Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 04/24/17 in Posts

  1. 2 points
    Mały offtop - wyjątkowo nie będzie o Full-X ;) W tym wątku dzielimy się swoją twórczością, więc jako że ja osobiście nie posiadam talentów artystycznych (nad czym ubolewam), zaprezentuję Wam radosną twórczość mojej 5-letniej córki. Pewnego dnia dorwała książeczkę "Showtime Storytime", poczuła przypływ inspiracji i stworzyła portrety członków zespołu, które również samodzielnie podpisała: ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
  2. 1 point
    Wybaczcie tę małą retardację. Już podaję wyniki, bo jak wiadomo zwycięzca może być tylko jeden. Tristania – od samego startu z grubej rury, bo uwielbiam ten kawałek, jak i całą płytę. Klimat jak stąd do Spitsbergenu i odgłosy źródełka czarują. Lordi – klawy hard rockowy numer, rozruszał mnie, na plus, że nie znałem, choć z treścią życzenia za wiele wspólnego nie ma. ;) OST Koralina – te guziki zamiast oczu są przerażające nawet (a może właśnie) dla dorosłego. Jeden z faworytów. Wiedźmin 3 - Numer, którego słyszałem w życiu trzy covery i nigdy nie słuchałem oryginału. Niemniej wciąż ładne. Xandria – Lubię Xandrię, nawet bardzo, i nie tylko ostatnie płyty, bo choćby krążek India u mnie nieraz gości. Do tego albumu prawie nie wracam, choć fajnie, że kawałek dość nietypowy brzmieniowo jak na Xandrię, z wyraźnym basem i surowymi partiami gitar. Deine Lakainen – bardziej mnie przekonują fragmenty instrumentalne niż wokalne, niemniej zgodny z tym, co chciałem na pewno. Dargaard – w sumie taki neoclassicalowy darkwave będzie pasował jak ulał. Będę brał pod uwagę Kiss – sympatyczny numer, zawsze go lubiłem, ale trochę nijak ma się do życzenia. ;) Mam paru faworytów, ale ostatecznie wygrywa Satu. :)
  3. 1 point
    Spotify podrzuciło mi nowy kawałek z udziałem Marco, jest też teledysk, w którym możemy podziwiać piękno Finlandii :) [video=youtube] "Savo's song" ("Savolaisen laulu") to tradycyjny fiński utwór powstały w 1852 roku. Ta wersja została nagrana z okazji 100-lecia niepodległości kraju.
  4. 1 point
    Dzisiaj może (w ramach nieuczenia się perfekti i pluskvamperfekti) kilka przydatnych zwrotów w zakresie poznawania ludzi. Pytanie Zapytać o imię/nazwisko można tak: - Kuka sinä olet? - Kim jesteś? - Kuka Te olette? - Kim Pan/Pani jest? - Mitä sinun nimesi on? - Jak masz na imię? - ale "nimi" oznacza zarówno imię, jak i nazwisko, a nawet nazwę (po fińsku odpowiednio: etunimi, sukunimi, nimitys), więc mimo że konstrukcją gramatyczną to zdanie jest równoznaczne z "jak masz na imię?", to znaczy bardziej "jak się nazywasz?". I analogicznie do pozostałych osób: Kuka minä on? [jakby ktoś czuł potrzebę filozoficznego pytania "kim jestem?] Kuka hän on? Ketkä me olemme? Ketkä te olette? Ketkä he ovat? Z tym drugim pytaniem to bym raczej jednak uważała, bo do niego są potrzebne sufiksy posesywne, które nie następują do końca Suomea Suomeksi 1, czyli robi się je chyba dopiero na drugim roku. Czyli jest w nich jakaś pułapka pewnie. (Dlatego nie zaryzykuję żadnej formy dla pan/pani, bo to może iść dwojako). Ale przez liczbę pojedynczą wam odmienię. (O, i jeszcze chyba patritivus liczby mnogiej, to już w ogóle nie chcecie tego wiedzieć). Mitä minun nimeni on? Mitä hänen nimesä on? Odpowiedź - Minä olen... - Jestem... (analogicznie: Sinä olet... Hän on... Me olemme... Te olette... He ovat...) - Minun nimeni on... - Mam na imię... (analogicznie: Sinun nimesi on... Hänen nimesä on...) - Entä sinä? (Kuka sinä olet?) - A ty? (Jak się nazywasz?) - Entä Te? (Kuka Te olette?) - A pan/pani? (Jak się pani nazywa?) Odpowiedź - Hauska tutustua - Miło poznać. (Względnie chyba mogłaby być też w tej konstrukcji forma partytywna przymiotnika, ale pewna nie jestem). - Kiitos samoin. - Mi również. (Teoretycznie można by powiedzieć zamiast "samoin" - "minullekin", ale nie wiem, czy dla native speakera to by dobrze brzmiało). Miłego poznawania się xD
  5. 1 point
  6. 1 point
    A jednak udało się :D. Urlop, bilety i hotel klepnięty. Nie mogę się już doczekać lipca i Masters of Rock. Zagra epicka kombinacja kapel, m.in. Sabaton, Epica, Stratovarius, Delain z Hietalą, Almanac i Anneke. Po prostu radość dla moich uszu :D A jeszcze nie zacząłem przesłuchiwać innych zespołów które będą, więc pewnie lista się powiększy. No i oczywiście będzie dobre, czeskie piwko :D.
  7. 1 point
    To teraz, dla odmiany, trochę słownictwa. Podstawowego i dość przydatnego, a mianowicie - określeń dotyczących pór roku oraz miesięcy + prosta odmiana. Pory roku – vuodenajat: • talvi – zima → talvella – zimą • kevät – wiosna → keväällä – wiosną • kesä – lato → kesällä – latem • syksy – jesień → syksyllä – jesienią • vuodenaika – pora roku • vuosi – rok • aika - czas Miesiące – kuukaudet: • tammikuu – styczeń → tammikuussa - w styczniu... • helmikuu – luty → helmikuussa • maaliskuu – marzec → maaliskuussa • huhtikuu – kwiecień → huhtikuussa • tuokokuu – maj → tuokokuussa • kesäkuu – czerwiec → kesäkuussa • heinäkuu – lipiec → heinäkuussa • elokuu – sierpień → elokuussa • syyskuu – wrzesień → syyskuussa • lokakuu – październik → lokakuussa • marraskuu – listopad → marraskuussa • joulukuu – grudzień → joulukuussa • kuukausi - miesiąc • kuu – księżyc • kausi – okres, pora Jeszcze krótki komentarz na temat odmiany nazw miesięcy: Podobnie jak w polskim, w fińskim też nie jest tak, że jak podajemy datę, to używamy formy z "-ssa", czyli, dosłownie, "w", np. "w styczniu", tylko używamy innej formy. Ale do niej potrzebne są partytywne formy dat, a do tego nawet my jeszcze nie dotarliśmy (dla bardzo zainteresowanych tych form dla liczebników - strona bodajże 118 w "Suomea Suomeksi"). Wygląda to mniej więcej tak, że, powiedzmy, "drugiego października" to będzie "kahta lokakuuta", ale szczerze odradzam się w to teraz bawić. Język fiński to są czasami formy, których aż strach sobie wyobrażać... Zresztą, ofiszialnie tutaj nic nie mówiliśmy o liczebnikach jeszcze, więc to też jest dobry pretekst, żeby tego nie robić. ;) + BONUS: Pomyślałam sobie, że może łatwiej się uczyć, jak ma się możliwość ładnego wydrukowania sobie i uczenia się z papieru, więc zrobiłam PDF-a z tym "tematem" do pobierania dla Was. Dajcie znać, jeśli podoba Wam się taka opcja, mogę też zrobić PDF-y z poprzednich "tematów" i robić do kolejnych, jeśli będziecie chcieli. Zawsze to jakaś forma niezbędnika, którą można mieć ze sobą, jeśli ktoś by np. jechał do Finlandii czy coś, którą można zgrać na dowolne urządzenie bez wyszukiwania na stronie. :) Co myślicie? :) PORY ROKU I MIESIĄCE.pdf
  8. 1 point
    Obiecałam króciutki tekst o harmonii wokalicznej już tak dawno temu, a ciągle nie mogę się za to zabrać. Bo się tak obawiam, że teraz powiem coś źle, a potem będę musiała ponieść tego konsekwencje. xD Ale niech będzie, nie można tego tematu ominąć. A zatem: Harmonia wokaliczna (samogłoskowa) - Vokaaliharmonia W języku fińskim samogłoski (podobnie jak w polskim, chociaż mamy ich mniej i to nie ma takiego znaczenia) dzielą się na przednie i tylne pod względem ułożenia języka podczas ich wypowiadania. Tylne to: a, o, u; natomiast przednie to: ä, e, i ö, y. Zjawisko harmonii wokalicznej polega na tym, że "wyrazy są harmonizowane pod względem swojej budowy harmonicznej". To zdanie niekoniecznie brzmi, jakby miało sens, więc można po prostu powiedzieć, że to uzgadnianie samogłosek między sobą w danym słowie, tak, żeby znajdowały się w nim jedynie samogłoski przednie albo tylne. Na przykład: - kukka (kwiat), kauppa (sklep), sauna, outo (dziwny) - myös (też), työ (praca), niemi (przylądek, cypel) Sprawa komplikuje się, gdy w wyrazie występują litery "e" oraz "i", które niektóre podręczniki (np. Suomen mestari) nazywają neutralnymi pod względem położenia języka. Mogą one występować zarówno w słowach, zawierających samogłoski przednie, jak i tylne. Na przykład: - saari (wyspa), suuri (wielki, duży), tavallisesti (zazwyczaj) - nimitys (nazwa), pääte (końcówka), eläin (zwierzę) Na tym etapie zagadnienie harmonii wokalicznej wydaje się łatwe i - póki co - niepotrzebne, ale kiedy zaczniemy poznawać jakiekolwiek partykuły w sufiksach czy przypadki, trzeba będzie uważać, czy dołącza się "a" czy "ä". :) W dodatku łatwiej też zapamiętać o przegłosie (czyli tzw. kropkach nad literkami) w danym słówku. Oczywiście, zdarzają się też rzeczy, które wyglądają na wyjątki (chociaż nimi nie są, bo np. rdzeń się jakoś dziwnie kończy, ale nie wchodźmy w to, ja też zazwyczaj nie mam o tym zielonego pojęcia xD), ale ich jest naprawdę mało i pojawiają się np. w jakichś partitivach czy coś, więc się tym nie przejmujcie. ;)
  • Member Statistics

    • Total Members
      1167
    • Most Online
      1079

    Newest Member
    Miltonreinc
    Joined
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.