Jump to content
 • Wywiad z Tuomasem [09.12.11]  Coverując utwory grasz ze słuchu czy korzystasz z nut?

  Wszystko jest ze słuchu. Przynajmniej te piosenki, których covery nagraliśmy do tej pory. Tak naprawdę korzystałem z nut tylko wtedy, gdy podwajałem partie orkiestry dla
  Imaginaerum
  ,
  Dark Passion Play
  i
  Once
  z syntezatorami. Musiały być dokładnie takie same, więc zagłębiałem się w partytury by każda nuta była poprawna.


  Teraz większość z was ma rodziny, więc zgaduję, że trudniej jest w trasie. Czy nadal czerpiesz przyjemność z czasu na scenie tak samo jak na początku? Czy coś się zmieniło?

  Jest nadal dużo zabawy, a to półtorej godziny na scenie jest najlepszą częścią trasy. Ale, przez lata, niektóre rzeczy się zmieniły – dziesięć lat temu było całkiem dziko i miałem więcej wytrzymałości jeśli chodzi o imprezowanie i chodzenie późno spać. Dzisiaj głównie zadowalamy się komfortem baru w lobby, samotnością pokoju hotelowego, dobrą książką na autobusowej pryczy czy dobrym curry. Okazjonalne wygłupy nadal występują i są wskazane.


  Powiedziałeś, że nie było innej opcji jak zrobić film. Co jeśli nie zdobylibyście pieniędzy? Co jeśli nie byłoby takiej możliwości? Postawiłbyś zespół w trybie gotowości dopóki nie znaleźlibyście środków, czy raczej zrezygnowałbyś z tego pomysłu na rzecz innego, konwencjonalnego albumu? A może zrobilibyście 12 klipów?

  Po prostu nie było innego wyjścia jak zdobyć pieniądze i zrobić film. Żadnej dyskusji.


  Anette powiedziała, że setlista na nową trasę jest gotowa w 90%. Czy możemy spodziewać się jakichś piosenek przed erą Once?

  Tak, jest ich kilka. Główną rzeczą jest to, że gramy piosenki, w których czujemy się komfortowo, a zwłaszcza Anette. Nie ma sensu grać np.
  Wishmastera
  znowu i znowu, gdy żaden znas nie czuje się szczęśliwy wykonując ten utwór. Takie rzeczy nie powinny być narzucane bo odbija się to potem w wykonaniu. Dopiero po kilku występach wiesz naprawdę, które pioenki działają najlepiej. Nie możesz tego sprawdzić w sali prób.


  Widzieliśmy fragment tworzenia filmu Imaginaerum w teledysku Stoytime. Czy przewidujecie wydanie „making of” gdy film zostanie wydany?

  Oczywiście. Jest w trakcie tworzenia.


  Jaka była twoja ulubiona gra jako dziecko?

  Zawsze uwielbiałem gry planszowe! Nigdy nie miałem konsoli Playstation czy podobnej – to nie w moim stylu. Byłem fanatykiem szachów, jako dziecko należałem nawet do klubu szachowego i byłem na kilku zawodach. Monopoly, Trivial Pursuit, tryktrak i Scrabble były także stale używane. Później zostałem całkowicie uzależniony od Carcassonne, która w mojej opinii jest najlepszą grą planszową jaką można było wymyślić! Rappakalja również daje mnóstwo zabawy, zwłaszcza po kilku głębszych.


  Jaka jest Twoja ulubiona piosenka?

  Nie będzie tu zaskoczenia,
  Walking In The Air
  Howarda Blake’a.


  Jaki jest twój najbardziej żenujący błąd/moment na scenie?

  „Śpiewanie” lata temu. Nie miałem nawet swojego mikrofonu. Tarja trzymała swój przed moją twarzą. Wyglądało i brzmiało to niezwykle głupio.


  Wspomniałeś kiedyś w wywiadzie, że to była dziewczyna nauczyła cię jak używać eyelinera. Czy był jakiś powód, dla którego chciałeś spróbować go użyć, czy była to po prostu zabawa, która okazała się pasować do twojego wyglądu?

  To był po prostu pomysł, pomyślałem kiedyś, że warto spróbować. Zajęło mi trochę przyzwyczajenie się do tego, ale w końcu polubiłem wygląd zrozpaczonej pandy.


  Nadal potrafisz grać bardziej rozbudowane aranżacie jak Gethsemane czy Stargazers?

  Tak, zawsze gdy robię sobie techniczną próbę, gram
  Gethsemane
  . Jest to dobre i proste ćwiczenie dla palców.


  Zapomniałeś kiedyś jak się gra na scenie?

  Istnieją sporadyczne przyćmienia. To dziwne, na przykład kiedyś zapomniałem gdzie szła modulacja w
  Nemo
  pod koniec piosenki. Po prostu nie grałem niczego. Po wykonywaniu tego utworu 300+ razy nadal się tak dzieje. Mózg działa w tajemniczy sposób.

  Nie, to nie było wino.


  Jesteś bardziej kotem czy psem?

  Uwielbiam oba, ale jestem bardziej psem. To bezwarunkowa miłość, która trafia do mnie.


  Jaki jest najlepszy prezent od fanów?

  Niemożliwym jest wymienić tylko jeden, jest ich tak wiele. Strona Carol* jest zdecydowanie na szczycie tej listy, tak samo jak laleczki Pięknej i Bestii, kilka naprawdę wzruszających listów, biżuteria itp, itp… I słowa, że muzyka, którą robimy ma znaczenie.

  * – www.Tuomas-Holopainen.com


  Wydajecie teraz złożony album wraz z filmem, które wymagały dużego wysiłku. Nie myśleliście by nagrać goły album, coś bardziej prostego?

  Bardzo wiele razy. Było też wiele dyskusji w zespole o tym. Czy to się stanie na następnym albumie, czy za dziesięć lat – nie wiemy. Kiedyś na pewno to zrobimy. Podoba mi się pomysł upraszczania procesu, wracania do korzeni i zrobienie albumu gdzie czuć zapach smoły i słychać strzelanie ognia.


  Jaka jest/są najbardziej niewinna, najmniej osobista piosenka Nightwish?

  Piszę piosenki o sprawach osobistych lub o rzeczach, które mnie interesują. Czyż nie wszyscy kompozytorzy tak robią? Piosenki takie jak
  Songs like Creek Mary`s Blood
  ,
  FantasMic
  ,
  Elvenpath
  czy
  Pharaoh Sails To Orion
  nie są „osobiste”, ale opowiadają historie o tym, co mnie fascynuje: Disney, historia i mitologia.


  Jaki typ występów preferujesz? Wielkie festiwale/areny czy bardziej kameralne?

  Im mniejsze i bardziej kameralne tym lepiej. Areny też są przyjemne, ale trochę zbyt kłopotliwe jak na mój gust.


  Czy znasz imię chłopca z Bałwanka?

  James. Tak jest napisane na prezencie, który dostał od Mikołaja.


  Po długiej i wyczerpującej trasie koncertowej, jedzeniu w pośpiechu, na jaki posiłek najbardziej czekasz po powrocie do domu?

  Chleb żytni! Białe, papkowate rzeczy, które niektórzy nazywają „chlebem” nie przejdą. Nie myślę za bardzo o jedzeniu. Nie ma nic ponad smaczne, przyprawione vindaloo (danie indyjskie) i czosnkowy naan (płaski chleb drożdżowy) na lunch po długiej nocy celebracji życia!


  Jak organizujesz sobie miejsce pracy i umysł gdy komponujesz? I czy wyrzuciłeś kiedyś, bądź usunąłeś teksty żałując, że to zrobiłeś? Czy masz jakieś rady dla aspirującego tekściarza?

  Pisanie tekstów to 5% inspiracji i 95% pracy. To, czego potrzebujesz to inspirującej historii lub wizji i dużego kosza na śmieci. Dla mnie potrzeba wielu godzin by ukończyć tekst do jednej piosenki. Bawię się nimi, próbuję znaleźć inne sposoby powiedzenia tego, co chcę przekazać unikając stereotypów i starając się używać wiarygodnych rymów. Na koniec sprawdzam każde zdanie, które napisałem, czy byłaby lepsza metoda opowiedzenia danej historii.

  Kluczem do wszystkiego jest znalezienie nowej i interesującej drogi do pisania tekstów o sprawach, o których chcesz napisać! Piosenki o miłości i tęsknocie są największym stereotypem, ale również najpiękniejszymi. Nie musisz zatapiać swojej głowy w roztopionym amerykańskim serze przejść do tematu Bon Joviego / „Always”. Niedocenienie siebie i słuchacza to największy błąd jaki możesz popełnić.


  Co oznacza Gar tuht river ger te rheged?

  To sekretna inkantacja, starożytny wodny rytuał regeneracji i oczyszczenia.


  W utworze Song of Myself w sekcji, którą nazwywamy Now, Voyager (wybacz, po prostu takie mamy skojarzenie) słyszymy Troya i Pipa itd. Kim są ci wszyscy ludzie czytający poemat?

  Haha, to nie tajemnica, że wziąłem pomysł na wiersz z
  Now, Voyager
  . Pomyślałem, że to jest bardzo piękny pomysł i chciałem by Nightwish zrobił swoją wersję. Ostrożnie spytałem Troya, co by było gdybyśmy pożyczyli jego pomysł i zgodził się. Troy i Pip są wśród ludzi, którzy recytują wiersz, to prawda, będziemy trzymać tożsamość innych nieśmiertelnych bliskich w tajemnicy.


  W Scaretale wokal Anette jest znacznie inny niż zwykle. Czy śpiewanie w ten sposób było jej pomysłem, twoim czy was obu? Gdy piszesz piosenkę masz pomysł jak wokale powinny brzmieć?

  Po części nas obu. Anette naprawdę rozkwita w tej piosence! Dobrze, ona świeci w każdej piosence, ale swoją prawdziwą uniwersalność pokazuje w
  Scaretale
  . Kładę duży nacisk na linie wokalne od początku procesu pisania piosenek a potem pracuję razem z wokalistami.


  Masz tę samą konfigurację klawiszy na tej trasie czy inną?

  Prawie ta sama konfiguracja. Zdecydowaliśmy się zrzucić czwarty keyboard i dodać nowego Korga Kronosa do zestawu. Dodatkowo, na trasie DPP miałem dwa Macintoshe obsługujące moje klawisze, ale tym razem wrócimy do manuala. Swoją drogą, kultowa postać Tero „TeeCee” Kinnunen powróci jako technik od klawiszy i basu podczas tej trasy.


  Jeśli miałbyś stworzyć album koncepcyjny na podstawie książki, którą byś wybrał i dlaczego?

  Życie i czasy Sknerusa McKwacza
  Dona Rosy. Jest w trakcie planowania (jednak nie pod banderą Nightwish). Ten klasyk jest tak inspirujący i wzruszający, a jego wielowarstwowa historia jest czymś więcej niż zwykłym komiksem. To opowieść o życiu.


  Byłeś kiedykolwiek przytłoczony tym, co fani zrobili/dali ci, że chciałeś w zamian zrobić coś specjalnego?

  Każdego dnia. Czasem czuję się niewystarczająco do tego, nie potrafiąc się odwdzięczyć. Wtedy widzę to jako bezwarunkowe uznanie. Moim sposobem/najlepszą drogą by się odwdzięczyć jest Muzyka sama w sobie.


  Dlaczego nie ma rumu? :)

  To dlatego, że fanklub z Wielkiej Brytanii przybył z zemsty do miasta.   
   
  Źródło: The Islanders | Tłumaczenie: Adrian
  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Please sign in to comment

  You will be able to leave a comment after signing in  Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.