Jump to content
 • Zapytaj Nightwish 2016: Jukka Nevalainen

  Zapytaj Nightwish to seria przygotowana przez oficjalne forum zespołu, w której fani zadają pytania poszczególnym członkom grupy. Poniżej znajdują się odpowiedzi na pytania skierowane do perkusisty zespołu - Jukki Nevalainena.

   

   

   

  Czy próbowałeś kiedyś opanować jakiś inny instrument poza perkusją?

   

   

  Nie bardzo. Chyba że śpiewanie w szkole podstawowej też się liczy. Nie odczuwam zbytnio potrzeby gry na żadnym innym instrumencie.

   

   

   

   

  Jaka był twoja najczęstsza kontuzja w trakcie tych 20 lat bycia perkusistą?

   

   

   

  W pewnym momencie dostawałem bólu nadgarstka po każdym występie. Zacząłem robić określone ćwiczenia i zmieniłem trochę mój zestaw, i na szczęście pomogło.

   

   

   

   

  Jacy są twoi ulubieni perkusiści i twoje inspiracje?

   

   

   

  Wciąż muszę wymienić tych, od których to się zaczęło, zatem będzie to Mike Portnoy i Jörg Michael. W ostatnich latach skupiałem się na muzyce jako takiej, a nie na śledzeniu gry jakiegoś konkretnego muzyka.

   

   

   

   

  Czy ludzie nie poznają cię jako perkusisty Nightwish, gdy nie nosisz chusty? Czy jakoś to wykorzystujesz?

   

   

   

  Pewnie nie, ale nie miałem nigdy potrzeby tego sprawdzać, więc głowy nie dam.

   

   

   

   

  Ile razy widziałeś zespół na żywo podczas tej trasy? Jak dziwne to było?

   

   

   

  To będzie 5 koncertów, pierwszym był początek trasy w Nowy Jorku w kwietniu 2015 roku. Muszę przyznać, że ta noc była tak dziwna, jak tylko można było sobie wyobrazić. Ale znowu podczas ostatniego koncertu w Himos w zeszłym miesiącu czułem się znacznie lepiej.

   

   

   

   

  Czy jest jakaś piosenka z EFMB, o której myślisz “wow, z chęcią zagrałbym w niej?”

   

   

  Album jest pełen znakomitych kawałków, ale jeśli mogę wspomnieć tylko jeden, to niech będzie to "Shudder Before The Beautiful”. To po prostu idealny początek płyty i prawdziwy koncertowy killer.

   

   

   

   

  Jak się czułeś, wracając na tron w Himos?

   

   

  To było niemal nie z tej ziemi, fantastycznie dziwny powrót do domu. Minęły 3 lata od poprzedniego występu, więc nie czułem rutyny, ale mimo to w pewien sposób odczuwałem, jakby przerwa była jedynie od wczoraj.

   

   

   

   

  Co najbardziej lubisz jeść/gotować?

   

   

  Chyba coś z indyjskiego curry. Nie ma nic fajniejszego niż poszaleć sobie z tymi przyprawami i zobaczyć, co ci wyjdzie. Nie będzie dwóch takich samych dań!

   

   

   

   

  Podczas grania którego utworu najlepiej się bawisz? A który z nich jest najtrudniejszy?

   

   

   

  "Last Ride Of The Day” i ”Ghost Love Score” pewnie będą na szczycie listy tych, przy których najlepiej się bawię, a ”She Is My Sin” daje ci za to szansę się wykazać.

   

   

   

   

  Czy bycie bębniarzem daje ci mniejszą interakcję z publiką, jeśli tak, to jak się z tym czujesz?

   

   

   

  Niekoniecznie, to twoja własna decyzja, jak wchodzisz w interakcję z publiką i jeśli masz na to ochotę, to znajdziesz sposób.

   

   

   

   

  Czytałem, że jesteś fanem Eckharta Tolle. Jak jego twórczość wpłynęła na twoje życie?

   

   

   

  Wpadłem na książkę ”Power of Now” kilka lat temu i byłem zdziwiony, jak duża jej część odpowiada w mniejszym lub większym stopniu temu, jak ja rozumiem życie. Czytając i słuchając więcej, pogłębiłem rozumienie jego twórczości, więc nie muszę dodawać, iż doceniam bardzo jego dzieła.

   

   

   

   

  Jaki jest Twój obecny rozkład dnia, gdy zajmujesz się stroną biznesową zespołu?

   

   

   

  Jest dużo do zrobienia, ale nie popadam w rutynę. Rzeczy wyskakują, a potem kolejne, ogarniasz je na bieżąco, gdy się pojawiają.

   

   

   

   

  Co jest największą wartością w twoim życiu?

   

   

   

  Powiedziałbym, że życie jako takie, w sensie wszystko, co nas spotyka, i to dobre, i to złe. Nie widzę powodu, by wskazywać jakiś jeden aspekt i uczynić go największą wartością.

   

   

   

   

  Jak zaczęła się współpraca między Tobą a Kai’em?

   

   

   

  Nie pamiętam, gdzie pierwszy raz się spotkaliśmy, ale najprawdopodobniej było to na jakiejś imprezie. Ale pamiętam, że potrzebowaliśmy kogoś do strojenia bębnów w trakcie sesji do Dark Passion Play. Poprosiliśmy go i oto jest!

   

   

   

   

  Jaką najbardziej niedorzeczną rzecz kupiłeś?

   

   

   

  Nie robię zakupów impulsywnie (albo przynajmniej chcę myślę, że nie), niemniej podejmuję zazwyczaj decyzje związane z kupnem czegoś dość szybko. Dla przykładu, gdy uważam, że trzeba zmienić nasze auto, sprawdzam opcje i podejmuję decyzję od razu. Nie poświęcam tygodni na ciągłe rozważanie tematu.

   

   

   

  Czy próbowałeś kiedyś uczyć się innych stylów perkusji (djembe, bębenki, timpani itp.)?

   

   

  Zająłem się kwestią perkusjonaliów w ostatnim roku czy dwóch, ale dla samej frajdy, jeszcze nie zgłębiłem tak bardzo tematu.

   

   

   

  Masz jakieś nowe tatuaże?

   

   

   

  Planuję od kilku lat jakiś nowy tatuaż, ale nie było właściwego momentu, żeby go wykonać. Ale to się stanie, prędzej czy później.

   

   

   

   

  Jaka jest najzabawniejsza/dziwna/szalona rzecz, jaka zdarzyła ci się na scenie?

   

   

  Może nie do końca odpowiem na pytanie, ale najdziwniejszym momentem na scenie było dla mnie, bez dwóch zdań, pojawienie się w Himos w zeszłym miesiącu. Nie pamiętam niczego z przeszłości, co by to przebiło.

   

   

   

  Czy bycie widzem podczas ostatniej trasy dało ci szansę na spojrzenie z innej perspektywy, tak by wprowadzić pewne zmiany i ulepszenia do muzyki lub do występu, których normalnie byś nie zauważył?

   

   

   

  Chociaż wolałbym widzieć koncert z perspektywy sceny, to było to do cna fantastyczne, doświadczyć występu, tego jak on brzmi i wygląda z punktu widzenia publiczności. Żadne zmiany czy ulepszenia nie przychodzą mi do głowy, niemniej mam teraz lepsze rozumienie całości koncertu. Niektóre kwestie, które uważałem za kluczowe, okazały się mniej lub bardziej nieistotne, a inne niby mało istotne okazały się być tymi, które mogą mieć duży wpływ.

   


  Źródło: Nightwish Forum | Tłumaczenie: Maciek

   

   

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Create an account or sign in to comment

  You need to be a member in order to leave a comment

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.