Jump to content
Sign in to follow this  
Nightfall

Gethsemane

Recommended Posts

Też macie wrażenie, że czas szybko leci? Znowu mamy niedzielę i pora rozpocząć rozważania nad kolejnym utworem:)

 

Gethsemane

 

Toll no bell for me Father

But let this cup of suffering pass from me

Send me no shepherd to heal my world

But the Angel - the dream foretold

Prayed more than thrice for You to see

The wolf of loneliness in me

...not my own will but Yours be done...

 

The Lord weeps with me

But my tears fall for you

(You wake up where's the tomb?

Will Easter come, enter my room?

The Lord weeps with me

But my tears fall for you)

 

Another Beauty

Loved by a Beast

Another tale of infinite dreams

Your eyes they were my paradise

Your smile made my sun rise

 

Forgive me for I don't know what I gain

Alone in this garden of pain

Enchantment has but one truth:

I weep to have what I fear to lose

 

The Lord weeps with me

But my tears fall for you

(You wake up where's the tomb?

Will Easter come, enter my room?

The Lord weeps with me

But my tears fall for you)

 

"I knew you never before

I see you never more

But the love the pain the hope 'O beautiful one

Have made you mine 'till all my years are done"

 

Without you

The poetry within me is dead

 

Link do tłumaczenia KLIK

 

Pytania standardowe: jak rozumiesz utwór? Jego wybrany fragment lub całość? Może jest w nim jakaś wyjątkowa myśl, która jest dla Ciebie ważna? Może masz jakieś dodatkowe informacje, które mogą być pomocne w zrozumieniu treści?

 

Czekam na Wasze opinie! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo lubię ten utwór. Pozornie wydawac by się mogło ze jest religijny ale ja odbieram go jako stricte osobisto-miłosny. Skarga podmiotu lirycznego do stwórcy związana z zawiedzioną miłoscią

Zastanawiam się skąd taka metafora żeby się porównywać do Jezusa w ogrodzie Getsemani?

Tuomas nie jest specjalnie religijny z tego co wiem

 

 

No pokażcie że jesteście na forum Nightwish a nie forum ogólnym gdzie tak przy okazji jest jakiś dział Nightwish ;), każda odczucie odnośnie utworu jest ciekawe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam wrażenie, że podmiot liryczny porównuje swój ból, do bólu doświadczanego przez Jezusa w Getsemamni. Jezus prosił Boga by nie spotkało go cierpienie, którego się spodziewał. Podobnie mówi podmiot liryczny:

"But let this cup of suffering pass from me"

 

 

W tym utworze widać wiele odniesień do Ewangelii, a jednocześnie taką przewrotność, którą tutaj widać:

"Send me no shepherd to heal my world"

 

Patrząc na pierwszą zwrotkę mam wrażenie, że mamy do czynienia z kimś, kto modlił się o miłość ale jej nie otrzymał:

"prayed more than thrice for You to see

The wolf of loneliness in me"

 

W poniższych wersach widać wyraźne pretensje kierowane do Boga(?), w których nasz bohater wydaje się mówić, że nie rozumie co może zyskać dzięki cierpieniu, którego doświadcza. Mam wrażenie, że bardzo go boli samotność:

"Forgive me for I don't know what I gain

Alone in this garden of pain"

 

Dodam od siebie, że jeśli utwór jest o autorze tekstu, to świat zawdzięcza jego cierpieniu niesamowitą muzykę, która gdyby jego życie potoczyło się inaczej, też pewnie przybrałaby inną formę :cool:

 

Dalej mamy apostrofę, prawdopodobnie do ukochanej:

But the love the pain the hope 'O beautiful one

Have made you mine 'till all my years are done"

Te uczucia, których doświadczył sprawiły, że ukochana zostanie w jego sercu do końca życia.

 

 

Zastanawiam się skąd taka metafora żeby się porównywać do Jezusa w ogrodzie Getsemani?

 

Maciek jesteś pewny, że on porównuje siebie? Ja nie wiem kim jest podmiot liryczny ale być może dopisek, którego tu nie umieściłam wskazuje na T.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie mam wątpliwości, że Tuo porównuje się do Jezusa:

- Nightwish to jego pamiętnik

- Tytuł płyty DPP "Mroczna Pasja" nie jest przypadkowy... podobnie jak motyw cierpienia przed śmiercią, sama śmierć i... odrodzenie (?) w TPATP

- Tuo urodził się 25 grudnia - według Kościoła jest to data narodzenia Jezusa. To by wyjaśniało wszelkie te nawiązania.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie lubię do takich spraw podchodzić sceptycznie, tak naprawdę nigdy nie wiadomo na 100% dopóki sam autor się nie przyzna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.