Jump to content
Sign in to follow this  
Adrian

Tuomas uchyla rąbka tajemnicy nt. singla i nowego albumu Yesterwynde

Recommended Posts

Tuomas uchyla rąbka tajemnicy nt. singla i nowego albumu Yesterwynde Tuomas Holopainen, lider zespołu Nightwish, podzielił się kolejnymi informacjami na temat singla i nadchodzącego albumu, zatytułowanego Yesterwynde, który ukaże się we wrześniu tego roku.

“Produkcja Yesterwynde wymagała więcej czasu niż jakikolwiek poprzedni album Nightwish”, wspomina Tuomas, który ponownie wymyślił większość rzeczy. “Pracowaliśmy intensywnie nad nowym albumem przez trzy i pół roku. Moja ambicja oraz pietyzm poszybowały wysoko w górę i po prostu nie mogłem się oderwać od procesu twórczego – z resztą nie chciałem. Koniec końców, album Yesterwynde stał się dla mnie zarówno ekscytującą obsesją, jak i pocieszającym azylem. Wszystkim aspektom tworzenia – kompozycjom, tekstom, aranżacjom, okładce, filmom, miksowaniu i tak dalej – poświęcono więcej uwagi niż kiedykolwiek wcześniej.”

 

Jak Tuomas opisuje nową płytę?

“Dla mnie Yesterwynde brzmi, smakuje i daje poczuć prawdziwą esencję Nightwisha – wzbogaconą o nowe nastroje i smaki.”

 

Teksty Yesterwynde poruszają uniwersalne i doniosłe tematy: wspomnienia, śmiertelność, humanizm, czas i wiele więcej. 

“Nowy album jest zakończeniem trylogii – tekstowo podąża śladami swoich poprzedników Endless Forms Most Beautiful orazi Human. :II: Nature.”, mówi Holopainen. “Jednocześnie Yesterwynde to najbardziej liryczny album zespołu: nasza muzyka nigdy nie była tak ‘pożeniona’ z tekstami. Oto więc wskazówka: jeśli coś w kompozycji cię zaintryguje, wyjaśnienie odnajdziesz w słowach.”

"Dla mnie jedną z kluczowych linijek jest ‘jesteśmy dzięki miłości milionów’ – pochodząca z utworu Perfume of the Timeless. Każdy z nas jest częścią nieprzerwanego łańcucha, który ciągnie się od miliardów lat. Gdyby którykolwiek z naszych przodków zginął za młodu – na przykład zaatakowany przez jaskiniowego niedźwiedzia – w tym niewyobrażalnie długim czasie, nigdy byśmy się nie urodzili. Innymi słowy: nasza egzystencja jest nieopisanym przywilejem!”

 

Tuomas wspomniał także o nagrywaniu partii wokalnych przez Floor:

“Drugie dziecko Floor urodziło się nieco ponad miesiąc wcześniej i w ogóle nie mieliśmy prób razem… Było więc dość stresujące udać się do domowego studia Floor na nagrania wokalne. Co się jednak wydarzyło? Zarezerwowaliśmy dwanaście dni roboczych, a skończyliśmy wszystko w zaledwie sześć. Przygotowanie z jakim Floor przystąpiła do sesji było niewiarygodne!”

 

Po nagraniach i procesie miksowania był jeszcze jeden etap pracy – mastering.

“Album został zmasterowany siedem razy, aż do momentu, w którym byliśmy w stu procentach zadowoleni!”, stwierdza Tuomas. “Gdy płyta w końcu została ukończona, trzyletnia, niezwykle inspirująca przygoda dobiegła końca. Czułem się bardzo, bardzo szczęśliwy.”

 

Pomimo zapowiedzi, że zespół zawiesza występy na żywo na czas nieokreślony, Tuomas uspokaja fanów:

“Tym razem Nightwish nie wybierze się w światową trasę koncertową. Była to decyzja podjęta z osobistych powodów. Ale nie martwcie się… Nasza umowa z Nuclear Blast Records (wytwórnią płytową - przyp. tłum.) obejmuje kilka albumów, i jest w nas mnóstwo motywacji do tworzenia nowej muzyki!”

 

Opracowanie i tłumaczenie: @Adrian, na podstawie artykułu na Nuclear Blast.


View full wpis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.