15, Rzęsówka rzęsowa
Jeden z ośmiu polskich motyli związanych ze środowiskiem wodnym. Samica (na zdjęciu) składa jajeczka na spodniej stronie liści rzęsy, spirodeli lub żabiścieku. Gąsienice są jeszcze ciekawsze. Są półprzezroczyste i budują sobie domki z fragmentów wodnej roślinności, tamże mając zapas powietrza umożliwiający zanurkowanie. Taki tryb życia, niewątpliwie jest nietypowy dla motyli. Larwy chruścików (krewniacy motyli) są permanentnie związane z wodą. O nich i osobliwych domostwach które sobie tworzą, następnym razem.
16. Nadobnica alpejska
Piękny chrząszcz z rodziny kózkowatych (nazwa pochodzi od długich czułków). U nas występuję praktycznie tylko w górach, zagrożony wyginięciem (Polska Czerwona Księga) oraz częsty łup kolekcjonerów. Owady te składają jaja najczęściej w martwym drewnie buka. Rozwój młodych delikwentów trwa co najmniej dwa lata w porywach do czterech, bądź co bądź nie jest to zbyt wartościowy pokarm. Prowadzą skryty tryb życia, niektóre kózkowate potrafią wydawać skrzypiące dźwięki w obronie przed napastnikami. Po co aż tak długie czułki? Dobre pytanie. Być może, chodzi o to aby być skrytym i swobodnie badać otoczenie? Samce mają dłuższe, więc może chodzić o wychwytywanie feromonów, wątpliwe aby samce imponowały samicom skoro te mają także długie czułki, ale kto wie?
Przeglądając ten wątek dochodzę do wniosku, że nie ma ptaków, płazów i gadów. Czy to oznacza, że nie wśród nich cudaków? Nic bardziej mylnego. Co powiecie na ptaka posługującego się echolokacją, o oczach przypominających Oko Saurona czy przebywającego w powietrzu 3 lata bez przerwy a nawet ptaka z dziobem wielkim niczym glan? A może wąż o tęczowej głowie albo boa-duch?