Jump to content
Sign in to follow this  
Izzy

Basiści

Recommended Posts

Skoro jest wątek o perkusistach, to nie może zabraknąć tematu o basistach.

Moi ulubieni basiści:

Duff McKagan- strasznie lubię jego brzmienie i styl gry. Zainspirował mnie do sięgnięcia po gitarę basową, a także do tego, aby trzymać rzeczoną gitarę nisko i grać kostką.

http://www.youtube.com/watch?v=ZLUny5ZbZI4

 

Paweł ''Kapiszon'' Mścisławski-bardzo dobrze znany fanom zespołu Lady Pank.

 

Poza nimi jeszcze lubię takich basistów jak: John Paul Jones,Krzysztof Kieliszkiewicz, Bill Wyman i Ray Manzarek( jako, że w The Doors basisty nie było, to Ray grał tam również na klawiszach basowych.)

 

Jak już wymieniłem kogo lubię, to jeszcze muszę się wyżalić. Strasznie boli mnie fakt, że gitara basowa jest często tak olewanym i niedocenianym instrumentem.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To prawda gitara basowa jest mocno niedoceniana w muzyce rockowej, w dużej mierze z powodu samych muzyków. W wielu zespołach bas ma tylko podporządkować się riffom, grać to samo tylko o oktawę niżej. Robić "dół" w utworze i niczym się nie wyróżniać. Ponadto miks bardzo wielu płyt, nie eksponuje zbytnio basu, ot tak sobie jest, nawet często go nie słychać.

 

Ja przyznam się szczerze że w metalu, też nie mam wymagań żeby był mocno wyeksponowanym bas. Pojedyńcze grupy eksponują bas bardzo, przykładowo słynny klekot Steve'a Harrisa z Iron Maiden, który jest niemal znakiem firmowym zespołu :D. Basiście cięzko zaznaczyć swój styl, bo w muzyce większości grup ma on taką a nie inną rolę. Ciężko w związku z tym wskazać mi ulubionych. Jeśli już to bardziej w rocku i rocku progresywnym.

 

Na pewno Chris Squire (Yes), Jon Camp (Renaissance), mimo wszystko Steve Harris (Maideni), tudzież rodzimy Mariusz Duda (Riverside). Poza tym Roger Glover (Deep Purple) czy wspomnainy juz Duff McKagan (Gunsi). Ich styl jest słyszalny mimo gry w zespole, a nie przeginają przy tym z jakimiś nadmiernymi basowymi popisami.

 

Jacyś super-kosmiczni wirtuozi typu Tony Levin, średnio mi leżą ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.