Jump to content
Sign in to follow this  
Adrian

Co wiemy o nowym albumie Nightwish?

Recommended Posts

Co wiemy o nowym albumie Nightwish? Inspiracje i tematy - czyli co do tej pory wiemy o nadchodzącym albumie Nightwish (2020).

Zespół przez wiele ostatnich miesięcy pracował nad dziewiątym studyjnym albumem Nightwish, który ukaże się pod koniec marca lub na początku kwietnia 2020. Przyjrzyjmy się zatem bliżej wskazówkom dotyczącym tematyki, które otrzymaliśmy do tej pory.

 

Pierwsze wieści – zalążek wizji

Pierwsze wzmianki o nowym albumie ukazały się w 2016, czyli rok po premierze Endless Forms Most Beautiful. W rozmowie dla Team Rock lider zespołu, Tuomas Holopainen, zdradził, że nowy album będzie kontynuował tematykę poprzednika.

Myślę, że jesteśmy w połowie drogi. Pójdziemy dalej. Nie powiedzieliśmy jeszcze wszystkiego, co mamy do powiedzenia. Świat inspiracji jest bardzo głęboki, a my ledwo dotknęliśmy powierzchni. Odkryłem takich autorów jak Carl Sagan, Richard Dawkins, Christopher Hitchens i Brian Cox, i przez kilka lat niczego innego nie czytałem. Zainspirowało mnie to i pomyślałem że to dobry sposób na połączenie wszystkich członków zespołu. Wiedziałem, że też się tym interesują. Nie wszyscy w grupie lubią bajki i Tolkiena, ale wszyscy mamy wzajemny szacunek do tego tematu i każdy zagrał swoje partie z uśmiechem na twarzy.
Tuomas dla Team Rock

W lipcu 2018 roku Tuomas oznajmił, że napisał już około 90% materiału oraz, że możemy spodziewać się 10 lub 11 piosenek na albumie.

 

Książkowe inspiracje

Przed koncertem Nightwish w Krakowie (listopad 2018) przeprowadziliśmy wywiad z Tuomasem. Oczywiście nie mogło zabraknąć pytań o nowy album... ?

Zapytaliśmy lidera Nightwish o powiązania tematyczne z poprzednim krążkiem (Endless Forms Most Beautiful) oraz o jego inspiracje, które towarzyszyły mu podczas pisania utworów:

To nie będzie Endless Forms..., część druga – będą tam też całkiem nowe tematy, ale, faktycznie widzę następny album jako kontynuację poprzedniego. Niektóre utwory dotyczyć będą tych samych koncepcji, więc tak... Autorzy pozostają właściwie ci sami jak poprzednio; książki Dawkinsa, Hitchensa... Jared Diamond – to nowy autor, którego odkryłem w zeszłym roku; amerykański biolog-ewolucjonista, który pisze naprawdę pięknie i który dostał nagrodę Pulitzera za jedną ze swych książek. Ale to nie tylko to, są też jeszcze inne nowe tematy.
Tuomas Holopainen dla nightwish.pl

Książka Jareda Diamonda, o której wspomina Tuomas i która prawdopodobnie uchyla rąbka tajemnicy to Strzelby, zarazki, maszyny wydana w 1997 roku. Za Wikipedią: "Jej [książki - przyp. red.] zadaniem jest wyjaśnienie co spowodowało, że cywilizacje euroazjatyckie osiągnęły taki sukces i zdominowały resztę świata, a także odrzucenie twierdzeń jakoby miało to wynikać z moralnej, kulturowej lub genetycznej wyższości ludów Eurazji."
 

Nie tylko książki, ale i serial

Książki to nie jedyne źródło inspiracji. Holopainen spytany przez fiński tabloid Ilta-Sanomat wymienia również serial – Black Mirror (Czarne Lustro):

Powiedzmy, że najlepszy serial wszech czasów – brytyjski Black Mirror – ofiarował mi wiele momentów inspracji.

Tuomas Holopainen dla Ilta-Sanomat

Jest to serial, który zachwyca Tuomasa od lat...

Brytyjski serial Black Mirror wywarł na mnie ogromne wrażenie. To najbardziej pobudzająca do refleksji produkcja, jaką od dłuższego czasu widziałem. Gorąco polecam ją wszystkim, zwłaszcza w tych napędzanych technologią czasach. Chociaż ostrzegam, że historie przesiąkają głęboko pod skórę i nigdy nie opuszczają. Zwłaszcza odcinki White Bear i The White Christmas będą cię zawsze prześladować.

Tuomas Holopainen dla nightwishonline
 

Tajemnicze znaki

Publikowane przez zespół zdjęcia w mediach społecznościowych także dają pewne wskazówki.

Jakiś czas temu rozszyfrowaliśmy dla Was symbole pojawiające się w materiałach promujących przyszłą trasę koncertową.

Na grafice koncertu w Polsce widzicie tajemnicze znaki. To sumeryjskie pismo klinowe. Pierwsze dwa to człowiek (pierwiastek męski i żeński), a ostatni Anu - Bóg. Można się spodziewać, że ma to związek z konceptem nowego albumu. ?

 

 

Nowa kreacja Floor

Zespół dużą wagę przykłada do szczegółów. Nie inaczej jest z nową kreacją Floor Jansen przygotowaną przez Royal Black Couture & Corsetry. Wyszła spod tej samej ręki co słynny strój noszony podczas trasy Decades World Tour (w tym podczas koncertu w krakowskiej Tauron Arenie w listopadzie 2018).

floor-outfit.jpg

  Floor Jansen w nowej kreacji od Royal Black Couture & Corsetry

Ciekawostką jest to, że został otagowany przez samą autorkę między innymi jako steampunk.

Jest to nurt stylistyczny, który swoją estetyką nawiązuje do epoki pary, maszyn, technologii oraz ery wiktoriańskiej. Charakteryzuje się zainteresowaniem technologią, ale w odróżnieniu od cyberpunku istotę stanowi nie elektronika ale mechanika.

floor-outfit2.jpg

  Szkic nowej kreacji Floor wykonany przez Royal Black Couture & Corsetry

Warto zwrócić uwagę, że wyżej wspomniane sumeryjskie pismo klinowe zdobi też strój Floor.

nightwish-2020.jpg

Zdjęcie promujące nadchodzący album Nightwish 

 

Mroczna wizja - ilustracja

Agencja zajmująca się organizacją koncertów Nightwish, Contra Promotion, opublikowała grafiki promujące koncerty na nadchodzącej trasie. Uwagę przykuwa intrygujące tło...

nw-promo.jpg

  Plakat promujący nadchodzący koncert na Ukrainie

Styl ilustracji przypomina mroczną wersję okładki albumu Imaginaerum. Jednak zamiast surrealistycznego parku rozrywki mamy ruiny gotyckiej katedry w iście postapokaliptycznej wizji. Po prawej stronie możemy dostrzec ludzkie sylwetki trudniące się pracą i prawdopodobnie w trakcie modlitwy.

Czy jest to fragment okładki czy może jedna z ilustracji promujących krążek? Tego dowiemy się już niebawem.

 

Troy na tronie, wanna ze smołą i gumowa kaczka...

...czyli nowy teledysk Nightwish!

Na początku października informowaliśmy Was o rozpoczęciu pracy nad nowym teledyskiem, którego reżyserem jest Stobe Harju (znany fanom przede wszystkim jako reżyser filmu Imaginaerum oraz teledysku do utworu The Islander).

 

Od tamtego czasu pojawiło się kilka innych, ciekawych zdjęć i nagrań, między innymi fragment, na którym aktorka Emma biega w białej sukience z napisem La Bambina [po włosku "dziewczyna"], którą zaprojektowała Nina Korento.

 

Jest też mechaniczna dłoń inspirowana zabawkami z lat 90 (sic!)...

 

Była wanna wypełniona smołą zamiast wody... Jest i zmasakrowana gumowa kaczka...

 

Intryguje też niedawno opublikowane zdjęcie, na którym obok reżysera widzimy Tuomasa w stroju mchem i grzybem porosłym. Gumowa kaczka znalazła sobie honorowe miejsce na kapeluszu. ?

Wideo zdaje się być pełne kontrastów. Od budzących niepokój, mrocznych scen w wannie w masce gazowej i mechanicznymi dłońmi rodem z horroru, po beztroskie i wesołe podrygi dziewczynki w białej sukience... Zestawienie dwóch wizji świata i roli człowieka w ich kształtowanie.

Premiera teledysku nastąpi w styczniu.

 

Podsumowanie - o czym będzie nowy album Nightwish?

Ten piękny i szalony świat, sam w sobie, jest dla mnie główną inspiracją. Po prostu obserwowanie tego co się dzieje, całe dobro, zło, jasność i mrok, wszystko to jest bezdenną studnią inspiracji.

Tuomas Holopainen dla ultimate-guitar.com

Mając w świadomości fakt, że nowy album będzie kontynuował tematy podjęte na Endless Forms Most Beautiful możemy wysnuć tezę, że pojawią się między innymi hymny pochwalne dla piękna świata, kwestie związane z wierzeniami, religiami, ewolucją, historią życia, ludzkości...

A co łączy powyższy zbiór informacji i spaja w całość? Wygląda na to, że człowiek oraz technologia, co prawdopodobnie będzie tematem przewodnim nowego albumu.

Od Mezopotamii i pierwszej cywilizacji po czasy współczesne. Od korzyści jakie niesie rozwój technologii po zagrożenia z tego wynikające.

Rewolucja przemysłowa zapoczątkowała erę maszyn i technologii, która rozwija się w bardzo szybkim tempie po dziś dzień. Być może zespół każe nam się zatrzymać na chwilę z tego pędu i zastanowić dokąd zmierzamy?

Z kolei pismo sumeryjskie może sugerować przedstawienie historii cywilizacji. Zestawienie znaku boga obok człowieka może zaś oznaczać poczucie wyższości u ludzi -  dążenie do bycia panem na Ziemi oraz wnikające z tego niebezpieczeństwo samozagłady...

 

Ludzka żądza by czuć się tak wyjątkowym
Aby rządzić Ziemią

Głód błyszczących kamyczków
Gigantycznych grzybo-kształtnych chmur
Wola czynienia drugiemu co tobie nie miłe
Wkracza historia, grande finale
Wkracza Ratkind

- fragment utworu The Greatest Show on Earth

Jak interpretujecie wskazówki, którymi dzieli się z nami zespół? Jakie jeszcze tematy mogą zostać poruszone?


View full wpis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reżyser Stobe Harju podrzucił dwa nowe zdjęcia:

 

 

Zapowiada się interesująco ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.