Jump to content
Sign in to follow this  
Taiteilija

Чиж & Co ( Cziż & Co)

Recommended Posts

Zapewne nikt z was nie słyszał nigdy o tym zespole, bo też i nie jest on znany wcale w Polsce. A szkoda. Nie wiem, czy taka muzyka i ten język będzie wam odpowiadał, ale od wielu miesięcy nie mogę ucha od nich oderwać. Do języka rosyjskiego łatwo można przywyknąć... na początku dziwnie mi brzmiał, a teraz bardzo lubię słuchać śpiewanych w nim piosenek.

Ale, ale... cóż to jest zatem?

A więc jest taki sobie wesoły, gruby Rosjanin z piękna szczerbą między zębami, Siergiej "Cziż" Czigrakow, który w Rosji jest dość znany (taka legenda rocka) i tenże w latach 90. założył zespół Cziż & Co, choć tak naprawdę równie dobrze można twierdzić, że jest to zwyczajnie zespół o nazwie Cziż, bo to Cziż właśnie jest twórcą, kompozytorem, szefem itd. Znany był ponoć i przed założeniem zespołu, ale to właśnie w epoce Cziż & Co powstały jego najlepsze kawałki. Obecnie zespół w stanie hibernacji - tylko koncertuje, bo Czigrakow postanowił zająć się rodziną, którą zaniedbał i albumów nowych nie wydaje. Niemniej te, które są mają w sobie to "coś", co czyni je miłymi mojemu sercu.

A jakiż to rodzaj muzyki, zapytacie? Hm, to połączenie starego, dobrego rocka, z bluesem, jakimiś elementami folku (akordeon) czasem, czy nawet punku i country.

Sama trafiłam na nich przypadkiem, gdy szukałam czegoś ciekawego o serialu "Idiota" z 2003 r.

Znalezienie ich utworów bez klawiatury ustawionej w trybie rosyjskiego alfabetu graniczy z cudem, więc powrzucam tu co się da! :D

 

Moja pierwsza piosenka i jedna z najbardziej ukochanych:

[video=youtube]

 

Druga:

[video=youtube]

 

Kolejny faworyt:

[video=youtube]

 

[video=youtube]

 

 

 

Ulubiony album mój :

 

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tdNKtqQnSck

 

Kilka jeszcze słów! Poza tym, że jakoś mi przypadła do serca całość, to zdecydowanie na tle tej całości odcina się głos "Czyżyka", którego nie mogę nie ubóstwiać. Nie mówię nawet o zdolnościach wokalnych (które oceniam jako wybitne), ale lubię barwę jego głosu, emocje, jakie wkłada w śpiew, sposób w jaki wymawia wyrazy. Słowem - ciepło na serduchu od tego głosu. :-D

 

Mogę podrzucić więcej jakby ktoś był zainteresowany.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś wpadłam na ten wątek, ale kompletnie o nim zapomniałam. Zimą taka muzyka nie do końca mi pasowała. Ale teraz jest idealna! Szeroko otwarte okno, świerszcze i Cziż. Polecam :D

A tak na serio. Potrzebowałam czegoś takiego. Nie wiem jak to wytłumaczyć, żeby było zrozumiałe nie tylko dla mnie xD Zmęczyłam się "ciężkim graniem", "lżejsze"... noo nie dla mnie. I tak mi było smutno, tak nie miałam czego słuchać... I znalazłam TO. Dzięki Tai ;)

Przesłuchałam wszystko co tutaj wstawiłaś. Moi faworyci to "Głazami i duszoj" (brak rosyjskiego alfabetu w laptopie xD) i "Pragułka na Odessje". Od albumu "Cziż" nie mogłam się oderwać.

Ale to nie wszystko. Zrobiło mi się przykro, że nie uczę się już rosyjskiego. Serio. Przez calutkie sześć lat się go uczyłam i momentami nadal mi tego brakuje. Cziż obudził we mnie sentymenty :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.