Jump to content
 • Czat z Tuomasem [23.04.04]

  krwawa_parada: Czy przyjechałeś do Polski sam, czy z całym zespołem?

  Tym razem przyjechałem sam.

  ZolwiK"17": Czy planujecie trasę koncertową po Polsce?

  Nie mam żadnych konkretnych planów, dużo gramy w Europie w tym roku, ale nie jestem pewien czy Polska jest na liście.

  Winet__: Czemu mimo tylu tras koncertowych ani razu nie zawitaliście do naszego kraju? Wiadomo, że już raz był prawie potwierdzony u nas koncert, ale potem go odwołali, co było tego przyczyną?

  Jeden koncert był potwierdzony, ale data ta zbiegła się z datą pielgrzymki papieża.

   

  Falvick: Jak wiadomo jutro odbędzie się w Polsce premiera nowego singla zespołu Nightwish zatytułowanego "Nemo", czy możesz nam powiedzieć coś o stylu grania na nowej płycie? Czy zmienił się w stosunku do "Century Child"?

  To jest najmocniejszy album jaki wydaliśmy do tej pory. Jest dużo bardzo ciężki riffów, jednocześnie orkiestra nadaje wszystkiemu niepowtarzalne brzmienie. Można powiedzieć, że jest więcej wszystkiego. Singel jednak nie wychodzi jutro. Premiera została przesunięta na początek maja.

  basman1: Dzięki temu spóźnieniu udało mi się zdążyć :-)) Jak doszło do współpracy z Johnem Dwa Jastrzębie?

  Zawsze byłem bardzo zainteresowany historią Indian amerykańskich. Jednym z największych grzechów ludzkości jest to co biali ludzie uczynili Indianom. Zawsze chciałem nagrać o tym piosenkę. A żeby była czegoś warta do współpracy zaprosiliśmy Indianina z plemienia Lakota. Poznaliśmy się przez wyszukiwarkę internetową, jego strona wyskoczyła jako pierwsza, wysłałem mu maila, a po godzinie już miałem odpowiedź.

  czeski21: Czy zastanawialiście się kiedyś nad nagraniem jakiegoś utworu z inna fińską grupą, a mianowicie z zespołem Apocalyptica?

  Nigdy nie przyszło mi to do głowy, bo wolimy korzystać z pełnej orkiestry symfonicznej. Tak jak na tej płycie, na której znajdziecie wszystkie klasyczne instrumenty.

  headbanger19: Jak to się stało, że nie wzięliście udziału w Eurowizji?

  Myślę, ze to najbardziej skorumpowana impreza muzyczna na świecie. Chcieliśmy im przywalić i udowodnić, że metalowy zespół może w czymś takim wziąć udział. I chociaż nie przeszliśmy do finału, swój cel osiągnęliśmy.

  Winet__: Jak określasz muzykę twojego zespołu? Ludzie mówią, że to gotyk, czasami że power metal. Jakie jest twoje zdanie? Jak definiujecie swój styl?

  Żadne z wymienionych. Tak naprawdę nie wiem nawet co oznacza określenie "gotyk". Nazywam naszą muzykę metalem symfonicznym. Wiem, że to bardzo pojemna definicja, ale lepszej nie znam.

  RadiantStar: Tuomas, jesteście kapelą kultowa Peer To Peer wciąż wymienia wasza muzykę. "Nemo" od dawna w sieci jest. Powiedz proszę, czy problem piractwa nie uderza w was artystycznie?

  Internet ma swoje dobre strony, pomaga w promocji, np, dzięki oficjalnym stronom internetowym zespołów, problem pojawia się kiedy dzień po premierze albumu można go w całości za darmo ściągnąć z sieci. Ktoś odbiera nam w ten sposób chleb, na który ciężko zapracowaliśmy. Wiem jednak, że fani metalu są najbardziej lojalni na świecie. I większość z nich i tak pójdzie do sklepu i kupi oficjalne wydanie albumu.

  Winet__: Jak zapatrujecie się na kapele, które dzięki waszemu sukcesowi również stały się popularne.. Mówię tu o takich tworach, jak Within Temptation, które aktualnie okupuje listy przebojów.

  Po pierwsze nie wydaje mi się, że to my zapoczątkowaliśmy taki styl. Wokalistki na czele grup metalowych pojawiały się już w latach 80-tych. Oczywiście, kiedy słyszę, że wywarliśmy na kogoś wpływ bardzo mi to pochlebia. Ściągajcie więc z nas najbardziej jak możecie :-)) Tak naprawdę jednak żadna z tych grup nie brzmi jak Nightwish. Każda ma swój własny styl.

  bloody_girl: Czy z tego powodu, że premiera "Nemo" została przesunięta, twoja wizyta w warszawskim EMPIK-u się nie odbędzie?

  Oczywiście będę jutro podpisywał płyty w EMPiK-u, tak jak to było w planach. Zapraszam o 14.

  Tets: Czy rola Marco w zespole miała pierwotnie ograniczać się tylko do basu? Czy też od razu myślano o nim jako wokaliście drugim?

  Wiedziałem, że na płycie "Century Child" będę potrzebował męskiego śpiewu więc od razu szukałem basisty, który dysponuje dobrym głosem. Marco był doskonałym kandydatem.

  Erebor: Co chciałeś wyrazić poprzez utwór "Planet Hell"? Słuchając próbki na Waszej stronie wydawał się bardzo agresywny. Swoją drogą naprawdę wspaniałe intro do tej piosenki!!

  Tak, to najbardziej bezpośrednia i ostra rockowa kompozycja. Opisałem w niej moje obserwacje na temat tego, co dzieje się wokół. Wniosek może być tylko jeden. Żyjemy na Planecie Piekło.

  Winet__: Spotkaliście się w ogóle z Johnem Dwa Jastrzębie, czy wysyłał on wam po prostu gotowe swoje partie do studia?

  Przyleciał do nas do Finlandii na kilka dni. Nagrał swoje partie w studiu, oprócz tego spędziliśmy długie wieczory na rozmowach. Okazało się, że mamy wiele wspólnego i mogę powiedzieć, że zostaliśmy przyjaciółmi, Wspaniały człowiek.

  pochi: Czy całemu "Once" będzie towarzyszył smutny i ogólnie fatalistyczny nastrój, czy znajdzie się coś optymistycznego?

  Nadal jest dużo melancholii i mrocznych klimatów. Ale nie jest to płyta o tak samobójczym nastroju jak "Century Child". Tym razem widać światełko na końcu tunelu. Nie wiem jednak jak się pisze wesołe utwory.

  Tets: Czy to, o czym często mówią fani, czyli nagranie przez zespol ścieżki dźwiękowej do filmu jest w waszej sferze planów?

  Cały czas o tym myślimy. Dla nas byłoby to spełnienie marzeń. Można powiedzieć, że w 50 proc. realizuję je w Nightwish, bo to w połowie metal a w połowie muzyka filmowa. Chciałbym jednak napisać soundtrack z prawdziwego zdarzenia.

  Winet__: Czy gdyby Tarja odeszła z Nightwish kontynuowalibyście granie dalej z inną wokalistką, czy rozwiązalibyście grupę?

  Jest tylko jedna odpowiedź - nie. Bez Tarji nie ma tego zespołu. Ale muszę was zapewnić, że nie zamierza odejść. Przeciwnie, nigdy nie była tak zmotywowana jak teraz.

  deathwish: Mam pytanie dotyczące tekstów na nowej płycie - czy jest to swego rodzaju kontynuacja osobistych lirykow z CC, czy może znowu inspirowałeś się przyrodą, książkami Tolkiena, kalewalą, czy tez nowe teksty są całkowicie odmienne?

  Po pierwsze na tej płycie nie ma jakiegoś założenia, myśli przewodniej. Dużo jest tekstów osobistych, bo piszę je zamiast osobistego dziennika. Poszerzyło się jednak spektrum poruszanych przeze mnie tematów. Jest wspomniany utwór o Indianach, ale jest również piosenka o bólach procesu twórczego.

  Winet__: Graliście na wielu festiwalach, gdzie nierzadko występowały ekstremalne grupy blackmetalowe czy tez deathmetalowe, jakie są relacje miedzy wami a nimi, znacie ludzi z takich zespołów osobiście czy raczej trzymacie się od nich z daleka?

  W całej metalowej rodzinie wszyscy się znamy i nie ma powodu, żeby się od kogoś izolować. Bardzo przyjaźnimy się z Children Of Bodom, kilka razy spotkałem gości z Dimmu Borgir i są naprawdę fajni.

  *Blutengel*: Co sądzicie o programach dla młodych pseudo-gwiazdeczek, w stylu IDOL itp?

  Nie ma to nic wspólnego z prawdziwą muzyką i szczerym przekazem, ale muszę przyznać, że zabawa przednia. Kiedy program Idol był w fińskiej telewizji starałem się nie opuścić ani jednego odcinka.

  dzoasia: Czy gdy rozpoczynaliście karierę to spotkaliście się z hasłami typu sataniści lub tp. tylko dla tego ze wykonujecie właśnie taki rodzaj muzyki?

  To problem wszystkich zespołów metalowych i my też się z tym zetknęliśmy. Po płycie "Oceanborn" ludzie nawet wysyłali listy do pastora z mojego miasta z tłumaczeniami tekstów, które wydały im się podejrzane. Ale wszystko już ucichło, mamy to za sobą.

  Tets: Czy informacje o wydaniu mini-albumu po fińsku są cały czas aktualne?

  Tak, mamy taki plan od początku, ale nigdy jakoś nie było okazji. Na nowej płycie jest jeden utwór po fińsku i brzmi dobrze, więc być może trzeba będzie się w końcu za to wziąć.

  lonely_soul: Czy na "Once" znów pojawi się kultowe wyrażenie "Lonely Soul, Ocean Soul", a także motyw martwego chłopca?

  Nie tym razem. Używałem tego od "Oceanborn" i wciąż czuję się taką "oceaniczną duszą". Wiem, że dla naszych fanów stało się to wyrażeniem kultowym, ale tym razem z niego nie skorzystałem.

  Moderator: Ostatnie pytanie...

   

  Falvick: Czy myślisz, że w czasach dominacji na rynku muzycznym rapu i techno itp. liczba fanów metalu się zmniejsza?

  Nie wydaje mi się. Jak powiedziałem fani metalu są najbardziej lojalni. Wytrwają przy nas nawet w najtrudniejszych czasach. Dzisiaj rzeczywiście dominuje hip hop, ale mody przychodzą i odchodzą. Kto wie jaka muzyka będzie popularna za 5 lat.

  Moderator: Dziękuję za pytania.

  Dzięki za rozmowę, muszę uciekać, do zobaczenia jutro o 14. w EMPiK-u.

   

   


   

   

   

  Źródło: CZATeria

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Please sign in to comment

  You will be able to leave a comment after signing in  Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.