Cz 5 dotyczyć będzie ujemnych wyników sekcji zwłok w wyniku rażenia cieplnego ,zamarznięcia , rażenia prądem elektrycznym ,oraz przypadków z medycyny sądowej .
Śmierć w przypadkach rażenia cieplnego również nie ma obrazu sekcyjnego ,co najwyżej stwierdza się wybitnie zaznaczone stężenie pośmiertne,niewielkie wybroczynki w błonach śluzowych i skórze,przekrwienie i obrzęk mózgu oraz opon mózgowych ,także najważniejszy w tym przypadku określenia śmierci jest wywiad.
W śmierci z zamarznięcia obok przypadków ze zmianami miejscowymi charakterystycznymi dla odmrożenia oraz ze zmianami pośmiertnymi będącymi następstwem zmarznięcia zwłok spotyka się przypadki z zupełnie ujemnym wynikiem sekcji zwłok .Jak w większości przypadków do określenia przyczyny zgonu ważny jest wywiad.
Podobnie w śmierci od rażenia prądem elektrycznym obok przypadków z charakterystycznymi zmianami zdarzają się przypadki z zupełnie ujemnym wynikiem sekcji i rozpoznanie musi oprzeć się na wyłączeniu wszelkich innych przyczyn śmierci a także na wywiadzie co do okoliczności w których znaleziono zwłoki .
Wśród sekcji z ujemnym wynikiem warto wyróżnić przypadki śmierci z uduszenia bez pozostawienia na ciele śladów mechanicznych ,a więc zatkanie otworów oddechowych nosa i ust miękkimi przedmiotami skutkiem uduszenia w ciasnej zamkniętej przestrzeni oraz z powieszenia jeżeli nastąpiło ono na miękkiej szerokiej pętli nie pozostawiającej widocznej bruzdy wisielczej.
W każdym przypadku śmierci bez wyraźnego obrazu sekcyjnego lub przy zupełnie ujemnym wyniku należy przyjąć aby przesyłać do badania chemicznego krew oraz wycinki narządów do badania mikroskopowego serca nerek i mózgu .
To była ostatnia część serii dotyczącej przypadków z ujemnym wynikiem sekcji zwłok ,mam nadzieję że wam się podobała ,zapraszam do dyskusji i zadawania pytań ,Następnym tematem jaki poruszę będą przypadki nagłych i gwałtownych śmierci ,jak zobaczycie wiele przypadków was zdziwi że w taki sposób można zaliczyć zgona .