Jump to content
 • Zapytaj Nightwish 2016: Tuomas Holopainen

  Zapytaj Nightwish to seria przygotowana przez oficjalne forum zespołu,  w której fani zadają pytania poszczególnym członkom zespołu. Poniżej znajdują się odpowiedzi na pytania skierowane do lidera i klawiszowca zespołu, Tuomasa Holopainena.

   

   

   

  Komiksy o Kaczorze Donaldzie są wciąż wydawane. Co sądzisz o edycjach z ostatnich lat?

  Nadal je lubię! Oczywiście, wiele historii jest okropnych, zwłaszcza tych, które chcą z niego zrobić komiks o superbohaterach, ale zawsze można wracać do klasyków. Fanatycy Kaczora na całym świecie niecierpliwie wyczekują nowego Barksa albo Rosy, który przejąłby ster nad komiksem...

  Czym musielibyśmy Cię przekupić, by usłyszeć Nymphomaniac Fantasia na żywo?

  Rozważałbym taką propozycję za pełną walizkę czterdziestoletniej szkockiej Laphroaig i wycieczkę na Księżyc.

  Jakie jest twoje zdanie na temat zakazu noszenia burkini?

  Jestem zdecydowanie przeciwny, to wydaje się być krok w stronę autorytaryzmu. Jeśli zabraniamy nosić kobietom burkini, czy nie powinniśmy też zakazać zakonnicom, księżom, buddystom, żydom i hindusom nosić ich tradycyjnych strojów? Jestem zdecydowanie przeciwny religijnemu uciskowi i zmuszanie kobiet, by ubierały coś, czego nie chcą, tylko dlatego, że tak mówi jakiś starożytny tekst jest horrendalne, z czym zgodzi się każdy zdrowy człowiek. Ale czy mamy prawo im tego zabronić, jeśli tego pragną? Nie.

  To jednak zupełnie inna kwestia, kiedy burkini (tak samo jak każdy inny tradycyjny strój) nosi się na publicznych basenach, pod chorym pretekstem „wolności religijnej”. Kiedy naruszasz zalecenia higieny, oczywiste jest, że nie możesz robić takich rzeczy.

  Jestem absolutystą wolności osobistej, to znaczy, że człowiekowi powinno być wolno robić, czego pragnie, wierzyć, w co chce, ubierać się w to, na co ma ochotę i uprawiać zgodny seks z kimkolwiek chce, tak długo, dopóki nikomu przy tym nie wyrządza krzywdy.

  Gdybyś mógł żyć w dowolnym fikcyjnym świecie z książki lub filmu przez rok, który by to był?

  Doskonałe pytanie! Walczę ze sobą, wybierając pomiędzy Doliną Muminków, osadą z filmu Osada i Hobbitonem. To niesprawiedliwe. Niemożliwe!

  Czy istnieje szansa, że zobaczymy cokolwiek z AFF z Troyem śpiewającym twoje partie?

  Z całą pewnością - tak!

  Bywasz dość często oskarżany o autoplagiat (cokolwiek to ma znaczyć), ponieważ piosenki z EFMB brzmią podobnie do starszych utworów. Co masz o tym do powiedzenia? To skutek braku inspiracji czy raczej celowość, jakiś rodzaj znaku szczególnego?

  Jej... Te pytania są świetne!

  Zawsze rozgrywaliśmy na wielkim boisku, jeśli chodzi o różnorodność muzycznych styli i wpływów, użytych instrumentów, budowy piosenek i tematów tekstów. Oczywiście, każdy członek zespołu ma swoją charakterystyczną formę śpiewu, gry czy tworzenia piosenek, która staje się rozpoznawalna we wszystkich albumach, markę, która wraz z innymi składa się na muzykę, którą kochamy tworzyć.

  Bo muzyka w swojej głębi to poszukiwanie i samopoznanie, ale celowe tworzenie wszystkich jej elementów, pisanie, granie, śpiewanie, w sposób, jakiego jeszcze nigdy nie użyto tylko po to, żeby było wyjątkowe, jest niebezpieczną drogą.

  Więc jeśli chodzi o zespoły winne "autoplagiatu", Nightwish z pewnością jest ich przeciwieństwem.

  Nightwish wydawał wersje demo niektórych piosenek z Dark Passion Play i Imaginaerum. Czy jest możliwe, że będzie podobnie z utworami z EFMB? Na przykład 35-minutową wersję The Greatest Show on Earth? Istnieje szansa, że kiedyś coś takiego usłyszymy?

  Przy EFMB po prostu pominęliśmy fazę nagrywania demo. Pierwsza wersja The Greatest Show on Earth jest na jakiejś dyskietce, w pudełku, wśród tuzinów innych, w jednym z tuzinów kartonów, w głębokich lochach mojej piwnicy...

  Jaka jest pierwsza rzecz, którą robisz po przebudzeniu? 

  Mam koszmarny nawyk ciągłego przeglądania wiadomości w moim iPhonie. Jest to coś, co próbuję u siebie wyeliminować. Bardzo popieram nowe technologie, ale te urządzenia stały się okropnie uzależniającymi przedłużeniami naszych rąk z krwi i kości, poważnie zmieniły nasz sposób doświadczania świata i innych ludzi, istot społecznych.

   

  Drugą rzeczą rano jest zawsze kawa. Bez niej nie byłbym w ogóle w stanie funkcjonować.

  Co sądzisz o tym, że Tarja i Anette wykonują niektóre piosenki Nightwish na swoich solowych koncertach? Czy proszono cię o zgodę?

  Zupełnie mi nie przeszkadza, że śpiewają nasze piosenki, dlaczego miałbym być przeciwny?! Każdemu wolno coverować nasze piosenki.

   Czy jest jakaś piosenka Nightwish, przy wykonywaniu której nie czułbyś się już komfortowo - jeśli tak, dlaczego?

  Bye Bye Beautiful i Master Passion Greed, z oczywistych powodów. Nymphomaniac Fantasia z jeszcze bardziej oczywistych.

  Granie The Poet And The Pendulum też jest dla mnie trochę niekomfortowe, ale ze względu na jego nieco bardziej niejasną naturę, jest wykonalne.

  Co myślisz o muzyce elektronicznej i jej użyciu w połączeniu z klasyczną - jak, na przykład w soundracku do filmu Interstellar

  Jeśli zachowuje się przy tym dobry smak, takie połączenie jest fantastyczne! Soundtrack do Interstellar jest tego doskonałym przykładem - to zresztą mój trzeci ulubiony album Hansa Zimmera. Z tego typu muzyki, uwielbiam też Grand Wizard Vangelis, moich największych muzycznych idoli.

  Czy zdajesz sobie sprawę, że w wydaniu Blu-Ray Showtime, Storytime prędkość wynosi 96% właściwej (jest wolna)? Czy Vehicle of Spirit będzie wolny od tego błędu?

  Wiemy o tym, to było dla nas jak uderzenie w twarz. Zespół dowiedział się, kiedy kopie Blu-Ray zostały już nagrane i znajdowały się w sprzedaży. Bardzo dobitnie wyraziliśmy swoje niezadowolenie z tego powodu personelowi odpowiedzialnemu za błąd, ale w odpowiedzi usłyszeliśmy tylko coś w stylu: „zawsze robimy to w ten sposób; wszędzie, nawet w Hollywood tak się to robi; o co wam chodzi” i tak dalej...

  Vehicle of Spirit będzie wolny od tego błędu. A przynajmniej zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby tak było.

  Czy podczas EFMB Tour czytałeś lub oglądałeś coś inspirującego?

  Brytyjski serial Black Mirror wywarł na mnie ogromne wrażenie. To najbardziej pobudzająca do refleksji produkcja, jaką od dłuższego czasu widziałem, gorąco polecam ją wszystkim, zwłaszcza w tych napędzanych technologią czasach. Chociaż ostrzegam, że historie przesiąkają głęboko pod skórę i nigdy nie opuszczają. Zwłaszcza odcinki White Bear i The White Christmas będą cię zawsze prześladować.

  Ostatnia książka, przy której miałem dreszcze, to The Seven Daughters Of Eve Bryana Sykesa.

  Na jakim miejscu byś siebie umiejscowił w skali religijności Richarda Dawkinsa?

  Jestem stabilną szóstką (tak jak Dawkins). Onieśmielają mnie ludzie, którzy mieszczą się w przeraźliwych kategoriach 1 i 7.

   

  Ludzie często się gubią w semantyce, kiedy chodzi o definicje ateizmu i agnostycyzmu. Ważne jest, żeby pamiętać, że każde z tych dwóch zagadnień odpowiada na inne pytanie.

  „Czy wierzysz w istnienie Boga?” - moja odpowiedź brzmi „nie” i to czyni mnie ateistą. Natomiast na „Czy wiesz, że nie ma Boga?”, powiem „Oczywiście, że nie, nikt tego nie wie”, co sprawia, że jestem agnostykiem.

  Wspominałeś, że grałeś w Skyrim. Jeszcze jakieś inne gry komputerowe przyciągnęły twoją uwagę?

  Jestem raczej fanem planszówek, w przeciwieństwie do gier na konsoli. Skyrim był jednak świetny, tak samo jak The Last Of Us. Obie te gry są szalenie uzależniające, więc muszę się upewnić, że nie mam nic w kalendarzu przez co najmniej następny miesiąc, zanim zacznę Wiedźmina 3…

  Masz jakąś ulubioną skamielinę?

  Marco.

  Czy z upływem lat stajesz się coraz większym wielbicielem muzyki klasycznej? Czy wciąż darzysz uczuciem swoją „pierwszą miłość” (Zimmer, Elfman, muzyka filmowa)? 

  Ostatnimi czasy słucham dosyć mało muzyki, a jeśli już, jest to głównie muzyka filmowa, celtycka i klasyczna. Czasem dobrze jest też udać się w nostalgiczną wycieczkę w głąb ery oszołomionego nastolatka i albumów, które miały dla niego znaczenie. Wykonawców takich, jak: The 3rd And The Mortal, Metallica, Gary Moore, Moonspell, Tiamat, Xentrix, My Dying Bride, Amorphis, Stratovarius, Pantera…

  Myślałeś kiedyś o tym, żeby w jakiejś piosence, zamiast na keyboardzie, zagrać na klarnecie?

  Jeśli jeszcze kiedyś zajdzie potrzeba stworzenia kolejnego „nastroju pokoju tortur”, jak w jednej z części The Poet And The Pendulum, to pewnie!

  Myślę, że ostatni raz grałem na klarnecie 18 kwietnia 1997 roku.

  Czy wyczekujesz jakiejś premiery albumu/książki/filmu?

  Jako pierwszej, ostatniej części Kronik Królobójcy Patricka Rothfussa. Potem filmowej adaptacji Mrocznej Wieży, antologii esejów Richarda Dawkinsa, remake IT Stephena Kinga, Pinocchio w wersji Del Toro, nadchodzącego albumu Sonaty Arctiki i nowe sezony Żywych trupów i Outlandera.

  Ziemia ma 4,6 mln lat. Gdybyś mógł wybrać tylko jeden moment w przeciągu tego czasu, którego byś doświadczył, jaki byś wybrał?

  Zobaczyć, jak powstaje kultowy obraz czerwonej ręki w Jaskini Chauvet - spotkać konkretnego człekokształtnego, do którego ta ręka należała…

  Czy są jakieś niewydane (ale w pełni ukończone, jak The Heart Asks Pleasure First) piosenki, które pozostają w ukryciu? Albo może istnieją jakieś niedokończone nagrania demo lub zapisane pomysły?

  Zupełnie nic „w pełni ukończonego”. Wszystko zostało w tej czy innej formie wydane. Mam tuziny dyskietek i kilka dyktafonów pełnych kawałków nieużytych pomysłów, riffów, melodii i bezmyślnych próbek.

  Co sprawia, że wybuchasz głośnym śmiechem?

  Flip i Flap, Hotel Zacisze, Ricky Gervais, Borat, Studio Julmahuvi, czary i pokazy Troy'a, za duża ilość wina oraz dwoje geniuszy wyborów prezydenckich 2016 w USA.

  Jakie jest twoje ulubione danie, które gotujesz (do gotowania)?

  Uwielbiam gotować na dworze/w kominku, chyba tak samo bardzo jak piec tradycyjny fiński razowy chleb. Moja ulubiona kuchnia to indyjska i lubię też przygotowywać dania takie jak: Tarka Dal, Sag Aloo i Aloo Gobi.

  Gdyby coś ci się stało i nie mógłbyś już grać w Nightwish, wolałbyś, żeby pozostali członkowie zespołu przestali grać pod marką zespołu czy raczej kontynuować projekt bez ciebie?

  Bardzo ciekawe pytanie. Gdyby wszyscy w zespole chcieliby kontynuować trasę koncertową beze mnie - zdecydowanie tak! Nie miałbym z tym żadnego problemu. Trudno mi to sobie jednak wyobrazić. I wydaje mi się, że przeszkadzałoby mi, gdyby pozostali członkowie zespołu chcieli stworzyć nowy album Nightwish, przy którym w ogóle bym nie pracował.

  Czy wierzysz w prorocze sny?

  Nie.

  Gdzie na świecie - poza Kitee - chciałbyś mieszkać?

  Trudno mi sobie wyobrazić mieszkanie gdziekolwiek indziej, ale gdybym miał wybrać, byłaby to Laponia lub Lake District w hrabstwie Kumbria (Anglia).

  Ile miałeś lat, kiedy dałeś sobie przekłuć uszy?  

  Cieszę się, że pytasz. Myślę, że miałem 23 lata. I kilka lat temu przestałem je nosić. (Miałem prześwietlenie zębów i musiałem je zdjąć, nigdy nie zawracałem sobie głowy, żeby potem je założyć z powrotem).

  Czy w jakiś sposób poinformowaliście Sharbat Gulę, że napisałeś o niej piosenkę?

  Przesłałem kopię EFMB z krótką wiadomością o zespole i piosence do Steve'a McCurry'ego, autora słynnego zdjęcia The Afghan Girl, pytając też, czy ma też możliwość skontaktowania się z Sharbat Gulą. Niestety bez odpowiedzi, jak dotąd.

  Dlaczego obniżacie tonację piosenek sprzed Century Child?

  Ze względu na techniczną obsługę sceny - w ten sposób jest wiele łatwiej, niż gdybyśmy musieli używać kilku gitar i basów, i tyle. Zamiast czterech gitar wystarczą nam dwie i tak dalej.

  Dla nas te piosenki brzmią równie dobrze, jak w oryginalnej wersji, więc ta decyzja została podjęta wcześniej. I bardzo uszczęśliwiła ekipę techniczną.

  Czego najbardziej się boisz w życiu?

  Że stracę ludzi, których kocham. Nie ma niczego, co w ogóle mógłbym z tym porównać.

  Czy alkohol albo może trawka pomogły ci skończyć lub napisać piosenkę?

  Nie jestem zwolennikiem trawki, i chociaż mówi się, że kac jest stanem wysoce kreatywnym, ja wolę pozostawać trzeźwy, z czystym umysłem, jesiennym, zimowym lub wiosennym porankiem, kiedy chcę owocnie tworzyć piosenki. Ale, pewnie, alkoholowa wesołość [merry larruping] od czasu do czasu pomaga poskładać puzzle albo wpaść na pomysł!

  Czy muzyka potrafi cię wzruszyć do łez? Jeśli tak, jaki to utwór lub twórca?

  Muzyka porusza mnie nieprzerwanie, ale bardzo rzadko do łez. Mimo to, jest kilka takich piosenek, przy których z pewnością uronię łzę - na przykład: oryginalne wykonanie Walking In The Air, Forever Young (Alphaville), Wonderful Life (Black), Fields Of Coral (Vangelis), Dives And Lazarus (Vaughan Williams) czy Ride On (Christy Moore).

  Nawiązując do wspaniałej strofy - I do not wish to evade the world, yet I will forever build my own - zgadzasz się, że dla istoty ludzkiej jest niezwykle ważne, by stworzyć swój własny świat i zbudowanie go świadczy o naszym życiowym sukcesie? Jeśli tak, dlaczego?

  Gdyby ktoś mnie zapytał o klucz do szczęścia, powiedziałbym mu dwie rzeczy: „bądź miły dla ludzi (i innych żywych istot)” oraz „znajdź swoją pasję”. Taka pasja może być czymkolwiek, od sztuki, przez sportowe samochody, politykę, konie, dobroczynność, koszykówkę, po spędzenie całego swojego życia w klasztorze. A kiedy już ją znajdziesz, zbuduj wokół niej swój własny świat. Bezpieczną przystań, która zapewni ci całkowitą wygodę, dom, którym pozostawisz po sobie ślad dla tego świata. To dla mnie definicja własnego świata. I tak, myślę, że to ważne, by osiągnąć szczęście. Sens życia nie jest skomplikowaną sprawą, po prostu jest inny dla każdego z nas.

  To taka ogromna sztuka, w której bierzemy udział - i każdy ma szansę dołożyć swój wers. Jaki będzie twój? (Jak powiedział nasz ukochany Wujek Walt (Whitman)).

  Czy w twojej muzyce występują konkretne emocje lub tematy?

  To moje ulubione pytanie ze wszystkich.

   

  Dziękuję wszystkim za przesłanie inspirujących pytań, świetnie się bawiłem, odpowiadając na nie! - Tuomas

   

   


   

  Źródło: Nightwish Forum | Tłumaczenie: PaulaEija

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Please sign in to comment

  You will be able to leave a comment after signing in  Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.