Jump to content
 • Wywiad z Tuomasem [06.01.13]

  Po odejściu wokalistki Anette Olzon, Nightwish pozostał w dość rozpaczliwej sytuacji. Albo anulować całą trasę koncertową promującą Imaginaerum albo przyjąć na pokład zastępczą wokalistkę. Na szczęście zespół wybrał drugą opcję i zwerbował Floor Jansen, holenderską sopranistkę, która również jest wokalistką symfoniczno-metalowego zespołu ReVamp.

   

   

   

  Nightwish obecnie koncertuje w Australii wraz z gośćmi specjalnymi – zespołem Sabaton – pojawiając się w Melbourne i w Sydney. Portal Metal Obssesion miał przyjemność rozmawiać z klawiszowcem, Tuomasem Holopainenem, przez telefon przed próbą dźwięku w Brisbane. Rozmawialiśmy o światowej trasie promującej ich ostatni album, o Floor Jansen i o przyszłości Nightwish.

   

  Hej Tuomas, jak Twój lot samolotem?

  Cześć Anwar! Jak się masz? To był bardzo długi lot. Zajęło nam w przybliżeniu 36 godzin by się tu dostać. Cieszę się jednak, że tu jesteśmy. Zamierzamy zrobić próbę dźwięku zanim zagramy w Brisbane dziś wieczorem. Wszyscy jesteśmy naprawdę podekscytowani.

  Korzystam z wolnego czasu w Australii. Zamierzacie odwiedzić nasze lokalne winiarnie?

  (śmiech) Tak, oczywiście. Jak pewnie wiesz, jestem wielkim miłośnikiem wina i zawsze powtarzam, że Australia produkuje jedne z najlepszych win na świecie.

  Mówiąc o winie, Nightwish wydał swoją własną limitowaną edycję wina wraz z filmem Imaginaerum. Mógłbyś powiedzieć nam trochę o tym?

  Mam wiele inspiracji odkąd odwiedziłem Napa Valley w Californi. Produkują świetne wina. Wszyscy jesteśmy entuzjastami win w zespole, więc pomyśleliśmy… czemu, do diabła, nie? (śmiech)

  Uważam, że to wino świetnie reprezentuje Nightwish. Pełna struktura z paletą smaków?

  (śmiech) Można tak powiedzieć. Jesteśmy bardzo dumni z tego wina i mamy nadzieję, że inni również są zadowoleni.

  Jakiego rodzaju setlisty fani mogą się spodziewać w tej trasie po Australii/Nowej Zelandii?

  Zdecydowaliśmy trzymać się bardziej nowego materiału, ponieważ nadal jest to trasa
  Imaginaerum
  . Chcemy również by Floor mogła udoskonalić każdą piosenkę. Być może gdy wejdziemy znów do studia by przećwiczyć utwory spróbujemy zagrać trochę starszego materiału Nightwish. Myślę, że na razie będziemy trzymać się tego, co wszyscy znamy i iść tą drogą.

  Już minęło ponad 3 miesiące odkąd Floor Jansen dołączyła do Nightwish. Wielu Australijczyków nie widziało lub słyszało jej na żywo. Jak najlepiej byś ją opisał?

  Cóż, jest prawdziwą amazonką. Ma świetną prezencję na scenie i jest naprawdę wyszkoloną wokalistką. Potrafi pięknie zaśpiewać stary, operowy styl Nightwish podobnie jak ten nowy. Jest niesamowicie wszechstronna. Jeśli pomyśleć o krótkim czasie, którym było zaledwie kilka dni na naukę naszych piosenek to jest to absolutny fenomen. Jest najlepsza w obu światach.

  Muszę się zgodzić z Twoim komentarzem o tym, że jest „najlepsza w obu światach”. Daje sobie radę z operowym i melodycznym stylem Tarji a także popowymi i optymistycznymi elementami Anette.

  Dokładnie tak. Jesteśmy naprawdę z niej dumni.

  Nightwish wykonujący Storytime w Brisbane, w Australii na arenie w piątek, 4 stycznia 2013. (Film: Dallas Handcock)

  Nadal się denerwuje na scenie czy jest bardziej pewna siebie by prowadzić zespół?

  Jest teraz bardzo pewna siebie. Przez pierwsze parę występów była bardzo nerwowa. Nie wiedzieliśmy co może się stać lub jak zareagują fani. Mimo to każde kolejne występy, które zagraliśmy przez ostatnie 4 miesiące były wspaniałe. Stajemy się coraz lepsi z każdym kolejnym. Nie mamy aktualnie żadnych zmartwień.

  Wielu ludzi jest nadal w szoku spowodowanym odejściem Anette Olzon. Wiem, że nie chcesz o tym rozmawiać. Hipotetycznie rzecz ujmując, chciałbyś widzieć Floor Jansen jako pełnoprawną wokalistkę Nightwish?

  Cóż, nie jest to sytuacja dla nas, ponieważ nie musimy jeszcze o tym myśleć. Dyskutowaliśmy na ten temat z zespołem i z Floor. Powiedziałem, żebyśmy dali sobie rok na randkowanie i zobaczyli czy NW i Floor są gotowi na małżeństwo. Nie musimy jeszcze decydować. Zamierzamy wejść do studia za rok latem co nastąpi za 18 miesięcy. Mamy dużo czasu na odpoczynek i zmiany. To jest możliwe, ale absolutnie nic nie zostało ustalone.

  Musiałeś spodziewać się najgorszego po odejściu Anette. Czy zawsze myślałeś o Floor jako zastępczyni?

  Mieliśmy dwa wyjścia. Albo anulować całą trasę albo zatrudnić Floor. Pomyśleliśmy, że jest jedyną osobą, która może to udźwignąć w tak krótkim czasie. Znamy ją od lat, poza tym jest wielką fanką Nightwish podobnie jak my jej twórczości. Znała większość naszych starych piosenek lecz nie znała za bardzo
  Imaginaerum
  kiedy ją wezwaliśmy, więc praktycznie musiała nauczyć się całego materiału podczas podróży samolotem z Amsterdamu do Seattle. To były nasze dwie opcje, więc postanowiliśmy dać Floor szansę.

  Czy czas spędzony z Floor w trasie dał wam możliwość współpracy z nią nie tylko jako muzyka sesyjnego?

  W tym momencie po prostu skupiamy się na trasie z nią. Jak wiesz ostatnio przechodziliśmy przez duży kryzys i myślę, że wszyscy czują się już lepiej. Każdy w zespole jest szczęśliwszy, więc staramy się cieszyć chwilą i nie myśleć za bardzo o przyszłości. Sądzę, że po zakończeniu sezonu festiwali w tym roku zaczniemy zastanawiać się co dalej.

  Film Imaginaerum został wyemitowany w wybranych teatrach w Europie. Czy Australia może się spodziewać filmu w kinach lub wydania na DVD/Blu-Ray?

  Oczywiście! Myślę, że tej wiosny wydamy film. Około 4 czy 5 miesięcy. Powinien być wydany na Blu-Ray i DVD międzynarodowo.

   

   

  Miałeś taką samą kontrolę nad tworzeniem ścieżki dźwiękowej do filmu Imaginaerum jak na poprzednich albumach Nightwish?

  To był praktycznie ten sam proces co pisanie albumu NW. Jedyną różnicą było to, że wszystkie pomysły na idealny soundtrack stały się rzeczywistością w postaci filmu. Nie powiedziałbym, że pisanie soundtracku znacznie różniło się od pisania albumu.

  Ostatnio powiedziałeś, że Nightwish jest jak karuzela, która musi się kręcić, nie ważne co by się działo. Rozumiem, że nie masz zamiaru zatrzymania Nightwish w najbliższej przyszłości?

  Nie jesteśmy pewni, co przyszłość uszykowała dla nas. Szczerze mówiąc nie mamy pojęcia jak nowy album będzie brzmieć i w jakim kierunku pójdzie. Najważniejszą rzeczą jest po prostu podążać za swoim sercem i tworzyć muzykę, której to tworzenie sprawia nam radość. Oczywiście zawsze chcę stawiać sobie wyzwania, naszym fanom i zespołowi, więc nie chcemy robić tych samych rzeczy dwa razy. To jest najważniejsza rzecz, wierzę w to. Ten cytat:
  …jak karuzela, która musi się kręcić
  pochodzi od reszty zespołu, gdy czułem się naprawdę źle. Myślałem sobie
  dlaczego tak się dzieje?
  oraz
  co się stanie z zespołem?
  . Podeszli do mnie i powiedzieli, że Nightwish to tak duża instytucja i znaczy tak wiele dla różnych ludzi z całego świata, że musimy utrzymywać tę jazdę, nie ważne co by się działo.

  Jesteś zaskoczony jak wielki wpływ Nightwish wywarł na świat?

  Nie jestem już tak zaskoczony jak kiedyś. To po prostu mój prywatny pamiętnik. Moje własne dziecko, które wzniosłem z wieloma ludźmi. Nightwish jest sposobem by wyrazić moje uczucia oraz zabawą i ekscytacją bycia w zespole, grania razem i koncertowania po świecie bez żadnych oczekiwań. Ten sukces, który osiągnęliśmy w takiej formie jest naprawdę przytłaczający i zaskakuje mnie każdego dnia.

  Czy trudno jest ci zachować niewinność i dziecięcy zachwyt po tylu latach?

  Myślę, że aktualnie staje się to łatwiejsze, ponieważ staję się bardziej pewny siebie za kazdym razem. Ummm… Sądzę, że jest to jedyny powód, pewność siebie. Widzisz i doświadczasz tak wielu rzeczy, że nie czujesz żadnej presji lub lęku, które mogłeś mieć w przeszłości. Powiedziałbym, że łatwiej jest zachować niewinność bazując na doświadczeniu.

  Wszyscy wiemy, że rok 2102 był wielkim dla sceny heavy metalowej i muzyki w ogóle. Jakie są twoje ulubione albumy 2012?

  Ahhh… Dobre pytanie. Cóż, myślę, że najlepszymi trzema albumami 2012 roku są:
  Carolus Rex
  Sabatonu, następnie
  Stone Grow Her Name
  Sonaty Arktiki i na koniec
  A Map of All Our Failures
  My Dying Bride.

  Dobry wybór!

  Dzięki!

  Musisz być naprawdę podekscytowany koncertowaniem z Sabatonem w Melbourne i Sydney podczas tej trasy?

  Jasne! Nie możemy się doczekać by zagrać z nimi w Sydney i Melbourne. Widziałem ich w Helsinkach przed świętami i to było coś wspaniałego. Jeden z najlepszych zespołów do oglądania na żywo.

  Lepiej pozwolę ci powrócić na próbę dźwięku, kolego. Do zobaczenia w Melbourne!

  Dzięki przyjacielu. Do zobaczenia wkrótce!

   

   


   

   

   

  Źródło: Metal Obsession | Tłumaczenie: Adrian

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Please sign in to comment

  You will be able to leave a comment after signing in  Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.