Jump to content
Sign in to follow this  
prostreet94

Turisas

Recommended Posts

turisas_promo_2007_group2.jpg

 

Turisas to fiński zespół, który powstał w 1997r. Ich muzyka jest określana jako połączenie różnych gatunków metalu. Teksty tej grupy opowiadają historie wikingów. Brzmią naprawdę ciekawie. Podobają mi się m.in dlatego że grają folkmetal. Folk przewija się w kilku ich utworach nadając smaku muzyce. Mathias Nygard - założyciel i główny wokal zespołu, posiada ciekawą barwę, idealnie komponując się z pozostałymi członkami zespołu (Jussi Wickstrom- gitara basowa/elektryczna/akustyczna, Jesper Anastasiadis- gitara basowa, Olli- skrzypce, Jaakko Jakku- perkusja i Robert Engstrand- keyboard). Do tej pory na rynku muzycznym ukazało się 5 płyt zespołu w tym 1 DVD "A Finnish Summer With Turisas" wydana w 2008 r. Początkiem tego roku w ramach Europejskiej trasy odwiedzili Polskę.

 

Znasz Turisas? Podoba ci się? Kilka ich utworów zamieszczam poniżej.

 

 

 

 

TURISAS - Stand Up And Fight (utwór za który ich pokochałem):

 

[video=youtube]

 

 

TURISAS - Rasputin

 

[video=youtube]

 

 

TURISAS - Battle Metal

 

[video=youtube]

 

 

TURISAS - End of an Empire

 

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-eCjc8nR_7Q

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turisas to bardzo niedoceniony zespół. Trochę z własnej winy, bo patrząc na ich image i tytuły płyt i utworów można pomyśleć: “o kolejne metalowe dzikusy, charczące na temat dzielnych wojowników, ganiających z mieczem po lesie”. Nic bardziej błędnego. Teksty nierzadko mają też drugie (współczesne) dno.

 

Szufladka folk-metal jest dla tej grupy również trochę niewłaściwa. Muzyka Turisas jest dużo bardziej eklektyczna. Lokując się gdzieś na przecięciu metalu symfonicznego, najróżniejszego folku i starego rocka (zarówno w formie przebojowej jak i progresywnej), nie brakuje też różnych eksperymentów. Kiedyś byli znani z tego, ze mieli akordeonistkę w zespole (przez moment nawet dwie ;)), ale obecnie grają mniejszym składem, za to z większą ilością muzyków gościnnych.

 

Kiedyś mnie do nich przekonało to akustyczne wykonanie (zupełnie inaczej się też prezentują na nim wizualnie, normalny współczesny rockowy ubiór i Mathias wyglądający niczym młody Axl Rose :D)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwielbiam słuchać ich np. przed meczem czy wysiłkiem fizycznym :) Ich muzyka mimo, że czasami spokojna, daje wewnętrznego kopa i chęć do działania. Pamiętam jak niegdyś grając w Warcrafta III katowałem utwór Gloria i desperacko nacierałem na bazy przeciwników :) Byłem też na ich koncercie. Supportowali chyba Moonspell i powiem szczerze, że więcej ludzi bawiło się na ich Turisasie niż na bardziej znanym wtedy Moonspellu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pamiętam jak niegdyś grając w Warcrafta III katowałem utwór Gloria i desperacko nacierałem na bazy przeciwników :)

Jesteś pewien, że ten kawałek to Turisas, masz może link? :). Bo na żadnym albumie nie ma takiego utworu, więc to może być jakiś mało znany bonus albo po prostu jakaś błędnie podpisana rzecz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.