Jump to content
 • Wywiad z Anette [16.10.14]

  Wywiad przeprowadzony przez C. (Oceansouls of America), A. (Nightwish PL), Ma. (Nightwish Canada) FanClub Official) oraz M. z Anette. Miła i urocza – znalazła czas, by jak najdokładniej odpowiedzieć na nasze pytania. Dodała również:

  Ograniczyłam się do odpowiedzi na Wasze pytania.

  Dziękuję za przesłanie mi ich wszystkich, zwłaszcza tym wszystkim, którzy okazali się być przesyłającymi.

  Uściski!

  Anette

   

   

  1) PYTANIA ADMINISTRATORÓW

   

  C./Ma.: Ze względu na to, że nie byłaś już członkinią zespołu, kiedy ukazał się film Imaginaerum, nie mieliśmy właściwie okazji, by poznać twoją opinię, przemyślenia na jego temat. Jakie były twoje odczucia podczas oglądania filmu po raz pierwszy? Masz jakieś ulubione wspomnienia, związane z jego tworzeniem? Dochodzisz do wniosku, że polubiłabyś aktorstwo, gdybyś miała okazję jeszcze raz się z nim zmierzyć, czy wolałabyś zostawić je na rzecz profesjonalistów, tym następnym razem?

  Jeśli chodzi o mnie, to zawsze kochałam grać, kiedy byłam młodsza, więc udział w filmie był ciekawym doświadczeniem, chociaż muszę przyznać, że byłam trochę sceptyczna wobec tego pomysłu w ogóle, ale też bardzo się denerwowałam przez cały czas nagrywania. Tylu ludzi, tyle kamer – to wszystko wywołało we mnie lęk. Ale, mimo wszystko, to miłe wspomnienie. Kiedy oglądałam film, popłakałam się na końcu. Myślę, że to smutna historia i mam szczerą nadzieję, że widza skłoniła do głębszych refleksji. Z przyjemnością zagrałabym jeszcze w czymś, najlepiej w musicalu, ale jeśli by mnie poproszono o udział w filmie, z pewnością spróbowałabym jeszcze raz.

  C./Ma.: Wielu fanów było ogromnie zdenerwowanych, kiedy nagle oddzieliłaś się od Nightwish w środku trasy po Stanach. Czy myślisz, że jest szansa, by to naprawić, urządzając tournée po USA, reprezentując wyłącznie siebie? Uważasz, że trasa artystki solowej w tym kraju jest możliwa?

  Ja też byłam zła i smutna, że nie mogłam zobaczyć wszystkich fanów z Ameryki, od kiedy pokochałam spędzanie tu czasu, ale mam też nadzieję, że będę mogła jeszcze tu przybyć jako piosenkarka – albo wokalistka w innym zespole. Jeśli chodzi o karierę solową, to problem stanowi kwestia pieniędzy i czasu, które są naturalnymi kosztami trasy, jeśli nie jesteś wielką gwiazdą. Ale trzymajmy kciuki za przyszłość!

  M: Ogłosiłaś kilka koncertów w różnych miejscach; ale czy jest szansa na pełną trasę w najbliższej przyszłości?

  W przyszłości to możliwe, ale obecnie mogę tylko grać koncerty w weekendy, podczas krótszych wycieczek czy festiwali, ze względu na moje studia – przez następne trzy lata. Naprawdę trudno jest podjąć decyzję w którymś kierunku, a ja chcę. Jest naprawdę trudno dokonać wyboru w którymś kierunku, a ja chcę studiować, by zdobyć dobre wykształcenie, tak samo jak pragnę śpiewać – ale wiem, że mogę robić w życiu obie te rzeczy, jeśli właściwie to zaplanuję. Cokolwiek się wydarzy w ciągu najbliższych lat, pokaże, jaką drogę zdecyduję się obrać.Takie jest życie. Wybieramy jakąś ścieżkę, a wtedy ta ścieżka się może zmienić, zależnie od różnych czynników, więc kto wie. Ale obecnie jestem na pierwszym planie studentką, a muzyka schodzi na boczny tor.

  M.: Shine to dla ciebie bardzo osobisty album. Czy odnalazłaś trudność w śpiewaniu o swoich osobistych sprawach?

  Z niektórymi piosenkami było naprawdę ciężko, np. z Moving away, które napisałam, kiedy okazało się, że moja mama ma raka. Za każdym razem, kiedy to śpiewam, czuję ukłucie w sercu, które przypomina mi czas, zanim powróciła do zdrowia.

  M.: Wydaje mi się, że Shine przedstawia kontrast między dobrymi i złymi stronami życia. Jaki koncept, temat chciałabyś zaprezentować na twoim następnym albumie?

  Lubię kontrast między czernią a bielą – ciemnością i światłem. Dla mnie, życie zawsze było podzielone między tę dwójkę i jestem przekonana, że wiele z moich tekstów piosenek, które się ukażą, będzie w tym samym stylu, ale to, o czym piszę piosenki i słowa, zależy od mojego życia oraz tego, gdzie w danej chwili jest moje miejsce. Kilka miesięcy temu, napisałam jedną piosenkę, pozytywną piosenkę, której tekst jest utrzymany w tym samym stylu, co utwór SHINE, więc będę kontynuować ten typ także w nadchodzących piosenkach.

  M.: Myślisz, że uda ci się wkrótce wydać kolejny solowy album?

  Bardzo bym chciała, żeby ukazał się na początku przyszłego roku, ale to zależy też od wytwórni i jej życzeń.

  M.: Ostatnio ogłosiłaś, że byłaś w studiu, by nagrać sekretną piosenkę, do sekretnego projektu. Tyle sekretów! Dlaczego?

  Czasem nie możemy mówić wszystkiego =)

  M.: Jak sądzisz, jaka będzie twoja przyszłość jako artystki solowej? Czego oczekujesz?

  Mam nadzieję, że uda mi się wydać kilka kolejnych albumów, dobrze się bawić moją muzyką i, oczywiście, sprzedawać albumy także tutaj, w Szwecji. Bardzo chciałabym mieć więcej fanów w mojej ojczyźnie. *Nie oczekuję niczego, ponieważ obecnie przemysł muzyczny nie jest najłatwiejszy.

  M.: Wróciłaś do szkoły, by studiować pielęgniarstwo. Co sprawiło, że wybrałaś tak szczególny przedmiot?

  Zawsze fascynowały mnie szpitale i praca w nich, pomaganie innym, zwłaszcza praca z dziećmi i noworodkami. Dlatego chcę zostać położną albo pielęgniarką, zajmującą się dziećmi. Uczyłam się też nauk behawioralnych, więc widzę też siebie wyżej, pracującą w piece zdrowotnej. Zobaczymy, jak to się skończy! Może nawet chciałabym dalej studiować i zdobyć lepszy tytuł. Borę każdy dzień z osobna, stawiając sobie po drodze nowe cele.

  C/Ma: Lubisz pisać o zakupach, ubraniach i modzie na swoim blogu; jesteś znana ze swego unikalnego poczucia stylu, dzięki temu, jak wyglądają twoje sceniczne kreacje. Czy kiedykolwiek rozważałaś pomysł marki „Anette Olzon” – ubrań, torebek, perfum – takiej, jaką obecnie posiada wielu piosenkarzy?

  Tak, myślę codziennie o projektowaniu ubrań i bardzo bym chciała, by to marzenie się spełniło. Ale to nie jest łatwe, jeśli nie miało się do czynienia z pracą na tym polu; problem polega na tym, że potrzebowałabym pomocy i dobrego mentora, który nauczyłby mnie wszystkich potrzebnych do odniesienia sukcesu rzeczy.

  A.: Jakie cechy osobowości najbardziej cenisz w ludziach?

  Życzliwość, uczciwość i jak największe serce :).

  A.: Jaki jest twój ulubiony soundtrack – i dlaczego?

  Gladiator, ponieważ to najlepszy film, jaki widziałam, a muzyka do niego jest absolutnie wspaniała – od początku do końca.

  A.: Lubisz takie zespoły jak Epica czy Within Temptation? Jeśli tak, co myślisz o ich ostatnich krążkach: The Quantum Enigma i Hydra?

  Tak, lubię je oba. Nie słuchałam najnowszego albumu Epiki, ale większość piosenek WT z Hydry już słyszałam i bardzo mi się podobają, chociaż muszę przyznać, że bardziej wolę ich starsze płyty, kiedy Sharon śpiewała swoim wysokim, ptasim głosem. To on sprawił, że pokochałam ten zespół.

  2) PYTANIA OD FANÓW

   

  C.: Oboje z mężem jesteście muzykami, ale także rodzicami. Jak godzisz życie rodzinne z byciem w trasie, w szczególności, że masz dwójkę dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły?

  Próbujemy, planujemy i pomagamy sobie wzajemnie i mam poza tym najlepszą mamę na świecie, która pomaga mi zająć się moimi maleństwami z rana, więc mogę iść do szkoły i pracy. Otoczenie ludźmi, którzy Ci pomogą, sprawia, że to działa

  Adrian, (Madryt, Hiszpania); Dark Passion Spanish site: Pamiętasz, kiedy napisałaś pierwszą piosenkę? Taką naprawdę pierwszą, no wiesz nawet jeśli miałaś 8 lat, a rzecz owa wydaje się dziś dziecinna?

  Haha, Układałam sobie piosenki w głowie, spacerując ze szkoły do domu, to były zazwyczaj piosenki o minionym dniu. Zatem, to mogłoby być cos na temat tego, co zdarzyło się w szkole, ale nie pamiętam żadnej konkretnej piosenki. Po prostu tworzyłam je sobie śpiewając w drodze do szkoły.

  Thayna Borges, (Manus, Brazylia): Spośród utworów Nightwish, których nigdy nie śpiewałaś. Czy są takiego, które chciałabyś zaśpiewać?

  Swanheart lub Bless the child

  Laura Fernandez, (Hiszpania): Czy czekasz na przyjazd do Madrytu 27 listopada?

  Tak, czekam. Mam nadzieję, że zrobię niezłe show, a zespół będzie brzmiał świetnie do tego czasu.

  Lubisz robić sobie zdjęcia z fanami po występie? Czy wolisz raczej odpocząć?

  To zależy od tego, jak się czuję i jak długi był koncert. Z NW zawsze byłam wyczerpana, przez to, że piosenki były dość wymagające, ale moje wykonywanie moich własnych utworów nie jest aż tak męczące.

  Ile Olzon: Gdyby Ci powiedziano zrób cover Tarji solo, który utwór byś wybrała?

  Kocham I Walk Alone, więc może to.

  Weronika Oszajca, (Polska): Witaj, Anette. Chciałabym cię zapytać o kilka podstawowych rzeczy. Jaki jest twój ulubiony kolor, zespoły, czego słuchałaś, kiedy byłaś nastolatką? Jakie kraje chciałabyś kiedyś odwiedzić? Tak przy okazji, gratuluję ci wspaniałego głosu.

  Wielkie dzięki, Weroniko, za twoje miłe słowa – a oto moje odpowiedzi:

  Ulubione kolory: różowy i czarny

  Ulubione zespoły: Alter bridge, Pain, Within Temptation i inne.

  Wykonawcy, których słuchałam, gdy byłam nastolatką: Carola, ABBA, Def Lepard, Heart, Steelheart, musicale, Donald Fagen, Celine Dion, Barbra Streisand, Madonna i Michael Jackson

  Kraje, które chcę odwiedzić: Widziałam wiele miejsc, więc nie zostało ich tak dużo – Islandia, Alaska i Afryka.

  Anna, (Polska): Czy myślisz o nowym albumie? Piszesz na niego piosenki? Czy chcesz teraz spróbować czegoś innego?

  Obecnie nie piszę, ale mam już gotowych kilka piosenek. Chciałam Shine 2, ale tym razem to będzie więcej szybszych utworów. Gdzieniegdzie będzie więcej gitar, rockowego brzmienia

  Atharjata (Polska): Planujesz lub chciałabyś zaśpiewać po szwedzku? Co myślisz o śpiewaniu w swoim ojczystym języku?

  Tak, naprawdę czuję, że chcę śpiewać po szwedzku. Napisałam już jeden taki utwór i byłoby świetnie śpiewać w moim rodzimym języku.

  Dawid (Polska): Wracając myślami do twoich wykonań na Dark Passion Play i Imaginaerum, jesteś zadowolona z siebie czy raczej byś coś zmieniła?

  Jestem zadowolona i uwielbiam moje wokale na obu albumach

  Z kim chciałabyś wystąpić w duecie i dlaczego?

  Rammsteinem albo Stingiem. Uwielbiam muzykę Rammsteina, to brzmienie, tak brutalne, ale świetne melodie. A Sting jest moim ulubionym wokalistą i byłoby wspaniale, zwłaszcza że jego muzyka jest w pewnym sensie trochę podobna do niektórych moich piosenek. Charakter i miękkość.

  Sabrina Liliana Fabris, (Włochy): Masz w planach trasę we Włoszech w bliskiej przyszłości – albo chociaż jakiekolwiek koncerty w tym kraju?

  Nie mam na razie w planach, więc zapraszam do Hiszpanii w listopadzie.

  Andreina Grimaldi: Jaką techniką śpiewasz, wykonując pewne wysokie dźwięki (jak np. wysokie D w Storytime)? Czy masz trenera wokalnego, który pomaga ci w ćwiczeniach?

  Nie mam trenera, ale ćwiczyłam pod okiem świetnej nauczycielki na uniwersytecie muzycznym w Malmö – Anną Leną Tideman. Jest bardzo dobra w beltingu i dała mi mnóstwo technicznego wsparcia.

  Lucia Freire: Planujesz dotrzeć w najbliższym czasie z trasą do Portugalii?

  Póki co, nie mam planów, więc wybierz się do Hiszpanii.

  Sarah Estevez Lois: Jak radzisz sobie z dzieleniem czasu między karierę muzyczną, rodzinę, jednocześnie wracając do szkoły, by uczyć się pielęgniarstwa?

  Jest ciężko, bo zdarza się, że nie mogę przyjąć propozycji zagrania gdzieś koncertu ze względu na szkołę. Takie wybory zawsze są trudne, ale od kiedy zdecydowałam, że chcę zdobyć odpowiednie wykształcenie, a że jestem obecnie dość stara, jak na osobę uczącą się, to muszę się na tej nauce przede wszystkim skoncentrować. Muzyka zeszła na boczny tor i mam nadzieję, że dam radę dalej tworzyć własną przez następne lata, bo śpiewanie sprawia mi ogromną przyjemność.

  Jakie zawody wykonywałaś (poza śpiewaniem), a jakie byś wybrała, gdybyś nie była piosenkarką?

  Pracowałam w prawie każdym zawodzie. =) W fabryce, knajpie z hamburgerami, jako kelnerka, asystentka weterynarza, w mnóstwie różnych biur, jako fryzjerkach i wiele innych.

  Myślisz o zrobieniu kolejnych tatuaży? Jakiś konkretny chodzi ci po głowie?

  Tak, cały czas! Chodzi mi taki jeden po głowie i od razu, jak zawitam do Hamburga, strzelę sobie jeden w mojej ulubionej pracowni!

  Angèlie Guérin, (Francja): Co studiowałaś, zanim zostałaś piosenkarką?

  Masz na myśli normalne szkoły czy te muzyczne, wokalne? Jeśli chodzi o to pierwsze, to skończyłam szkołę gastronomiczną, fryzjerską, muzyczną edukację artystyczną, studia psychologiczne, projektowanie menadżerskie i szkołę liderów z organizacją. W międzyczasie odbywałam lekcje wokalne, w wieku 16-25 lat, a potem muzyczne studia artystyczne i lekcje teatralne.

  Czy nie jest za trudno łączyć Ci życie prywatne, rodzinne z pracą?

  Dość stresujące, ale mam wspaniałego męża i rodzinę, która mnie wspiera.

   

   

  Tłumaczenie: PaulaEija

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Please sign in to comment

  You will be able to leave a comment after signing in  Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.