek Zbigniewa Łapińskiego, stanowiących rodzaj osobistego, filozoficznego komentarza Kompozytora do współczesnej rzeczywistości, relacji międzyludzkich, mechanizmów, rządzących światem.

 

Bilety: 50zł

Info: https://www.sdk.waw.pl/wydarzenia/koncert/2305-znaki-zodiaku-koncert-piosenek-jacka-kaczmarskiego-z-programu-moj-zodiak

 

Ktoś z Was planuje się wybrać na ten koncert?

Mocno rozważam taką możliwość!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.